Hrvatska obeležila Dan pobede

Hrvatska danas proslavila Dan pobede i domovinske zahvalnosti u znak sećanja na akciju hrvatske vojske i policije "Oluja" 1995. godine.

Izvor: B92

Četvrtak, 05.08.2010.

08:22

Default images

Centralna manifestacija, uz prisustvo kompletnog državnog vrha i vojnih i policijskih komandanata, održala se u Kninu.

Svečanost pod sloganom "Svi zajedno", u organizaciji ministarstava porodica i veterana, unutrašnjih poslova i odbrane počela je u devet sati polaganjem venaca i paljenjem sveća na gradskom groblju u Kninu i podizanjem državne zastave na kninskoj tvrđavi.

Vence su položili i predsednik Ivo Josipović, premijerka Jadranka Kosor i šef Sabora Luka Bebić, kao i predstavnici veteranskih udruženja.

Osenjujući vojnu akciju hrvatska premijerka Jadranka Kosor rekla je da je "Oluja“ bila pravedna i odbrambena.

"Da smo imali pravo da se branimo, pravo da oslobađamo svoju zemlju, da je takva oslobodilačka akcija bila i akcija ‘Oluja’ i da je u ‘Oluji’ konačno pobeđena politika Slobodana Miloševića, to su činjenice koje moramo pamtiti i činjenice koje maramo braniti, činjenice nad kojima treba graditi budućnost”, poručila je Jadranka Kosor.

“Svakako da je Vlada Republike Hrvatske okrenuta i te kako budućnosti, razvoju, neprekidnom razvoju dobrosusedskih odnosa, da će Hrvatska kao članica NATO, ali i sutra kao članica EU, davati podršku našim susedima na njihovom evroatlantskom putu", dodala je ona.

Kosorova je, o zločinima tokom vojne akcije, rekla da je "nakon 'Oluje' bilo nekih događaja kojih smo ne samo svesni već su institucije pravne države sposobne i odlučne procesuirati".

Predsednik Hrvatske Ivo Josipović ocenio je da je akcija “Oluja“ sprovedena po svim pravilima ratovanja, uz poštovanje međunarodnih konvencija i da treba odati priznanje svima koji su je planirali i u njoj učestvovali. "U vojnom smislu operacija 'Oluja' je sprovedena po svim pravilima ratovanja, poštujući međunarodne konvencije te zbog toga treba odati priznanje svima onima koji su je planirali i koji su časno učestvovali u toj operaciji pod vođstvom prvog hrvatskog predsednika Franje Tuđmana", rekao je Josipović.

"'Oluja' je bila operacija koja je kruna hrvatske borbe za slobodu. Hrvatska vojska je u briljantnoj akciji uspela da oslobodi najveći deo okupirane hrvatske teritorije i omogućila kraj rata u BiH", rekao je predsednik Hrvatske koga su branitelji na početku govora izviždali.

Josipović je poručio i da je "saradnja sa susedima, bez zaboravljanja vlastitog dostojanstva i istorije, put napretka".

5. avgusta, pre petnaest godina, pod hrvatsku upravu vraćeni su poslednji delovi teritorije koje su držali pripadnici srpskih vojnih jedinica.

Akcija "Oluja" počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom Hrvatske vojske, policije i Hrvatskog vijeća obrane na područja Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije, odnosno na samoproklamovanu Republiku Srpsku Krajinu.

Dan kasnije, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla hrvatsku zastavu.

U Srbiji služen parastos žrtvama

U Srbiji je 4. avgust obeležen kao 15 godina od početka akcije hrvatske vojske i policije u kojoj je poginulo oko 1.600 srpskih civila i vojnika.

Više od 1.800 ljudi još se vode kao nestali, dok je izbeglo oko 250.000 stanovnika Krajine.

U crkvi svetog Marka u sredu je služen parastos žrtvama stradalim u akciji hrvatske vojske "Oluja", kome su prisustvovali, između ostalih, i predsednik Srbije Boris Tadić i zamenik predsednika Vlade Jovan Krkobabić. Parastos je služio poglavar Srpske pravoslavne crkve patrijarh Irinej.

Srpsko narodno vijeće u Hrvatskoj upozorilo je povodom godišnjice akcije "Oluja“ da se o ratnim zbivanjima i dalje govori s naglaskom na državne i nacionalne razloge, a ne na sudbine i stradanja ljudi.

Spomen ploča izbeglima

Inicijativa mladih za ljudska prava postavila je na godišnjicu hrvatske vojnopolicijske akcije "Oluja“ je postavila spomen ploču uz put, na severnom izlazu iz Knina kojom su pre 15 godina izbeglice iz Knina i okoline bežale u koloni.
Spomen ploèa u Kninu (Foto: Inicijativa mladih)
Na spomen ploči je sledeći tekst:

"5.8.1995. – 5.8.2010. / O 15. obljetnici akcije HV-a 'Oluja', uz ovu cestu kojom su prošle tisuće izbjeglica, ploču postavljaju građani RH koji nude žrtvama svoju ispriku u nedostatku isprike odgovornih. / Ploča je postavljena uz financijsku potporu Vlade RH".

U saopštenju Inicijativa navodi da nije dobila dozvolu za postavljanje ove spomen ploče, ali da veruje da je administracija Grada Knina neće sklonitii.

U toj organizaciji nadaju se da ni građani i građanke Knina i Republike Hrvatske neće uništiti spomen ploču.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

95 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

13 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: