Plastične kese kao ekološki problem

U prodavnicama su kese često besplatne, ali u pitanju su isključivo plastične kese, koje zagađuju životnu sredinu.

Izvor: B92

Petak, 18.07.2008.

10:27

Default images

Za sada u Srbiji nema zakona koji reguliše proizvodnju i distribuciju plastičnih kesa, te rešenja ovog problema još uvek nema. Svakom kupovinom u Srbiji iskoristi se bar jedna plastična kesa, koja će kasnije najverovatnije završiti kao "ukras“ kraj puta ili na nekom drvetu. Procenjuje se da svaki stanovnik Srbije iskoristi 150 plastičnih kesa tokom jedne godine.

Specifična potrošačka kultura i nedostatak zakonske regulative dovode do nekontrolisanog trošenja i bacanja plastičnih kesa. Mnogi građani Srbije, međutim, kažu da bi radije koristili papirne kese nego standardne, plastične.

Veliki trgovinski lanci u Srbiji ne nude alternativu plastičnim kesama prilikom kupovine. Ipak, pojedini lanci svesni su svoje odgovornosti, tako da planiraju da u narednim godinama tu praksu menjaju. Na primer, hipermarket Intereks planira da kupcima uskoro omogući izbor.

Inače, oko 13 milijardi kesa daje se kupcima svake godine u svetu, što je oko 220 kesa po stanovniku. One se u proseku koriste 12 minuta, nakon čega se bacaju, dok u prirodi ostaju hiljadama godina jer priroda ne može da ih razgradi.

Nedavna istraživanja pokazala su da se u telu životinja nalaze najrazličitiji ostaci plastike, a da su i ljudi i životinje izloženi izuzetno negativnom dejstvu plastike u organizmu. istraživači stalno pronalaze polumrtve životinje, koje se dave plastikom.

Organizacija "Envajronment Kalifornija", iz SAD, procenjuje da plastične godišnje ubiju do milion morskih životinja. Istraživanja pokazuju da plastika pluta čak i na Arktiku.

Neke zemlje već godinama pokušavaju da reše taj problem uvođenjem papirnih kesa umesto plastičlnih, naročito od recikliranog papira.

Nedavno je u Tihom okeanu otkriven plastični plutajući "skup" đubreta veličine Teksasa, poznat kao "vrtlog đubreta" ili "plastična supa". Nevidljivi kontinent nije mogao biti uočen iz vazduha ili satelita sve dok se ljubitelji mora nisu našli unutar plutajuće deponije.

Među plastičnim kesama moguće je da se nalazila i neka upotrebljena u Srbiji. U Srbiji nema ni zakonske regulative, pa ni načina kako sanirati ili bar ublažiti problem.

U Kini će do 2010. godine biti zabranjeno korišćenje plastičnih kesa. Domišljati Kinezi čak i recikliraju plastične kese, praveći od njih sintetičke majice.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

14 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: