"Srbe optužuju za Srebrenicu, a o Oluji se ćuti"

U engleskim medijima Srebrenica se prikazuje kao najgnusniji zločin na evropskoj teritoriji posle 1945.

Izvor: B92

Nedelja, 16.02.2020.

08:39

Ilustracija: EPA-EFE/ KOCA SULEJMANOVIC, ariva

Ovo kaže direktorka londonske Fondacije za sećanje na Jasenovac i Holokaust Dragana Tomašević i dodaje da se pritom ne pominje ni operacija "Oluja" ni pogrom u Bratuncu i Podrinju.

Tomašević, koja je 7. februara u Londonu organizovala obeležavanje Dana sećanja na srpske žrtve ustaškog zločina u NDH, rekla je u izjavi za medije da je na Dan sećanja na žrtve Holokausta u Londonu srpski narod prikazan isključivo u svetlu počinitelja, a ne žrtve genocida, prenosi "Politika".

"Dan sećanja na žrtve Holokausta u Londonu obuhvata i sve genocide posle Drugog svetskog rata, a na centralnoj komemoraciji ovog 27. januara, nažalost, nisu spomenute srpske žrtve ustaškog genocida, ali su zato pominjani Srbi koji su počinili 'genocid' u Srebrenici", ukazuje Tomašević.

Ona je dodala da je srpskoj dijaspori sve teže da se nosi sa ovim vidom diskriminacije i sve veće srbofobije na Zapadu koja se, kako je navela, ogleda u medijima, školskoj lektiri, vestima...

Tomašević je ocenila da je problem što u maticama (u Srbiji i Republici Srpskoj) ne postoji institucionalno i strateški organizovana politika za negovanje, očuvanje i širenje kulture sećanja na sopstvenu istoriju, što dovodi do sve jačeg prisustva, ne samo revizionizma, već i distorzije istorijskih činjenica.

Ukazala je i da mala i samonikla udruženja, poput njene fondacije, nisu u stanju da se nose sa ovim problemima, bez institucionalne pomoći.

Ona je predložila da Srbija, s obzirom na to da, kako je navela, malo kaska za ostatkom sveta, a budući da su Jevreji i Jermeni napravili jednu jako solidnu konstrukciju za očuvanje kulture sećanja, može jednostavno da prekopira tu matricu.

"Za početak država (bilo koja) mogla bi osnovati instituciju za prikupljanje, arhiviranje, prikazivanje, istraživanje i edukovanje, a koja bi bila na državnom budžetu i nezavisna od bilo koje vladajuće stranke i političke vlasti", rekla je Tomašević.

Ukazala je i da postoje srpsko-britanska udruženja koja se zaista trude da promene preovlađujuće javno mnjenje i da pokažu srpski narod u drugom svetlu, ali nemaju podršku britanskih "mejnstrim medija".

Zbog toga većina njih deluje na lokalnom nivou, zaključuje Tomašević.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

28 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

22 h

Društvo

Roditelji, hitan apel

Tokom noći više maloletnih osoba zbrinuto je zbog teške alkoholisanosti, saopštila je beogradska služba Hitne pomoći.

10:58

21.4.2024.

1 d

Podeli: