Gujon o reportaži o životu Srba na KIM: Saznaće šta se tamo dešava 20 godina

Osnivač organizacije "Solidarnost za Kosovo" Arno Gujon govorio o reportaži na 10 stranica "Srpski duh otpora" o životu Srba na KiM u francuskom listu "Figaro".

Izvor: Tanjug

Subota, 15.06.2019.

14:17

Gujon o reportaži o životu Srba na KIM: Saznaće šta se tamo dešava 20 godina
Screenshot/TV Prva

On je rekao da je to fenomenalna repotaža koja istinski govori o humanitarnoj situaciji u srpskim enklavama na KiM.

Gujon je u Jutarnjem programu RTS rekao da zasluge za reportažu idu trojici hrabih novinara francuskog magazina, ocenjujući da nije lako na Zapadu, u Francuskoj, biti objekativan kada su u pitanju ispolitizovane teme.

"Oni su napravili fenomenalnu repotažu koja istinski govori o humanitarnoj situaciji u enklavama na Kosovu i Metohiji", ocenio je Gujon.

Istakao je da je "Figaro" najčitaniji i najprodavaniji časopis u Francuskoj i da će svaki čitalac imati priliku da se upozna sa onim što se dešava na KiM već 20 godina.

"Saznaće da je srušeno 150 crkava i manastira, saznaće kako žive danas, 2019. godine, Srbi u selu Novake kod Prizrena, kako žive monasi u Visokim Dečanima, zašto su i dalje vojnici Kfora oko manastira Visoki Dečani i zašto moraju da čuvaju taj dragulj srpske istorije", naveo je Gujon.

On je naglasio da je novinar "Figaroa" napisao da bismo, kada bi se tako nešto dešavalo bilo gde drugde u svetu, govorili o aparthejdu, o segregaciji, a o tome šta se dešava južnoj srpskoj pokrajini na KiM skoro da niko i ne priča.

Gujon je ukazao da novinari uglavnom pre nego što odu na KiM veoma slabo znaju o tome šta se dešava, kao i da to vidi jer uvek kontaktiraju njegovu organizaciju.

On kaže da je novinara "Figaroa" koji je napravio ovu reportažu upoznao pre osam godina i da mu je i tada govorio o KiM.

"Svake godine je on dobijao naše izveštaje, pisma, mejlove i osam godina kasnije dobili smo deset strana u magazinu Figaro o toj situaciji. Naravno da kada je otišao na lice mesta on je mogao da se uveri u ono što smo mi govorili svih ovih godina, da se uveri da monasi žive iza bodljikavih žica, da se ne može pričati na srpskom jeziku u Đakovici, da ima puno krađa svugde na KiM i da su napadi i dalje česti i da ljudska prava za Srbe i nacionalne manjina na KiM nisu ispoštovana", objasnio je Gujon.

Dodao je da su reakcije na reportažu ogromne i na društvenim mrežema ođek je bio ogroman i u Francuskoj i u Srbiji.

"Baš je jutros napisao glavni urednik 'Figaroa' na Tviteru da odjek koji ima taj članak u Francuskoj pokazuje da su ljudi željni da saznaju šta se dešava tamo, ali da se preretko govori o tome. On kaže da treba danas da znamo da su i Srbi žrtve na KiM i da Srbin može da bude žrtva zato što o tome skoro niko da nije govorio tokom 20 godina", kaže Gujon.

On navodi da se o Kosovu u Francuskoj govorilo prethodih dana, jer je kosovska ambasada obeležila 20 godina mira i napravila koncert u katedrali Invalidi, koja je katedrala za vojnike, gde se nalazi grob Napoleona i veoma je važna.

"Ono što je napravilo skandal u Francuskoj i francuskim medijima jeste to što se jedan od učesnika tog koncerta popeo na mesto gde inače samo katolički sveštenik sme da se popne i tamo izrecitovao muslimansku molitvu", naveo je Gujon.

On je rekao da je to razljutilo mnoge ljude, biskupija se ogradila od tog koncerta i biskup je sutradan izrecitovao molitvu protiv oskrnavljenja i to je nešto što je veoma retko u katoličkoj crkvi.

"Ono što smo mi kao humanitarna organizacija uradili ne ulazeći u političku priču, mi smo upitali šta se obeležava, 20 godina mira, ali za koga? Hvala bogu što Albanci 20 godina mogu da žive u miru, ali šta je sa Srbima, Gorancima i ostalim nacionalnim manjinima koje žive na KiM", upitao je Gujon.

On je dodao da su se za tih takozvanih 20 godina mira desili pogromi, proterano je 250.000 Srba, dešavaju se napadi na Srbe i srpsku imovinu.

"Ako nema mira za sve, onda nema mira uopšte, i skandalozno je obeležavati taj mir", naglasio je Gujon.

On je naveo i da organizacija "Solidarnost za Kosovo" i ove godine priprema jednu od najlepših akcija kojom će voditi na more decu sa KiM.

"Ja ne mogu više da uđem u KiM, ali deca sa Kosova i Metohije će moći da izađu iz enklava, iz izolacije i moći će da se upoznaju sa drugom decom i kao sva druga deca da se osećaju slobodno i bezbedno i da uživaju na moru", rekao je Gujon.

Ova akcija će biti realizovana osmi put, 42 dece sa KiM početkom avgusta odmaraće na moru sedam dana.

Gujon će večeras u Nemačkoj predstaviti knjigu "Svi moji putevi vode ka Srbiji" u kojoj, kako kaže, opisuje stanje u enklavama na KiM, susrete sa ljudima i objašnjava često pitanje koje mu postavljaju - zašto je jedan Francuz odlučio da se angažuje za Srbe na KiM.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

14 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

21 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: