Petak, 18.05.2012.

14:39

Da li su u Srbiji obezbeđene verske slobode? Da li su sve crkve i verske zajednice ravnopravne?

Izvor: B92

Da li su u Srbiji obezbeðene verske slobode? Da li su sve crkve i verske zajednice ravnopravne? IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

149 Komentari

Sortiraj po:

ivica

pre 11 godina

Mislim da smo sto se tice verske slobode jedna od najslobodnijih zemlja u Evropi . Cak mislim da su Srbi kao pravoslavni hriscani i najvise izlozeni pritiscima iako su apsolutna vecina

Milos Kovacevic

pre 11 godina

Mislim se da problem ravnopravnosti religijskih sloboda nalazi u samom ustavu. Sam ustav je definisan tako da stvlja srpski narod i srpsku ortodoksnu crkvu na prvo mesto. Dok se ne promeni ustav, nijedan zakon ili akcija vlade neće pomoći.

Milan Djordjic

pre 11 godina

Tu su najblizi istini, mada ne potpuno. Petljaju se u pojedine verske zajednice i arbiraze, gde im mesto nije, ali nikakvo cudo od ovakvih vladara.

Radovan

pre 11 godina

Recimo,Ja sam krsten u pravoslavnoj veri,moji slave i td.Ali posle religisko ,versko,nacionalno,fanaticnih ispada i izgreda skoro 70 % vernika u Srbiji,misilm da sam sa pravom da budem ateista itekako ugrozen u lepoj nasoj domovini.Fizicki,psihicki,egzistencijalno.Drustvo je kao besan pas bez povodca i vlasnika.

debora

pre 11 godina

Ne znam koliko se u praksi primenjuje zakon, moja ocena je da manjinske verske zajednice nisu posebno ugrozene. Ostaje ipak da se radi na jacanju svesti i tolerancije u drustvu prema pripadnicima drugih vera, kao i prema nepripadnicima nijednih.

Ljupka Pavlovic

pre 11 godina

Verska prava su uglavnom omogucena al definitivno nisu ravnopravne crkve, odn pravoslavna je ravnopravnija, tacnije pretvorili smo se u pravoslavnu dzamahiriju i popovi imaju zadnju rec sto je odvratno.(pritom se ne procesuiraju pedofili, lopovi, ubice..fuj)

Katarina

pre 11 godina

Nisu. Mnogo sinagoga je nestalo posle II svetskog rata (ne tokom) - vecina ih je porusena, a nekima je namena potpuno promenjena.

munja

pre 11 godina

Misljenja sam da se treba vise pozabaviti zbivanjima u Crkvama svih konfesija koje direktno i indirektno podgrevaju medjunacionalne odnose u Srbiji.Mislim na Pravoslavnu Katolicku,Muslimansku,Jevrejsku .Izjave a i prakticno ponasanja predvodnika navedenih verskih zajednica direktno i indirektno uticu na medjunacionalne odnose.Zapravo uplivi u politicka dogadjanja navedenih je vise nego ocigledno, pri tome sami odustaju od Boga a njegovi su izaslanici.

Sasao

pre 11 godina

Ja nisam pripadnik SPC, i pripadnik sam mozda najmanje priznate veroispovesti od strane drzave, i mogu da kazem da prava nisu ista za ostale veroispovesti kao za SPC. To smo ne malo puta osetili od lokalnog do drzavnog nivoa.
Primer. Veronauka u skolama. Sta da radi moje dete kada mu drzava nije obezbedila nastavnika veronauke, iako je priznata veroispovest od strane drzave. Mora na gradjansko, dal nam je tu ostavljen izbor, naravno da nije.
O finanskiraju necu ni da pricam. Koliko je to strasno

vera, nada

pre 11 godina

Mislim da slobodno mozete biti neke druge veroispovesti, ali isto tako mislim da su te zajednice nevidljive. Nije u redu da se u skoli uci samo o pravosljavlju, a sta je sa pravima dece druge vere da uce o njima u skoli. Isto tako mislim da bi sva deca morala da se upoznaju u skoli sa svim verama, da bi kad odrastu imala vecu tolerancije na drugacije obicaje, navike i potrebe drugih ljudi.

Marijana Zdravkovic

pre 11 godina

Misilim da jesu obezbedjene verske slobode i da svako ima pravo na drugu veroispovest, ali da nije dat dovoljan akcenat na resavanje problema verske zajednice i institucije. Ima dosta vernika koji nisu pravoslavne veroispovesti, ali sa druge stane nema dovoljno institucija koje bi njih podrzale.

Ana

pre 11 godina

U Srbiji nisu obezbeđene verske slobode. Ukoliko nisi pravoslavac bolje da se ne izjašnjavaš pred ljudima, odmah će te gledati sa podozrenjem, kao da se ne uklapaš.

Ana

pre 11 godina

U Srbiji nisu obezbeđene verske slobode. Ukoliko nisi pravoslavac, bolje da se ne izjašnjavaš pred ljudima, većina će te gledati sa podozrenjem i kao da se ne uklapaš.

Misko

pre 11 godina

Postoji diskriminacija svih manjih verskih zajednica koje se cesto pogrdno nazivaju sektama cak i od strane ministra a cesta su i brojna krivicna dela protiv njihove imovine, kao i nanosenja telesnih povreda njihovim clanovima , dzamija, protestantskih zajednica, katolika i dr. gde pocinioci nisu identifikovani, postoji i diskriminacija ateista, na ovom planu nismo daleko odmakli, zatim povratak imovine oduzete za vreme i nakon 2. svetskog rata, jevrejskim zajednicama pravoslvnim objektima i sl.)

Milos Ljubisavljevic

pre 11 godina

Nisam video da ma koja crkva ili religijska orijentacija funkcionise uz smetnje zbog cega mislim da su verske slobode obeezbedjene. Konkretan primer imam u svom okruzenju gde se u jednoj kuci okupljaju Jehovini svedoci, to svi znaju i oni to ne kriju ali ih niko ne dira zbog toga jer je to njihovo pravo i njihov izbor.

Nahani

pre 11 godina

Jesu ravnopravne su, ali na papiru. U skolama se slavi Sveti Sava uz slavski kolac i prisustvo popa, a nekad i vise popova. Skolska slava je verska ceremonija.

branko

pre 11 godina

Smatram da jesu. S druge strane, religije, tj. njihovi predstavnici, su često te koje pod izgovorom da su "ugroženi" raspiruju mržnju i netrpeljivost među pripadnicima različitih verskih grupa.

Kopilovics Maria

pre 11 godina

Nisu dovoljno ravnopravne. Naime SPC je ranopravnija od ostalih po svim poljima. Dobili su nazad svoju oduzetu imovinu, glavni praznici su i drzavni, njihovi svestenici su javno u cpolitici u partijskom zivotu.

darko

pre 11 godina

Verske slobode smatram da jesu obezbedjenje. Sto se tice ravnopravnosti tu ne bih mogao dati odgovor. Ipak mislim da je SPC institucionalno dodatno potpomognuta s obzirom na dominantnu ulogu u Srbiji.

Irfan

pre 11 godina

Verske slobode su obezbedjene, ali verske zajednice nisu ravnopravne. Drzavni aparat favorizuje Srpsku pravoslavnu crkvu, stice se utisak da je pravoslavlje zvanicna drzavna religija.

Nikola Stevanoski

pre 11 godina

Ne,nisu obezbedjene verske slobode,ali mislim da drzava ne moze nista da uradi po tom pitanju-osim da pokusa da prosveti ovaj nas namuceni i jadan narod-zao mi nas je!!!Ne i nece biti jos dugo vremena-sve dok pop vozi novu mecku i zivi u kuci sa tri sprata-gade mi se!

Nikola

pre 11 godina

Verske slobode su obezbeđene i najiskrenije smatram da su sve verske zajednice apsolutno ravnopravne.
Kada je ova tema u pitanju, smatram da ateisti za ovu nazovi sekularnu državu nisu ravnopravni građani.

Zoran

pre 11 godina

Buduci da SPC ima i svoje politicke partije: Dveri i sl. a ni ove "sekularne" joj nisu nesto daleke, mislim da je izlisno bilo sta reci na tu temu.

Slavica

pre 11 godina

Nisam primetila da su druge vere ugrožene, ali smatram da se intenzivno radi na tome da se prikaže kako jesu ugrožene. Sporadični napadi huligana su plaćeni, isplanirani i upravo tome služe

Biserka Petrović

pre 11 godina

U Srbiji ne postoji ravnopravnost verskih zajdenica, pa shodno tome i potpuna sloboda pojedinaca da slobodno praktikuju svoja verska opredljenja. Preovladava mišljenje da je jedina prava religija pravoslavlje, pa su pripadnici ovog verskog opredeljenja favorozovani u svakom pogledu. Pripadnici drugih religija, posebno onih koje se ne smatraju tradicionalnim, posebno su diskriminisani i smatraju se pripadnicima nekih sumnjivih sekti. Međutim, najviše su diskriminisani ateisti, a javno izražavanje ovakvog stava nailazi na osudu većine. pravo

milan

pre 11 godina

Ne nisu sve crkve ravnopravne a ono sto je njagore nevernike svi osudjuju a posebno SPC koja je pritiv svog naroda da se narod jedne zemlje sastoji od vernika raznih veroipovesti i od onih koji neveruju u boga ali su ipak ljudi dostojni njihovog postovanja.

seka

pre 11 godina

sloboda veroispovesti je donekle zadovoljena ali verske zajednice nisu ravnopravne. primer Islamske verske zajednice gde je drzava dopustila formiranje paralelne zajednice ili nekakav Rijaset .

Damir Serban

pre 11 godina

Apsolutno ne,
uzmimo na primer Vlasku pravoslavnu crkvu,
iako zvanicno mogu nesmetano da rade,
u stvari im je zabranjen rad u istocnoj Srbiji,
pretnjama i ucenama na lokalnom nivou, i vodi se svojevrsna
medijska kampanja protiv njihovih svestenika a sve to skodi SPC. Iako toga nisu svesni.

Srle

pre 11 godina

Ne, u praksi nisu ravnoravne neravnopravnost je posledica neprimenjivanja zakona sto je odgovornost drzave.
Dobar, skoro skolski primer neravnopravnosti je Rumunska pravoslavna crva koja je jako diskriminisana, dok joj se npr. u vojvodini dozvoljava delovanje, juzno od dunava u istocnoj srbiji rumunska crkva ima mnogo problema, sistemski se onemogucava vrsenje sluzbe, prisutnost u medijima, gradnja objekata, crkava, opstinske vlasti ne zele da pomognu pri gradnji objekata naprotiv opstruisu proceduru. i sl. Dok svestenici SPS otvoreno vrse propagandu protiv rumunske crkve, osporavaju ustav i zakone srbije po kome su verske zajednice ravnopravne i pokusavaju da sebe nametnu kao jedine predstavnike svih pravoslavnih crkava u Srbiji javno se svadjaju sa Rumunima koji idu u rumunsku crkvu, pisu prijave protiv rumunske crkve za najbesmilenije detalje, zovu policiju da sprece sahrane i sluzbe na pomanama rumuna koji pozovu svestenike rumunske crkve i sl. slicni problemi postoje sa drugim verskim zajednicama, pardoksalno je sto je problem vise izrazen juzno od dunava.

Nataša

pre 11 godina

Naravno da jesu. Čak toliko slobodne, da ponekad postaju i agresivne. Ponekad se verske vođe toliko slobodno mešaju u politiku, društveni život, za šta bi trebale možda snositi i neke sankcije, što se ne dešava. Npr. gospodin Zukorlić iz islamske verske zajednice - (pročitajte njegove tekstove),poziva narod na mržnju jednih protiv drugih. Za ovakvo ponašanje, nije imao nikakve sankcije.

Dragan

pre 11 godina

AKO STE PRAVOSLAVAC DA,ALI AKO STE NE DAJ BOZE MUSLIMAN ILI KATOLIK ,A JOS PRI TOM I ROM ONDA SLEDI DISKRIMINISANOST U SVIM SFERAMA ZIVOTA

vla

pre 11 godina

smatram da jesu, pa čak neke "religije" ... možda ne bi bilo loše ako se to negde u svetu radi, da se zakonski napravi razlika između vere i sekti. tj izgleda da mi nismo u stanju da razlikujemo široka prava i slobode od anarhije (naša država nudi previše sloboda, gde se štetne sekte tumače kao verske slobode!!!)

njaga

pre 11 godina

Rumunskoj pravoslavnoj crkvi nije dozvoljena gradnja hramova u istocnoj srbiji. Iako po ustavu ima prava,drzava se ponasa kao da zivimo u verskoj drzavi koju vodi SPC. Drzavni aparat ignorise to,i dezavuise sve zahteve zvanicne,i najcesce sprovode cutanje administracije na koje nemaju pravo.

biljana

pre 11 godina

da, i previše slobode za sektašenje, ali samatram neprihvatljivim i da verske zajednice i njihovi "činovnici" ne podležu obavezi plaćanja poreza kao i svaki drugi član ove zajednice

Dušan

pre 11 godina

Nisu. Pripadnik sam takozvane "male verske zajednice" i doživljavao sam diskriminaciju jako često. Primeri:
1. Zakona o Crkvama i verskim zajednicama, u kome su taksativno nabrojane 7 tradicionalnih kao registrovanje, na osnovu kontinuiteta sa zakonima još iz Kraljevine Jugoslavije, a isključeni su Baptisti, koji su takođe bili priznati u Kraljevini. Na osnovu kog kriterijuma?
2. Sprovođenje zakona koji je krajnje diskriminatorno i subjektivno sproveden. Pojedine zajednice su se suočile sa otvorenom diskriminacijom, omalovažavanjem od strane službenika Ministarstva vera, zahtevima koji nisu navedeni ni u jednoj tački zakona ili uredbi (kao što je postojanje centralne kancelarije u nekoj inostranoj zemlji).
3. Veronauka. Bez obzira da li je uvođenje veronauke opravdano ili ne, pravo na veronauku je uskraćeno deci pripadnicima malih verskih zajednica, što se suprotno Ustavu, Zakonu o školstvu, gde se jasno navodi da niko ne može biti uskraćen zbog pripadnosti određenoj etničkoj grupi ili verskoj grupi...
4. Otežan pristup zatvorima u slučajevima da se u zatvoru nalazi pripadnik male verske zajednice. Duhovnici se suočavaju sa velikim problemima prilikom poseta (pastor naše zajednice je više puta vraćan sa vrata zatvora i nije mu omogućena poseta vernicima, bez ikakvih objašnjenja), nisu im obezbeđene adekavatne prostorije, a vernici se suočavaju sa nasiljem od strane drugih zatvorenika jer su obeleženi kao "sektaši".
5. Ne procesuiranje slučajeva nasilja nad pripadnicima verskih zajednica, uništavanjem njihove imovine... Ne postoji ni jedan slučaj (koliko ja znam) da je iko osuđen zbog širenja mržnje prema članovima malih verskih zajednica.
...

Katarina Nikolic

pre 11 godina

Mislim da crkve i verske zajednice nisu ravnopravne, ali isto tako mislim da je to globalna pojava i da ima veze sa uticajem crkve ili verske zajednice. Što se tiče verskih sloboda one postoje.

Jana

pre 11 godina

Zavisi u kom delu zemlje; U vojvodini jesu s obzirom da ljudi tamo jako dugo zive u multietnickoj zajednici gde svaka od njih ima svoju versku ustanovu gde moze da ispoveda svoju veru.

mr.T!

pre 11 godina

U Srbiji postoji samo jedna verska grupa-pravoslavna. Ostali pokušaji vere i verskog izražavanja su do te mere potisnuti i diskriminisani da se neki pripadnici na primer hinduizma plaše za svoj život, zatvoreni u svojim domovima, daleko od očiju javnosti. Katoličanstvo i islam su slobodni samo u sredinama gde je većinsko stanovništvo tih veroispovesti, tako da to nije prava mera poštovanja verskih sloboda. Pravoslavni fanatizam je do te mere utemeljen da horde mladih ljudi prate starce sa krstačama koji bacaju anatemu na njih i misle da je to tako dobro. Svakoga dana sve je više tih ljudi koji se iz autobusa krste kada isti prolazi pored neke crkve ili drugog verskog objekta. Ovo je pravoslavna džamahirija.

Stefan

pre 11 godina

Verujem da su verske slobode institucionalno obezbeđene, da su problemi koji i dalje postoje prevashodno kulturološke prirode, a za rešavanje takvih problema potrebno je mnogo više vremena, ali i truda i zalaganja države i društva.
Pitanje ravnopravnosti je sasvim odvojeno, i tu je odgovor "apsolutno ne". Stepen do kog je Srpskoj pravoslavnoj crkvi dozvoljeno da se meša u državna i društvena pitanja je ništa manje nego zastrašujuć. I gotovo da ne postoji relevantna politička snaga koja se tome suprotstavlja, čak naprotiv: praktično sve relevantne političke snage pružaju podršku takvom mešanju. U tom smislu, ostale verske zajednice su daleko od ravnopravnih, s tim da ravnopravnost i nije problem, koliko ugrožena sekularnost države.

Ana Marija

pre 11 godina

Smatram da nisu ali takodje smatram da sa tim najvise veze ima mentalitet stanovnistva. Imala sam priliku da razgovaram sa ljudima koji misle da su Muslimani etnicka grupa, a ne verska, i jako ih je tesko razuveriti.

krstivoje krstic

pre 11 godina

Verska prava su prisutna u tolikoj meri da su prava ateista i agnostika već vrlo ugrožena. Ateisti se ne pominju nigde, agnostici još manje, i njihova prava niko ne brani od sve agresivnijih nastupa vernika i visokih predstavnika verskih zajednica. Ako mi padne na pamet da se izjasnim kao ateista, odmah mi prišiju "epitet" komuniste i stave me na spisak ugrozitelja verskih prava.

Milica Bg

pre 11 godina

Mislim da se drzava trudi da obezbedi sve verske slobode ali kako je Srbija vekovima bila pretezno pravoslavna zemlja, logicno je da SPC i dalje ima odredjeni primat u odnosu na druge verske zajednice. Necu se upustati u ocene koliko je to dobro ili lose ali svakako smatram da svaka verska zajednica shodno doprinosima i broju clanova u jednoj drzavi treba da ima odredjena prava koja joj drzava garantuje.

Slavica Bradaric

pre 11 godina

Tu se ne moze govoriti o ravnopravnosti. Ustavom su njihova prava podjednaka, ali vernici i crkveni velikodostojnici su ti koji nki manje ili vise afirmisu svoju crkvu, a time zadobijaju i veca prava.

Svetlana

pre 11 godina

Ne. Dominantna je pravoslavna crkva. I sve je veca povezanost drzave I crkve. Religija (u slucaju Srbije, pravoslavna crkva I veroispovest) je sve prisutnija u domenu javnog. Crkva je aktivna u razlicitim institucijama - vojska, skole

Miroslav

pre 11 godina

Ne! Ovo je klero-fasisticka drzava. Razlog za to nije verski fanatizam ljudi na vlasti vec njihova teznja da uniste slobodu i ljudska prava gradjana. Njima odgovara samo totalitarizam. Jahali su svestenike 45e a danas bi da jasu one koji nemaju krst okacen na retrovizoru. Forma je nebitna bitna je samo totalitarna sustina rezima. Slali su rusofile na goli otok a za godinu dve ce u logore salju sve one koji nemaju putinovu sliku.

Miroslav

pre 11 godina

Ne! Ovo je klero-fasisticka drzava. Razlog za to nije verski fanatizam ljudi na vlasti vec njihova teznja da uniste slobodu i ljudska prava gradjana. Njima odgovara samo totalitarizam. Jahali su svestenike 45e a danas bi da jasu one koji nemaju krst okacen na retrovizoru. Forma je nebitna bitna je samo totalitarna sustina rezima. Slali su rusofile na goli otok a za godinu dve ce u logore salju sve one koji nemaju putinovu sliku.

Tijana

pre 11 godina

Srpska pravoslavna crkva je ovde bog i batina. Toliko, da bi voleli i streme ka tome da ne budemo sekularna drzava. Ne verujem da su crkve ostalih velikih religija diskriminisane od strane vlasti ali pravoslavna crkva je prioritet.

B

pre 11 godina

Nisu obezbeđene verske slobode u potpunosti, kao ni sekularna država i ravnopravnost verskih zajednica. Primera ima mnogo, i to od najtežih kršenja zakona do manje važnih ali ne manje sramotnih poteza države. Podsetimo se samo neograđivanja SPC od spornih slučajeva kršenja zakona u slučaju Pahomija, podrške političkim i vojnim strukturama, podrške sveštenog lica huliganima koji su napadali pripadnike LGBT populacije, uplitanje SPC u važna društvena pitanja, prisustva vojnih i policijskih jedinica na verskim proslavama SPC, veći broj neradnih dana za pripadnike većinske vere po Zakonu o državnim i drugim praznicima - ukratko sve što bi u ozbiljnoj državi značilo ozbiljnu odgovornost.

Don Hihot

pre 11 godina

Ne, ali u tom delu i mogu da donekle opravdam takvu vrstu neravnopravnosti. Srpska Pravoslavna Crkva i pored nekih problema sa kojim se suocava ipak predstavlja bastion ocuvanja nacionalne kulture i nacionalnog identiteta koji je nama u ovim vremenima i neophodan. U trenucima gde je sve na udaru mnogo mocnijih organizacija i gde se pod religioznim organizacijama protura ispiranje mozgova, potrebno je pomoci domacem timu i pored par autogolova koje su zabili. Naravno neophodno je nacionalnim i verskim manjinama omoguciti sve verske slobode i ne nametati vecinsko resenje onima koji imaju svoju tradiciju.

gradjanka

pre 11 godina

Mislim da deca manjinskih verskih zajednica nemaju ista prava kao i deca većinskih verskih zajednica. Dokaz: kada se deca izjašnjavaju da li će da idu na Versku nastavu ili Građansko, niko ne pita decu pri tome na koji program Verske nastave žele da idu, podrazumeva se da je to pravoslavni katihizis, tako da znam za slučajeve da je dete inače muslimansk everoispovesti išlo na versku nastavu-pravolsavni katihizis pa se posle ispisalo. Treba i ovde biti - "ili jesi ili nisi lav". Tj, treba stvari sprovesti do kraja .

Danilo

pre 11 godina

Da, obezbeđene su verske slobode. Ako izuzmemo Srpsku pravoslavnu crkvu ostale crkve i verske zajednice su ravnopravne.

Mislim da je velika greška učinjena uvođenjem religije u škole. Cenim da postoji dovoljno ustanova koje mogu takva znanja da pruže van škola. uostalom, crkvama je vraćena tolika imovina tako da imaju dovoljno resursa da se time bave van škole.

Mišljenja sam da se prava ateista time flagrantno krše ali ateistima to, valjda, nije ni bitno.

Danilo

pre 11 godina

Da, obezbeđene su verske slobode. Ako izuzmemo Srpsku pravoslavnu crkvu ostale crkve i verske zajednice su ravnopravne.

Mislim da je velika greška učinjena uvođenjem religije u škole. Cenim da postoji dovoljno ustanova koje mogu takva znanja da pruže van škola. uostalom, crkvama je vraćena tolika imovina tako da imaju dovoljno resursa da se time bave van škole.

Mišljenja sam da se prava ateista time flagrantno krše ali ateistima to, valjda, nije ni bitno.

Ana

pre 11 godina

U Srbiji nisu obezbeđene verske slobode. Ukoliko nisi pravoslavac, bolje da se ne izjašnjavaš pred ljudima, većina će te gledati sa podozrenjem i kao da se ne uklapaš.

Miroslav

pre 11 godina

Ne! Ovo je klero-fasisticka drzava. Razlog za to nije verski fanatizam ljudi na vlasti vec njihova teznja da uniste slobodu i ljudska prava gradjana. Njima odgovara samo totalitarizam. Jahali su svestenike 45e a danas bi da jasu one koji nemaju krst okacen na retrovizoru. Forma je nebitna bitna je samo totalitarna sustina rezima. Slali su rusofile na goli otok a za godinu dve ce u logore salju sve one koji nemaju putinovu sliku.

mr.T!

pre 11 godina

U Srbiji postoji samo jedna verska grupa-pravoslavna. Ostali pokušaji vere i verskog izražavanja su do te mere potisnuti i diskriminisani da se neki pripadnici na primer hinduizma plaše za svoj život, zatvoreni u svojim domovima, daleko od očiju javnosti. Katoličanstvo i islam su slobodni samo u sredinama gde je većinsko stanovništvo tih veroispovesti, tako da to nije prava mera poštovanja verskih sloboda. Pravoslavni fanatizam je do te mere utemeljen da horde mladih ljudi prate starce sa krstačama koji bacaju anatemu na njih i misle da je to tako dobro. Svakoga dana sve je više tih ljudi koji se iz autobusa krste kada isti prolazi pored neke crkve ili drugog verskog objekta. Ovo je pravoslavna džamahirija.

Nahani

pre 11 godina

Jesu ravnopravne su, ali na papiru. U skolama se slavi Sveti Sava uz slavski kolac i prisustvo popa, a nekad i vise popova. Skolska slava je verska ceremonija.

Miroslav

pre 11 godina

Ne! Ovo je klero-fasisticka drzava. Razlog za to nije verski fanatizam ljudi na vlasti vec njihova teznja da uniste slobodu i ljudska prava gradjana. Njima odgovara samo totalitarizam. Jahali su svestenike 45e a danas bi da jasu one koji nemaju krst okacen na retrovizoru. Forma je nebitna bitna je samo totalitarna sustina rezima. Slali su rusofile na goli otok a za godinu dve ce u logore salju sve one koji nemaju putinovu sliku.

gradjanka

pre 11 godina

Mislim da deca manjinskih verskih zajednica nemaju ista prava kao i deca većinskih verskih zajednica. Dokaz: kada se deca izjašnjavaju da li će da idu na Versku nastavu ili Građansko, niko ne pita decu pri tome na koji program Verske nastave žele da idu, podrazumeva se da je to pravoslavni katihizis, tako da znam za slučajeve da je dete inače muslimansk everoispovesti išlo na versku nastavu-pravolsavni katihizis pa se posle ispisalo. Treba i ovde biti - "ili jesi ili nisi lav". Tj, treba stvari sprovesti do kraja .

Misko

pre 11 godina

Postoji diskriminacija svih manjih verskih zajednica koje se cesto pogrdno nazivaju sektama cak i od strane ministra a cesta su i brojna krivicna dela protiv njihove imovine, kao i nanosenja telesnih povreda njihovim clanovima , dzamija, protestantskih zajednica, katolika i dr. gde pocinioci nisu identifikovani, postoji i diskriminacija ateista, na ovom planu nismo daleko odmakli, zatim povratak imovine oduzete za vreme i nakon 2. svetskog rata, jevrejskim zajednicama pravoslvnim objektima i sl.)

Ana

pre 11 godina

U Srbiji nisu obezbeđene verske slobode. Ukoliko nisi pravoslavac bolje da se ne izjašnjavaš pred ljudima, odmah će te gledati sa podozrenjem, kao da se ne uklapaš.

Biserka Petrović

pre 11 godina

U Srbiji ne postoji ravnopravnost verskih zajdenica, pa shodno tome i potpuna sloboda pojedinaca da slobodno praktikuju svoja verska opredljenja. Preovladava mišljenje da je jedina prava religija pravoslavlje, pa su pripadnici ovog verskog opredeljenja favorozovani u svakom pogledu. Pripadnici drugih religija, posebno onih koje se ne smatraju tradicionalnim, posebno su diskriminisani i smatraju se pripadnicima nekih sumnjivih sekti. Međutim, najviše su diskriminisani ateisti, a javno izražavanje ovakvog stava nailazi na osudu većine. pravo

B

pre 11 godina

Nisu obezbeđene verske slobode u potpunosti, kao ni sekularna država i ravnopravnost verskih zajednica. Primera ima mnogo, i to od najtežih kršenja zakona do manje važnih ali ne manje sramotnih poteza države. Podsetimo se samo neograđivanja SPC od spornih slučajeva kršenja zakona u slučaju Pahomija, podrške političkim i vojnim strukturama, podrške sveštenog lica huliganima koji su napadali pripadnike LGBT populacije, uplitanje SPC u važna društvena pitanja, prisustva vojnih i policijskih jedinica na verskim proslavama SPC, veći broj neradnih dana za pripadnike većinske vere po Zakonu o državnim i drugim praznicima - ukratko sve što bi u ozbiljnoj državi značilo ozbiljnu odgovornost.

Dušan

pre 11 godina

Nisu. Pripadnik sam takozvane "male verske zajednice" i doživljavao sam diskriminaciju jako često. Primeri:
1. Zakona o Crkvama i verskim zajednicama, u kome su taksativno nabrojane 7 tradicionalnih kao registrovanje, na osnovu kontinuiteta sa zakonima još iz Kraljevine Jugoslavije, a isključeni su Baptisti, koji su takođe bili priznati u Kraljevini. Na osnovu kog kriterijuma?
2. Sprovođenje zakona koji je krajnje diskriminatorno i subjektivno sproveden. Pojedine zajednice su se suočile sa otvorenom diskriminacijom, omalovažavanjem od strane službenika Ministarstva vera, zahtevima koji nisu navedeni ni u jednoj tački zakona ili uredbi (kao što je postojanje centralne kancelarije u nekoj inostranoj zemlji).
3. Veronauka. Bez obzira da li je uvođenje veronauke opravdano ili ne, pravo na veronauku je uskraćeno deci pripadnicima malih verskih zajednica, što se suprotno Ustavu, Zakonu o školstvu, gde se jasno navodi da niko ne može biti uskraćen zbog pripadnosti određenoj etničkoj grupi ili verskoj grupi...
4. Otežan pristup zatvorima u slučajevima da se u zatvoru nalazi pripadnik male verske zajednice. Duhovnici se suočavaju sa velikim problemima prilikom poseta (pastor naše zajednice je više puta vraćan sa vrata zatvora i nije mu omogućena poseta vernicima, bez ikakvih objašnjenja), nisu im obezbeđene adekavatne prostorije, a vernici se suočavaju sa nasiljem od strane drugih zatvorenika jer su obeleženi kao "sektaši".
5. Ne procesuiranje slučajeva nasilja nad pripadnicima verskih zajednica, uništavanjem njihove imovine... Ne postoji ni jedan slučaj (koliko ja znam) da je iko osuđen zbog širenja mržnje prema članovima malih verskih zajednica.
...

Zoran

pre 11 godina

Buduci da SPC ima i svoje politicke partije: Dveri i sl. a ni ove "sekularne" joj nisu nesto daleke, mislim da je izlisno bilo sta reci na tu temu.

Kopilovics Maria

pre 11 godina

Nisu dovoljno ravnopravne. Naime SPC je ranopravnija od ostalih po svim poljima. Dobili su nazad svoju oduzetu imovinu, glavni praznici su i drzavni, njihovi svestenici su javno u cpolitici u partijskom zivotu.

Milos Ljubisavljevic

pre 11 godina

Nisam video da ma koja crkva ili religijska orijentacija funkcionise uz smetnje zbog cega mislim da su verske slobode obeezbedjene. Konkretan primer imam u svom okruzenju gde se u jednoj kuci okupljaju Jehovini svedoci, to svi znaju i oni to ne kriju ali ih niko ne dira zbog toga jer je to njihovo pravo i njihov izbor.

Radovan

pre 11 godina

Recimo,Ja sam krsten u pravoslavnoj veri,moji slave i td.Ali posle religisko ,versko,nacionalno,fanaticnih ispada i izgreda skoro 70 % vernika u Srbiji,misilm da sam sa pravom da budem ateista itekako ugrozen u lepoj nasoj domovini.Fizicki,psihicki,egzistencijalno.Drustvo je kao besan pas bez povodca i vlasnika.

Tijana

pre 11 godina

Srpska pravoslavna crkva je ovde bog i batina. Toliko, da bi voleli i streme ka tome da ne budemo sekularna drzava. Ne verujem da su crkve ostalih velikih religija diskriminisane od strane vlasti ali pravoslavna crkva je prioritet.

Svetlana

pre 11 godina

Ne. Dominantna je pravoslavna crkva. I sve je veca povezanost drzave I crkve. Religija (u slucaju Srbije, pravoslavna crkva I veroispovest) je sve prisutnija u domenu javnog. Crkva je aktivna u razlicitim institucijama - vojska, skole

krstivoje krstic

pre 11 godina

Verska prava su prisutna u tolikoj meri da su prava ateista i agnostika već vrlo ugrožena. Ateisti se ne pominju nigde, agnostici još manje, i njihova prava niko ne brani od sve agresivnijih nastupa vernika i visokih predstavnika verskih zajednica. Ako mi padne na pamet da se izjasnim kao ateista, odmah mi prišiju "epitet" komuniste i stave me na spisak ugrozitelja verskih prava.

Stefan

pre 11 godina

Verujem da su verske slobode institucionalno obezbeđene, da su problemi koji i dalje postoje prevashodno kulturološke prirode, a za rešavanje takvih problema potrebno je mnogo više vremena, ali i truda i zalaganja države i društva.
Pitanje ravnopravnosti je sasvim odvojeno, i tu je odgovor "apsolutno ne". Stepen do kog je Srpskoj pravoslavnoj crkvi dozvoljeno da se meša u državna i društvena pitanja je ništa manje nego zastrašujuć. I gotovo da ne postoji relevantna politička snaga koja se tome suprotstavlja, čak naprotiv: praktično sve relevantne političke snage pružaju podršku takvom mešanju. U tom smislu, ostale verske zajednice su daleko od ravnopravnih, s tim da ravnopravnost i nije problem, koliko ugrožena sekularnost države.

Dragan

pre 11 godina

AKO STE PRAVOSLAVAC DA,ALI AKO STE NE DAJ BOZE MUSLIMAN ILI KATOLIK ,A JOS PRI TOM I ROM ONDA SLEDI DISKRIMINISANOST U SVIM SFERAMA ZIVOTA

Damir Serban

pre 11 godina

Apsolutno ne,
uzmimo na primer Vlasku pravoslavnu crkvu,
iako zvanicno mogu nesmetano da rade,
u stvari im je zabranjen rad u istocnoj Srbiji,
pretnjama i ucenama na lokalnom nivou, i vodi se svojevrsna
medijska kampanja protiv njihovih svestenika a sve to skodi SPC. Iako toga nisu svesni.

njaga

pre 11 godina

Rumunskoj pravoslavnoj crkvi nije dozvoljena gradnja hramova u istocnoj srbiji. Iako po ustavu ima prava,drzava se ponasa kao da zivimo u verskoj drzavi koju vodi SPC. Drzavni aparat ignorise to,i dezavuise sve zahteve zvanicne,i najcesce sprovode cutanje administracije na koje nemaju pravo.

Nikola Stevanoski

pre 11 godina

Ne,nisu obezbedjene verske slobode,ali mislim da drzava ne moze nista da uradi po tom pitanju-osim da pokusa da prosveti ovaj nas namuceni i jadan narod-zao mi nas je!!!Ne i nece biti jos dugo vremena-sve dok pop vozi novu mecku i zivi u kuci sa tri sprata-gade mi se!

Irfan

pre 11 godina

Verske slobode su obezbedjene, ali verske zajednice nisu ravnopravne. Drzavni aparat favorizuje Srpsku pravoslavnu crkvu, stice se utisak da je pravoslavlje zvanicna drzavna religija.

vera, nada

pre 11 godina

Mislim da slobodno mozete biti neke druge veroispovesti, ali isto tako mislim da su te zajednice nevidljive. Nije u redu da se u skoli uci samo o pravosljavlju, a sta je sa pravima dece druge vere da uce o njima u skoli. Isto tako mislim da bi sva deca morala da se upoznaju u skoli sa svim verama, da bi kad odrastu imala vecu tolerancije na drugacije obicaje, navike i potrebe drugih ljudi.

Ljupka Pavlovic

pre 11 godina

Verska prava su uglavnom omogucena al definitivno nisu ravnopravne crkve, odn pravoslavna je ravnopravnija, tacnije pretvorili smo se u pravoslavnu dzamahiriju i popovi imaju zadnju rec sto je odvratno.(pritom se ne procesuiraju pedofili, lopovi, ubice..fuj)

Milos Kovacevic

pre 11 godina

Mislim se da problem ravnopravnosti religijskih sloboda nalazi u samom ustavu. Sam ustav je definisan tako da stvlja srpski narod i srpsku ortodoksnu crkvu na prvo mesto. Dok se ne promeni ustav, nijedan zakon ili akcija vlade neće pomoći.

Don Hihot

pre 11 godina

Ne, ali u tom delu i mogu da donekle opravdam takvu vrstu neravnopravnosti. Srpska Pravoslavna Crkva i pored nekih problema sa kojim se suocava ipak predstavlja bastion ocuvanja nacionalne kulture i nacionalnog identiteta koji je nama u ovim vremenima i neophodan. U trenucima gde je sve na udaru mnogo mocnijih organizacija i gde se pod religioznim organizacijama protura ispiranje mozgova, potrebno je pomoci domacem timu i pored par autogolova koje su zabili. Naravno neophodno je nacionalnim i verskim manjinama omoguciti sve verske slobode i ne nametati vecinsko resenje onima koji imaju svoju tradiciju.

Srle

pre 11 godina

Ne, u praksi nisu ravnoravne neravnopravnost je posledica neprimenjivanja zakona sto je odgovornost drzave.
Dobar, skoro skolski primer neravnopravnosti je Rumunska pravoslavna crva koja je jako diskriminisana, dok joj se npr. u vojvodini dozvoljava delovanje, juzno od dunava u istocnoj srbiji rumunska crkva ima mnogo problema, sistemski se onemogucava vrsenje sluzbe, prisutnost u medijima, gradnja objekata, crkava, opstinske vlasti ne zele da pomognu pri gradnji objekata naprotiv opstruisu proceduru. i sl. Dok svestenici SPS otvoreno vrse propagandu protiv rumunske crkve, osporavaju ustav i zakone srbije po kome su verske zajednice ravnopravne i pokusavaju da sebe nametnu kao jedine predstavnike svih pravoslavnih crkava u Srbiji javno se svadjaju sa Rumunima koji idu u rumunsku crkvu, pisu prijave protiv rumunske crkve za najbesmilenije detalje, zovu policiju da sprece sahrane i sluzbe na pomanama rumuna koji pozovu svestenike rumunske crkve i sl. slicni problemi postoje sa drugim verskim zajednicama, pardoksalno je sto je problem vise izrazen juzno od dunava.

milan

pre 11 godina

Ne nisu sve crkve ravnopravne a ono sto je njagore nevernike svi osudjuju a posebno SPC koja je pritiv svog naroda da se narod jedne zemlje sastoji od vernika raznih veroipovesti i od onih koji neveruju u boga ali su ipak ljudi dostojni njihovog postovanja.

Nikola

pre 11 godina

Verske slobode su obezbeđene i najiskrenije smatram da su sve verske zajednice apsolutno ravnopravne.
Kada je ova tema u pitanju, smatram da ateisti za ovu nazovi sekularnu državu nisu ravnopravni građani.

Sasao

pre 11 godina

Ja nisam pripadnik SPC, i pripadnik sam mozda najmanje priznate veroispovesti od strane drzave, i mogu da kazem da prava nisu ista za ostale veroispovesti kao za SPC. To smo ne malo puta osetili od lokalnog do drzavnog nivoa.
Primer. Veronauka u skolama. Sta da radi moje dete kada mu drzava nije obezbedila nastavnika veronauke, iako je priznata veroispovest od strane drzave. Mora na gradjansko, dal nam je tu ostavljen izbor, naravno da nije.
O finanskiraju necu ni da pricam. Koliko je to strasno

debora

pre 11 godina

Ne znam koliko se u praksi primenjuje zakon, moja ocena je da manjinske verske zajednice nisu posebno ugrozene. Ostaje ipak da se radi na jacanju svesti i tolerancije u drustvu prema pripadnicima drugih vera, kao i prema nepripadnicima nijednih.

seka

pre 11 godina

sloboda veroispovesti je donekle zadovoljena ali verske zajednice nisu ravnopravne. primer Islamske verske zajednice gde je drzava dopustila formiranje paralelne zajednice ili nekakav Rijaset .

branko

pre 11 godina

Smatram da jesu. S druge strane, religije, tj. njihovi predstavnici, su često te koje pod izgovorom da su "ugroženi" raspiruju mržnju i netrpeljivost među pripadnicima različitih verskih grupa.

Marijana Zdravkovic

pre 11 godina

Misilim da jesu obezbedjene verske slobode i da svako ima pravo na drugu veroispovest, ali da nije dat dovoljan akcenat na resavanje problema verske zajednice i institucije. Ima dosta vernika koji nisu pravoslavne veroispovesti, ali sa druge stane nema dovoljno institucija koje bi njih podrzale.

munja

pre 11 godina

Misljenja sam da se treba vise pozabaviti zbivanjima u Crkvama svih konfesija koje direktno i indirektno podgrevaju medjunacionalne odnose u Srbiji.Mislim na Pravoslavnu Katolicku,Muslimansku,Jevrejsku .Izjave a i prakticno ponasanja predvodnika navedenih verskih zajednica direktno i indirektno uticu na medjunacionalne odnose.Zapravo uplivi u politicka dogadjanja navedenih je vise nego ocigledno, pri tome sami odustaju od Boga a njegovi su izaslanici.

ivica

pre 11 godina

Mislim da smo sto se tice verske slobode jedna od najslobodnijih zemlja u Evropi . Cak mislim da su Srbi kao pravoslavni hriscani i najvise izlozeni pritiscima iako su apsolutna vecina

Milica Bg

pre 11 godina

Mislim da se drzava trudi da obezbedi sve verske slobode ali kako je Srbija vekovima bila pretezno pravoslavna zemlja, logicno je da SPC i dalje ima odredjeni primat u odnosu na druge verske zajednice. Necu se upustati u ocene koliko je to dobro ili lose ali svakako smatram da svaka verska zajednica shodno doprinosima i broju clanova u jednoj drzavi treba da ima odredjena prava koja joj drzava garantuje.

Ana Marija

pre 11 godina

Smatram da nisu ali takodje smatram da sa tim najvise veze ima mentalitet stanovnistva. Imala sam priliku da razgovaram sa ljudima koji misle da su Muslimani etnicka grupa, a ne verska, i jako ih je tesko razuveriti.

biljana

pre 11 godina

da, i previše slobode za sektašenje, ali samatram neprihvatljivim i da verske zajednice i njihovi "činovnici" ne podležu obavezi plaćanja poreza kao i svaki drugi član ove zajednice

Nataša

pre 11 godina

Naravno da jesu. Čak toliko slobodne, da ponekad postaju i agresivne. Ponekad se verske vođe toliko slobodno mešaju u politiku, društveni život, za šta bi trebale možda snositi i neke sankcije, što se ne dešava. Npr. gospodin Zukorlić iz islamske verske zajednice - (pročitajte njegove tekstove),poziva narod na mržnju jednih protiv drugih. Za ovakvo ponašanje, nije imao nikakve sankcije.

Slavica

pre 11 godina

Nisam primetila da su druge vere ugrožene, ali smatram da se intenzivno radi na tome da se prikaže kako jesu ugrožene. Sporadični napadi huligana su plaćeni, isplanirani i upravo tome služe

Katarina

pre 11 godina

Nisu. Mnogo sinagoga je nestalo posle II svetskog rata (ne tokom) - vecina ih je porusena, a nekima je namena potpuno promenjena.

Milan Djordjic

pre 11 godina

Tu su najblizi istini, mada ne potpuno. Petljaju se u pojedine verske zajednice i arbiraze, gde im mesto nije, ali nikakvo cudo od ovakvih vladara.

Slavica Bradaric

pre 11 godina

Tu se ne moze govoriti o ravnopravnosti. Ustavom su njihova prava podjednaka, ali vernici i crkveni velikodostojnici su ti koji nki manje ili vise afirmisu svoju crkvu, a time zadobijaju i veca prava.

Jana

pre 11 godina

Zavisi u kom delu zemlje; U vojvodini jesu s obzirom da ljudi tamo jako dugo zive u multietnickoj zajednici gde svaka od njih ima svoju versku ustanovu gde moze da ispoveda svoju veru.

Katarina Nikolic

pre 11 godina

Mislim da crkve i verske zajednice nisu ravnopravne, ali isto tako mislim da je to globalna pojava i da ima veze sa uticajem crkve ili verske zajednice. Što se tiče verskih sloboda one postoje.

vla

pre 11 godina

smatram da jesu, pa čak neke "religije" ... možda ne bi bilo loše ako se to negde u svetu radi, da se zakonski napravi razlika između vere i sekti. tj izgleda da mi nismo u stanju da razlikujemo široka prava i slobode od anarhije (naša država nudi previše sloboda, gde se štetne sekte tumače kao verske slobode!!!)

darko

pre 11 godina

Verske slobode smatram da jesu obezbedjenje. Sto se tice ravnopravnosti tu ne bih mogao dati odgovor. Ipak mislim da je SPC institucionalno dodatno potpomognuta s obzirom na dominantnu ulogu u Srbiji.

Miroslav

pre 11 godina

Ne! Ovo je klero-fasisticka drzava. Razlog za to nije verski fanatizam ljudi na vlasti vec njihova teznja da uniste slobodu i ljudska prava gradjana. Njima odgovara samo totalitarizam. Jahali su svestenike 45e a danas bi da jasu one koji nemaju krst okacen na retrovizoru. Forma je nebitna bitna je samo totalitarna sustina rezima. Slali su rusofile na goli otok a za godinu dve ce u logore salju sve one koji nemaju putinovu sliku.

Slavica

pre 11 godina

Nisam primetila da su druge vere ugrožene, ali smatram da se intenzivno radi na tome da se prikaže kako jesu ugrožene. Sporadični napadi huligana su plaćeni, isplanirani i upravo tome služe

ivica

pre 11 godina

Mislim da smo sto se tice verske slobode jedna od najslobodnijih zemlja u Evropi . Cak mislim da su Srbi kao pravoslavni hriscani i najvise izlozeni pritiscima iako su apsolutna vecina

Danilo

pre 11 godina

Da, obezbeđene su verske slobode. Ako izuzmemo Srpsku pravoslavnu crkvu ostale crkve i verske zajednice su ravnopravne.

Mislim da je velika greška učinjena uvođenjem religije u škole. Cenim da postoji dovoljno ustanova koje mogu takva znanja da pruže van škola. uostalom, crkvama je vraćena tolika imovina tako da imaju dovoljno resursa da se time bave van škole.

Mišljenja sam da se prava ateista time flagrantno krše ali ateistima to, valjda, nije ni bitno.

Don Hihot

pre 11 godina

Ne, ali u tom delu i mogu da donekle opravdam takvu vrstu neravnopravnosti. Srpska Pravoslavna Crkva i pored nekih problema sa kojim se suocava ipak predstavlja bastion ocuvanja nacionalne kulture i nacionalnog identiteta koji je nama u ovim vremenima i neophodan. U trenucima gde je sve na udaru mnogo mocnijih organizacija i gde se pod religioznim organizacijama protura ispiranje mozgova, potrebno je pomoci domacem timu i pored par autogolova koje su zabili. Naravno neophodno je nacionalnim i verskim manjinama omoguciti sve verske slobode i ne nametati vecinsko resenje onima koji imaju svoju tradiciju.

Miroslav

pre 11 godina

Ne! Ovo je klero-fasisticka drzava. Razlog za to nije verski fanatizam ljudi na vlasti vec njihova teznja da uniste slobodu i ljudska prava gradjana. Njima odgovara samo totalitarizam. Jahali su svestenike 45e a danas bi da jasu one koji nemaju krst okacen na retrovizoru. Forma je nebitna bitna je samo totalitarna sustina rezima. Slali su rusofile na goli otok a za godinu dve ce u logore salju sve one koji nemaju putinovu sliku.

Svetlana

pre 11 godina

Ne. Dominantna je pravoslavna crkva. I sve je veca povezanost drzave I crkve. Religija (u slucaju Srbije, pravoslavna crkva I veroispovest) je sve prisutnija u domenu javnog. Crkva je aktivna u razlicitim institucijama - vojska, skole

mr.T!

pre 11 godina

U Srbiji postoji samo jedna verska grupa-pravoslavna. Ostali pokušaji vere i verskog izražavanja su do te mere potisnuti i diskriminisani da se neki pripadnici na primer hinduizma plaše za svoj život, zatvoreni u svojim domovima, daleko od očiju javnosti. Katoličanstvo i islam su slobodni samo u sredinama gde je većinsko stanovništvo tih veroispovesti, tako da to nije prava mera poštovanja verskih sloboda. Pravoslavni fanatizam je do te mere utemeljen da horde mladih ljudi prate starce sa krstačama koji bacaju anatemu na njih i misle da je to tako dobro. Svakoga dana sve je više tih ljudi koji se iz autobusa krste kada isti prolazi pored neke crkve ili drugog verskog objekta. Ovo je pravoslavna džamahirija.

Ana

pre 11 godina

U Srbiji nisu obezbeđene verske slobode. Ukoliko nisi pravoslavac, bolje da se ne izjašnjavaš pred ljudima, većina će te gledati sa podozrenjem i kao da se ne uklapaš.

gradjanka

pre 11 godina

Mislim da deca manjinskih verskih zajednica nemaju ista prava kao i deca većinskih verskih zajednica. Dokaz: kada se deca izjašnjavaju da li će da idu na Versku nastavu ili Građansko, niko ne pita decu pri tome na koji program Verske nastave žele da idu, podrazumeva se da je to pravoslavni katihizis, tako da znam za slučajeve da je dete inače muslimansk everoispovesti išlo na versku nastavu-pravolsavni katihizis pa se posle ispisalo. Treba i ovde biti - "ili jesi ili nisi lav". Tj, treba stvari sprovesti do kraja .

krstivoje krstic

pre 11 godina

Verska prava su prisutna u tolikoj meri da su prava ateista i agnostika već vrlo ugrožena. Ateisti se ne pominju nigde, agnostici još manje, i njihova prava niko ne brani od sve agresivnijih nastupa vernika i visokih predstavnika verskih zajednica. Ako mi padne na pamet da se izjasnim kao ateista, odmah mi prišiju "epitet" komuniste i stave me na spisak ugrozitelja verskih prava.

biljana

pre 11 godina

da, i previše slobode za sektašenje, ali samatram neprihvatljivim i da verske zajednice i njihovi "činovnici" ne podležu obavezi plaćanja poreza kao i svaki drugi član ove zajednice

vla

pre 11 godina

smatram da jesu, pa čak neke "religije" ... možda ne bi bilo loše ako se to negde u svetu radi, da se zakonski napravi razlika između vere i sekti. tj izgleda da mi nismo u stanju da razlikujemo široka prava i slobode od anarhije (naša država nudi previše sloboda, gde se štetne sekte tumače kao verske slobode!!!)

Nahani

pre 11 godina

Jesu ravnopravne su, ali na papiru. U skolama se slavi Sveti Sava uz slavski kolac i prisustvo popa, a nekad i vise popova. Skolska slava je verska ceremonija.

Ana

pre 11 godina

U Srbiji nisu obezbeđene verske slobode. Ukoliko nisi pravoslavac bolje da se ne izjašnjavaš pred ljudima, odmah će te gledati sa podozrenjem, kao da se ne uklapaš.

Katarina

pre 11 godina

Nisu. Mnogo sinagoga je nestalo posle II svetskog rata (ne tokom) - vecina ih je porusena, a nekima je namena potpuno promenjena.

Milica Bg

pre 11 godina

Mislim da se drzava trudi da obezbedi sve verske slobode ali kako je Srbija vekovima bila pretezno pravoslavna zemlja, logicno je da SPC i dalje ima odredjeni primat u odnosu na druge verske zajednice. Necu se upustati u ocene koliko je to dobro ili lose ali svakako smatram da svaka verska zajednica shodno doprinosima i broju clanova u jednoj drzavi treba da ima odredjena prava koja joj drzava garantuje.

Jana

pre 11 godina

Zavisi u kom delu zemlje; U vojvodini jesu s obzirom da ljudi tamo jako dugo zive u multietnickoj zajednici gde svaka od njih ima svoju versku ustanovu gde moze da ispoveda svoju veru.

njaga

pre 11 godina

Rumunskoj pravoslavnoj crkvi nije dozvoljena gradnja hramova u istocnoj srbiji. Iako po ustavu ima prava,drzava se ponasa kao da zivimo u verskoj drzavi koju vodi SPC. Drzavni aparat ignorise to,i dezavuise sve zahteve zvanicne,i najcesce sprovode cutanje administracije na koje nemaju pravo.

Dragan

pre 11 godina

AKO STE PRAVOSLAVAC DA,ALI AKO STE NE DAJ BOZE MUSLIMAN ILI KATOLIK ,A JOS PRI TOM I ROM ONDA SLEDI DISKRIMINISANOST U SVIM SFERAMA ZIVOTA

Kopilovics Maria

pre 11 godina

Nisu dovoljno ravnopravne. Naime SPC je ranopravnija od ostalih po svim poljima. Dobili su nazad svoju oduzetu imovinu, glavni praznici su i drzavni, njihovi svestenici su javno u cpolitici u partijskom zivotu.

branko

pre 11 godina

Smatram da jesu. S druge strane, religije, tj. njihovi predstavnici, su često te koje pod izgovorom da su "ugroženi" raspiruju mržnju i netrpeljivost među pripadnicima različitih verskih grupa.

Misko

pre 11 godina

Postoji diskriminacija svih manjih verskih zajednica koje se cesto pogrdno nazivaju sektama cak i od strane ministra a cesta su i brojna krivicna dela protiv njihove imovine, kao i nanosenja telesnih povreda njihovim clanovima , dzamija, protestantskih zajednica, katolika i dr. gde pocinioci nisu identifikovani, postoji i diskriminacija ateista, na ovom planu nismo daleko odmakli, zatim povratak imovine oduzete za vreme i nakon 2. svetskog rata, jevrejskim zajednicama pravoslvnim objektima i sl.)

debora

pre 11 godina

Ne znam koliko se u praksi primenjuje zakon, moja ocena je da manjinske verske zajednice nisu posebno ugrozene. Ostaje ipak da se radi na jacanju svesti i tolerancije u drustvu prema pripadnicima drugih vera, kao i prema nepripadnicima nijednih.

Radovan

pre 11 godina

Recimo,Ja sam krsten u pravoslavnoj veri,moji slave i td.Ali posle religisko ,versko,nacionalno,fanaticnih ispada i izgreda skoro 70 % vernika u Srbiji,misilm da sam sa pravom da budem ateista itekako ugrozen u lepoj nasoj domovini.Fizicki,psihicki,egzistencijalno.Drustvo je kao besan pas bez povodca i vlasnika.

Milos Kovacevic

pre 11 godina

Mislim se da problem ravnopravnosti religijskih sloboda nalazi u samom ustavu. Sam ustav je definisan tako da stvlja srpski narod i srpsku ortodoksnu crkvu na prvo mesto. Dok se ne promeni ustav, nijedan zakon ili akcija vlade neće pomoći.

B

pre 11 godina

Nisu obezbeđene verske slobode u potpunosti, kao ni sekularna država i ravnopravnost verskih zajednica. Primera ima mnogo, i to od najtežih kršenja zakona do manje važnih ali ne manje sramotnih poteza države. Podsetimo se samo neograđivanja SPC od spornih slučajeva kršenja zakona u slučaju Pahomija, podrške političkim i vojnim strukturama, podrške sveštenog lica huliganima koji su napadali pripadnike LGBT populacije, uplitanje SPC u važna društvena pitanja, prisustva vojnih i policijskih jedinica na verskim proslavama SPC, veći broj neradnih dana za pripadnike većinske vere po Zakonu o državnim i drugim praznicima - ukratko sve što bi u ozbiljnoj državi značilo ozbiljnu odgovornost.

Tijana

pre 11 godina

Srpska pravoslavna crkva je ovde bog i batina. Toliko, da bi voleli i streme ka tome da ne budemo sekularna drzava. Ne verujem da su crkve ostalih velikih religija diskriminisane od strane vlasti ali pravoslavna crkva je prioritet.

Slavica Bradaric

pre 11 godina

Tu se ne moze govoriti o ravnopravnosti. Ustavom su njihova prava podjednaka, ali vernici i crkveni velikodostojnici su ti koji nki manje ili vise afirmisu svoju crkvu, a time zadobijaju i veca prava.

Ana Marija

pre 11 godina

Smatram da nisu ali takodje smatram da sa tim najvise veze ima mentalitet stanovnistva. Imala sam priliku da razgovaram sa ljudima koji misle da su Muslimani etnicka grupa, a ne verska, i jako ih je tesko razuveriti.

Stefan

pre 11 godina

Verujem da su verske slobode institucionalno obezbeđene, da su problemi koji i dalje postoje prevashodno kulturološke prirode, a za rešavanje takvih problema potrebno je mnogo više vremena, ali i truda i zalaganja države i društva.
Pitanje ravnopravnosti je sasvim odvojeno, i tu je odgovor "apsolutno ne". Stepen do kog je Srpskoj pravoslavnoj crkvi dozvoljeno da se meša u državna i društvena pitanja je ništa manje nego zastrašujuć. I gotovo da ne postoji relevantna politička snaga koja se tome suprotstavlja, čak naprotiv: praktično sve relevantne političke snage pružaju podršku takvom mešanju. U tom smislu, ostale verske zajednice su daleko od ravnopravnih, s tim da ravnopravnost i nije problem, koliko ugrožena sekularnost države.

Nataša

pre 11 godina

Naravno da jesu. Čak toliko slobodne, da ponekad postaju i agresivne. Ponekad se verske vođe toliko slobodno mešaju u politiku, društveni život, za šta bi trebale možda snositi i neke sankcije, što se ne dešava. Npr. gospodin Zukorlić iz islamske verske zajednice - (pročitajte njegove tekstove),poziva narod na mržnju jednih protiv drugih. Za ovakvo ponašanje, nije imao nikakve sankcije.

Damir Serban

pre 11 godina

Apsolutno ne,
uzmimo na primer Vlasku pravoslavnu crkvu,
iako zvanicno mogu nesmetano da rade,
u stvari im je zabranjen rad u istocnoj Srbiji,
pretnjama i ucenama na lokalnom nivou, i vodi se svojevrsna
medijska kampanja protiv njihovih svestenika a sve to skodi SPC. Iako toga nisu svesni.

milan

pre 11 godina

Ne nisu sve crkve ravnopravne a ono sto je njagore nevernike svi osudjuju a posebno SPC koja je pritiv svog naroda da se narod jedne zemlje sastoji od vernika raznih veroipovesti i od onih koji neveruju u boga ali su ipak ljudi dostojni njihovog postovanja.

Nikola Stevanoski

pre 11 godina

Ne,nisu obezbedjene verske slobode,ali mislim da drzava ne moze nista da uradi po tom pitanju-osim da pokusa da prosveti ovaj nas namuceni i jadan narod-zao mi nas je!!!Ne i nece biti jos dugo vremena-sve dok pop vozi novu mecku i zivi u kuci sa tri sprata-gade mi se!

Irfan

pre 11 godina

Verske slobode su obezbedjene, ali verske zajednice nisu ravnopravne. Drzavni aparat favorizuje Srpsku pravoslavnu crkvu, stice se utisak da je pravoslavlje zvanicna drzavna religija.

darko

pre 11 godina

Verske slobode smatram da jesu obezbedjenje. Sto se tice ravnopravnosti tu ne bih mogao dati odgovor. Ipak mislim da je SPC institucionalno dodatno potpomognuta s obzirom na dominantnu ulogu u Srbiji.

Milos Ljubisavljevic

pre 11 godina

Nisam video da ma koja crkva ili religijska orijentacija funkcionise uz smetnje zbog cega mislim da su verske slobode obeezbedjene. Konkretan primer imam u svom okruzenju gde se u jednoj kuci okupljaju Jehovini svedoci, to svi znaju i oni to ne kriju ali ih niko ne dira zbog toga jer je to njihovo pravo i njihov izbor.

Marijana Zdravkovic

pre 11 godina

Misilim da jesu obezbedjene verske slobode i da svako ima pravo na drugu veroispovest, ali da nije dat dovoljan akcenat na resavanje problema verske zajednice i institucije. Ima dosta vernika koji nisu pravoslavne veroispovesti, ali sa druge stane nema dovoljno institucija koje bi njih podrzale.

Sasao

pre 11 godina

Ja nisam pripadnik SPC, i pripadnik sam mozda najmanje priznate veroispovesti od strane drzave, i mogu da kazem da prava nisu ista za ostale veroispovesti kao za SPC. To smo ne malo puta osetili od lokalnog do drzavnog nivoa.
Primer. Veronauka u skolama. Sta da radi moje dete kada mu drzava nije obezbedila nastavnika veronauke, iako je priznata veroispovest od strane drzave. Mora na gradjansko, dal nam je tu ostavljen izbor, naravno da nije.
O finanskiraju necu ni da pricam. Koliko je to strasno

Milan Djordjic

pre 11 godina

Tu su najblizi istini, mada ne potpuno. Petljaju se u pojedine verske zajednice i arbiraze, gde im mesto nije, ali nikakvo cudo od ovakvih vladara.

Katarina Nikolic

pre 11 godina

Mislim da crkve i verske zajednice nisu ravnopravne, ali isto tako mislim da je to globalna pojava i da ima veze sa uticajem crkve ili verske zajednice. Što se tiče verskih sloboda one postoje.

Dušan

pre 11 godina

Nisu. Pripadnik sam takozvane "male verske zajednice" i doživljavao sam diskriminaciju jako često. Primeri:
1. Zakona o Crkvama i verskim zajednicama, u kome su taksativno nabrojane 7 tradicionalnih kao registrovanje, na osnovu kontinuiteta sa zakonima još iz Kraljevine Jugoslavije, a isključeni su Baptisti, koji su takođe bili priznati u Kraljevini. Na osnovu kog kriterijuma?
2. Sprovođenje zakona koji je krajnje diskriminatorno i subjektivno sproveden. Pojedine zajednice su se suočile sa otvorenom diskriminacijom, omalovažavanjem od strane službenika Ministarstva vera, zahtevima koji nisu navedeni ni u jednoj tački zakona ili uredbi (kao što je postojanje centralne kancelarije u nekoj inostranoj zemlji).
3. Veronauka. Bez obzira da li je uvođenje veronauke opravdano ili ne, pravo na veronauku je uskraćeno deci pripadnicima malih verskih zajednica, što se suprotno Ustavu, Zakonu o školstvu, gde se jasno navodi da niko ne može biti uskraćen zbog pripadnosti određenoj etničkoj grupi ili verskoj grupi...
4. Otežan pristup zatvorima u slučajevima da se u zatvoru nalazi pripadnik male verske zajednice. Duhovnici se suočavaju sa velikim problemima prilikom poseta (pastor naše zajednice je više puta vraćan sa vrata zatvora i nije mu omogućena poseta vernicima, bez ikakvih objašnjenja), nisu im obezbeđene adekavatne prostorije, a vernici se suočavaju sa nasiljem od strane drugih zatvorenika jer su obeleženi kao "sektaši".
5. Ne procesuiranje slučajeva nasilja nad pripadnicima verskih zajednica, uništavanjem njihove imovine... Ne postoji ni jedan slučaj (koliko ja znam) da je iko osuđen zbog širenja mržnje prema članovima malih verskih zajednica.
...

Srle

pre 11 godina

Ne, u praksi nisu ravnoravne neravnopravnost je posledica neprimenjivanja zakona sto je odgovornost drzave.
Dobar, skoro skolski primer neravnopravnosti je Rumunska pravoslavna crva koja je jako diskriminisana, dok joj se npr. u vojvodini dozvoljava delovanje, juzno od dunava u istocnoj srbiji rumunska crkva ima mnogo problema, sistemski se onemogucava vrsenje sluzbe, prisutnost u medijima, gradnja objekata, crkava, opstinske vlasti ne zele da pomognu pri gradnji objekata naprotiv opstruisu proceduru. i sl. Dok svestenici SPS otvoreno vrse propagandu protiv rumunske crkve, osporavaju ustav i zakone srbije po kome su verske zajednice ravnopravne i pokusavaju da sebe nametnu kao jedine predstavnike svih pravoslavnih crkava u Srbiji javno se svadjaju sa Rumunima koji idu u rumunsku crkvu, pisu prijave protiv rumunske crkve za najbesmilenije detalje, zovu policiju da sprece sahrane i sluzbe na pomanama rumuna koji pozovu svestenike rumunske crkve i sl. slicni problemi postoje sa drugim verskim zajednicama, pardoksalno je sto je problem vise izrazen juzno od dunava.

seka

pre 11 godina

sloboda veroispovesti je donekle zadovoljena ali verske zajednice nisu ravnopravne. primer Islamske verske zajednice gde je drzava dopustila formiranje paralelne zajednice ili nekakav Rijaset .

Biserka Petrović

pre 11 godina

U Srbiji ne postoji ravnopravnost verskih zajdenica, pa shodno tome i potpuna sloboda pojedinaca da slobodno praktikuju svoja verska opredljenja. Preovladava mišljenje da je jedina prava religija pravoslavlje, pa su pripadnici ovog verskog opredeljenja favorozovani u svakom pogledu. Pripadnici drugih religija, posebno onih koje se ne smatraju tradicionalnim, posebno su diskriminisani i smatraju se pripadnicima nekih sumnjivih sekti. Međutim, najviše su diskriminisani ateisti, a javno izražavanje ovakvog stava nailazi na osudu većine. pravo

Zoran

pre 11 godina

Buduci da SPC ima i svoje politicke partije: Dveri i sl. a ni ove "sekularne" joj nisu nesto daleke, mislim da je izlisno bilo sta reci na tu temu.

Nikola

pre 11 godina

Verske slobode su obezbeđene i najiskrenije smatram da su sve verske zajednice apsolutno ravnopravne.
Kada je ova tema u pitanju, smatram da ateisti za ovu nazovi sekularnu državu nisu ravnopravni građani.

vera, nada

pre 11 godina

Mislim da slobodno mozete biti neke druge veroispovesti, ali isto tako mislim da su te zajednice nevidljive. Nije u redu da se u skoli uci samo o pravosljavlju, a sta je sa pravima dece druge vere da uce o njima u skoli. Isto tako mislim da bi sva deca morala da se upoznaju u skoli sa svim verama, da bi kad odrastu imala vecu tolerancije na drugacije obicaje, navike i potrebe drugih ljudi.

munja

pre 11 godina

Misljenja sam da se treba vise pozabaviti zbivanjima u Crkvama svih konfesija koje direktno i indirektno podgrevaju medjunacionalne odnose u Srbiji.Mislim na Pravoslavnu Katolicku,Muslimansku,Jevrejsku .Izjave a i prakticno ponasanja predvodnika navedenih verskih zajednica direktno i indirektno uticu na medjunacionalne odnose.Zapravo uplivi u politicka dogadjanja navedenih je vise nego ocigledno, pri tome sami odustaju od Boga a njegovi su izaslanici.

Ljupka Pavlovic

pre 11 godina

Verska prava su uglavnom omogucena al definitivno nisu ravnopravne crkve, odn pravoslavna je ravnopravnija, tacnije pretvorili smo se u pravoslavnu dzamahiriju i popovi imaju zadnju rec sto je odvratno.(pritom se ne procesuiraju pedofili, lopovi, ubice..fuj)