Predsednik Pokrajinske izborne komisije Slobodan Nadrljanski izjavio je, na završnoj konferenciji za novinare nakon izbora 11. maja, da je praksa pokazala da istovremeno glasanje na svim nivoima predstavlja problem za građane, jer teško mogu da se snađu u gomili papira.
"To posebno važi za Vojvođane, koji su zaokruživali imena pojedinaca i stranaka na čak četiri listića, od kojih su dva bila bela. Time nije bio otežan samo posao birača, već i izbornih komisija, koje su zbog svega toga morale da budu preglomazne, a zato i spore", dodao je Nadrljanski.
On se na čelu PIK-a nalazi već drugi mandat i najavio je da će članovi komisije, kada se okonča i drugi krug izbora za Skupštinu vojvodine po Većniskom sistemu, svoja iskustva i zapažanja dostaviti nadležnima u pisanoj formi.
"Mi ćemo izneti stručno mišljenje o tome šta bi trebalo popraviti ili otkloniti, a na politici je da odluči o eventualnoj promeni izbornog sistema", zaključio je Nadrljanski, koji je ujedno i predsednik Okružnog suda u Novom Sadu.
Najviše primedbi običnih građana, ali i lidera pojedinih stranaka, odnosi se na dvokružno glasanje za pokrajinski parlament po kombinovanom, proporcionalno-većinskom sistemu.
Kombinovani sistem glasanja za poslanike utvrđen je Statutom Vojvodine, a želja predlagača je bila da se zadovolje i stranačke i potrebe građana da neposredno biraju svoje predstavnike.
Skupština Vojvodine ima 120 poslaničkih mesta, od kojih se polovina bira na proporcionalnoj listi tako što se zaokružuju stranke i koalicije koje su uoči izbora sakupile potreban broj potpisa građana, najmanje 6.000.
U tom slučaju postoji samo jedan krug, a poslanike daju liste koje pređu cenzus od pet odsto.
Preostalih 60 poslaničkih mesta deli se po teritorijalnom principu, tako da svaka od 45 opština u Vojvodini mora da ima bar jednog poslanika, a one veće i više - Novi Sad sedam, Subotica četiri, Zrenjanin i Pančevo po tri, Kikinda i Sombor po dva.
Na većinskoj listi glasa se za pojedince, s tim da oni mogu da imaju podršku neke partije. Pobeđuje onaj ko u prvom krugu osvoji više od polovine glasova izašlih birača, a gde takvih nema u drugi krug, dve nedelje kasnije, ulaze dvoje prvoplasiranih.
Na sadašnjim izborima nijedan od kandidata nije uspeo da odmah postane poslanik Skupštine Vojvodine, pa će njih 120 ponovo odmeriti snagu 25. maja.
Mandat će pripasti onom ko dobije više glasova, bez obzira na izlaznost, pa će se tek nakon 25. maja znati konačan sastav vojvođanskog parlamenta.