"Predsednik se plaši istine": Cena pokretanja ekonomije desetine hiljada života

Predsednik SAD Donald Tramp zna odgovor na pitanje koliko će koštati restart američke ekonomije .

Svet

Izvor: B92

Utorak, 05.05.2020.

10:24

Foto: Epa, Shawn Thew

Odogovor je nekoliko desetina hiljada ljudskih života koje će bez cenjakanja sa Belom kućom odneti epidemija koronavirusa,

Tramp je, kako ocenjuje CNN, spreman da plati tu cenu bez obzira na upozorenja i otpor za koja ni on ni njegova administracija nemaju dovoljno sluha.

Broj novoobolelih i preminulih u SAD juče je bio manji nego prethodnih dana što je unelo dozu optimizma i nade da će ekonomija ubrzo biti reaktivirana.

Uspešan ekonomski restart je ključ za eventualni reizbor na novembarskim predsedničkim izborima kome se nada Tramp, ali predsedničke ambicije su za sada u senci rastuće nezaposlenosti više od 30 miliona Amerikanaca i stidljive ekonomske reaktivacije.

Dok s jedne strane američki predsednik neprekidno očekuje pohvale za svoje upravljanje epidemijom i ne preza da ih dodeli sam sebi ukoliko mu ih javnost uskrati, predsedavajuća predstavničkog doma američkog Kongresa, demokrata Nensi Pelosi ga kritikuje i tvrdi da se predsednik "plaši istine".

Ocena Pelosijeve o Trampovom strahu od istine usledila je nakon odluke Bele kuće da se zabrani svedočenje pred kongresnim odborom članovima državnog kriznog štaba, među kojima je i dr Entoni Fauči.

Zabrana je, smatraju analitičari, došla nakon što je interni dokument američkog Centra za prevenciju i kontrolu bolesti na čijem je čelu dr Fauči, dospeo do Njujork tajmsa koji je objavio procenu iz tog dokumenta da će broj mrtvih do 1. juna da se udvostruči i dostigne alarmantnih tri hiljade dnevno.

Ova procena, plus analiza koja upozorava na novi talas epidemije u brojnim američkim državama, razlog su za brigu i oprez kada je u pitanju restartovanje ekonomije i normalizacija poslovanja u SAD.

"Koliko još smrtnih slučajeva i patnje ste spremni da prihvatite da biste se, pre ili kasnije našli na poziciji koju priželjkujete, u nakakav normalni život. Ovo pitanje nameće veoma težak izbor", ocenio je dr Fauči očigledno misleći na ogromne ekonomske gubitke zbog vanrednih mera i veliki, dodatni gubitak ljudskih života u slučaju njihovog preranog ukidanja.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: