Ulaz za Davos se ne plaća, ali može da košta i 600.000 CHF

Svetska politička i poslovna elita počela je da se okuplja u švajcarskom zimskom odmaralištu Davosu uoči sutrašnjeg zvaničnog početka Svetskog ekonomskog foruma

Svet

Izvor: B92

Ponedeljak, 21.01.2019.

13:30

Ulaz za Davos se ne plaća, ali može da košta i 600.000 CHF
Foto: Tanjug/AP/Markus Schreiber

Ovogodišnji skup bi trebalo, prema nekim procenama, da okupi više od 3.000 učesnika iz 115 ekonomija sveta.

Tema četvorodnevnog foruma je "Globalizacija 4.0: Oblikovanje globalne arhitekture u doba četvrte industrijske revolucije" koja ima za cilj da ukaže na rastuću nejednakost, uspon populizma/nacionalizma i dolazeću eru automatizacije ili "četvrtu industrijsku revoluciju", piše magazin "Tajm".

Pristup tom elitnom skupu, međutim, nije besplatan za poslovne ljude, jer korporacije moraju da plate godišnju članarinu WEF-u od 60.000 švajcarskih franaka (60.259 dolara). Članarina čak može dostići 600.000 franaka (602.605 dolara) za status "strateškog partnera", navodi agencija AP.

Za ulazak na forum treba da se dobije poziv i da se plati dodatna naknada, koja, prema rečima portparola WEF-a Olivera Kana, iznosi 27.000 franaka (27.117 dolara) po osobi. Dodaje da to važi samo za korporativne lidere, dok predstavnici civilnog društva, nevladine organizacije, lideri Ujedinjenih nacija i vladini zvaničnici ne plaćaju ništa.

Ovogodišnji forum održava se u uslovima fluktuacija na tržištima kapitala i opšte neizvesnosti zbog usporavanja globalnog ekonomskog rasta, trgovinskih ratova i Bregzita.

Za godinu dana od poslednjeg foruma, SAD i Kina uvele su uzajamno tarife na uvoz robe u visini 250 milijardi dolara i 110 milijardi dolara, respektivno, dok je u Vašingtonu trenutno na snazi finansijska blokada vlade zbog političkog sukoba oko finansiranja spornog zida prema granici sa Meksikom.

Velika Britanija je i dalje u ćorsokaku uoči planiranog izlaska iz EU, dok su brojne evropske zemlje proteklih godina suočene sa usponom populističkih partija, prenosi CNBC.

Na oko 350 sesija, učesnici foruma će, kako je najavljeno, govoriti o širokom spektru tema, od globalne ekonomije do klimatske krize, ali će ove godine izostati neka od najmoćnijih imena iz sveta politike.

Predsednik SAD Donald Tramp je pre tri dana otkazao posetu američke delegacije Svetskom ekonomskom forumu zbog delimične blokade vlade, a nešto ranije je i francuski predsednik Emanuel Makron otkazao svoje učešće na forumu zbog unutrašnjih problema.

Kinesku delegaciju će predvoditi potpredsednik Kine Vang Čišan, a ne predsednik Si Đinping, a otkazano je učešće i britanske premijerke Tereza Mej, koja u svojoj zemlji pokušava da obezbedi konsenzus o Bregzitu.

Ipak, iako Tramp i Makron ostaju kod kuće, veliki broj svetskih lidera će prisustvovati forumu. Među više desetina šefova država i vlada, učešće su potvrdili nemačka kancelarka Angela Merkel, izraelski premijer Benjamin Netanjahu i japanski premijer Šinzo Abe.

U Davos dolaze i direktorka Međunarodnog monetarnog fonda Kristin Lagard, američki milijarder i saosnivač Majkrosofta Bil Gejts, koji će govoriti na panelu posvećenom finansijskim inovacijama, ali i britanski princ Vilijam.

Iz WEF-a poručuju da će se 65 šefova država i vlada, i oko 40 čelnika međunarodnih organizacija, među kojima i generalni sekretar UN-a Antonio Gutereš, pojaviti na forumu, dok predsednik WEF-a Berge Brende kaže da će čak 37 šefova država ili vlada biti iz Evrope i Evroazije.

Svetski ekonomski forum osnovao je 1971. Klaus Švab, nemački profesor ekonomije, a tema prvog skupa bila je kako usvojiti američki način upravljanja.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 2

Pogledaj komentare

2 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: