"Turski tok" kroz Srbiju pod znakom pitanja

Gasovod "Turski tok" mogao bi da "presuši" ukoliko Energetska zajednica u daljim razgovorima s Agencijom za energetiku Srbije ne nađe neko novo rešenje.

Srbija

Izvor: B92

Nedelja, 03.02.2019.

11:59

Foto: Thinkstock

Iako je Srbija uslovno rečeno dobila pozitivno mišljenje Energetske zajednice (EZ) oko izuzeća od pristupa treće strane budućem gasovodu koji će ići kroz Srbiju i biti povezan na bugarski i mađarski nacionalni transportni sistem, to ne znači da gradnja može sutra da počne.

Naprotiv - biće tu još mnogo uslova koje će naša zemlja morati da ispuni da bi prvi ašov bio zaboden i prva cev položena, saznaje "Politika" iz dobro obaveštenih izvora bliskih EZ.

I ovog puta je zapelo oko trećeg energetskog paketa, koji podrazumeva da „Gastrans”, preduzeće koje bi gradilo gasovod preko Srbije, bude i vlasnik gasa i gasovoda, za šta je naša zemlja i zatražila mišljenje Energetske zajednice.

Umesto pozitivnog odgovora, EZ je mišljenja da Srbija ipak u određenom procentu mora da omogući i trećim kompanijama da trguju gasom i transportuju gas preko ovog gasovoda, isključujući tako monopol srpske strane. Bez obzira na to što Rusi i Srbi plaćaju gradnju i dopremaju gas.

Ovo mišljenje se, bar za sada, ne odnosi i na rusku stranu, već samo na srpsku. Zašto je tako odlučila, Energetska zajednica bi trebalo narednih dana da obelodani u takozvanim dodatnim uslovima, koje će objaviti na svom sajtu.

Izvor „Politike” kaže da je Energetska zajednica zapravo zabrinuta za koncentraciju „Gasproma” i „Srbijagasa” na ovim prostorima. Reč je o „zakukuljenom” pozitivnom mišljenju, što i ne čudi ako se zna kakav je pritisak Brisela i SAD na gradnju svakog gasovoda kojim treba da prođe ruski gas. Zato je poslednjih dana opstruiran i „Severni tok 2”.

Bugari su, naime, krajem prošle godine raspisali javni poziv za rezervaciju zakupa kapaciteta u planiranim gasovodima za proširenje gasne mreže u Bugarskoj i javile su se tri kompanije koje su pokazale interesovanje da zakupe ukupno 100 odsto kapaciteta gasovoda. Ta zainteresovanost je, zapravo, potvrda da postoji ekonomska opravdanost da se gasovod gradi, a zadovoljen je osnovni smisao famoznog trećeg paketa – nema monopola, odnosno, može jedna firma da gradi gasovod, ali će (najmanje) tri firme upumpavati gas kroz taj gasovod. Baš kao što je slučaj i sa „Severnim tokom 2”.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

57 Komentari

Možda vas zanima

Region

Konačno, stiže prvih šest

Prvih šest od ukupno 12 borbenih aviona Rafal F3-R u Hrvatsku bi trebalo da sleti u četvrtak, 25. aprila, a avione će iz Francuske do baze Pleso dovesti hrvatski piloti koji su se oko godinu dana obučavali u Francuskoj.

10:23

23.4.2024.

1 d

Podeli: