Bajatović o zabrani SAD i EU: Život priča drugo, nema bez Rusa rešenja

Srbija će se i u 2019. i u 2020. bez ikakvih problema snabdevati odgovarajućim količinama ruskog gasa po konkurentnim cenama.

Srbija

Izvor: B92

Petak, 14.12.2018.

15:21

Bajatović o zabrani SAD i EU: Život priča drugo, nema bez Rusa rešenja
Foto: Thinkstock

Prma rečima generalnog direktora "Srbijagasa" Dušana Bajatovića, Srbija i zemlje regiona imaju ugovore sa ruskim Gaspromom do 2020, odnosno 2022. godine.

“Ključni momenat o kome ćemo govoriti je 2020. godina kada se prekida isporuka gasa preko Ukrajine. Svi imaju odgovarajuća tehnička i druga rešenja da niko ne ostane bez gasa”, rekao je Bajatović.

Prema Bajatovićevim rečima, gradnja "Turskog toka" i "Severnog toka 2" je u energetskom interesu.

Upitan o rezoluciji Evropskog parlamenta protiv gradnje "Severnog toka 2" i da li zbog nekih odluka može biti ugrožena gradnja nacionalnih gasovoda na Balkanu, uključujući i gasovod kroz Srbiju, prvi čovek "Srbijagasa" kaže da je ta odluka Brisela administrativna, a da život “priča nešto drugo”.

"Finska je potvrdila da neće povući nikakve dozvole za gradnju "Severnog toka 2". Doći će do značajnog smanjenja prozvodnje gasa u Evropi, morate ga supstituisati. Ne možete ga zameniti takozvanim alternativnim izvorima energije. Niko neće izbaciti ruske isporuke gasa. Severni tok će se verovatno graditi”, naveo je Bajatović.

Kada je reč o "Turskom toku", on je rekao da se taj projekat radi isključivo po evropskim pravilima.

“Mi u Srbiji radimo po srpskom Zakonu o energetici koji je u svemu implementirao Treći energetski paket”, kaže Bajatović.

Francuska, Nemačka, Austrija, Mađarska i Bugarska žele "Turski tok" i količine gasa iz "Severnog toka 2", za razliku od administrativnih odluka nekih centara moći i onoga što zagovara briselska administracija, najvećim delom pod pritiskom Vašingtona.

Bajatović je naglasio je da bez Rusije nije moguće rešiti energetsku jednačinu po pitanju gasa u Evropi. On očekuje velike promene, kad je gas u pitanju. Prema njegovim rečima, verovatno se više neće raditi tako veliki gasni infrastrukturni projekti cevnog tipa kada se završi gradnja "Turskog toka" i "Severnog toka 2", kao i ostalih gasovodi koji se grade u okviru kinesko-ruskog aranžmana. “Zbog geopolitičkih stvari se verovatno više neće raditi tako krupni infrastrukturni projekti, jer se smatra da oni imaju ogorman geopolitički uticaj pa će rasti dostava gasa brodovima”, zaključio je Bajatović.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Region

Konačno, stiže prvih šest

Prvih šest od ukupno 12 borbenih aviona Rafal F3-R u Hrvatsku bi trebalo da sleti u četvrtak, 25. aprila, a avione će iz Francuske do baze Pleso dovesti hrvatski piloti koji su se oko godinu dana obučavali u Francuskoj.

10:23

23.4.2024.

1 d

Podeli: