Država nema toliko para, reciklerima koliko prerade

Recikleri u u Srbiji u problemima zbog odloženog plaćanja. Ministar Goran Trivan najavljuje da će za reciklere dogodine biti odvojeno 3,5 milijardi dinara.

Srbija

Izvor: Tanjug

Četvrtak, 13.12.2018.

12:00

Država nema toliko para, reciklerima koliko prerade
Foto: Tanjug/Tanja Valiæ

Prema rečima prvog čoveka Ministarstva zaštite životne sredine, on će raditi na tome da se u budžetu za 2019. godinu izdvoji više novca za reciklažnu industriju Srbije.

"Od gašenja reciklažnog Fonda ova grana industrije je ušla u probleme. Moje ministarstvo je tražilo da se u budžetu za reciklere obezbedi 3,5 milijardi dinara za narednu godinu. Država nema onoliko para koliko bi bilo potrebno za sve ono što recikleri mogu da prikupe, zato, sada, određujemo limit, odnosno količinu sredstava koliko možemo da isplatimo", rekao je Trivan za TV Pink.

Recikleri, kaže, mogu više da prikupe nego što država može da isplati podsticaja.

"Moj posao je da državu polako ubedim da taj postotak postane veći", kaže Trivan.

Trivan kaže da će u nadolazećoj godini budžet za reciklere rasti, ali i odgovorio na primedbe reciklera, koji traže da im se u istoj godini u kojoj prerade otpad isplate podsticaji, da to nije moguće. Ono na čemu će, kaže, resorno ministarstvo raditi, je da se ubrza isplata podsticaja za obavljen posao reciklera u prethodnoj godini.

Predsednik Udruženja reciklera Srbije Vladimir Živaljević kaže da je reciklažna industrije u Srbiji ugrožena zbog toga što im se novac za preradu otpada ne vraća u godini u kojoj otpad prerade, te da sektoru prerađivača nedostaje jedna milijarda dinara podsticaja. Reciklažna industrija u Srbiji u toku ove godine je preradila oko 70 hiljada tona otpada, a prema Živaljevićevim rečima, ugroženo je poslovanje oko 1.000 firmi iz ovog sektora jer banke neće više da "čekaju", odnosno da sufinansiraju poslovanje ovih preduzeća.

Živaljević je napomenuo da je važno da se država i recikleri zajedno bore protiv "zagađivačkog lobija" i svih onih koji ne plaćaju "zeleni porez" i ukazao da od šest hiljada ljudi koji rade u ovoj industriji, pet hiljada su socijalno ugrožena lica.

Udruženje reciklera Srbije saopštilo je krajem novembra da je doneta odluka da od januara 2019. godine zaustavi pogone i prestane da prerađuje otpad ukoliko im se ne plati prerađeni opasni otpad.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Haos u Grčkoj FOTO/VIDEO

Grčki radnici u sektoru prevoza stupili su danas u štrajk za veće plate, tako da su brodovi ostali usidreni u lukama, a železnički saobraćaj je obustavljen.

11:16

17.4.2024.

17 h

Podeli: