"Od proleća rušimo divlju gradnju"

Velimir Ilić upozorava da od proleća naredne godine neće biti dozvoljena "divlja" gradnja u Srbiji i da će nelegalno izgrađeni objekti biti srušeni.

Srbija

Izvor: RTS, Tanjug

Ponedeljak, 30.09.2013.

20:33

Default images

Gostujući u programu RTS-a, ministar građevine i urbanizma Velimir Ilic izjavio je da će sutra početi skupštinska rasprava o predlogu zakona o legalizaciji.

Ilić je naveo da građani koji imaju privatne kuće do 300 kvadratnih metara, lokale do 100 metara kvadratnih i vikendice do 200 kvadratnih metara i koriste ih za lične potrebe, moraju da plate oko 100 evra (u dinarskoj protivvrednosti) takse za upis u katastar.

Ministar je podsetio da će proces upisa nelegalno izgrađenih objekata u katarstar, po sadašnjim uslovima, trajati do kraja 2014. godine.

Ako administracija bude pravila probleme građanima koji žele da upišu nekretnine u katastar, oni treba da se jave Ministarstvu građevine, čije će ekipe i inspekcijske službe ići na teren i rešavati probleme na licu mesta, najavio je Ilić.

Objekti koji se koriste za javne namene ili idu u promet na tržištu, moraju da budu legalizovani po zakonu o kojem sutra počinje rasprava u Skupštini Srbije, rekao je resorni ministar.

Što se tiče troškova legalizacije objekata, Ilić je rekao da će svaka opština određivati cenu i dužinu otplate, kao i olakšice za one građane koji su samodoprinosom ili svojim ličnim sredstvima finansirali izgradnju komunalne infrastrukture.

Kako je podsetio, opštine su nadležne za naplatu troškova legalizacije objekata, prema odluci Ustavnog suda.

Opštine će taj manjak prihoda naplatiti porezom na imovinu, kada ona bude legalizovana, objasnio je Ilić i dodao da opština ima pravo da socijalno ugrožene, samohrane roditelje i druge socijalno ugrožene kategorije stanovništva oslobodi dela troškova legalizacije.

Ono što se ne može legalizovati, kao što su bespravno izgrađeni objekti u nacionalnim parkovima, moraće kad-tad da se ruše, upozorio je Ilić i dodao da su i pojedine deonice auto-puteva građene u ranijem periodu bez građevinske dozvole.

Ilić je podsetio da je on lično podneo krivične prijave protiv nekih gradonačelnika u zemlji, među kojima i protiv sada bivšeg gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa zbog nelegalne gradnje na njihovoj teritoriji, ali te prijave nisu procesuirane, zato što nadležne službe nisu obavile svoj posao.

Odgovarajućbi na pitanje da li će novi zakon o planiranju i izgradnji ubrzati izdavanje dozvola, Ilić je rekao da će ta dozvola biti besplatna i izdavaće se na jednom šalteru za najviše 30 dana, najavljujućida će biti otvorene kancelarije za brze odgovore, koje treba da ubrzaju čitav proces.

Ako nadležni ne izdaju građevinsku dozvolu investitoru za najviše mesec dana, inspekcijska služba izaći će na teren da ustanovi zašto ona nije izdata na vreme i to sankcionisati, upozorio je Ilić.

Prema zvaničnim podacima, u Srbiji ima oko 1,3 miliona objekata neupisanih u katastar, a do sada je podneto oko 720.000 prijava za upis nelegalno izgrađenih objekata.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

62 Komentari

Možda vas zanima

Region

Konačno, stiže prvih šest

Prvih šest od ukupno 12 borbenih aviona Rafal F3-R u Hrvatsku bi trebalo da sleti u četvrtak, 25. aprila, a avione će iz Francuske do baze Pleso dovesti hrvatski piloti koji su se oko godinu dana obučavali u Francuskoj.

10:23

23.4.2024.

17 h

Svet

"Zbogom dolaru"

Rusija i Kina su sprovele skoro potpunu "dedolarizaciju" ekonomskih odnosa, a udeo ruske rublje i kineskog juana u trgovinskim obračunima između Moskve i Pekinga je veći od 90 odsto.

19:53

22.4.2024.

1 d

Podeli: