"Vlast se zanosi": Za osnivanje nove avio-kompanije trebaće bar 60 miliona evra

Za osnivanje nove avio-kompanije trebaće bar 60, a vrlo verovatno i 70 miliona evra, ocenio je analitičar kompanije ZAMAaero Alen Šćuric.

Region

Izvor: CDM

Nedelja, 21.02.2021.

10:13

Foto: biggaju/Shutterstock

Za taj iznos novca mogao se spasiti Montenegro erlajnz (MA), saopštio je u razgovoru za Pobjedu, jedan od najvećih regionalnih stručnjaka za avio-saobraćaj, hrvatski vazduhoplovni analitičar kompanije ZAMAaero Alen Šćuric, prenosi CDM.

On je ocenio da je odluka Vlade da kupi dva polovna aviona krajnje nepotrebna i neisplativa.

On se pita zašto Vlada nije htela da izdvoji novac za preživljavanje nacionalnog prevoznika Montengro Airlinesa, a sada je odlučila da potroši 21,8 miliona dolara za kupovinu dva polovna aviona, kao i kako će Crna Gora opravdati ovaj novac i ulaganje u novu kompaniju, ako je ranije izjavila da nema modaliteta finansiranja Montenegro Airlinesa zbog Evropske unije.

“Kako Crna Gora planira da otvori novu kompaniju sa 30 miliona evra, ako je već potrošila čak 18 miliona evra na nabavku aviona. Pokretanje nove kompanije će koštati bar 60, a vrlo verovatno i 70 miliona evra. Za taj iznos novca mogla se spasiti stara kompanija Montenegro Airlines. O tempora o mores “, kazao je Šćuric za Pobjedu.

U odluci o osnivanju nove avio-kompanije ToMontenegro je navedeno da je osnovni kapital te kompanije 30 miliona evra i biće uplaćen u roku od jedne godine od registracije. Šćurić smatra da to ni slučajno nije dovoljno novca.

“Pa Vlada je već potrošila 21,8 miliona dolara na kupovinu dva aviona. Vlast se zanosi, u stvari ne zna što je čeka i koliko je to skup posao “, upozorio je Šćuric.

Vlada je na sednici održanoj u utorak odlučila da kupi dva polovna aviona ,,embraer 195“ za potrebe kompanije ToMontenegro. To su avioni koje je koristio Montenegro Airlines i plaćao do sada redovni godišnji zakup GECAS-u od 3,7 miliona evra. Iz Vlade je rečeno da je time ostvarena ušteda od 43 miliona dolara.

Šćuric ovaj potez Vlade ne može opravdati iz nekoliko razloga.

“Za taj novac mogao se imati lizing još bar sedam godina i to za tri aviona, ne za dva. Konačno u ovo vreme svi su ispregovarali povoljnije uslove lizinga, pa je taj iznos mogao pasti na 2,5 miliona što bi bilo dovoljno za devet godina lizinga. Uz otplate svake godine, a ne odjednom i to za jedan avion više. Na koncu, ovi avionu moći će leteti još najviše deset do 12 godina. Oni su prilično stari. Dakle posao nikako nije isplativ”, istakao je Šćuric.

On je naveo da su ,,embraeri“ koje je koristio Montenegro Airlines stari između 10,7 i 12,8 godina. ,,Midlajf E195“ starosti 12 godina i sa 10.000 ciklusa u motorima koštaju 7,9 miliona dolara.

“Čak i da su avioni potpuno sređeni, a motori reparirani, a što nisu, 10,5 miliona dolara je previsoka cena za ove avione “, smatra Šćuric.

On se pita zašto je Vlada sada sada našla 18 miliona evra za kupovinu aviona.

“To je krajnje nepotrebno u kontekstu dugotrajnih lizing ugovora, a nije htela da izdvoji novac za preživljavanje nacionalnog prevoznika. Pitanje je i kako će Crna Gora opravdati ovaj novac i ulaganje u novu kompaniju ako je izjavila da nema modaliteta finansiranja kompanije Montenegro Airlines zbog Evropske unije, što je bio razlog likvidacije Montenegro erlajnza”, kazao je Šćuric.

On smatra da odluka Vlade da krene u osnivanje nove avio-kompanije, nije loš potez, iako je, kako kaže sa novcem koji će se potrošiti Crna Gora mogla restrukturirati i sanirati postojećeg avio-prevoznika Montenegro Airlines i pritom ne izgubiti slotove, kode-šer i druge ugovore, pilote, mehaničare…

“Jednostavno način na koji je to napravljeno je loš. Nije se smelo dozvoliti da Montenegro Airlines nestane, trebalo je napraviti novu kompaniju, a staru održavati na životu do osnivanja nove, te potom sve prebaciti na novu kompaniju. Tako su u prošlosti to napravile kompanije Sviser, Alitalia, Olympik, Sabena/Brusels”, rekao je Šćuric.

Iako, kako navodi, nije loš potez osnivanje nove kompanije, to može biti ,,novi početak, početak bez repova“.

“Nažalost za sada ne vidim da se ide u tom smeru. Katastrofalan način kako je to napravljeno. Konačno ime ToMontenegro je krajnje loše, potencira da se radi o lou kost kompaniji. Ime bi moralo biti Montenegro er ili Montenegro Airways ili Air Montenegro, da se nastavi kontinuitet na prošlu kompaniju”, saopštio je Šćuric.

On je dodao da je Crna Gora, nakon prizemljenja aviona Montenegro Airlinesa spala na tek malo više od četiri dnevna leta sa dva aerodroma, te je izgubila oko 40 odsto letova.

“Neke dane konekcija je toliko loša da nemate letove pre 15 sati. Putnik iz Podgorice ili Tivta danas mora potrošiti dva ili tri dana za put koji je još pre nove godine obavio u jednom danu “, naglasio je Šćuric.

On smatra da je prvenstveno trebalo restrukturirati poslovanje Montenegro Airlinesa.

“Trebalo je očuvati Montenegro Airlines. Kompanija je stvarno krenula u dobrom smeru, suočila se sa problemima, pokrenula niz mera dobrih za kompaniju i Crnu Goru (smanjenje broja zaposlenih, ukidanje poslovnica, racionalizacija linija, racionalizacija flote…). Nije mi jasno zašto se onda uništila kompanija koja je imala reputaciju, slotove, kod-šer ugovore”, rekao je Šćuric.

Montenegro Airlines je bio promoran da prizemlji avione 26. decembra prošle godine, jer je Poreska uprava po nalogu Ministarstva finansija i socijalnog staranja dan ranije blokirala račun kompanije na kojem je u tom trenutku bilo 3,2 miliona evra. Iz Vlade je 24. decembra saopšteno da ne mogu da donese nijednu zakonitu odluku u korist MA, odnosno njegovog spašavanja.

Šćuric je istakao da je iznenađujuće mali broj bankrotiralih kompanija u vreme pandemije kovida-19.

U Evropi su bankrotirale tek četiri male kompanije. Jednostavno su vlade izdvojile enormna sredstva (primjera radi za Lufthansa Grupu preko 11 milijardi evra, za Er France-KLM preko deset milijardi, za Alitaliju preko tri milijarde, za Iberiu i Vueling milijardu evra…).

On dodaje da postoje najave velikog broja otvaranja malih start-apova koji se nadaju da će doći do jeftinih aviona te iskorsititi situaciju kada su veliki igrači slabi i nemoćni ,,u nadi da će ispod radara moći nešto otvoriti“.

“Velika većina tih najava neće se ostvariti, a i one koje se ostvare neće biti dugog veka, najviše godinu-dve“, rekao je Šćuric.

Ne veruje da će ToMontenegro biti operativan do 1. juna

Iz Vlade je najavljeno da im je cilj da ToMontenegro postane operativan i da se letovi te kompanije uspostave do 1. juna.

“To je moguće i ostvarivo, ali ne u kontekstu Crne Gore. Što je do sada u dva meseca napravljeno? Gotovo ništa. Prošla su dva meseca, a nema još ničega. Nije pokrenut AOC, nisu ispregovarani slotovi, operativne procedure, piloti, mehaničari, kabinci, nema postavljanja sistema. Kupljena su dva aviona i pregovara se sa konsultantima. Nakon dva meseca? Stoga nisam baš toliko optimističan da će se to stvarno desiti do 1. juna”, rekao je Šćuric.

Avio-kompanija ToMontenegro pozvala je u sredu sve konsultantske firme da se do utorka prijave na javni poziv u cilju podrške u formiranju najefikasnije strukture novog avio-prevoznika.

“Ovako ekstremno kratak rok od samo četiri radna dana znači da je Vlada Crne Gore već dogovorila sa potencijalnim konsultantom posao jer prikupiti sve dokumente do utorka istinski nije realno. A ovo, opet, ostavlja gorki utisak lošeg odnosa prema prevozniku u Crnoj Gori, te postavlja opravdano pitanje dobrih namera Vlade Crne Gore”, kazao je Šćuric.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Haos u Grčkoj FOTO/VIDEO

Grčki radnici u sektoru prevoza stupili su danas u štrajk za veće plate, tako da su brodovi ostali usidreni u lukama, a železnički saobraćaj je obustavljen.

11:16

17.4.2024.

23 h

Podeli: