Ograničili upotrebu keša: Plaćanje gotovinom odlazi u istoriju

Plaćanje gotovinom usporava ekonomske aktivnosti i održava sivu ekonomiju, zbog čega polako odlazi u istoriju, piše "Pobjeda".

Region

Izvor: MINA-BUSINES

Ponedeljak, 30.09.2019.

08:35

Ograničili upotrebu keša: Plaćanje gotovinom odlazi u istoriju

Iz Ministarstva finansija Crne Gore su, odgovarajući na pitanje podgoričkog lista da li i Crna Gora treba da sledi primer Severne Makedonije, koja je nedavno ograničila plaćanje u gotovini do 500 evra, kazali da do sada nisu imali inicijativu za ograničavanje, odnosno limitiranje transakcija u gotovini.

Generalni sekretar Udruženja banaka (UBCG) Bratislav Pejaković je rekao da se treba pripremiti na trend da će gotovina polagano iščezavati, jer države u tom delu imaju vrlo ograničene mogućnosti praćenja novčanog prometa, prenosi agencija Mina.

"Severna Makedonija je unela ograničenje u Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma. Umesto keša, kupci robe i usluga u vrednosti većoj od 500 evra mogu da koriste isključivo kartice i plaćanje preko računa u bankama", naveo je Pejaković.

Obrazloženje te odluke je u smanjenju sive ekonomije.

Pejaković je saopštio da Crna Gora praktikuje sva pozitivna iskustva, što ne znači da treba da uvodi jača ograničenja od onih koja važe u EU.

Profesor na Fakultetu za menadžment Vasilije Kostić smatra da se savremeni platni promet nepovratno kreće u pravcu istiskivanja gotovine.
To je, kako je rekao, i intencija EU, odnosno njenih organa.

"Smatram da je od samih nastojanja da se gotovina isključi iz platnog prometa važnija prirodna tendencija sistema da se kreće u tom pravcu – dakle evolutivna promena naspram konstruktivne promene", kazao je Kostić.

Savremeni platni promet prati dinamičnu promjenu u odvijanju ekonomskih aktivnosti, ubrzanih do neverovatnih granica mogućnostima informacionih i telekomunikacionih tehnologija.

"Stoga svako usporavanje, a to izaziva plaćanje gotovinom, mora da bude zamenjeno bezgotovinskim – elektronskim načinom plaćanja. Ipak, potreba za kešom i plaćanjem u kešu još ima svoje razloge, pa će tako neko vreme funkcionisati", saopštio je Kostić.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

22 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Puca prijateljstvo: Kina okreće leđa Rusiji?

Kineski izvoz u Rusiju opao je u martu, prvi put od sredine 2022. godine, zbog sve većih pretnji Vašingtona da će uvesti sankcije Pekingu ako kineski izvozni proizvodi pomognu Moskvi u ratu protiv Ukrajine.

8:11

18.4.2024.

1 d

Podeli: