Prodaja sa praga – koliko to košta proizvođače?
Prodaja sa praga je mogućnost za gazdinstva da prodaju proizvode sa višim stepenom prerade, uz poštovanje zdravstveno-bezbednosnih uslova i prijavu u APR-u.
Izvor: agroinfonet.com
Prema propisima, proizvođači su direktno odgovorni za bezbednost i kvalitet hrane i moraju da ispune veterinarsko-sanitarne i opšte uslove higijene namirnica.
Svoje proizvode mogu prodavati na kućnom pragu ili dostavljati maloprodajnim objektima u svojoj opštini i susednim opštinama. Uslov je da su se prijavili kao preduzetnik u Agenciji za privredne registre (APR) i tako postali privrednik koji je u obavezi da ispunjava davanja prema državi, ali i ima mogućnost da svoje proizvode prodaje u većem obimu.
Pri izboru delatnosti u APR određuje se pretežna delatnost i na osnovu nje se plaćaju državi obaveze. Najbolji izbor je da ste “paušalac”, piše portal Agro Info Net. Na taj način ste u mogućnosti da ostvarite godišnji prihod do osam miliona dinara i plaćate fiksnu obavezu državi. U zavisnosti od izabrane šifre delatnosti obaveze su na mesečnom nivou od 12.000 do 15.000 dinara (tu je uračunat porez na dohodak i doprinosi za PIO, zdravstvo). Niste u obavezi da imate prodajni objekat, niste u obavezi da posedujete fiskalnu kasu.
Proizvođači na sopstvenim poljoprivrednim gazdinstvima, moraju da prerađuju isključivo svoje proizvode. Prerada se obavlja u uslovima svoga domaćinstva uz poštovanje higijenskih minimuma određenih zakonom.
Oni proizvođači koji se bave i otkupom, to moraju da rade u objektima malog kapaciteta.Moći će da otkupe 50 odsto sirovine, a ostalo iz sopstvene proizvodnje.
Koliko je količinski moguće prodavati proizvode? To je određeno od strane Ministarstva poljoprivrede, a u nastavku je lista nekih od njih (na godišnjem nivou):
Brašno 32.000 kilograma
Testenina 20.000 kilograma
Voćni sokovi, nektari i slično 16.000 litara
Proizvodi od termički obrađenog voća (džemovi, marmelade) 10.000 kilograma
Sušeno i kandirano voće 16.000 kilograma
Proizvodi od termički obrađenog povrća (ajvar, ljutenica) 8.000 kilograma
Sušeno povrće 4.000 kilograma
Proizvodi od aromatičnog i začinskog bilja 8.000 kilograma
Hladno ceđena biljna ulja 16.000 litara
Prženi i pečeni proizvodi (pržene semenke i slično) 32.000 kilograma
Usitnjeni ili mleveni plodovi (maka, susama, lana) seckano voće, povrće, pomfrit, smrznuti program 8.000 kilograma
Za proizvode od mleka i mesa stroži su propisi, piše ovaj portal, ali se mogu ispuniti uz olakšice u odnosu na velike prerađivačke kapacitete (nužna je potvrda od Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede), a tu su i godišnje kontrole mesa i mleka, uzorkovanje proizvoda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.