Za biznis od 10.000 evra država daje do 4.000: Vlada donela uredbu o podršci preduzetnicima

Vlada Srbije donela je uredbu kojom podstiče preduzetništvo tako što će svima koji kao početnici kreću u biznis subvencionisati 30 odsto ukupnih ulaganja.

Izvor: B92

Utorak, 26.01.2021.

09:53

Za biznis od 10.000 evra država daje do 4.000: Vlada donela uredbu o podršci preduzetnicima
Foto: Depositphotos/ChrisAlleaume

Onima koji svoje prve preduzetničke korake prave u nerazvijenim područjima, pomoć države iznosiće i do 40 odsto, piše „Blic”.

To praktično znači da će nekog ko pokreće sopstveni biznis od, na primer, tri miliona dinara, sa 900.000 častiti država, dok će taj iznos biti 1,2 miliona dinara ako preduzetnik svoj posao pokreće u sredini koja je okarakterisana kao nerazvijena.

Za ovaj novac moći će da konkurišu oni koji imaju nameru da ulože najmanje 400.000 dinara do najviše šest miliona. Treba da se zna da će kontrola ovog programa biti velika i ako se utvrdi da je zloupotrebljen, novac od subvencija moraće da se vrati, piše list.

Za te namene je u budžetu planirano 150 miliona dinara a pored tog novca, obezbeđena su im i kreditna sredstva iz Fonda za razvoj po izuzetno povoljnim uslovima. Drugim rečima, preostali novac za pokretanje biznisa moći će da dobiju i iz kredita, i to na pet godina, sa grejs periodom od godinu dana i kamatom od 1 posto uz garanciju banke, odnosno dva posto uz ostala sredstva obezbeđivanja.

Da bi se što pravednije raspodelila ova sredstva, uskoro će se raspisati konkurs.

Izvor “Blica” iz vlade kaže da se država na ovakav vid pomoći i ove godine odlučila jer je procenjeno da je početnicima najteže da obezbede novac za pokretanje biznisa i da su uslovi sada povoljniji nego ranijih godina.

Povoljnosti su pre svega vezane za visinu kamate koja je sada sa 1,5 smanjena na jedan posto uz garanciju banke, odnosno dva posto umesto nekadašnjih tri uz ostala sredstva obezbeđivanja.

Uslovi za kredit:

- 5 godina otplate - grejs period 12 meseci

- 1 % kamatna stopa na godišnjem nivou uz garanciju banke

- 2% kamatna stopa uz ostala sredstva obezbeđenja

„Ovakvo opredeljenje države ima za cilj da se pored subvencija koje se daju velikim investitorima pomogne i onim malim. Posebno će se voditi računa da se pomoć pored početnika, obezbedi mladima i ženama a definisan je i poseban program za kupovinu opreme u malim i srednjim preduzećima. Novac za ove namene je planiran u budžetu za 2021. godinu, a njegovu raspodelu će obavljati Ministarstvo privrede, koje je i inicijator ovog programa“, kaže sagovornik lista.

On dodaje da su u okviru subvencionisanja početnika jasno definisani kriterijumi za odobravanje novca.

„Ulaganja koja će se subvencionisati odnose se na dogradnju, odnosno na rekonstrukciju poslovnog prostora, kupovinu opreme, bilo nove ili polovne, ali ne starije od pet godina, kao i za obezbeđivanje trajnih obrtnih sredstava. Vlada je procenila da ovakav kombinovani oblik pomoći početnicima, subvencije i povoljni krediti, mogu u značajnoj meri da podstaknu ljude da i u ovakvim korona-vremenima pokrenu svoj biznis“, objašnjava dalje.

Kako dodaje, nije mala stvar da vam neko pokloni 30 il 40 odsto od ukupnih ulaganja, posebno jer je reč o malim privrednim subjektima.

Iz Vlade Srbije, za “Blic” je potvrđeno da je vlada na poslednjoj sednici donela uredbu o utvrđivanju programa podsticaja razvoja preduzetništva kroz finansijsku pomoć za početnike u 2021. godini.

„Od ukupno dve milijarde koliko je opredeljeno za podršku projekata razvoja preduzetništva, 150 miliona je planirano za podsticaj početnika. Pored te uredbe donete su i one kojima se definišu uslovi i visina podsticaja za kupovinu opreme u malim i srednjim preduzećima, za mlade preduzetnike i žene ali i razvojne projekte privrednika i 2021. godini. Za svaku od njih su definisani detaljni uslovi i svi koji su zainteresovani, a ispunjavaju ih, treba da se jave kada se raspiše konkurs. Program sprovodi Ministarstvo privrede u saradnji sa Fondom za razvoj“, kažu u Vladi Srbije.

Ko nema pravo na subvencije?

Pravo na ovu vrstu subvencija nemaju: preduzetnici koji se bave primarnom poljoprivrednom proizvodnjom, trgovinska delatnost osim pekara i proizvođača kolača, poslovi igara na sreću i sličnih delatnosti, proizvodnja i promet oružja, promet nafte i naftnih derivata, proizvodnja čelika i sintetičkih vlakana i vađenje uglja, građevinarstvo izuzev građevinskih proizvoda i zanatskih usluga u građevinarstvu, transport i saobraćaj, finansijske usluge, marketinške i konsultanske usluge, istraživanje tržišta i ispitivanja javnog mnjenja, proizvodnja duvana i duvanskih proizvoda i na kraju delatnosti iznajmljivanja i rentiranja, izuzev za potrebe turizma.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: