Sporno osiguranje i na BAS-ovim računima

Osiguranje kao neobavezna stavka ne pojavljuje se samo na računima "Infostana", već se zaračunava i u cenama voznih karti na Beogradskoj autobuskoj stanici.

Izvor: B92

Četvrtak, 08.10.2015.

09:02

Default images
Foto: Ilustracija, Thinkstock.com

Iako u BAS tvrde da je to "po izboru putnika", te da "na šalterima svi dobijaju obaveštenje o dobrovoljnoj stavki od 30 dinara", među kupcima na peronima retki su oni koji znaju da ne moraju da snose ovaj dodatni trošak, pišu Večernje novosti.

Hiljade putnike dnevno se otisne iz Beograda upravo sa glavne autobuske stanice, ali gotovo da niko ne zna šta sve plaća kupovinom karte do svog odredišta. Uz cenu usluge prevoza i rezervacije, ukoliko je naručena, zatekne se i dobrovoljno putničko osiguranje jedne privatne kuće. Na pitanje da li su tražili osiguranje, putnici su uglavnom slegali ramenima. “Ne znam, nije mi nikad niko rekao da to ne moram da platim, mislim da to ulazi u standardnu cenu karte”, kaže nam studentkinja koja često putujue na relaciji Beograd - Ljig. “Uvek sam se pitala šta će mi to kada sam svakako osigurana kao putnik u autobusu”, dodaje ona.

Iz preduzeća BAS imaju svoju verziju cele priče.

“Putnicima koji kupuju voznu kartu na šalterima, BAS nudi uslugu dodatnog dobrovoljnog osiguranja za vreme boravka na peronskom prostoru i drugom namenjenom za boravak putnika”, kaže Nemanja Mučibabić, zamenik direktora RJ Saobraćaj i turizam BAS. “Obaveza je službenika na šalteru da svakom putniku ponudi mogućnost dodatnog dobrovoljnog osiguranja. U slučaju prihvatanja, pri štampanju prevozne karte se otkucava i ova stavka. Takođe, uslovi dodatnog dobrovoljnog osiguranja jasno su i vidno navedeni u "Obaveštenjima" koja se nalaze na svakom prodajnom mestu”, objašnjava on.

I zaista, na šalteru stoji nalepnica sa obaveštenjem o usluzi. Sitno ispisani redovi, posle onih posvećenih istorijatu i poslovanju osiguravajuće kuće, poručuju i da se uplatom od 30 dinara postaje osiguranik. Više kao objašnjenje stavke, ali ne i izričito da je stvar izbora kupca.

Cena i namena skoro ista, ali peronska karta nije isto što i stanična usluga koja stoji na kupljenoj karti.

“Staničnu uslugu plaća putnik koji na šalterima kupi voznu kartu i iznosi od 50 do 160 dinara, u zavisnosti od relacije putovanja”, objašnjava Mučibabić.

“Kupovinom vozne karte putnik ima nesmetan pristup autobusu. Peronsku kartu kupuje lice koje nema prevoznu kartu, a želi da izađe na peronski prostor, pri čemu nije poznat razlog njegovog izlaska”, kaže on.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

15 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: