Ključni faktor za sajber bezbednost je - čovek
Prema podacima Nacionalnog CERT-a, u Srbiji se na svakih 39 sekundi desi sajber napad. Izveštaj ovog tela za 2022. godinu pokazuje da je u toj godini prijavljeno više od 10.8 miliona incidenata. Evropska istraživanja pokazuju da su se sajber napadi značajno povećali u poslednjih pet godina i da za većinu malih i srednjih preduzeća ovo postaje gorući problem.

Upravo zato je sajber bezbednost tema kojom je kompanija Yettel pokrenula novi program za poslovne korisnike "Yettel fuzija – biznis i nove tehnologije".
"Yettel fuzija je program koji se odnosi na spoj biznisa i novih tehnologija u okviru koga razgovaramo o ključnim aspektima tehnološkog razvoja za firme u Srbiji. Svi zajedno diskutujemo o temama koje su značajne za svaku firmu, bez obzira na veličinu i industriju, razmenjujemo iskustva o novim tehnološkim rešenjima, i delimo primere iz prakse. Verujem da nam je ovakva otvorena diskusija preko potrebna, kako bismo uvideli sve potencijale novih tehnoloških dostignuća. Prvi u nizu događaja, posvećen sajber bezbednosti, organizovali smo krajem septembra", kaže Ivan Stojanović, direktor sektora za poslovne korisnike u Yettelu.
Koji su aktuelni trendovi na tržištu sajber bezbednosti?
Razvoj tehnologije beleži eksponencijalni rast, a samim tim, i rizici u domenu sajber bezbednosti. Istraživanja pokazuju da svetska ekonomija godišnje gubi više od jednog triliona dolara od posledica sajber kriminala, a prema podacima "Cybersecurity Ventures", globalni troškovi uzrokovani sajber kriminalom će rasti za 15 odsto godišnje do 2025. godine. U prvoj polovini 2021. godine, prosečni ransomware otkup porastao je za 33 odsto, odnosno na više od 100.000 američkih dolara. Ovi iznosi predstavljaju ogromnu finansijsku štetu za bilo koju kompaniju, a za većinu malih i srednjih preduzeća mogu značiti i kraj poslovanja. Dinamika tržišta ukazuje na porast ciljanih sajber napada. Sajber napadi postaju sve sofisticiraniji, a napadači koriste različite taktike, koje uključuju i socijalni inženjering, malware i ransomware.
Da li su češći napadi na velika ili mala i srednja preduzeća?
Prema izveštaju kompanije Acronis za 2021. godinu, posebno su ugrožena mala i srednja preduzeća. Tokom prve polovine 2021, čak 4 od 5 organizacija obuhvaćenih istraživanjem doživelo je sajber napad. Postoji nekoliko razloga za osetljivost malih i srednjih preduzeća. Recimo, ona koriste osnovne alate za sajber bezbednost, poput antivirus programa, firewalls, backup-ovanje podataka i slično, ne čuvaju osetljive i strogo poverljive podatke na adekvatan način, nemaju dovoljno sredstava za naprednija "cyber-security" rešenja ili čak smatraju da nisu atraktivna napadačima, te da nema ni potrebe za tom investicijom. Međutim, mala i srednja preduzeća čine čak 99 odsto srpske privrede, učestvuju u BDP sa 57,7 odsto i zapošljavaju više od 65 odsto zaposlenih u nefinansijskom sektoru, a u našoj zemlji se na svakih 39 sekundi desi jedan sajber napad. Ovi podaci jasno govore da u Srbiji postoji potreba za primenom "cyber-security" rešenja u biznisima svih veličina i industrija jer svako preduzeće može biti žrtva hakera.
Kako preduzeća mogu da se zaštite od sajber napada?
Pre svega, potrebno je da uvide značaj sajber bezbednosti i koje su posledice sajber napada po poslovanje kompanije. Potom, potrebno je imati adekvatne alate i programe za sajber bezbednost. Međutim, u većini slučajeva, najvažniji faktor je čovek. Podaci Evropske agencije za sajber bezbednost za 2020. godinu pokazuju da je 84% sajber napada iz domena socijalnog inženjeringa. To su napadi koji koriste ljudsku psihologiju i podložnost manipulacijama kako bi naveli žrtve da otkriju osetljive podatke. Dakle, firme moraju da razumeju da je važno da edukuju zaposlene o različitim sajber pretnjama, kako bi zaštitili kompanijske, ali i podatke svojih korisnika, i imali stabilno poslovanje i zdrav biznis. Edukacija zaposlenih u domenu sajber bezbednosti nije luksuz, već osnovna potreba, kako bi se zaštitilo poslovanje kompanije.
