Ponedeljak, 27.10.2008.

16:16

Pogled u 2009. godinu - mogućnosti i rizici

Izvor: Miroslav Zdravkoviæ

Pogled u 2009. godinu - moguænosti i rizici IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

17 Komentari

Sortiraj po:

strucnjak

pre 15 godina

Procitaj "Pad cena nafte... i vidi koliko sam ispljuvan, a onda vidi sta nam se sad dogadja. A svaka kritika je pozeljna, kakva da je

Gospodine, pa onaj tekst pad cene nafte je tragikomican, nemojte molim vas da se pozivate na njega I sta sada kao pada cena nafte, pa smo zbog toga u problemima? Dajte molim vas. A posto odgovarate na pitanja komentatora vaseg teksta, zasto I meni ne odgovorite kolike su plate po raznim drzavnim agencijama? Ajde dajte spisak 10 agencija sa najvecima platama ili je problem sto I vi radite za neku agenciju kao neki saradnik, ili su vam priljatelji po tim agencijama pa je glupo da ih prozivate? Ajde navedite naziv agencije, pa statistiku plata u toj agenciji, ali sve redom, pocev od cistacice do generalnog direktora, a ja znam 10 agencija u kojima cistacica ima vecu platu od jednog profesora ili lekara!

cold plate

pre 15 godina

Odlicno je sto si postavio ove podatke, potrudicu se preko njih da ti skrenem paznju na ono sto ja smatram kao nedostatak analize i problem metodologije.

Ekonomska analiza treba da bude apsolutno neutralna. Ako ne postoji neutralnost onda ce uvek postojati tendencija da se istraga i analiza podataka ne obave na pravi nacin sto ce rezultirati u pogresnoj inferenciji (donosenje netacnog zakljucka).

Teorija mora biti stavljena u funkciju podataka, a ne obrnuto. U ovom slucaju konkretno, smatram da ti stavljas podatke u funkciju teorije. Ocigledno je da vec u startu imas nameru dokazati da smo siromasni i onda te podatke koristis u svrhu degradacije umesto konstruktivne analize sto automatski znaci da se uslov neutralnosti ne ispunjava. Odatle je stigla moja prva primedba koja se pokazala kao validna.

Na osnovu podataka koje si postavio iznad ja cu pokusati da odgonetnem par stvari intuitivno. Nivo dohotka i BDP iz tabli su propocionalni, imaju realne vrednosti i u oba slucaja se odnose na 1989. godinu. Dakle, ne radi se o dohotku po glavi sto znaci da na vrednosti bitno utice broj stanovnika. Lako je zakljuciti da se dohodak uvecao u gradskim oblastima a znacajno umanjio u ruralnom delu. Ako bi imali dostupne informacije o cenzusima od 89´ sve do 05´ mogli bi da uocimo korelaciju izmedju smanjenja stanovnika na selu i povecanja u gradu odnosno veze koja postoji izmedju unutrasnje migracije i promete nivoa dohotka u mestima. Ovo je generalno u skladu sa globalnim trendom izumiranja sela, u nekoj meri jace ocigledno.

http://en.wikipedia.org/wiki/Urbanization
Svega 13% (220 million) svetske populacije godine 1900. je zivelo u gradovima, 1950. je taj broj dostigao 29% (732 million), a 2005. se popeo na 49% (3.2 billion). Do 2050. ocekuje se da taj broj dostigne 66%.

Druga tabla koja prikazuje proporciju BDP-a u odnosu na 1989. godinu je jos jednostavnija. U tom slucaju BDP Srbije u 2005. Iznosi 67% onog iz 1989. Manji je za trecinu. Ne znam koliko smo stanovnika imali onda, ali od tada pa do sada smo putem emigracije i secesije znacajno umanjili broj stanovnika. 1999. nas je bilo 10,5 miliona, bez CG i Kosova minus emigracija i negativni natalitet… danas nas je 7,5 miliona a to je 71.4%. Ukratko, BDP se umanjio jer se bitno smanjio broj stanovnika.

Dakle, ono sto pokazuju postavljene informacije jeste cinjenica da izumiremo i kao posledica toga ekonomski pokazatelji se smanjuju. Zemlje rangirane oko nas su vecinom zemlje sa demografskom eksplozijom sto automatski podstice rast njihovog BDP-a. Da li to znaci da su one bogatije ili siromasnije? Ne. Na osnovu ovih informacija ne mozemo zakljuciti nista sto se tice razvijenosti. Nazalost, tvoj zakljucak je pogresan.

Sa druge strane, apsolutno razumem tvoju frustraciju u temi ekonomskog razvoja. Jasno je da nije ucinjen ni deo onoga sto bi trebalo da bude, jasno je da imamo predispozicije za mnogo vise. Ali opet, uzimajuci u obzir divlji i improvizovani nacin na koji se ova zemlja razvija nije toliko lose. Ako se setimo perioda od 10 godina sistematske destrukcije i stanja u kom se nalazila zemlja 99. godine moramo priznati da se nesto postiglo… sporo jeste, neorganizovano ali opet sa druge strane ne moze se leteti. Put u civilizaciju je dugacak, posle 45 godina utopije (komunizam) i 10 godina diktature potrebne su nove generacije da se obnovi sistem i da nastane razumevanje. Pa kod nas nije postojao bankarski sistem skoro 8 godina. Nismo pripadali ni trecem svetu nego cetvrtom… sada smo tu negde izmedju treceg i drugog, malo bolje od zemalja latinske amerike. Privatizacija i takozvana shock terapija nam je donela monopoliste i oligarhije kao i svugde.. to je bilo apsolutno za ocekivati, mi nismo imuni interesu ´magicne ruke´. Bice potrebno neko vreme da se i to izleci. Ne mozemo da preskocimo od Z do A… u ekonomiji nema precice.

U svakom slucaju, nije mi bila namera da oskrnavim tvoju analizu... potrudio sam se da dodam nesto konstruktivno, nadam se da je to ok.

Miroslav Zdravkovic

pre 15 godina

@Cold plate

Batice, izvinio sam se jer sam bio nemaran, ali nikako zlonameran.

Sto se tice razvoja Srbije, ako Novi Beograd i Novi Sad premase nivo razvijenosti iz 1989. godine i to NBG za preko 80%, a Novi Sad preko 30% u 2008. godini, a imamo opstine koje su pre prvog svetskog rata bile razvijenije nego danas onda se radi o monopolima koji sprecavaju reforme, integracije i razvoj.
Prilazem izracunate indekse razvijenosti za 2005. godinu

Nivo dohotka u 2005, 1989=100
Novi Beograd 132,4
Šabac 131,6
Voždovac 107,8
Despotovac 102,6
Novi Sad 99,1
Čoka 17,5
Svrljig 15,6
Bajina Bašta 14,6
Plandište 12,0
Bor 11,7
Majdanpek 7,4
Kladovo 6,8

Imali smo sankcije, bombardovanje... ali je nas bruto domaci proizvod na nivou iz 1974. godine, i mozda je BiH na nizem nivo razvijenosti od Srbije

Indeks BDP-a u 2008. godini, 1989=100
140 Italy 129,7
141 Barbados 129,2
142 Russia 127,9
143 Romania 127,1
144 Jamaica 125,2
145 Guinea-Bissau 120,3
146 CAR 114,1
147 Burundi 111,9
148 Sierra Leone 108,4
149 Haiti 105,5
150 Bulgaria 93,3
151 Congo, DR 77,6
152 Zimbabwe 73,2
153 Serbia 67,4

A sad, tekst treba da bude sto rastereceniji od podataka i sve ovo stoji iza napisanog.

A u Srbiji se na vlasti ostaje lazima i manipulacijom i jedino je Dr. Zoran Djindic otvoreno govorio da smo siromasni, da drugi mogu bez nas...
Biti analiticar je lagodnija pozicija od biti politicar, a stvarnost nam je kakva jeste
Procitaj "Pad cena nafte... i vidi koliko sam ispljuvan, a onda vidi sta nam se sad dogadja. A svaka kritika je pozeljna, kakva da je

cold plate

pre 15 godina

Ghash,

podatci i projekcije koje su dali WB, IMF, nemaju apsolutno nikakve veze sa pogresnim konstatacijama Miroslava na koje pokusavam da skrenem paznju. Totalno si omasio kontekst.

Moja kritika nije upucena celoj analizi iako ih ona ima , vec samo odredjenim delovima koje autor koristi da potencira svoju tezu.

Nema sumnje da nije ucinjeno dovoljno proteklih godina, da nismo ni blizu potencijala koji ova zemlja ima i svaki stanovnik ove zemlje ima apsolutno razloga da bude ogorcen na sve vlade od 2000 pa do sada. Nije sve crno a mi svakako ne treba da ocrnjujemo stvari jos vise nego sto one jesu u ovim momentima.

Siromasniji od Albanije nismo niti cemo ikada biti. To je jedna neumesna komparacija autora teksta koja iskazuje njegovu frustraciju u okviru teme ekonomskog razvoja. Frustraciji i uopsteno emocijama nema mesta u analizi jer kada se analiza zanese tim elementima onda uglavnom moze biti pogresna ili degradirana (u ovom slucaju) pored recimo solidne kolicine kvalitetnih informacija.

Mislim da nije ko pise clanke ili analize ima za cilj da odbije citaoce.

Miro

pre 15 godina

Neko mora da već probudi ove spavaće u parlamentu ali čisto sumnjam.
Od njih nemožeš očekivati da budu kao primer i da uopšte shvate u kakvoj smo
nevolji. Jednostavno bogat siromašnom ne veruje. Njima je dobro, lepo se zabavljaju,
to im je prilika da preko funkcija koje obavljaju u vlasti vrše malverzacije i
gledaju da se obogate.
Oni su krivi što se upšte poredimo sa Albanijom a razlog tome je što je sistem vrednosti
okrenut naglavačke pa nije čudo što su plate zaposlenih u užoj Srbiji veće nego u Vojvodini
koja je uvek bila privredni pokretač razvoja Srbije. Iako je sada vojvodina najsiromašnija
to neznači da će se prestati sa pljačkom i otimanjem jer politika Beograda je uvek takva bila
i tu se ništa neće promeniti. Sve dok se u ovoj zemlji nebude cenilo rad i znaje neće biti
napredka.

Bela

pre 15 godina

Miroslav je optimista ili je povrsan. Za ovu temu treba biti malo vise analitican i date podatke propustiti kroz prizmu recimo trogodisnjeg ili petogodisnjeg kretanja svetske ekonomije.
Za nama je sedam-osam "plodnih godina" koje na zalost nisu iskoriscenje za ekonomski uzlet Srbije. Nisu jer neki tako nisu hteli a neki nisu ni znali. Bez obzira jedno je sigurno ceka nas okretanje prema svojoj privredi i realnim mogucnostima.
Na velike investicije i ulaganja treba zaboraviti i okrenuti se razmatranju vracanja vec uzetih kredita kako ne bi dosli u situaciju da neka "javna preduzeca" odu bud-zasto za vracanje duga. MMF je upravo tu da bi kontrolisao buduce procese u naplati i ucestvovao u konacnom krahu Srpske privrede.( bar to nije neka velika tajna)

Miroslav ,sigurna sam, zna imena ljudi u nasoj vladi i ekonomiji koja su direktno zaduzena za ovaj proces i krajnje je profesionalno da izadje sa tim imenima ako je vec resio da na ovaj nacin zaradjuje svoj hleb.
I ne samo on ??
P.S.
Ja sam ,verujem da je to poznato, to davno ucinila.

Ghash

pre 15 godina

@ cold plate
"Procene koje će biti iznete bazirane su na „Memorandumu o budžetu i ekonomskoj politici i fiskalnoj politici za 2009. godinu, sa projekcijama za 2010. i 2011. godinu“ i podacima i mišljenjima Međunarodnog monetarnog fonda objavljenim u World Economic Outlook-u i Regional Economic Outlook-u za Evropu. Sva tri dokumenta su objavljena u oktobru ove godine."
Slobodno procitaj tekst koji komentarises, batice.

Dejan

pre 15 godina

Sto to znaci biti relativno manje pogodjen ?!?!? Isto mi to zvuci kao i biti relativno manje zdrav. Konstatacija koja nema nikakvog smisla.

strucnjak

pre 15 godina

Ako tome dodamo i 20.000 do 30.000 dobro plaćenih poslova u državnom sektoru
A sto neko ne kaze koliko su to dobre plate? Mislim ja znam koliko su to velike plate, ali ajde vi kazite koliko imaju pojedini zaposleni po raznim drzavnim agencijama I JP, a ne mislim samo na direktore, vec na sve zaposlene, cisto neka narod zna kako se trose pare iz budzeta. Dokle ce vise ovako da se pisu textovi kao sve se kaze,a nista se na kaze?

blue rider

pre 15 godina

@cold plate
Mislim na CIA factbook pise i da Srbija ima 0km autoputa... Da ne pricam o nonsensu o GDP per capita od preko 10 000 USD (pa covece procitaj izjave premijera, stat zavod itd).
Izvestaje WB treba takodje uzimati sa odredjenom skepsom jer kasne! Kod njih u publikacijama za ovu godinu pooslednji podaci su iz 2006-te sto umanjuje njihov realni znacaj u trenutku. Elem, ne treba nama drugi da govore kako zivimo i radimo, valjda bi trebalo i sami da analiziramo i izvlacimo zakljucke...
Autor je sigurno hteo puno toga da kaze ali mesta nije bilo.

VV

pre 15 godina

Kaze covek ako banke podignu kamate zavrsice ko Metals banka. Onima koji prate situaciju u vezi te banke jasno je da tu nema nikakve analogije. Cuo covek da se tamo nesto desava, pa da se pohvali da je cuo. Jadno. Neka nam lepo NBS razjasni svoj upad u Metals, a ne da nam ovako kvalitetni komentatori budu neobavesteni.

Miroslav Zdravkovic

pre 15 godina

Izvinjavam se patriotama koje sam uvredio netacnom konstatacijom.
Bio sam nemaran jer ne proverih da je Svetska banka u projektu proracuna PPP-a za 2005. godinu bitno smanjila dohotke Albanije, Makedonije, Bosne.
Ako nam je za utehu da su siromasniji...
Country 2008
Czech Republic 25,754.55
Portugal 22,264.18
Slovak Republic 22,241.84
Estonia 20,753.55
Hungary 19,829.58
Lithuania 18,854.63
Latvia 17,800.69
Poland 17,559.98
Croatia 16,474.33
Russia 16,160.52
Turkey 13,447.44
Romania 12,698.43
Bulgaria 12,372.08
Belarus 12,344.41
Serbia 10,911.21
Macedonia, Former Yugoslav Republic of 9,127.83
Ukraine 7,633.70
Bosnia and Herzegovina 7,618.17
Albania 6,797.11
Moldova 3,153.81

Dosije X

pre 15 godina

U sushtini mi u sledecoj godini zavisicemo od novih investicija, i kredita stranih banaka.Ako ih bude bilo,imacemo miran san,ali ako ne....
Zato bi trebalo uraditi set(tj. specijal ) mera za privalacenje stranih investitora u Srbiju u 2009g.
I to kroz smanjenje poreza na dobit(npr. u prve 3-5 godina), smanjenje poreza na nove zaposlene(moze i skroz takodje na 3-5 god),infrastrukturno uredjenje industrijskih parkova(shto vishe na razlicitim lokacijama sirom Srbije,pa neka biraju),ukidanje carina i pdv na osnovne sirovine koje ce morati da uvoze jer takvih ovde nema(mada ovo moze za sva preduzeca koja sada posluju),eventualno zajednicki dil kao kod Zastave (za veca ulaganja,Bor,EI Nish,Magnohrom,Prva petolekta...)radi "eliminisanja" rizika za ulaganje kod nas.....
Sve ove mere ako se uvedu nece ni za dinar ostetiti budzet,ali ce podstaci strane investitore da dodju,ili makar da pocnu da razmisljaju da dodju ovde.

cold plate

pre 15 godina

Kakvim informacijama barata ovaj covek:

"Srbiju je, nakon 2000. godine, pretekla Albanija mereno ostvarenim dohotkom po stanovniku i sada je Srbija najsiromašnija zemlja u Evropi (ne računajući Moldaviju)."

Ja mislim da ovaj pasus savrseno ocrtava "vrhunske" analize autora. Konsultovao sam CIA factbook da proverim i naleteo sam na sledece:

PPP Srbije: 77.28 milijardi $
GDP Srbije: 41.68 milijardi $
GDP por glavi: 10,400$
Radna snaga: 2.9 miliona

PPP Albanije: 20.87 milijardi
GDP Albanije: 10.62 milijardi $
GDP po glavi: 5,800$
Radna snaga: 1.44 miliona

Kako se moze na osnovu ovoga zakljuciti da Albanija ima veci dohodak po stanovniku od Srbije?

Mozes biti pesimista, melahonican ali ako pises analize batice makar konsultuj podatke. Nije tesko... gugluj.

aleksa

pre 15 godina

Vrlo pesnicki nastrojen komentar sa mnostvom nelogicnih i nepreciznih podataka. Na primer, da nas je pretekla Albanija po dohotku i da smo poslednji u Evropi (iza Moldavije) ... Nemam komentar na ovo, traba pogledati izvestaje WB ili IMF, ili jos bolje proputovati zemlje u okruzenju pa videti pravo stanje.

Miro

pre 15 godina

Neko mora da već probudi ove spavaće u parlamentu ali čisto sumnjam.
Od njih nemožeš očekivati da budu kao primer i da uopšte shvate u kakvoj smo
nevolji. Jednostavno bogat siromašnom ne veruje. Njima je dobro, lepo se zabavljaju,
to im je prilika da preko funkcija koje obavljaju u vlasti vrše malverzacije i
gledaju da se obogate.
Oni su krivi što se upšte poredimo sa Albanijom a razlog tome je što je sistem vrednosti
okrenut naglavačke pa nije čudo što su plate zaposlenih u užoj Srbiji veće nego u Vojvodini
koja je uvek bila privredni pokretač razvoja Srbije. Iako je sada vojvodina najsiromašnija
to neznači da će se prestati sa pljačkom i otimanjem jer politika Beograda je uvek takva bila
i tu se ništa neće promeniti. Sve dok se u ovoj zemlji nebude cenilo rad i znaje neće biti
napredka.

cold plate

pre 15 godina

Kakvim informacijama barata ovaj covek:

"Srbiju je, nakon 2000. godine, pretekla Albanija mereno ostvarenim dohotkom po stanovniku i sada je Srbija najsiromašnija zemlja u Evropi (ne računajući Moldaviju)."

Ja mislim da ovaj pasus savrseno ocrtava "vrhunske" analize autora. Konsultovao sam CIA factbook da proverim i naleteo sam na sledece:

PPP Srbije: 77.28 milijardi $
GDP Srbije: 41.68 milijardi $
GDP por glavi: 10,400$
Radna snaga: 2.9 miliona

PPP Albanije: 20.87 milijardi
GDP Albanije: 10.62 milijardi $
GDP po glavi: 5,800$
Radna snaga: 1.44 miliona

Kako se moze na osnovu ovoga zakljuciti da Albanija ima veci dohodak po stanovniku od Srbije?

Mozes biti pesimista, melahonican ali ako pises analize batice makar konsultuj podatke. Nije tesko... gugluj.

Dosije X

pre 15 godina

U sushtini mi u sledecoj godini zavisicemo od novih investicija, i kredita stranih banaka.Ako ih bude bilo,imacemo miran san,ali ako ne....
Zato bi trebalo uraditi set(tj. specijal ) mera za privalacenje stranih investitora u Srbiju u 2009g.
I to kroz smanjenje poreza na dobit(npr. u prve 3-5 godina), smanjenje poreza na nove zaposlene(moze i skroz takodje na 3-5 god),infrastrukturno uredjenje industrijskih parkova(shto vishe na razlicitim lokacijama sirom Srbije,pa neka biraju),ukidanje carina i pdv na osnovne sirovine koje ce morati da uvoze jer takvih ovde nema(mada ovo moze za sva preduzeca koja sada posluju),eventualno zajednicki dil kao kod Zastave (za veca ulaganja,Bor,EI Nish,Magnohrom,Prva petolekta...)radi "eliminisanja" rizika za ulaganje kod nas.....
Sve ove mere ako se uvedu nece ni za dinar ostetiti budzet,ali ce podstaci strane investitore da dodju,ili makar da pocnu da razmisljaju da dodju ovde.

blue rider

pre 15 godina

@cold plate
Mislim na CIA factbook pise i da Srbija ima 0km autoputa... Da ne pricam o nonsensu o GDP per capita od preko 10 000 USD (pa covece procitaj izjave premijera, stat zavod itd).
Izvestaje WB treba takodje uzimati sa odredjenom skepsom jer kasne! Kod njih u publikacijama za ovu godinu pooslednji podaci su iz 2006-te sto umanjuje njihov realni znacaj u trenutku. Elem, ne treba nama drugi da govore kako zivimo i radimo, valjda bi trebalo i sami da analiziramo i izvlacimo zakljucke...
Autor je sigurno hteo puno toga da kaze ali mesta nije bilo.

strucnjak

pre 15 godina

Ako tome dodamo i 20.000 do 30.000 dobro plaćenih poslova u državnom sektoru
A sto neko ne kaze koliko su to dobre plate? Mislim ja znam koliko su to velike plate, ali ajde vi kazite koliko imaju pojedini zaposleni po raznim drzavnim agencijama I JP, a ne mislim samo na direktore, vec na sve zaposlene, cisto neka narod zna kako se trose pare iz budzeta. Dokle ce vise ovako da se pisu textovi kao sve se kaze,a nista se na kaze?

Ghash

pre 15 godina

@ cold plate
"Procene koje će biti iznete bazirane su na „Memorandumu o budžetu i ekonomskoj politici i fiskalnoj politici za 2009. godinu, sa projekcijama za 2010. i 2011. godinu“ i podacima i mišljenjima Međunarodnog monetarnog fonda objavljenim u World Economic Outlook-u i Regional Economic Outlook-u za Evropu. Sva tri dokumenta su objavljena u oktobru ove godine."
Slobodno procitaj tekst koji komentarises, batice.

aleksa

pre 15 godina

Vrlo pesnicki nastrojen komentar sa mnostvom nelogicnih i nepreciznih podataka. Na primer, da nas je pretekla Albanija po dohotku i da smo poslednji u Evropi (iza Moldavije) ... Nemam komentar na ovo, traba pogledati izvestaje WB ili IMF, ili jos bolje proputovati zemlje u okruzenju pa videti pravo stanje.

Miroslav Zdravkovic

pre 15 godina

@Cold plate

Batice, izvinio sam se jer sam bio nemaran, ali nikako zlonameran.

Sto se tice razvoja Srbije, ako Novi Beograd i Novi Sad premase nivo razvijenosti iz 1989. godine i to NBG za preko 80%, a Novi Sad preko 30% u 2008. godini, a imamo opstine koje su pre prvog svetskog rata bile razvijenije nego danas onda se radi o monopolima koji sprecavaju reforme, integracije i razvoj.
Prilazem izracunate indekse razvijenosti za 2005. godinu

Nivo dohotka u 2005, 1989=100
Novi Beograd 132,4
Šabac 131,6
Voždovac 107,8
Despotovac 102,6
Novi Sad 99,1
Čoka 17,5
Svrljig 15,6
Bajina Bašta 14,6
Plandište 12,0
Bor 11,7
Majdanpek 7,4
Kladovo 6,8

Imali smo sankcije, bombardovanje... ali je nas bruto domaci proizvod na nivou iz 1974. godine, i mozda je BiH na nizem nivo razvijenosti od Srbije

Indeks BDP-a u 2008. godini, 1989=100
140 Italy 129,7
141 Barbados 129,2
142 Russia 127,9
143 Romania 127,1
144 Jamaica 125,2
145 Guinea-Bissau 120,3
146 CAR 114,1
147 Burundi 111,9
148 Sierra Leone 108,4
149 Haiti 105,5
150 Bulgaria 93,3
151 Congo, DR 77,6
152 Zimbabwe 73,2
153 Serbia 67,4

A sad, tekst treba da bude sto rastereceniji od podataka i sve ovo stoji iza napisanog.

A u Srbiji se na vlasti ostaje lazima i manipulacijom i jedino je Dr. Zoran Djindic otvoreno govorio da smo siromasni, da drugi mogu bez nas...
Biti analiticar je lagodnija pozicija od biti politicar, a stvarnost nam je kakva jeste
Procitaj "Pad cena nafte... i vidi koliko sam ispljuvan, a onda vidi sta nam se sad dogadja. A svaka kritika je pozeljna, kakva da je

VV

pre 15 godina

Kaze covek ako banke podignu kamate zavrsice ko Metals banka. Onima koji prate situaciju u vezi te banke jasno je da tu nema nikakve analogije. Cuo covek da se tamo nesto desava, pa da se pohvali da je cuo. Jadno. Neka nam lepo NBS razjasni svoj upad u Metals, a ne da nam ovako kvalitetni komentatori budu neobavesteni.

Miroslav Zdravkovic

pre 15 godina

Izvinjavam se patriotama koje sam uvredio netacnom konstatacijom.
Bio sam nemaran jer ne proverih da je Svetska banka u projektu proracuna PPP-a za 2005. godinu bitno smanjila dohotke Albanije, Makedonije, Bosne.
Ako nam je za utehu da su siromasniji...
Country 2008
Czech Republic 25,754.55
Portugal 22,264.18
Slovak Republic 22,241.84
Estonia 20,753.55
Hungary 19,829.58
Lithuania 18,854.63
Latvia 17,800.69
Poland 17,559.98
Croatia 16,474.33
Russia 16,160.52
Turkey 13,447.44
Romania 12,698.43
Bulgaria 12,372.08
Belarus 12,344.41
Serbia 10,911.21
Macedonia, Former Yugoslav Republic of 9,127.83
Ukraine 7,633.70
Bosnia and Herzegovina 7,618.17
Albania 6,797.11
Moldova 3,153.81

Dejan

pre 15 godina

Sto to znaci biti relativno manje pogodjen ?!?!? Isto mi to zvuci kao i biti relativno manje zdrav. Konstatacija koja nema nikakvog smisla.

Bela

pre 15 godina

Miroslav je optimista ili je povrsan. Za ovu temu treba biti malo vise analitican i date podatke propustiti kroz prizmu recimo trogodisnjeg ili petogodisnjeg kretanja svetske ekonomije.
Za nama je sedam-osam "plodnih godina" koje na zalost nisu iskoriscenje za ekonomski uzlet Srbije. Nisu jer neki tako nisu hteli a neki nisu ni znali. Bez obzira jedno je sigurno ceka nas okretanje prema svojoj privredi i realnim mogucnostima.
Na velike investicije i ulaganja treba zaboraviti i okrenuti se razmatranju vracanja vec uzetih kredita kako ne bi dosli u situaciju da neka "javna preduzeca" odu bud-zasto za vracanje duga. MMF je upravo tu da bi kontrolisao buduce procese u naplati i ucestvovao u konacnom krahu Srpske privrede.( bar to nije neka velika tajna)

Miroslav ,sigurna sam, zna imena ljudi u nasoj vladi i ekonomiji koja su direktno zaduzena za ovaj proces i krajnje je profesionalno da izadje sa tim imenima ako je vec resio da na ovaj nacin zaradjuje svoj hleb.
I ne samo on ??
P.S.
Ja sam ,verujem da je to poznato, to davno ucinila.

cold plate

pre 15 godina

Ghash,

podatci i projekcije koje su dali WB, IMF, nemaju apsolutno nikakve veze sa pogresnim konstatacijama Miroslava na koje pokusavam da skrenem paznju. Totalno si omasio kontekst.

Moja kritika nije upucena celoj analizi iako ih ona ima , vec samo odredjenim delovima koje autor koristi da potencira svoju tezu.

Nema sumnje da nije ucinjeno dovoljno proteklih godina, da nismo ni blizu potencijala koji ova zemlja ima i svaki stanovnik ove zemlje ima apsolutno razloga da bude ogorcen na sve vlade od 2000 pa do sada. Nije sve crno a mi svakako ne treba da ocrnjujemo stvari jos vise nego sto one jesu u ovim momentima.

Siromasniji od Albanije nismo niti cemo ikada biti. To je jedna neumesna komparacija autora teksta koja iskazuje njegovu frustraciju u okviru teme ekonomskog razvoja. Frustraciji i uopsteno emocijama nema mesta u analizi jer kada se analiza zanese tim elementima onda uglavnom moze biti pogresna ili degradirana (u ovom slucaju) pored recimo solidne kolicine kvalitetnih informacija.

Mislim da nije ko pise clanke ili analize ima za cilj da odbije citaoce.

cold plate

pre 15 godina

Odlicno je sto si postavio ove podatke, potrudicu se preko njih da ti skrenem paznju na ono sto ja smatram kao nedostatak analize i problem metodologije.

Ekonomska analiza treba da bude apsolutno neutralna. Ako ne postoji neutralnost onda ce uvek postojati tendencija da se istraga i analiza podataka ne obave na pravi nacin sto ce rezultirati u pogresnoj inferenciji (donosenje netacnog zakljucka).

Teorija mora biti stavljena u funkciju podataka, a ne obrnuto. U ovom slucaju konkretno, smatram da ti stavljas podatke u funkciju teorije. Ocigledno je da vec u startu imas nameru dokazati da smo siromasni i onda te podatke koristis u svrhu degradacije umesto konstruktivne analize sto automatski znaci da se uslov neutralnosti ne ispunjava. Odatle je stigla moja prva primedba koja se pokazala kao validna.

Na osnovu podataka koje si postavio iznad ja cu pokusati da odgonetnem par stvari intuitivno. Nivo dohotka i BDP iz tabli su propocionalni, imaju realne vrednosti i u oba slucaja se odnose na 1989. godinu. Dakle, ne radi se o dohotku po glavi sto znaci da na vrednosti bitno utice broj stanovnika. Lako je zakljuciti da se dohodak uvecao u gradskim oblastima a znacajno umanjio u ruralnom delu. Ako bi imali dostupne informacije o cenzusima od 89´ sve do 05´ mogli bi da uocimo korelaciju izmedju smanjenja stanovnika na selu i povecanja u gradu odnosno veze koja postoji izmedju unutrasnje migracije i promete nivoa dohotka u mestima. Ovo je generalno u skladu sa globalnim trendom izumiranja sela, u nekoj meri jace ocigledno.

http://en.wikipedia.org/wiki/Urbanization
Svega 13% (220 million) svetske populacije godine 1900. je zivelo u gradovima, 1950. je taj broj dostigao 29% (732 million), a 2005. se popeo na 49% (3.2 billion). Do 2050. ocekuje se da taj broj dostigne 66%.

Druga tabla koja prikazuje proporciju BDP-a u odnosu na 1989. godinu je jos jednostavnija. U tom slucaju BDP Srbije u 2005. Iznosi 67% onog iz 1989. Manji je za trecinu. Ne znam koliko smo stanovnika imali onda, ali od tada pa do sada smo putem emigracije i secesije znacajno umanjili broj stanovnika. 1999. nas je bilo 10,5 miliona, bez CG i Kosova minus emigracija i negativni natalitet… danas nas je 7,5 miliona a to je 71.4%. Ukratko, BDP se umanjio jer se bitno smanjio broj stanovnika.

Dakle, ono sto pokazuju postavljene informacije jeste cinjenica da izumiremo i kao posledica toga ekonomski pokazatelji se smanjuju. Zemlje rangirane oko nas su vecinom zemlje sa demografskom eksplozijom sto automatski podstice rast njihovog BDP-a. Da li to znaci da su one bogatije ili siromasnije? Ne. Na osnovu ovih informacija ne mozemo zakljuciti nista sto se tice razvijenosti. Nazalost, tvoj zakljucak je pogresan.

Sa druge strane, apsolutno razumem tvoju frustraciju u temi ekonomskog razvoja. Jasno je da nije ucinjen ni deo onoga sto bi trebalo da bude, jasno je da imamo predispozicije za mnogo vise. Ali opet, uzimajuci u obzir divlji i improvizovani nacin na koji se ova zemlja razvija nije toliko lose. Ako se setimo perioda od 10 godina sistematske destrukcije i stanja u kom se nalazila zemlja 99. godine moramo priznati da se nesto postiglo… sporo jeste, neorganizovano ali opet sa druge strane ne moze se leteti. Put u civilizaciju je dugacak, posle 45 godina utopije (komunizam) i 10 godina diktature potrebne su nove generacije da se obnovi sistem i da nastane razumevanje. Pa kod nas nije postojao bankarski sistem skoro 8 godina. Nismo pripadali ni trecem svetu nego cetvrtom… sada smo tu negde izmedju treceg i drugog, malo bolje od zemalja latinske amerike. Privatizacija i takozvana shock terapija nam je donela monopoliste i oligarhije kao i svugde.. to je bilo apsolutno za ocekivati, mi nismo imuni interesu ´magicne ruke´. Bice potrebno neko vreme da se i to izleci. Ne mozemo da preskocimo od Z do A… u ekonomiji nema precice.

U svakom slucaju, nije mi bila namera da oskrnavim tvoju analizu... potrudio sam se da dodam nesto konstruktivno, nadam se da je to ok.

strucnjak

pre 15 godina

Procitaj "Pad cena nafte... i vidi koliko sam ispljuvan, a onda vidi sta nam se sad dogadja. A svaka kritika je pozeljna, kakva da je

Gospodine, pa onaj tekst pad cene nafte je tragikomican, nemojte molim vas da se pozivate na njega I sta sada kao pada cena nafte, pa smo zbog toga u problemima? Dajte molim vas. A posto odgovarate na pitanja komentatora vaseg teksta, zasto I meni ne odgovorite kolike su plate po raznim drzavnim agencijama? Ajde dajte spisak 10 agencija sa najvecima platama ili je problem sto I vi radite za neku agenciju kao neki saradnik, ili su vam priljatelji po tim agencijama pa je glupo da ih prozivate? Ajde navedite naziv agencije, pa statistiku plata u toj agenciji, ali sve redom, pocev od cistacice do generalnog direktora, a ja znam 10 agencija u kojima cistacica ima vecu platu od jednog profesora ili lekara!

Ghash

pre 15 godina

@ cold plate
"Procene koje će biti iznete bazirane su na „Memorandumu o budžetu i ekonomskoj politici i fiskalnoj politici za 2009. godinu, sa projekcijama za 2010. i 2011. godinu“ i podacima i mišljenjima Međunarodnog monetarnog fonda objavljenim u World Economic Outlook-u i Regional Economic Outlook-u za Evropu. Sva tri dokumenta su objavljena u oktobru ove godine."
Slobodno procitaj tekst koji komentarises, batice.

cold plate

pre 15 godina

Kakvim informacijama barata ovaj covek:

"Srbiju je, nakon 2000. godine, pretekla Albanija mereno ostvarenim dohotkom po stanovniku i sada je Srbija najsiromašnija zemlja u Evropi (ne računajući Moldaviju)."

Ja mislim da ovaj pasus savrseno ocrtava "vrhunske" analize autora. Konsultovao sam CIA factbook da proverim i naleteo sam na sledece:

PPP Srbije: 77.28 milijardi $
GDP Srbije: 41.68 milijardi $
GDP por glavi: 10,400$
Radna snaga: 2.9 miliona

PPP Albanije: 20.87 milijardi
GDP Albanije: 10.62 milijardi $
GDP po glavi: 5,800$
Radna snaga: 1.44 miliona

Kako se moze na osnovu ovoga zakljuciti da Albanija ima veci dohodak po stanovniku od Srbije?

Mozes biti pesimista, melahonican ali ako pises analize batice makar konsultuj podatke. Nije tesko... gugluj.

aleksa

pre 15 godina

Vrlo pesnicki nastrojen komentar sa mnostvom nelogicnih i nepreciznih podataka. Na primer, da nas je pretekla Albanija po dohotku i da smo poslednji u Evropi (iza Moldavije) ... Nemam komentar na ovo, traba pogledati izvestaje WB ili IMF, ili jos bolje proputovati zemlje u okruzenju pa videti pravo stanje.

Dosije X

pre 15 godina

U sushtini mi u sledecoj godini zavisicemo od novih investicija, i kredita stranih banaka.Ako ih bude bilo,imacemo miran san,ali ako ne....
Zato bi trebalo uraditi set(tj. specijal ) mera za privalacenje stranih investitora u Srbiju u 2009g.
I to kroz smanjenje poreza na dobit(npr. u prve 3-5 godina), smanjenje poreza na nove zaposlene(moze i skroz takodje na 3-5 god),infrastrukturno uredjenje industrijskih parkova(shto vishe na razlicitim lokacijama sirom Srbije,pa neka biraju),ukidanje carina i pdv na osnovne sirovine koje ce morati da uvoze jer takvih ovde nema(mada ovo moze za sva preduzeca koja sada posluju),eventualno zajednicki dil kao kod Zastave (za veca ulaganja,Bor,EI Nish,Magnohrom,Prva petolekta...)radi "eliminisanja" rizika za ulaganje kod nas.....
Sve ove mere ako se uvedu nece ni za dinar ostetiti budzet,ali ce podstaci strane investitore da dodju,ili makar da pocnu da razmisljaju da dodju ovde.

Miroslav Zdravkovic

pre 15 godina

Izvinjavam se patriotama koje sam uvredio netacnom konstatacijom.
Bio sam nemaran jer ne proverih da je Svetska banka u projektu proracuna PPP-a za 2005. godinu bitno smanjila dohotke Albanije, Makedonije, Bosne.
Ako nam je za utehu da su siromasniji...
Country 2008
Czech Republic 25,754.55
Portugal 22,264.18
Slovak Republic 22,241.84
Estonia 20,753.55
Hungary 19,829.58
Lithuania 18,854.63
Latvia 17,800.69
Poland 17,559.98
Croatia 16,474.33
Russia 16,160.52
Turkey 13,447.44
Romania 12,698.43
Bulgaria 12,372.08
Belarus 12,344.41
Serbia 10,911.21
Macedonia, Former Yugoslav Republic of 9,127.83
Ukraine 7,633.70
Bosnia and Herzegovina 7,618.17
Albania 6,797.11
Moldova 3,153.81

VV

pre 15 godina

Kaze covek ako banke podignu kamate zavrsice ko Metals banka. Onima koji prate situaciju u vezi te banke jasno je da tu nema nikakve analogije. Cuo covek da se tamo nesto desava, pa da se pohvali da je cuo. Jadno. Neka nam lepo NBS razjasni svoj upad u Metals, a ne da nam ovako kvalitetni komentatori budu neobavesteni.

blue rider

pre 15 godina

@cold plate
Mislim na CIA factbook pise i da Srbija ima 0km autoputa... Da ne pricam o nonsensu o GDP per capita od preko 10 000 USD (pa covece procitaj izjave premijera, stat zavod itd).
Izvestaje WB treba takodje uzimati sa odredjenom skepsom jer kasne! Kod njih u publikacijama za ovu godinu pooslednji podaci su iz 2006-te sto umanjuje njihov realni znacaj u trenutku. Elem, ne treba nama drugi da govore kako zivimo i radimo, valjda bi trebalo i sami da analiziramo i izvlacimo zakljucke...
Autor je sigurno hteo puno toga da kaze ali mesta nije bilo.

strucnjak

pre 15 godina

Ako tome dodamo i 20.000 do 30.000 dobro plaćenih poslova u državnom sektoru
A sto neko ne kaze koliko su to dobre plate? Mislim ja znam koliko su to velike plate, ali ajde vi kazite koliko imaju pojedini zaposleni po raznim drzavnim agencijama I JP, a ne mislim samo na direktore, vec na sve zaposlene, cisto neka narod zna kako se trose pare iz budzeta. Dokle ce vise ovako da se pisu textovi kao sve se kaze,a nista se na kaze?

Dejan

pre 15 godina

Sto to znaci biti relativno manje pogodjen ?!?!? Isto mi to zvuci kao i biti relativno manje zdrav. Konstatacija koja nema nikakvog smisla.

Bela

pre 15 godina

Miroslav je optimista ili je povrsan. Za ovu temu treba biti malo vise analitican i date podatke propustiti kroz prizmu recimo trogodisnjeg ili petogodisnjeg kretanja svetske ekonomije.
Za nama je sedam-osam "plodnih godina" koje na zalost nisu iskoriscenje za ekonomski uzlet Srbije. Nisu jer neki tako nisu hteli a neki nisu ni znali. Bez obzira jedno je sigurno ceka nas okretanje prema svojoj privredi i realnim mogucnostima.
Na velike investicije i ulaganja treba zaboraviti i okrenuti se razmatranju vracanja vec uzetih kredita kako ne bi dosli u situaciju da neka "javna preduzeca" odu bud-zasto za vracanje duga. MMF je upravo tu da bi kontrolisao buduce procese u naplati i ucestvovao u konacnom krahu Srpske privrede.( bar to nije neka velika tajna)

Miroslav ,sigurna sam, zna imena ljudi u nasoj vladi i ekonomiji koja su direktno zaduzena za ovaj proces i krajnje je profesionalno da izadje sa tim imenima ako je vec resio da na ovaj nacin zaradjuje svoj hleb.
I ne samo on ??
P.S.
Ja sam ,verujem da je to poznato, to davno ucinila.

Miro

pre 15 godina

Neko mora da već probudi ove spavaće u parlamentu ali čisto sumnjam.
Od njih nemožeš očekivati da budu kao primer i da uopšte shvate u kakvoj smo
nevolji. Jednostavno bogat siromašnom ne veruje. Njima je dobro, lepo se zabavljaju,
to im je prilika da preko funkcija koje obavljaju u vlasti vrše malverzacije i
gledaju da se obogate.
Oni su krivi što se upšte poredimo sa Albanijom a razlog tome je što je sistem vrednosti
okrenut naglavačke pa nije čudo što su plate zaposlenih u užoj Srbiji veće nego u Vojvodini
koja je uvek bila privredni pokretač razvoja Srbije. Iako je sada vojvodina najsiromašnija
to neznači da će se prestati sa pljačkom i otimanjem jer politika Beograda je uvek takva bila
i tu se ništa neće promeniti. Sve dok se u ovoj zemlji nebude cenilo rad i znaje neće biti
napredka.

cold plate

pre 15 godina

Ghash,

podatci i projekcije koje su dali WB, IMF, nemaju apsolutno nikakve veze sa pogresnim konstatacijama Miroslava na koje pokusavam da skrenem paznju. Totalno si omasio kontekst.

Moja kritika nije upucena celoj analizi iako ih ona ima , vec samo odredjenim delovima koje autor koristi da potencira svoju tezu.

Nema sumnje da nije ucinjeno dovoljno proteklih godina, da nismo ni blizu potencijala koji ova zemlja ima i svaki stanovnik ove zemlje ima apsolutno razloga da bude ogorcen na sve vlade od 2000 pa do sada. Nije sve crno a mi svakako ne treba da ocrnjujemo stvari jos vise nego sto one jesu u ovim momentima.

Siromasniji od Albanije nismo niti cemo ikada biti. To je jedna neumesna komparacija autora teksta koja iskazuje njegovu frustraciju u okviru teme ekonomskog razvoja. Frustraciji i uopsteno emocijama nema mesta u analizi jer kada se analiza zanese tim elementima onda uglavnom moze biti pogresna ili degradirana (u ovom slucaju) pored recimo solidne kolicine kvalitetnih informacija.

Mislim da nije ko pise clanke ili analize ima za cilj da odbije citaoce.

Miroslav Zdravkovic

pre 15 godina

@Cold plate

Batice, izvinio sam se jer sam bio nemaran, ali nikako zlonameran.

Sto se tice razvoja Srbije, ako Novi Beograd i Novi Sad premase nivo razvijenosti iz 1989. godine i to NBG za preko 80%, a Novi Sad preko 30% u 2008. godini, a imamo opstine koje su pre prvog svetskog rata bile razvijenije nego danas onda se radi o monopolima koji sprecavaju reforme, integracije i razvoj.
Prilazem izracunate indekse razvijenosti za 2005. godinu

Nivo dohotka u 2005, 1989=100
Novi Beograd 132,4
Šabac 131,6
Voždovac 107,8
Despotovac 102,6
Novi Sad 99,1
Čoka 17,5
Svrljig 15,6
Bajina Bašta 14,6
Plandište 12,0
Bor 11,7
Majdanpek 7,4
Kladovo 6,8

Imali smo sankcije, bombardovanje... ali je nas bruto domaci proizvod na nivou iz 1974. godine, i mozda je BiH na nizem nivo razvijenosti od Srbije

Indeks BDP-a u 2008. godini, 1989=100
140 Italy 129,7
141 Barbados 129,2
142 Russia 127,9
143 Romania 127,1
144 Jamaica 125,2
145 Guinea-Bissau 120,3
146 CAR 114,1
147 Burundi 111,9
148 Sierra Leone 108,4
149 Haiti 105,5
150 Bulgaria 93,3
151 Congo, DR 77,6
152 Zimbabwe 73,2
153 Serbia 67,4

A sad, tekst treba da bude sto rastereceniji od podataka i sve ovo stoji iza napisanog.

A u Srbiji se na vlasti ostaje lazima i manipulacijom i jedino je Dr. Zoran Djindic otvoreno govorio da smo siromasni, da drugi mogu bez nas...
Biti analiticar je lagodnija pozicija od biti politicar, a stvarnost nam je kakva jeste
Procitaj "Pad cena nafte... i vidi koliko sam ispljuvan, a onda vidi sta nam se sad dogadja. A svaka kritika je pozeljna, kakva da je

cold plate

pre 15 godina

Odlicno je sto si postavio ove podatke, potrudicu se preko njih da ti skrenem paznju na ono sto ja smatram kao nedostatak analize i problem metodologije.

Ekonomska analiza treba da bude apsolutno neutralna. Ako ne postoji neutralnost onda ce uvek postojati tendencija da se istraga i analiza podataka ne obave na pravi nacin sto ce rezultirati u pogresnoj inferenciji (donosenje netacnog zakljucka).

Teorija mora biti stavljena u funkciju podataka, a ne obrnuto. U ovom slucaju konkretno, smatram da ti stavljas podatke u funkciju teorije. Ocigledno je da vec u startu imas nameru dokazati da smo siromasni i onda te podatke koristis u svrhu degradacije umesto konstruktivne analize sto automatski znaci da se uslov neutralnosti ne ispunjava. Odatle je stigla moja prva primedba koja se pokazala kao validna.

Na osnovu podataka koje si postavio iznad ja cu pokusati da odgonetnem par stvari intuitivno. Nivo dohotka i BDP iz tabli su propocionalni, imaju realne vrednosti i u oba slucaja se odnose na 1989. godinu. Dakle, ne radi se o dohotku po glavi sto znaci da na vrednosti bitno utice broj stanovnika. Lako je zakljuciti da se dohodak uvecao u gradskim oblastima a znacajno umanjio u ruralnom delu. Ako bi imali dostupne informacije o cenzusima od 89´ sve do 05´ mogli bi da uocimo korelaciju izmedju smanjenja stanovnika na selu i povecanja u gradu odnosno veze koja postoji izmedju unutrasnje migracije i promete nivoa dohotka u mestima. Ovo je generalno u skladu sa globalnim trendom izumiranja sela, u nekoj meri jace ocigledno.

http://en.wikipedia.org/wiki/Urbanization
Svega 13% (220 million) svetske populacije godine 1900. je zivelo u gradovima, 1950. je taj broj dostigao 29% (732 million), a 2005. se popeo na 49% (3.2 billion). Do 2050. ocekuje se da taj broj dostigne 66%.

Druga tabla koja prikazuje proporciju BDP-a u odnosu na 1989. godinu je jos jednostavnija. U tom slucaju BDP Srbije u 2005. Iznosi 67% onog iz 1989. Manji je za trecinu. Ne znam koliko smo stanovnika imali onda, ali od tada pa do sada smo putem emigracije i secesije znacajno umanjili broj stanovnika. 1999. nas je bilo 10,5 miliona, bez CG i Kosova minus emigracija i negativni natalitet… danas nas je 7,5 miliona a to je 71.4%. Ukratko, BDP se umanjio jer se bitno smanjio broj stanovnika.

Dakle, ono sto pokazuju postavljene informacije jeste cinjenica da izumiremo i kao posledica toga ekonomski pokazatelji se smanjuju. Zemlje rangirane oko nas su vecinom zemlje sa demografskom eksplozijom sto automatski podstice rast njihovog BDP-a. Da li to znaci da su one bogatije ili siromasnije? Ne. Na osnovu ovih informacija ne mozemo zakljuciti nista sto se tice razvijenosti. Nazalost, tvoj zakljucak je pogresan.

Sa druge strane, apsolutno razumem tvoju frustraciju u temi ekonomskog razvoja. Jasno je da nije ucinjen ni deo onoga sto bi trebalo da bude, jasno je da imamo predispozicije za mnogo vise. Ali opet, uzimajuci u obzir divlji i improvizovani nacin na koji se ova zemlja razvija nije toliko lose. Ako se setimo perioda od 10 godina sistematske destrukcije i stanja u kom se nalazila zemlja 99. godine moramo priznati da se nesto postiglo… sporo jeste, neorganizovano ali opet sa druge strane ne moze se leteti. Put u civilizaciju je dugacak, posle 45 godina utopije (komunizam) i 10 godina diktature potrebne su nove generacije da se obnovi sistem i da nastane razumevanje. Pa kod nas nije postojao bankarski sistem skoro 8 godina. Nismo pripadali ni trecem svetu nego cetvrtom… sada smo tu negde izmedju treceg i drugog, malo bolje od zemalja latinske amerike. Privatizacija i takozvana shock terapija nam je donela monopoliste i oligarhije kao i svugde.. to je bilo apsolutno za ocekivati, mi nismo imuni interesu ´magicne ruke´. Bice potrebno neko vreme da se i to izleci. Ne mozemo da preskocimo od Z do A… u ekonomiji nema precice.

U svakom slucaju, nije mi bila namera da oskrnavim tvoju analizu... potrudio sam se da dodam nesto konstruktivno, nadam se da je to ok.

strucnjak

pre 15 godina

Procitaj "Pad cena nafte... i vidi koliko sam ispljuvan, a onda vidi sta nam se sad dogadja. A svaka kritika je pozeljna, kakva da je

Gospodine, pa onaj tekst pad cene nafte je tragikomican, nemojte molim vas da se pozivate na njega I sta sada kao pada cena nafte, pa smo zbog toga u problemima? Dajte molim vas. A posto odgovarate na pitanja komentatora vaseg teksta, zasto I meni ne odgovorite kolike su plate po raznim drzavnim agencijama? Ajde dajte spisak 10 agencija sa najvecima platama ili je problem sto I vi radite za neku agenciju kao neki saradnik, ili su vam priljatelji po tim agencijama pa je glupo da ih prozivate? Ajde navedite naziv agencije, pa statistiku plata u toj agenciji, ali sve redom, pocev od cistacice do generalnog direktora, a ja znam 10 agencija u kojima cistacica ima vecu platu od jednog profesora ili lekara!