Utorak, 23.01.2007.

15:14

Mogu li srpske kompanije na kinesko tržište?

Izvor: Ekonomist magazin Vladimir Preveden

Mogu li srpske kompanije na kinesko tržište? IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

14 Komentari

Sortiraj po:

Janko

pre 17 godina

Kinezima ce dosaditi, uskoro, otprilike za 2-3god, kad im rezerve u $ narastu na 2 Triliona $ - da prosvetlimo genija Bergera.
Ja bih NIS prodao Rusima, Telekom npr Kinezima, jer je prosto pametnija varijanta.
Kina je ta koja agresivno investira po svetu sada, ne obrnuto. Na njihovom trzistu i jedna Nokia ima problema da preskoci domaceg dzina u tom domenu, naveden tekst je potpuna budalashtina, potpuna.

patriot

pre 17 godina

@Janko - bas tako druze!

A sta je jos bitnije, da kinezi trenutno finasiraju americke dugove (kredite). Videcemo sta ce se desiti kad kinezi pocnu da povlace pare sa americkog trzista.
A za naseg pametnog consultanta: KINEZI BI TREBALI DA INVESTIRAJU KOD NAS!
Ako su nam komunjare ostavili bar nesto positivno, onda su to relativno dobri odnosi i veze sa (buduce) tri ekonomske velesile: Kina, Indija i Rusija - a mi smo glupi i da to iskoristimo, nego se palimo (ne samo ekonomski) na Amere.
Nama treba politicka integracija u Evropskoj Uniji a ekonomski moramo da se orijentisemo, pored nasih tradicionalnih ekonomskih veza u Evropi, bas na te tri buduce ekonomke sile.

Xiao Mi

pre 17 godina

U potpunosti se slazem sa Jelenom, a hvala Utopisti za nove informacije o edukaciji koje su mi upotpunile sliku o Kini. Zelim samo da dodam jednu „anegdotu” iz jednog grada u Srbiji – potencijalni investitor iz Singapura (sa razvijenim biznisom u Kini) dosao u taj grad i prica kako je kineska dijaspora imala veoma vaznu ulogu u razvoju Kine, i to druga i treca generacija u SAD, Australiji, Singapuru, Indoneziji, koja nije bila opterecena ideologijom zbog koje su njenim ocevi i dedovi otisli iz Kine – ali koja ima pre svega znanje, iskustvo u radu na Zapadu i sa Zapadom, a poneki i novac, tako da je Kina u periodu otvaranja i reformi formirala „Asocijaciju prekomorskih Kineza” kako bi privukla te snage...Singapurac je cak tvrdio da deo veliki uspeha kineskih reformi lezi u pomoci kineske dijaspore..na to ovdasnji lokalni politicar kaze kako smo mi dali dijaspori pravo glasa ali eto na proslim izborima samo 5.000 je glasalo (bas su nezainteresovani, sram ih bilo) i kako dijaspora dosta potrosi kod nas kad leti dodje na odmor...tuzno!...Sokiran ovakvim razmisljanjem, Kinez iz Singapura samo se zapitao: „Sta ce meni pravo glasa u Kini??!!!”

Janko

pre 17 godina

USA ima toliki deficit sa Kinom, da izrazeno brojevima - svakih 60min iz Amerike ode 30Miliona $ za Kinu. I onda se pojavi consultant Berger, da Srbiju posavetuje kako da "osvoji" kinesko trziste. Da nije tragicno, bilo bi smesno.

raaajt

pre 17 godina

pravni sistem (pazi, sistem!) narodne ripablike kine i sledna pravna nesigurnost su na nivou nižem od cp6uje 90ih. svako ko je radio sa kinom to može da potpiše krvlju. svaka eventualna investicija u tom haosu od bezakonja je jednostavno kocka. autor bi mogao da se bavi realnijim idejama a ne "uje tamo ima milijarde kineza mora da može nekako da se naprave pare". smešno.

MagnusPyke

pre 17 godina

@ Utopista

E moj prijatelju na nasu veliku zalost potpuno si u pravu. U svojoj naivnosti (da ne kazem gluposti) planirah da odrzim prezentaciju bivsim kolegama i prijateljima iz struke i da prenesem iz prve ruke iskustva i trendove u razvoju IT tehnologije. Ali mi rekose da znaju oni to mnogo bolje i da nema potrebe da im neko tamo preko bare soli pamet i prica bajke.
Mislim da je pametnije da se okrenemo komsiluku. Rumuni i Bugari udjose u EU i tu lezi nasa sansa. Sada treba pokusati na sve nacine privuci stani kapital u Srbiju u pruziti bolje uslove nego sto su u okruzenju.

patriot

pre 17 godina

Ovo je najbolji primer, kako jedan "consultant" moze da lupa gluposti - neverovatno!!
Pitanje za naseg "strucnjaka": Koja je zemlja trenutno najzaduzenija, a kod koga su se tako zaduzili?
Sledece pitanje: sta nasoj zemlji trenutno najvise treba? Cik pogodi, gde bi trebali to sto nam treba da trazimo...?

Ibro

pre 17 godina

Jedan primer u prilog nasih slavnih univerziteta. Na elektro fakultetu prolaznost je bila 20%(Novi Sad). Nasi doktori su se hvalili tim podatkom. To im je bilo merilo koliko je nas fakultet tezak. Prosto su se takmicili ko ce da izmisli neki zadatak pa da svi popadaju. U Americi je druga prica. Ti klovnovi bi dobili otkaz posle dva semestra. Kad sam zadnji put bio u Srbiji imao sam prilike da pricam sa nekim nasim strucnjacima. Puni sebe, hvale se jadni kaki rade na projektu vrednom 300 000 evra. Idu cak i na seminar.Sve placeno. Koja beda. Ja radim na projektu vrednom 200 mil. dollara i slusam ih kako mi sole pamet.
Sta da im kazem? Nisu oni krivi. Dokle kod nam kafanska pevaljka Brena vodi kulturu (PINK) mi cemo biti nista drugo nego njena musterija.


Muka mi je kad vidim da se nista ne menja u zemlji Srbiji. To je zemlja radikala, sta dalje vredi pricati.

Da li je Tomislav Nikolic zarvsio fakultet? Da li takav covek moze da prica sa jednim Djelicem. Naravnno, da moze. Lepo prica jer ga moja baba razume. Sramota.

Naslov ovog teksta traba da bude " Sta jedna mala i skoro najnerazvijenija zemlja u Evropi ima da trazi u Kini".

Vlada

pre 17 godina

Potpuno se slazem sa prethodnim komentarom o skolovanju u inostranstvu, mada smo malo skrenuli sa teme (Kina), ali nema veze. Elem, pogledajte danasnje srpske akademike i najbolje profesore Univerziteta. Velika vecina je ili skolovana ili boravila na postdoktorskim studijama u zapadnoj Evropi ili SAD nakon 2. svetskog rata (npr. Prof Jaric sa Matematickog fakulteta, Akad Djordjevic sa Masinskog i dr). No to su uglavnom stariji ljudi i uskoro ce u penziju. A ko ce da ih nasledi, ako se ne pokrene akcija podsticanja povratka nasih strucnjaka iz inostranstva?

U tom smislu se potpuno slazem da treba objaviti konkurse tako da nasim ljudima u inostranstvu budu dostupni. Pa evo recimo, ovaj sajt B92, mislim da je jako citan u inostranstvu sudeci po komentarima. Dakle, dragi moderatori sajta (nadam se da cete ovo procitati), sto ne biste pokrenuli novi deo na kome cete objavljivati oglase prevashodno namenjene nasim strucnim ljudima iz inostransva koji imaju zelju da se vrate u domovinu i da pomognu njenom razvoju. Baner koji poziva domace firme da vam salju takve oglase bio bi dovoljan za pocetak.

Evo ja bih prvi bio voljan da se vratim iz SAD (pa cak i plata ne mora da bude na "svetskom" nivou).

I na kraju jos nesto da napomenem. Svojevremeno (pre 2 godine) sam pisao ministru za nauku i tehnologiju Aleksandru Popovicu o ideji da se otvori sajt na kome bi se drzava trudila da registruje i okupi nase strucnjake iz belog sveta (kao sto je vec uradila EU, pa cak i neke zamlje iz okruzenja, poput Bugarske). Odgovorio mi je na pismo, podrzao ideju i obecao da ce uraditi, ali do danas mi nije poznato da takav sajt postoji.
Ali zato uputstvo svim nasim ljudima sirom sveta koji ovo budu citali: pisite Vladi i ministarstvima, savetujte ih, valjda ce nesto uciniti kada shvate koliko nas ima.

Pozdrav iz SAD.

Utopista

pre 17 godina

Ta menadzerska i marketinska znanja Kinezi nisu naucili u Kini, na Kineskim Univerzitetima, kojih inace ima mnogo i koji su u usponu, vec tamo odakle ona i poticu, u najrazvijenijim ekonomijama i drustvima danasnjice, pre svega u anglosaksonskim zemljama.
U Australiju godisnje udje preko 50 000 a na Novi Zeland oko 30 000 studenata koji na tamosnjim univerzitetima studiraju i uce te upravljacke i mnoge druge vestine. U taj broj ulaze cak i deca koja pocinju da pohadjaju Primary (Osnovne) skole, High schools ili Politehnikume. Deca dolaze organizovano, u grupama od desetak i vise, sa vaspitacima i staraocima koji ih odvoze i dovoze iz skole,obicno iznajmljuju vece kuce ili apartmane i tamo stanuju.
Ta kineska strategija otpocela je intenzivno da se realizuje od pre 10-15 godina.
Svi ovi djaci, nakon zavsenih studija moraju da se vrate nazad u Kinu (posto imaju iskljucivo studentske vize) a sa sobom nose, pored odredjenih strucnih znanja, odlicno poznavnje jezika i zapadne kulture. Kineski studenti na ovdasnjim Univerzitetima redovno spadaju medju najboljima, njihova motivacija za ucenjem je najveca, mnogo veca od lokalnog stanovnistva (tu i tamo im konkurisu po neki studenti koji pripadaju drugim emigrantskim nacijama, medju kojima ima i nase dece)Osim toga postoji i selekcija onih koji odlaze na studije, tako da tamo uglavnom odlaze najbolji (oni koje skoluje drzava) dok ima mnogo i onih kojima roditelji (bogati, a ima ih mnogo u Kini)placaju skolovanje iako nemaju najbolji akademski rekord u dotadasnjem skolovanju. Skolarina za inostrane studente inace kosta duplo vise nego za domace.
Edukakcija je inace postala ogroman, multibilionski biznis za Australiju, Novi Zeland i Singapoore, a takodje i za Kanadu i USA a verovatno i UK. Na primer Novi Zeland godisnje inkasira preeko 2 milijarde dolara prihoda od toga biznisa, racunajuci skolarine, kupovinu kniga, lap-topova i akcesorija, stanovanja, ishrane, kupovine automobila, provoda(ova zadnja stavka je i te kako znacajna jer ovi studenti, kao mozda i bilo koji drugi kad odu mladi od kuce, cesto se ponasaju "kao pobegli sa lanca", kupuju skupa kola, voze uglavnom bez dozvola, cesto placaju velike novcane kazne, iako im se mnogo gleda kroz prste i ne kaznjavaju se drakonski, jako mnogo vole da se kockaju, da se igraju u Laser force igraonicama, da mnogo piju i opijaju se i ko zna sta jos)
Korist i zadovoljstvo i svetla buducnost je zagarantovana i jednima i drugima.
A kako stvari stoje sa Srbijom?
Da li neko zna kako se u Srbiji odnose sa nekim ko je dosao iz inostranstva (ako uopste ima takvih ludaka i utopista, a iz licnog iskustva znam da ima), ko je tamo nesto ucio i izucio i ko je dosao, sa mnogo entuzijazma, da sve to primeni u zemlji Srbiji?
E pa vidite, za razliku od KIneza koji namerno, svesno, razvijajuci sviju dugorocnu strategiju razvoja pre svega baziranu na edukaciji i znanju stecenom na izvoru znanja, na najboljim univerzitetima na svetu, salju svoje studente u svet i po povratku ih odmah uposljavaju, dobro placaju i omogucavaju dalji razvoj, u Srbiji se desava nesto sasvim suproitno.
Prva reakcija najblize okoline i kolega, osim konstantacije da se samo BUDALA danas VRACA u Srbiju, jeste: sta, on da nama prodaje znanje, zar on nas da uci, znamo mi sve sto treba da se zna, i mi smo studirali ii imamo Diplome, a uostalom gde je bio dok smo mi po ledenoj zimi, 3 meseca setali i borili se pritiv Milosevica?
Za one koji neznaju, period najveceg prosperiteta nauke i razvoja univerziteta u Srbiji, koincidira sa onim teskim vremenom kada su po zavrsetku Prvog Svetskog rata, kao pomoc saveznika, mnogi srpski djaci primani na studije u zapadnoevropske zemlje, pre svega Francusku, a potom se vracali u ratom opustosenu Srbiju i svojim entuzijazmom i znanjem doprineli njenom oporavku i napretku.
Dakle, ako hocemo napred,bolju i bogatiju buducnost, u veliki biznis, u Kinu ili bilo gde, moramo da prihvatimo realnost da nase skole i nasi Univerziteti nisu dorasli vremenu i za dugo nece biti na nivou vodecih evropskih i svetskih Univerziteta niti pruzaju dovoljno adekvatnih, primenjivih znanja, poznavanja jezika i kulture odredjene zemlje, niti poznavanja "pravila igre" koja tamo vladaju u biznisu i zivotu.
Srbija ima tu "srecu" da je ogroman broj mladih ljudi od devedesetih naovamo izasao iz zemlje i stekao obrazovanje ili stekao radno iskustvo u mnogim najrazvijenijim zemljama sveta. Ono sto bi eventualno moglo da se desi, kao "najbolji scenario" to je da se svaki konkurs za visokostrucna, uglavnom upravljacka, menadzerska mesta, plasira na pogodnim web sajtovima ili novinama sirom sveta kako bi bili dostupni i nasim ljudima tamo.
Postoji samo jedan "mali" problem a to je da mora da im se ponudi bar priblizno ista godisnja zarada koju sada imaju kako bi se privoleli da dodju. Tu ne pali pozivanje na partiotizam. Jedini pravi motiv da ljudi dodju, osim pristojnih zarada, pre svega moze biti veliki IZAZOV da svojim entuzijazmom i sposobnostima pokrenu stvari nabolje u Srbiji. Kakvoj - takvoj, jedinoj koja nam je preostala od nasih dedova.

jelena

pre 17 godina

Ovaj clanak je prilicno optimistican po pitanju zajednisckog nastupa na kineskom trzistu. Mozda bi pre prodora srpskih kompanija moglo da se porazmisli kako je Hemofarm prosao u 'joint venture' avanturi u Jinanu. Kinezi moraju prvo da promene svoju logiku poslovanja i 'preuzimanja' tehnologija, kao sto i presude kineskog suda prvo treba da pocnu da se izvrsavanju, kako bi kompanije mogle da naplate eventualnu stetu. Ili Srbija mora da obezbedi takve veze sa kineskom vladom da im bude zagarantovana sigurnost poslovanja. U suprotnom, nista od cele ove price.
Za sada, mi malo sta mozemo da ponudimo kineskom trzistu. A konstatacija autora da Srbija nema nikakvih komparativnih prednosti u odnosu na evropske zemlje je potpuna besmislica.

electric_mojo

pre 17 godina

Preleteh preko teksta, i zapanjen sam da je analiticarima promakla cinjenica da Srbija u odnosu na ostale zemlje ima povlasceni status, jer smo oslobodjeni placanja poreza. Konkretnije, za usluge kineskih firmi nemackom partneru placa se porez od oko 30%, a u obrnutom slucaju oko 50%. Kao sto rekoh, Srbija je od ovoga izuzeta - ovo je stiglo u paketu sa ostalim tackama koje je Miloseviceva vlada svojevremeno izdejstvovala kod Pekinga - secate se slika iz drugog Gnevnika sigurno.
Inace, poznajem prilicno dobro kinesko trziste, cesto sam tamo (ShangHai, GuangZhou i HangZhou)i dosta saradjujem i sa cistim kineskim kao i sa mesovitim firmama, i moram reci da je tekst ekstremno uopsten, na jednom jako visokom i neupotrebljivom nivou, dakle bez konkretnih upotrebnih vrednosti. Sorry, ali to je moje misljenje.

Posmatrac

pre 17 godina

Sve to lepo zvuci na papiru ali sta ti Srbija ima da ponudi KIni?
Kina tezi stranim investicijama gde se donosi savremena tehnologija i preferiraju zemlje poput Nemacke, Amerike itd. Osim toga oni kod nas koji imaju kapital takozvani biznismeni iz Milosevicevog perioda ne investiraju ni u najblizemm okruzenju jer im je dobro i ovako pa sto bi petljali po dalekoj Kini i razbijali glavu o strategijama kada ovde prosvercuju par kamiona ili cisterni i njima dobro.
Jedino bi mozda mogli da im izvezemo tehnologiju pravljenja sljivovice, sira, kajmaka i kiselog kupusa.

Plikuscht

pre 17 godina

'Deo te strategije moralo bi biti razvijanje znanja poput menadžerskih, marketinških i ostalih upravljačkih veština, kao prioriteta u razvoju kompanija. Osim toga, potrebno je uspostaviti najbolju svetsku praksu operativne učinkovitosti i dosegnuti onu kritičnu veličinu kompanija da bi se mogli probiti na to zahtevno tržište.' itd. itd. itd.


Bla...bla...bla... vrlo lepe i smislene floskule ... koje ne znace ama bas nista konkretno i ni za milimetar ne mogu nikoga pribliziti uspesnijem poslovanju nigde, pa ni u Kini.

Plikuscht

pre 17 godina

'Deo te strategije moralo bi biti razvijanje znanja poput menadžerskih, marketinških i ostalih upravljačkih veština, kao prioriteta u razvoju kompanija. Osim toga, potrebno je uspostaviti najbolju svetsku praksu operativne učinkovitosti i dosegnuti onu kritičnu veličinu kompanija da bi se mogli probiti na to zahtevno tržište.' itd. itd. itd.


Bla...bla...bla... vrlo lepe i smislene floskule ... koje ne znace ama bas nista konkretno i ni za milimetar ne mogu nikoga pribliziti uspesnijem poslovanju nigde, pa ni u Kini.

Posmatrac

pre 17 godina

Sve to lepo zvuci na papiru ali sta ti Srbija ima da ponudi KIni?
Kina tezi stranim investicijama gde se donosi savremena tehnologija i preferiraju zemlje poput Nemacke, Amerike itd. Osim toga oni kod nas koji imaju kapital takozvani biznismeni iz Milosevicevog perioda ne investiraju ni u najblizemm okruzenju jer im je dobro i ovako pa sto bi petljali po dalekoj Kini i razbijali glavu o strategijama kada ovde prosvercuju par kamiona ili cisterni i njima dobro.
Jedino bi mozda mogli da im izvezemo tehnologiju pravljenja sljivovice, sira, kajmaka i kiselog kupusa.

jelena

pre 17 godina

Ovaj clanak je prilicno optimistican po pitanju zajednisckog nastupa na kineskom trzistu. Mozda bi pre prodora srpskih kompanija moglo da se porazmisli kako je Hemofarm prosao u 'joint venture' avanturi u Jinanu. Kinezi moraju prvo da promene svoju logiku poslovanja i 'preuzimanja' tehnologija, kao sto i presude kineskog suda prvo treba da pocnu da se izvrsavanju, kako bi kompanije mogle da naplate eventualnu stetu. Ili Srbija mora da obezbedi takve veze sa kineskom vladom da im bude zagarantovana sigurnost poslovanja. U suprotnom, nista od cele ove price.
Za sada, mi malo sta mozemo da ponudimo kineskom trzistu. A konstatacija autora da Srbija nema nikakvih komparativnih prednosti u odnosu na evropske zemlje je potpuna besmislica.

electric_mojo

pre 17 godina

Preleteh preko teksta, i zapanjen sam da je analiticarima promakla cinjenica da Srbija u odnosu na ostale zemlje ima povlasceni status, jer smo oslobodjeni placanja poreza. Konkretnije, za usluge kineskih firmi nemackom partneru placa se porez od oko 30%, a u obrnutom slucaju oko 50%. Kao sto rekoh, Srbija je od ovoga izuzeta - ovo je stiglo u paketu sa ostalim tackama koje je Miloseviceva vlada svojevremeno izdejstvovala kod Pekinga - secate se slika iz drugog Gnevnika sigurno.
Inace, poznajem prilicno dobro kinesko trziste, cesto sam tamo (ShangHai, GuangZhou i HangZhou)i dosta saradjujem i sa cistim kineskim kao i sa mesovitim firmama, i moram reci da je tekst ekstremno uopsten, na jednom jako visokom i neupotrebljivom nivou, dakle bez konkretnih upotrebnih vrednosti. Sorry, ali to je moje misljenje.

Utopista

pre 17 godina

Ta menadzerska i marketinska znanja Kinezi nisu naucili u Kini, na Kineskim Univerzitetima, kojih inace ima mnogo i koji su u usponu, vec tamo odakle ona i poticu, u najrazvijenijim ekonomijama i drustvima danasnjice, pre svega u anglosaksonskim zemljama.
U Australiju godisnje udje preko 50 000 a na Novi Zeland oko 30 000 studenata koji na tamosnjim univerzitetima studiraju i uce te upravljacke i mnoge druge vestine. U taj broj ulaze cak i deca koja pocinju da pohadjaju Primary (Osnovne) skole, High schools ili Politehnikume. Deca dolaze organizovano, u grupama od desetak i vise, sa vaspitacima i staraocima koji ih odvoze i dovoze iz skole,obicno iznajmljuju vece kuce ili apartmane i tamo stanuju.
Ta kineska strategija otpocela je intenzivno da se realizuje od pre 10-15 godina.
Svi ovi djaci, nakon zavsenih studija moraju da se vrate nazad u Kinu (posto imaju iskljucivo studentske vize) a sa sobom nose, pored odredjenih strucnih znanja, odlicno poznavnje jezika i zapadne kulture. Kineski studenti na ovdasnjim Univerzitetima redovno spadaju medju najboljima, njihova motivacija za ucenjem je najveca, mnogo veca od lokalnog stanovnistva (tu i tamo im konkurisu po neki studenti koji pripadaju drugim emigrantskim nacijama, medju kojima ima i nase dece)Osim toga postoji i selekcija onih koji odlaze na studije, tako da tamo uglavnom odlaze najbolji (oni koje skoluje drzava) dok ima mnogo i onih kojima roditelji (bogati, a ima ih mnogo u Kini)placaju skolovanje iako nemaju najbolji akademski rekord u dotadasnjem skolovanju. Skolarina za inostrane studente inace kosta duplo vise nego za domace.
Edukakcija je inace postala ogroman, multibilionski biznis za Australiju, Novi Zeland i Singapoore, a takodje i za Kanadu i USA a verovatno i UK. Na primer Novi Zeland godisnje inkasira preeko 2 milijarde dolara prihoda od toga biznisa, racunajuci skolarine, kupovinu kniga, lap-topova i akcesorija, stanovanja, ishrane, kupovine automobila, provoda(ova zadnja stavka je i te kako znacajna jer ovi studenti, kao mozda i bilo koji drugi kad odu mladi od kuce, cesto se ponasaju "kao pobegli sa lanca", kupuju skupa kola, voze uglavnom bez dozvola, cesto placaju velike novcane kazne, iako im se mnogo gleda kroz prste i ne kaznjavaju se drakonski, jako mnogo vole da se kockaju, da se igraju u Laser force igraonicama, da mnogo piju i opijaju se i ko zna sta jos)
Korist i zadovoljstvo i svetla buducnost je zagarantovana i jednima i drugima.
A kako stvari stoje sa Srbijom?
Da li neko zna kako se u Srbiji odnose sa nekim ko je dosao iz inostranstva (ako uopste ima takvih ludaka i utopista, a iz licnog iskustva znam da ima), ko je tamo nesto ucio i izucio i ko je dosao, sa mnogo entuzijazma, da sve to primeni u zemlji Srbiji?
E pa vidite, za razliku od KIneza koji namerno, svesno, razvijajuci sviju dugorocnu strategiju razvoja pre svega baziranu na edukaciji i znanju stecenom na izvoru znanja, na najboljim univerzitetima na svetu, salju svoje studente u svet i po povratku ih odmah uposljavaju, dobro placaju i omogucavaju dalji razvoj, u Srbiji se desava nesto sasvim suproitno.
Prva reakcija najblize okoline i kolega, osim konstantacije da se samo BUDALA danas VRACA u Srbiju, jeste: sta, on da nama prodaje znanje, zar on nas da uci, znamo mi sve sto treba da se zna, i mi smo studirali ii imamo Diplome, a uostalom gde je bio dok smo mi po ledenoj zimi, 3 meseca setali i borili se pritiv Milosevica?
Za one koji neznaju, period najveceg prosperiteta nauke i razvoja univerziteta u Srbiji, koincidira sa onim teskim vremenom kada su po zavrsetku Prvog Svetskog rata, kao pomoc saveznika, mnogi srpski djaci primani na studije u zapadnoevropske zemlje, pre svega Francusku, a potom se vracali u ratom opustosenu Srbiju i svojim entuzijazmom i znanjem doprineli njenom oporavku i napretku.
Dakle, ako hocemo napred,bolju i bogatiju buducnost, u veliki biznis, u Kinu ili bilo gde, moramo da prihvatimo realnost da nase skole i nasi Univerziteti nisu dorasli vremenu i za dugo nece biti na nivou vodecih evropskih i svetskih Univerziteta niti pruzaju dovoljno adekvatnih, primenjivih znanja, poznavanja jezika i kulture odredjene zemlje, niti poznavanja "pravila igre" koja tamo vladaju u biznisu i zivotu.
Srbija ima tu "srecu" da je ogroman broj mladih ljudi od devedesetih naovamo izasao iz zemlje i stekao obrazovanje ili stekao radno iskustvo u mnogim najrazvijenijim zemljama sveta. Ono sto bi eventualno moglo da se desi, kao "najbolji scenario" to je da se svaki konkurs za visokostrucna, uglavnom upravljacka, menadzerska mesta, plasira na pogodnim web sajtovima ili novinama sirom sveta kako bi bili dostupni i nasim ljudima tamo.
Postoji samo jedan "mali" problem a to je da mora da im se ponudi bar priblizno ista godisnja zarada koju sada imaju kako bi se privoleli da dodju. Tu ne pali pozivanje na partiotizam. Jedini pravi motiv da ljudi dodju, osim pristojnih zarada, pre svega moze biti veliki IZAZOV da svojim entuzijazmom i sposobnostima pokrenu stvari nabolje u Srbiji. Kakvoj - takvoj, jedinoj koja nam je preostala od nasih dedova.

Vlada

pre 17 godina

Potpuno se slazem sa prethodnim komentarom o skolovanju u inostranstvu, mada smo malo skrenuli sa teme (Kina), ali nema veze. Elem, pogledajte danasnje srpske akademike i najbolje profesore Univerziteta. Velika vecina je ili skolovana ili boravila na postdoktorskim studijama u zapadnoj Evropi ili SAD nakon 2. svetskog rata (npr. Prof Jaric sa Matematickog fakulteta, Akad Djordjevic sa Masinskog i dr). No to su uglavnom stariji ljudi i uskoro ce u penziju. A ko ce da ih nasledi, ako se ne pokrene akcija podsticanja povratka nasih strucnjaka iz inostranstva?

U tom smislu se potpuno slazem da treba objaviti konkurse tako da nasim ljudima u inostranstvu budu dostupni. Pa evo recimo, ovaj sajt B92, mislim da je jako citan u inostranstvu sudeci po komentarima. Dakle, dragi moderatori sajta (nadam se da cete ovo procitati), sto ne biste pokrenuli novi deo na kome cete objavljivati oglase prevashodno namenjene nasim strucnim ljudima iz inostransva koji imaju zelju da se vrate u domovinu i da pomognu njenom razvoju. Baner koji poziva domace firme da vam salju takve oglase bio bi dovoljan za pocetak.

Evo ja bih prvi bio voljan da se vratim iz SAD (pa cak i plata ne mora da bude na "svetskom" nivou).

I na kraju jos nesto da napomenem. Svojevremeno (pre 2 godine) sam pisao ministru za nauku i tehnologiju Aleksandru Popovicu o ideji da se otvori sajt na kome bi se drzava trudila da registruje i okupi nase strucnjake iz belog sveta (kao sto je vec uradila EU, pa cak i neke zamlje iz okruzenja, poput Bugarske). Odgovorio mi je na pismo, podrzao ideju i obecao da ce uraditi, ali do danas mi nije poznato da takav sajt postoji.
Ali zato uputstvo svim nasim ljudima sirom sveta koji ovo budu citali: pisite Vladi i ministarstvima, savetujte ih, valjda ce nesto uciniti kada shvate koliko nas ima.

Pozdrav iz SAD.

Ibro

pre 17 godina

Jedan primer u prilog nasih slavnih univerziteta. Na elektro fakultetu prolaznost je bila 20%(Novi Sad). Nasi doktori su se hvalili tim podatkom. To im je bilo merilo koliko je nas fakultet tezak. Prosto su se takmicili ko ce da izmisli neki zadatak pa da svi popadaju. U Americi je druga prica. Ti klovnovi bi dobili otkaz posle dva semestra. Kad sam zadnji put bio u Srbiji imao sam prilike da pricam sa nekim nasim strucnjacima. Puni sebe, hvale se jadni kaki rade na projektu vrednom 300 000 evra. Idu cak i na seminar.Sve placeno. Koja beda. Ja radim na projektu vrednom 200 mil. dollara i slusam ih kako mi sole pamet.
Sta da im kazem? Nisu oni krivi. Dokle kod nam kafanska pevaljka Brena vodi kulturu (PINK) mi cemo biti nista drugo nego njena musterija.


Muka mi je kad vidim da se nista ne menja u zemlji Srbiji. To je zemlja radikala, sta dalje vredi pricati.

Da li je Tomislav Nikolic zarvsio fakultet? Da li takav covek moze da prica sa jednim Djelicem. Naravnno, da moze. Lepo prica jer ga moja baba razume. Sramota.

Naslov ovog teksta traba da bude " Sta jedna mala i skoro najnerazvijenija zemlja u Evropi ima da trazi u Kini".

patriot

pre 17 godina

Ovo je najbolji primer, kako jedan "consultant" moze da lupa gluposti - neverovatno!!
Pitanje za naseg "strucnjaka": Koja je zemlja trenutno najzaduzenija, a kod koga su se tako zaduzili?
Sledece pitanje: sta nasoj zemlji trenutno najvise treba? Cik pogodi, gde bi trebali to sto nam treba da trazimo...?

MagnusPyke

pre 17 godina

@ Utopista

E moj prijatelju na nasu veliku zalost potpuno si u pravu. U svojoj naivnosti (da ne kazem gluposti) planirah da odrzim prezentaciju bivsim kolegama i prijateljima iz struke i da prenesem iz prve ruke iskustva i trendove u razvoju IT tehnologije. Ali mi rekose da znaju oni to mnogo bolje i da nema potrebe da im neko tamo preko bare soli pamet i prica bajke.
Mislim da je pametnije da se okrenemo komsiluku. Rumuni i Bugari udjose u EU i tu lezi nasa sansa. Sada treba pokusati na sve nacine privuci stani kapital u Srbiju u pruziti bolje uslove nego sto su u okruzenju.

raaajt

pre 17 godina

pravni sistem (pazi, sistem!) narodne ripablike kine i sledna pravna nesigurnost su na nivou nižem od cp6uje 90ih. svako ko je radio sa kinom to može da potpiše krvlju. svaka eventualna investicija u tom haosu od bezakonja je jednostavno kocka. autor bi mogao da se bavi realnijim idejama a ne "uje tamo ima milijarde kineza mora da može nekako da se naprave pare". smešno.

Janko

pre 17 godina

USA ima toliki deficit sa Kinom, da izrazeno brojevima - svakih 60min iz Amerike ode 30Miliona $ za Kinu. I onda se pojavi consultant Berger, da Srbiju posavetuje kako da "osvoji" kinesko trziste. Da nije tragicno, bilo bi smesno.

Xiao Mi

pre 17 godina

U potpunosti se slazem sa Jelenom, a hvala Utopisti za nove informacije o edukaciji koje su mi upotpunile sliku o Kini. Zelim samo da dodam jednu „anegdotu” iz jednog grada u Srbiji – potencijalni investitor iz Singapura (sa razvijenim biznisom u Kini) dosao u taj grad i prica kako je kineska dijaspora imala veoma vaznu ulogu u razvoju Kine, i to druga i treca generacija u SAD, Australiji, Singapuru, Indoneziji, koja nije bila opterecena ideologijom zbog koje su njenim ocevi i dedovi otisli iz Kine – ali koja ima pre svega znanje, iskustvo u radu na Zapadu i sa Zapadom, a poneki i novac, tako da je Kina u periodu otvaranja i reformi formirala „Asocijaciju prekomorskih Kineza” kako bi privukla te snage...Singapurac je cak tvrdio da deo veliki uspeha kineskih reformi lezi u pomoci kineske dijaspore..na to ovdasnji lokalni politicar kaze kako smo mi dali dijaspori pravo glasa ali eto na proslim izborima samo 5.000 je glasalo (bas su nezainteresovani, sram ih bilo) i kako dijaspora dosta potrosi kod nas kad leti dodje na odmor...tuzno!...Sokiran ovakvim razmisljanjem, Kinez iz Singapura samo se zapitao: „Sta ce meni pravo glasa u Kini??!!!”

patriot

pre 17 godina

@Janko - bas tako druze!

A sta je jos bitnije, da kinezi trenutno finasiraju americke dugove (kredite). Videcemo sta ce se desiti kad kinezi pocnu da povlace pare sa americkog trzista.
A za naseg pametnog consultanta: KINEZI BI TREBALI DA INVESTIRAJU KOD NAS!
Ako su nam komunjare ostavili bar nesto positivno, onda su to relativno dobri odnosi i veze sa (buduce) tri ekonomske velesile: Kina, Indija i Rusija - a mi smo glupi i da to iskoristimo, nego se palimo (ne samo ekonomski) na Amere.
Nama treba politicka integracija u Evropskoj Uniji a ekonomski moramo da se orijentisemo, pored nasih tradicionalnih ekonomskih veza u Evropi, bas na te tri buduce ekonomke sile.

Janko

pre 17 godina

Kinezima ce dosaditi, uskoro, otprilike za 2-3god, kad im rezerve u $ narastu na 2 Triliona $ - da prosvetlimo genija Bergera.
Ja bih NIS prodao Rusima, Telekom npr Kinezima, jer je prosto pametnija varijanta.
Kina je ta koja agresivno investira po svetu sada, ne obrnuto. Na njihovom trzistu i jedna Nokia ima problema da preskoci domaceg dzina u tom domenu, naveden tekst je potpuna budalashtina, potpuna.

Plikuscht

pre 17 godina

'Deo te strategije moralo bi biti razvijanje znanja poput menadžerskih, marketinških i ostalih upravljačkih veština, kao prioriteta u razvoju kompanija. Osim toga, potrebno je uspostaviti najbolju svetsku praksu operativne učinkovitosti i dosegnuti onu kritičnu veličinu kompanija da bi se mogli probiti na to zahtevno tržište.' itd. itd. itd.


Bla...bla...bla... vrlo lepe i smislene floskule ... koje ne znace ama bas nista konkretno i ni za milimetar ne mogu nikoga pribliziti uspesnijem poslovanju nigde, pa ni u Kini.

Posmatrac

pre 17 godina

Sve to lepo zvuci na papiru ali sta ti Srbija ima da ponudi KIni?
Kina tezi stranim investicijama gde se donosi savremena tehnologija i preferiraju zemlje poput Nemacke, Amerike itd. Osim toga oni kod nas koji imaju kapital takozvani biznismeni iz Milosevicevog perioda ne investiraju ni u najblizemm okruzenju jer im je dobro i ovako pa sto bi petljali po dalekoj Kini i razbijali glavu o strategijama kada ovde prosvercuju par kamiona ili cisterni i njima dobro.
Jedino bi mozda mogli da im izvezemo tehnologiju pravljenja sljivovice, sira, kajmaka i kiselog kupusa.

jelena

pre 17 godina

Ovaj clanak je prilicno optimistican po pitanju zajednisckog nastupa na kineskom trzistu. Mozda bi pre prodora srpskih kompanija moglo da se porazmisli kako je Hemofarm prosao u 'joint venture' avanturi u Jinanu. Kinezi moraju prvo da promene svoju logiku poslovanja i 'preuzimanja' tehnologija, kao sto i presude kineskog suda prvo treba da pocnu da se izvrsavanju, kako bi kompanije mogle da naplate eventualnu stetu. Ili Srbija mora da obezbedi takve veze sa kineskom vladom da im bude zagarantovana sigurnost poslovanja. U suprotnom, nista od cele ove price.
Za sada, mi malo sta mozemo da ponudimo kineskom trzistu. A konstatacija autora da Srbija nema nikakvih komparativnih prednosti u odnosu na evropske zemlje je potpuna besmislica.

electric_mojo

pre 17 godina

Preleteh preko teksta, i zapanjen sam da je analiticarima promakla cinjenica da Srbija u odnosu na ostale zemlje ima povlasceni status, jer smo oslobodjeni placanja poreza. Konkretnije, za usluge kineskih firmi nemackom partneru placa se porez od oko 30%, a u obrnutom slucaju oko 50%. Kao sto rekoh, Srbija je od ovoga izuzeta - ovo je stiglo u paketu sa ostalim tackama koje je Miloseviceva vlada svojevremeno izdejstvovala kod Pekinga - secate se slika iz drugog Gnevnika sigurno.
Inace, poznajem prilicno dobro kinesko trziste, cesto sam tamo (ShangHai, GuangZhou i HangZhou)i dosta saradjujem i sa cistim kineskim kao i sa mesovitim firmama, i moram reci da je tekst ekstremno uopsten, na jednom jako visokom i neupotrebljivom nivou, dakle bez konkretnih upotrebnih vrednosti. Sorry, ali to je moje misljenje.

Utopista

pre 17 godina

Ta menadzerska i marketinska znanja Kinezi nisu naucili u Kini, na Kineskim Univerzitetima, kojih inace ima mnogo i koji su u usponu, vec tamo odakle ona i poticu, u najrazvijenijim ekonomijama i drustvima danasnjice, pre svega u anglosaksonskim zemljama.
U Australiju godisnje udje preko 50 000 a na Novi Zeland oko 30 000 studenata koji na tamosnjim univerzitetima studiraju i uce te upravljacke i mnoge druge vestine. U taj broj ulaze cak i deca koja pocinju da pohadjaju Primary (Osnovne) skole, High schools ili Politehnikume. Deca dolaze organizovano, u grupama od desetak i vise, sa vaspitacima i staraocima koji ih odvoze i dovoze iz skole,obicno iznajmljuju vece kuce ili apartmane i tamo stanuju.
Ta kineska strategija otpocela je intenzivno da se realizuje od pre 10-15 godina.
Svi ovi djaci, nakon zavsenih studija moraju da se vrate nazad u Kinu (posto imaju iskljucivo studentske vize) a sa sobom nose, pored odredjenih strucnih znanja, odlicno poznavnje jezika i zapadne kulture. Kineski studenti na ovdasnjim Univerzitetima redovno spadaju medju najboljima, njihova motivacija za ucenjem je najveca, mnogo veca od lokalnog stanovnistva (tu i tamo im konkurisu po neki studenti koji pripadaju drugim emigrantskim nacijama, medju kojima ima i nase dece)Osim toga postoji i selekcija onih koji odlaze na studije, tako da tamo uglavnom odlaze najbolji (oni koje skoluje drzava) dok ima mnogo i onih kojima roditelji (bogati, a ima ih mnogo u Kini)placaju skolovanje iako nemaju najbolji akademski rekord u dotadasnjem skolovanju. Skolarina za inostrane studente inace kosta duplo vise nego za domace.
Edukakcija je inace postala ogroman, multibilionski biznis za Australiju, Novi Zeland i Singapoore, a takodje i za Kanadu i USA a verovatno i UK. Na primer Novi Zeland godisnje inkasira preeko 2 milijarde dolara prihoda od toga biznisa, racunajuci skolarine, kupovinu kniga, lap-topova i akcesorija, stanovanja, ishrane, kupovine automobila, provoda(ova zadnja stavka je i te kako znacajna jer ovi studenti, kao mozda i bilo koji drugi kad odu mladi od kuce, cesto se ponasaju "kao pobegli sa lanca", kupuju skupa kola, voze uglavnom bez dozvola, cesto placaju velike novcane kazne, iako im se mnogo gleda kroz prste i ne kaznjavaju se drakonski, jako mnogo vole da se kockaju, da se igraju u Laser force igraonicama, da mnogo piju i opijaju se i ko zna sta jos)
Korist i zadovoljstvo i svetla buducnost je zagarantovana i jednima i drugima.
A kako stvari stoje sa Srbijom?
Da li neko zna kako se u Srbiji odnose sa nekim ko je dosao iz inostranstva (ako uopste ima takvih ludaka i utopista, a iz licnog iskustva znam da ima), ko je tamo nesto ucio i izucio i ko je dosao, sa mnogo entuzijazma, da sve to primeni u zemlji Srbiji?
E pa vidite, za razliku od KIneza koji namerno, svesno, razvijajuci sviju dugorocnu strategiju razvoja pre svega baziranu na edukaciji i znanju stecenom na izvoru znanja, na najboljim univerzitetima na svetu, salju svoje studente u svet i po povratku ih odmah uposljavaju, dobro placaju i omogucavaju dalji razvoj, u Srbiji se desava nesto sasvim suproitno.
Prva reakcija najblize okoline i kolega, osim konstantacije da se samo BUDALA danas VRACA u Srbiju, jeste: sta, on da nama prodaje znanje, zar on nas da uci, znamo mi sve sto treba da se zna, i mi smo studirali ii imamo Diplome, a uostalom gde je bio dok smo mi po ledenoj zimi, 3 meseca setali i borili se pritiv Milosevica?
Za one koji neznaju, period najveceg prosperiteta nauke i razvoja univerziteta u Srbiji, koincidira sa onim teskim vremenom kada su po zavrsetku Prvog Svetskog rata, kao pomoc saveznika, mnogi srpski djaci primani na studije u zapadnoevropske zemlje, pre svega Francusku, a potom se vracali u ratom opustosenu Srbiju i svojim entuzijazmom i znanjem doprineli njenom oporavku i napretku.
Dakle, ako hocemo napred,bolju i bogatiju buducnost, u veliki biznis, u Kinu ili bilo gde, moramo da prihvatimo realnost da nase skole i nasi Univerziteti nisu dorasli vremenu i za dugo nece biti na nivou vodecih evropskih i svetskih Univerziteta niti pruzaju dovoljno adekvatnih, primenjivih znanja, poznavanja jezika i kulture odredjene zemlje, niti poznavanja "pravila igre" koja tamo vladaju u biznisu i zivotu.
Srbija ima tu "srecu" da je ogroman broj mladih ljudi od devedesetih naovamo izasao iz zemlje i stekao obrazovanje ili stekao radno iskustvo u mnogim najrazvijenijim zemljama sveta. Ono sto bi eventualno moglo da se desi, kao "najbolji scenario" to je da se svaki konkurs za visokostrucna, uglavnom upravljacka, menadzerska mesta, plasira na pogodnim web sajtovima ili novinama sirom sveta kako bi bili dostupni i nasim ljudima tamo.
Postoji samo jedan "mali" problem a to je da mora da im se ponudi bar priblizno ista godisnja zarada koju sada imaju kako bi se privoleli da dodju. Tu ne pali pozivanje na partiotizam. Jedini pravi motiv da ljudi dodju, osim pristojnih zarada, pre svega moze biti veliki IZAZOV da svojim entuzijazmom i sposobnostima pokrenu stvari nabolje u Srbiji. Kakvoj - takvoj, jedinoj koja nam je preostala od nasih dedova.

Vlada

pre 17 godina

Potpuno se slazem sa prethodnim komentarom o skolovanju u inostranstvu, mada smo malo skrenuli sa teme (Kina), ali nema veze. Elem, pogledajte danasnje srpske akademike i najbolje profesore Univerziteta. Velika vecina je ili skolovana ili boravila na postdoktorskim studijama u zapadnoj Evropi ili SAD nakon 2. svetskog rata (npr. Prof Jaric sa Matematickog fakulteta, Akad Djordjevic sa Masinskog i dr). No to su uglavnom stariji ljudi i uskoro ce u penziju. A ko ce da ih nasledi, ako se ne pokrene akcija podsticanja povratka nasih strucnjaka iz inostranstva?

U tom smislu se potpuno slazem da treba objaviti konkurse tako da nasim ljudima u inostranstvu budu dostupni. Pa evo recimo, ovaj sajt B92, mislim da je jako citan u inostranstvu sudeci po komentarima. Dakle, dragi moderatori sajta (nadam se da cete ovo procitati), sto ne biste pokrenuli novi deo na kome cete objavljivati oglase prevashodno namenjene nasim strucnim ljudima iz inostransva koji imaju zelju da se vrate u domovinu i da pomognu njenom razvoju. Baner koji poziva domace firme da vam salju takve oglase bio bi dovoljan za pocetak.

Evo ja bih prvi bio voljan da se vratim iz SAD (pa cak i plata ne mora da bude na "svetskom" nivou).

I na kraju jos nesto da napomenem. Svojevremeno (pre 2 godine) sam pisao ministru za nauku i tehnologiju Aleksandru Popovicu o ideji da se otvori sajt na kome bi se drzava trudila da registruje i okupi nase strucnjake iz belog sveta (kao sto je vec uradila EU, pa cak i neke zamlje iz okruzenja, poput Bugarske). Odgovorio mi je na pismo, podrzao ideju i obecao da ce uraditi, ali do danas mi nije poznato da takav sajt postoji.
Ali zato uputstvo svim nasim ljudima sirom sveta koji ovo budu citali: pisite Vladi i ministarstvima, savetujte ih, valjda ce nesto uciniti kada shvate koliko nas ima.

Pozdrav iz SAD.

Ibro

pre 17 godina

Jedan primer u prilog nasih slavnih univerziteta. Na elektro fakultetu prolaznost je bila 20%(Novi Sad). Nasi doktori su se hvalili tim podatkom. To im je bilo merilo koliko je nas fakultet tezak. Prosto su se takmicili ko ce da izmisli neki zadatak pa da svi popadaju. U Americi je druga prica. Ti klovnovi bi dobili otkaz posle dva semestra. Kad sam zadnji put bio u Srbiji imao sam prilike da pricam sa nekim nasim strucnjacima. Puni sebe, hvale se jadni kaki rade na projektu vrednom 300 000 evra. Idu cak i na seminar.Sve placeno. Koja beda. Ja radim na projektu vrednom 200 mil. dollara i slusam ih kako mi sole pamet.
Sta da im kazem? Nisu oni krivi. Dokle kod nam kafanska pevaljka Brena vodi kulturu (PINK) mi cemo biti nista drugo nego njena musterija.


Muka mi je kad vidim da se nista ne menja u zemlji Srbiji. To je zemlja radikala, sta dalje vredi pricati.

Da li je Tomislav Nikolic zarvsio fakultet? Da li takav covek moze da prica sa jednim Djelicem. Naravnno, da moze. Lepo prica jer ga moja baba razume. Sramota.

Naslov ovog teksta traba da bude " Sta jedna mala i skoro najnerazvijenija zemlja u Evropi ima da trazi u Kini".

patriot

pre 17 godina

Ovo je najbolji primer, kako jedan "consultant" moze da lupa gluposti - neverovatno!!
Pitanje za naseg "strucnjaka": Koja je zemlja trenutno najzaduzenija, a kod koga su se tako zaduzili?
Sledece pitanje: sta nasoj zemlji trenutno najvise treba? Cik pogodi, gde bi trebali to sto nam treba da trazimo...?

MagnusPyke

pre 17 godina

@ Utopista

E moj prijatelju na nasu veliku zalost potpuno si u pravu. U svojoj naivnosti (da ne kazem gluposti) planirah da odrzim prezentaciju bivsim kolegama i prijateljima iz struke i da prenesem iz prve ruke iskustva i trendove u razvoju IT tehnologije. Ali mi rekose da znaju oni to mnogo bolje i da nema potrebe da im neko tamo preko bare soli pamet i prica bajke.
Mislim da je pametnije da se okrenemo komsiluku. Rumuni i Bugari udjose u EU i tu lezi nasa sansa. Sada treba pokusati na sve nacine privuci stani kapital u Srbiju u pruziti bolje uslove nego sto su u okruzenju.

raaajt

pre 17 godina

pravni sistem (pazi, sistem!) narodne ripablike kine i sledna pravna nesigurnost su na nivou nižem od cp6uje 90ih. svako ko je radio sa kinom to može da potpiše krvlju. svaka eventualna investicija u tom haosu od bezakonja je jednostavno kocka. autor bi mogao da se bavi realnijim idejama a ne "uje tamo ima milijarde kineza mora da može nekako da se naprave pare". smešno.

Janko

pre 17 godina

USA ima toliki deficit sa Kinom, da izrazeno brojevima - svakih 60min iz Amerike ode 30Miliona $ za Kinu. I onda se pojavi consultant Berger, da Srbiju posavetuje kako da "osvoji" kinesko trziste. Da nije tragicno, bilo bi smesno.

Xiao Mi

pre 17 godina

U potpunosti se slazem sa Jelenom, a hvala Utopisti za nove informacije o edukaciji koje su mi upotpunile sliku o Kini. Zelim samo da dodam jednu „anegdotu” iz jednog grada u Srbiji – potencijalni investitor iz Singapura (sa razvijenim biznisom u Kini) dosao u taj grad i prica kako je kineska dijaspora imala veoma vaznu ulogu u razvoju Kine, i to druga i treca generacija u SAD, Australiji, Singapuru, Indoneziji, koja nije bila opterecena ideologijom zbog koje su njenim ocevi i dedovi otisli iz Kine – ali koja ima pre svega znanje, iskustvo u radu na Zapadu i sa Zapadom, a poneki i novac, tako da je Kina u periodu otvaranja i reformi formirala „Asocijaciju prekomorskih Kineza” kako bi privukla te snage...Singapurac je cak tvrdio da deo veliki uspeha kineskih reformi lezi u pomoci kineske dijaspore..na to ovdasnji lokalni politicar kaze kako smo mi dali dijaspori pravo glasa ali eto na proslim izborima samo 5.000 je glasalo (bas su nezainteresovani, sram ih bilo) i kako dijaspora dosta potrosi kod nas kad leti dodje na odmor...tuzno!...Sokiran ovakvim razmisljanjem, Kinez iz Singapura samo se zapitao: „Sta ce meni pravo glasa u Kini??!!!”

patriot

pre 17 godina

@Janko - bas tako druze!

A sta je jos bitnije, da kinezi trenutno finasiraju americke dugove (kredite). Videcemo sta ce se desiti kad kinezi pocnu da povlace pare sa americkog trzista.
A za naseg pametnog consultanta: KINEZI BI TREBALI DA INVESTIRAJU KOD NAS!
Ako su nam komunjare ostavili bar nesto positivno, onda su to relativno dobri odnosi i veze sa (buduce) tri ekonomske velesile: Kina, Indija i Rusija - a mi smo glupi i da to iskoristimo, nego se palimo (ne samo ekonomski) na Amere.
Nama treba politicka integracija u Evropskoj Uniji a ekonomski moramo da se orijentisemo, pored nasih tradicionalnih ekonomskih veza u Evropi, bas na te tri buduce ekonomke sile.

Janko

pre 17 godina

Kinezima ce dosaditi, uskoro, otprilike za 2-3god, kad im rezerve u $ narastu na 2 Triliona $ - da prosvetlimo genija Bergera.
Ja bih NIS prodao Rusima, Telekom npr Kinezima, jer je prosto pametnija varijanta.
Kina je ta koja agresivno investira po svetu sada, ne obrnuto. Na njihovom trzistu i jedna Nokia ima problema da preskoci domaceg dzina u tom domenu, naveden tekst je potpuna budalashtina, potpuna.