BBC 0

13.12.2024.

12:44

Lider HTS-a nije jedini igrač u budućnosti Sirije koja se ubrzano menja

Režim Bašara el Asada je nestao, ali ostaje nejasno kako će na kraju izgledati novi poredak Sirije, piše BBC urednica Lis Duset.

Izvor: Lis Duset - BBC glavna međunarodna dopisnica

Lider HTS-a nije jedini igrač u budućnosti Sirije koja se ubrzano menja
EPA

Podeli:

"Njegove poruke se prihvataju sa oprezom", kaže Forestije.

"Ali ne možemo da zaboravimo proteklih osam godina njegove autoritarne vladavine i istorijata."

Vladavina HTS-a, i političke i paravojne organizacije, u konzervativnoj pokrajini Idlib, bila je obeležena osnivanjem radne administracije nazvane Vlada spasa.

Ona je podrazumevala ograničenu slobodu veroispovesti, ali je bila obeležena i represivnim merama.

U drugom najvećem sirijskom gradu Alepu, prvoj urbanoj oblasti koju je zauzeo HTS u munjevitom prodoru, njegovi borci su se trudili da dokažu da su sposobni za vladavinu.

Grupa takođe šalje umirujuće poruke zemljama poput Iraka da se rat neće preliti preko granica.

Drugi susedi, među njima i Jordan, brinu da bi uspeh islamista iz komšiluka mogao da ohrabri nezadovoljne militantne grupe u okviru njegovih vlastitih granica.

Turska, koja će gotovo sigurno odigrati ključnu ulogu, ima sopstvenih briga.

One se tiču SDF-a kao terorističke grupe, povezane sa turskom zabranjenom kurdskom grupom PKK, i neće oklevati da interveniše vojno i politički, kao što je to činila godinama, ako njeni vlastiti interesi budu bili ugroženi.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je na Forumu u Dohi da je "nedopustivo" da grupa koju je nazvao teroristima, što je bila očigledna referenca na HTS, preuzme kontrolu u Siriji.

Te večeri mi je specijalni izaslanik UN za Siriju Geir Pederson rekao da je došlo do "novog razumevanja nove realnosti".

Regionalni ministri spoljnih poslova, među njima i bivši verni saveznici predsednika Asada Iran i Rusija, zatečeni u raskoraku ovim spektakularnim razvojem događaja, i dalje pozivaju na napore da se osmisli inkluzivan politički proces.

Sa tim se slaže i Pedersen.

"Ovo mračno poglavlje ostavilo je duboke ožiljke, ali danas se s opreznom nadom okrećemo otvaranju novog — poglavlju mira, pomirenja, dostojanstva i inkluzije svih Sirijaca", rekao je on posle njegovih sastanka ovde u Dohi.

Mnogi posmatrači deluju nevoljno da izvlače brze zaključke o tome kakva vrsta vlasti će iznići u zemlju poznatoj po različitim hrišćanskim i muslimanskim verskim grupama.

"Ne želim još da razmišljam u tom pravcu", rekao je jedan zapadni diplomata na pitanje za bilo kakvu zabrinutost zbog mogućeg strogog islamističkog poretka.

"Tek smo započeli sa HTS-om, koji su izveli državni udar bez krvoprolića."

Žuno se slaže s njim.

"Za sada, dobro je naprosto prihvatiti istorijski pad jednog od najbrutalnijih režima iz poslednjih decenija", kaže on.

A smiling woman in a blue and white dress looks up to the sky. Behind her two other women cover their smiles with their hands.EPA
Radost na ulicama Damaska posle pada Asadovog režima

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Izvor: BBC News na srpskom

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: