BBC 3

29.11.2024.

11:05

Kako bi Amerika izgledala bez imigranata

Donald Tramp je u kampanji za predsedničke izbore najavljivao da će pooštriti kontrolu imigracije. Koliko su imigranti važni za SAD? Evo objašnjenja u četiri tačke.

Izvor: Luis Baruho - BBC Svetski servis

Kako bi Amerika izgledala bez imigranata
Getty Images

Podeli:

Bez imigranata, američko stanovništvo bi se značajno smanjilo.

Stanovništvo rođeno u inostranstvu dostiglo je rekordnih 47,8 miliona 2023. godine, što je 14,3 odsto ukupnog broja američkog stanovništva.

Iz Meksika ih je ubedljivo najviše, sa 10,6 miliona, a slede Indija sa 2,8 miliona i Kina sa 2,5 miliona.

Ali iako su brojke migranata rekordno visoke, celokupno stanovništvo SAD-a se smanjuje zbog pada nataliteta.

Između 2010. i 2020. godine, zemlja je doživela najsporiji rast stanovništva iz bilo koje decenije od tridesetih naovamo, kad je natalitet dotakao najdublje dno svih vremena zbog Velike krize.

To znači da se SAD, kao i mnoge druge zemlje, suočavaju sa izazovima ostarelog stanovništva, sa rastom troškova zdravstvene nege i manje radno sposobnog stanovništva.

Prekretnica se očekuje 2040. godine, kad će broj smrti premašiti broj rođenja, prema predviđanjima Kongresne budžetske kancelarije - imigracija će tada činiti sav rast stanovništva

Kao posledica toga, neki ekonomisti i proimigrantske grupe tvrde da bi trebalo dozvoliti povećanje imigracije kako bi se namirile potrebe privrede, naročito u ruralnim krajevima.

Getty Images

Bez imigracije, američka privreda bi patila, kaže Tarek Hasan, docent ekonomije na Bostonskom univerzitetu.

"Ako biste u potpunosti uklonili imigrante, govorimo o smanjenju BDP-a po glavi stanovnika od pet do 10 odsto, što znači da bi se smanjilo bogatstvo po osobi, a ukupni BDP bio bi mnogo manji zbog manjeg broja ljudi.“

Hasan dodaje da njegovo istraživanje ukazuje na to da imigracija "povećava inovaciju, što podstiče produktivnost u svim oblastima, tako da ona nije ograničena na samo jedan sektor - ona pojačava ukupni kapacitet za inovacije američke privrede.“

Takođe, verovatnije je da su imigranti radno sposobni.

Iako predstavljaju oko 14 odsto američke populacije, na njih odlazi skoro 19 odsto civilne radne snage - 31 milion radnika - i imaju veću stopu učešća u radnoj snazi od građana rođenih u Americi, prema Birou za radničku statistiku, vladinoj agenciji.

Prema predviđanjima Kongresne budžetske kancelarije, očekuje se da oko 91 odsto imigranata koji imaju 16 ili više godina i pristignu u SAD između 2022. i 2034. godine budu mlađi od 55 godina, za razliku od svega 62 odsto ukupne odrasle populacije.

Određeni sektori privrede, kao što su poljoprivreda, posebno zavise od imigrantske radne snage.

Prema Nacionalnom popisu poljoprivrednih radnika američkog Ministarstva za rad, 70 odsto radnika na farmama useva su imigranti, mada su mnogi od njih nedokumentovani.

Zbog njihovog gubitka bi "mnogo vlasnici farmi imali problema da nađu dovoljno radne snage za uzgoj useva, branje voća i povrća, i pripremu za američke potrošače tokom udarnih sezona“, kaže Nan Vu, direktorka istraživanja pri Američkom imigracionom savetu (AIC), proimigrantskoj zastupničkoj grupi.

Jedan argument koji kritičari imigracije često iznose je da priliv stranih radnika spremnih za rad za nižu nadnicu smanjuje plate za domaće stanovništvo.

Ali pregled 27 studija o ekonomskom uticaju imigracije iz 2014. godine na Kalifornijskom univerzitetu u Dejvisu zaključio je da je prosečni uticaj imigracije na naknade domaćeg stanovništva praktično ništavan.

Skorija studija Univerziteta Istočnog Ilinoisa pokazala je da porast broja imigranata može da čak da ima "pozitivan, ali statistički beznačajan“ uticaj na rast plata.

Pogledajte video: Migranti iz Hondurasa u potrazi za američkim snom

Porez

BBC

Značajni procenat imigranata, ili njihove dece, postali su vodeći preduzetnici.

Oko 45 odsto Forčen 500 - godišnje liste 500 najvećih američkih kompanija prema prihodima - osnovali su imigranti ili njihova deca, a imigranti su osnovali i 55 odsto američkih start-apova čija se vrednost procenjuje na milijardu dolara ili više.

Imigranti takođe igraju ključnu ulogu u globalnom tehnološkom napretku, od kojih su mnogi isprva stigli u SAD kao međunarodni studenti.

U akademskoj 2022-2023. godini, više od milion međunarodnih studenata doprinelo je sa 40 milijardi dolara američkoj privredi i omogućilo više od 368.000 poslova preko školarine i troškova života, prema Udruženju međunarodnih prosvetara.

Javno mnjenje

Izvor: BBC News na srpskom

Podeli:

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: