Nauka, zdravlje i koža: Ove grinje se razmnožavaju na našem licu, čiste nam kažu, ali im preti izumiranje

Mikroorganizmi koji žive duboko u našim porama sve više zavise od nas.

Izvor: B92

Četvrtak, 23.06.2022.

13:55

Nauka, zdravlje i koža: Ove grinje se razmnožavaju na našem licu, čiste nam kažu, ali im preti izumiranje
Da, ovo je grinje koje živi na našem licu/Getty Images

Piling, hidratacija i svakodnevna zaštita od sunčevog zračenja sastavni su deo nege kože kod većine ljudi.

Šta je sa mikroorganizmima poput Demodex follicularum, koji čitav život provode na našem licu?

Ovi organizmi, dugi 0,3 milimetara napuštaju noću pore kako bi pronašli novi folikul kože, upoznali partnera i parili se.

Istraživanje Univerziteta Riding otrkiva da se grinje mogu suočiti sa problemom, jer njihova DNK erodira, što znači da su blizu izumiranja.

Znamo o čemu razmišljate.

Ako žurite u kupatilo, kako biste zgrabili sve preparate koje posedujete za čišćenje lica, da biste pročistili svaki centimetar kože, nećete stići daleko - oni žive previše duboko u vašoj koži, kako bi se eliminisali u potpunosti.

Podatak koji možda može da vas uteši jeste da je više od 90 odsto nas domaćin ovih grinja i da smo im obezbedili dom od rođenja, jer se prenose tokom dojenja.

Doktorka Alehandra Peroti, sa Univerziteta Riding kaže da bismo kaže da bismo trebali biti "zahvalni" što grinjama nudimo dom i imamo tako blizak i intiman odnos sa njima.

"Sićušni su i slatki, ne treba da vas brinu, jer oni čiste naše pore.

"Ne treba da ste zabrinuti, već srećni što ti mikroorganizmi žive sa vama, jer oni ne nanose štetu", objašnjava ova koatorka studije u emisiji Njuzbit na Radiju 1.

Pored toga što rezultati istraživanja ukazuju koliko smo bliski sa njima, studija pokazuje da ovi mikroorganizmi imaju drugačiji raspored gena u poređenju sa sličnim vrstama.

Gen koji ih štiti od UV zraka se u potpunosti izgubio, usled njihove adaptacije na zaštićeni život unutar pora, te je ovo grinje aktivno samo noću.

Zbog tih noćnih aktivnosti ne možete da mirujete.

"Dok mi spavamo, oni posećuju naše pore da bi se parili sa partnerom i pravili decu", priča doktorka Peroti.

Da, naše pore su za njih kao neko skriveno ljubavno ostrvo - lepo.

Istraživanje pokazuje da što se njihova genetska raznolikost smanjuje, tako raste njihova zavisnost od nas - što znači im preti izumiranje.

Tokom istraživačkog procesa nije pronađen gen koji ih budi i šalje na spavanje.

Umesto toga, ovi mikroorganizmi detektuje manju količinu hormona koja se luči u koži dok spavamo i upravo to ih pokreće da se probude.

Ove adaptacije stvaraju problem.

Što se više prilagođavaju nama, više gena gube i na kraju će njihovo postojanje u potpunosti zavisiti od nas.

Zbog ove zavisnosti neće moći da napuste naše pore i nađu novog partnera.

U kakvom smo problemu ako ih izgubimo?

"Povezani su sa zdravom kožom, tako da ako ih izgubimo, imaćemo problema sa kožom", dodaje doktorka Peroti. Možda vam ovo bude zanimljivo Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 0

Pogledaj komentare

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: