Parada ponosa u Beogradu: Protest, a ne slavlje

Učesnici Parade ponose prošetali su se danas centrom Beograda i uputili Vladi Srbije tri zahteva.

BBC

Izvor: B92

Subota, 23.06.2018.

15:27

Parada ponosa u Beogradu: Protest, a ne slavlje
BBC

Učesnici Parade ponose okupili su se danas u centru Beograda. Na, kako su rekli, protestnom skupu, zahtevali su veću vidljivost trans osoba, zakon o istopolnim partnerstvima, kao i uspostavljanje sistemske prevencije i lečenja od virusa HIV.

Protest, a ne slavlje - poručili su organizatori Parade ponosa u Beogradu.

Okupljeni pod sloganom "Matičarka, normalno" udruženja građana Egal, Glic i Loud & Queer uputilu su tri zahteva Vladi Srbije.

Helena Vuković, aktivistkinja za trans* prava iz udruženja Egal objasnila je da slogan oslikava život LGBT osoba koji je u Srbiji usko povezan za matičnim službama.
Helena Vukoviæ/BBC
"Nakon operacije promene pola, opet se borimo sa matičarima da ostvarimo prava i dokumenta. Ono što takođe želimo su istopolna partnerstva i tu nam opet treba matična služba. Na kraju pošto ne postoji sistemska prevencija od HIV-a, onda obolimo, pa nam onda opet treba matična služba da izda umrlicu", kaže Vuković.

Vučković je istakla i da je donošnje Zakona o izmenama i dopunama zakona o matičnim službama "napravljen korak unazad", jer se, kako kaže, od transrodnih osoba zahteva potvrda izvršenja operacije promene pola kako bi promenili dokumenta.

Pravo boravka u EU za istopolne supružnike: Evropski sud

Zatvoren "sigurni prostor“ za LGBT ljubitelje fudbala

Gej gradonačelnik uzdrmao političku scenu u Poljskoj

Organizatori su poručili da zahtevaju zakonski okvir kojim će se transrodnim osobama omogućiti pravna vidljivost, donošenje Zakona i istopolnim partnerstvima, i stvaranje sistema prevencije od HIV virusa, posebno kod mladih osoba.
Anðela Èeh/BBC
Anđela Čeh iz Egala takođe naglašava važnost omogućavanja promene ličnih dokumenta trans osoba.

"Ovde se radi o borbi za jednaka prava svih nas, a ne samo LGBT zajednice. I naši zahtevi su usmereni na pravnu prepoznatljivost, ali i na nultu toleranciju prema nasilju prema svim osetljivim grupama, odnosno svim građanima ove zemlje", kaže ona.

Učesnici su uz muziku i ples prošetale do Studentskog parka u samom centru grada, okruženi policijskim snagama.
BBC
Za razliku od Prajda koji se održava u septembru, policije je bilo znatno manje.

Efi Jovanović, jedan od učesnika parade, kaže da, ipak, danas ne protestuje.
Efi Jovanoviæ ispred kolone/BBC
"Ne dolazim ovde zbog sebe, nisam transrodan, nemam HIV i ne tražim brak - ali šetam kao podrška svima koji to ne mogu ili ne smeju da šetaju. Čini mi se da je društvo više prihvatljivo i mislim da će uskoro biti kao Parade u svetu - mirno, bez policije ali i da će se doneti zakoni koje zahtevamo", kaže on.

Parada ponosa protekla je bez većih incidenata, a kako su za BBC rekli iz policije privedena je samo jedna starija sugrađanka zbog remećenja javnog reda i mira kada je i Studentskom parku dobacivala i vređala učesnike skupa.

Organizatori su sledeću Paradu ponosa najavili za 22. jun 2019. godine.
BBC
BBC
BBC
BBC
BBC
BBC
BBC
BBC
BBC
BBC
BBC
BBC
BBC
BBC
BBC
BBC
Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

14 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: