Test: Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Style

Moguće je da neke ljude Octavia asocira na službeno vozilo, ali za nas je to na prvom mestu sjajan porodični automobil, sa kojim se opušteno može i na vrlo duga putovanja. Pogotovo u karavan verziji.

Automobili

Izvor: B92

Subota, 09.04.2022.

15:35

Test: Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Style
Škoda Octavia Combi 2.0 TDI: zapremina 1968 ccm; snaga 110 kW (150 KS) pri 3000-4200 o/min; maks. o. mom. 360 Nm pri 1700-2750 o/min

Tekst - Aleksandar Bursać; Izvor - Auto Magazin; Foto - Auto Magazin

Škoda Octavia važi za auto sa ogromnim gepekom i prostranim zadnjim sedištima na kojima bez problema mogu da sede i visoke osobe.

Zapravo, ubedljivo je najprostranija u klasi, što je i jedna od glavnih karakteristika Škodinih modela kada se uporede sa direktnim konkurentima.

Na primer, osoba prosečne visine pozadi ima još oko deset centimetara prostora iznad glave.
Dimenzije (dužina/širina/visina): 4689/1829/1468 mm. Meðuosovinsko rastojanje: 2686 mm
Osim što je za "pola broja" veća u odnosu na ostale automobile C segmenta, nova Octavia je postala sofisticiranija. Jednostavno, nema više nikakvog traga niskobudžetnim elementima, naprotiv.

Prvo pozitivno iznenađenje na koje naiđete su vrata i njihov kvalitetan zvuk zatvaranja koji odmah asocirana preciznost u izradi.

Tkaninom obložena komandna tabla je nešto što se vrlo retko sreće u auto-industriji i dodatno pojačava utisak kvaliteta zajedno sa mnogim površinama od meke plastike.

Još jedan veliki iskorak učinjen je i po pitanju oblaganja pregrade za flaše u vratima; ona je potpuno tapacirana itisonom, čega nema čak ni kod većine premijum modela.
Sve ovo su elementi koji su standard u "stajl" paketu opreme na test primerku, baš kao i beskontaktno otključavanje i startovanje motora.

Ne treba zaboraviti ni sjajno dizajniran ključ sa gumiranim materijalom koji, osim što izgleda vrlo kvalitetno, zauzima vrlo malo mesta u džepu, tako da ga praktično i ne primećujete.

Izvadili smo ga iz džepa samo da bismo testirali otvaranje i zatvaranje svih prozora zadržavanjem dugmeta za otključavanje, odnosno zaključavanje.

"Stajl" paket opreme još standardno podrazumeva trozonski klima-uređaj kod koga možete sa mesta vozača ili suvozača da podesite temperaturu na zadnjim sedištima, ali i da zaključate zadnju tastaturu kako se deca ne bi igrala.
U vožnji nam je prijalo što i levi retrovizor ima funkciju automatskog zatamnjivanja, čime se izbegavaju situacije sa zaslepljivanjem.

Testirali smo i matriks farove koji su takođe standard. Dovoljno je da ručicu dugih svetala odmaknete od sebe, čime se aktivira automatika.

Za razliku od standardnih automatskih dugih farova, matriks svetla se pale i gase čak i kada delimično ima ulične rasvete pa i automobila ispred vas.

Suština je u tome što se brojni LED elementi aktiviraju po potrebi, čime se stiče utisak da snop preskače vozila ispred kako ne bi zaslepeo druge vozače.

Digitalni instrumenti su takođe standard i podrazumevaju mogućnost menjanja prikaza, uključujući i mapu navigacije preko celog ekrana.
Spisak opreme koja se dobija bez doplate nastavljamo nečim što možda najviše privlači pažnje. Pogađate, to je - multimedija.

VW grupacija se ozbiljno potrudila da po ovom pitanju bude napredna, pa je kompletan interfejs možda čak i previše kompleksan za prosečnog korisnika koji se prvi put susreće sa novom multimedijom u modelu Škoda Octavia.

Dovoljno je reći da samo za podešavanje "klime" ima tri različita menija, pa vi birajte koji vam najviše odgovara.

Hteli smo da stariji Android telefon povežemo kablom sa multimedijom da isprobamo Android Auto konekciju i slušanje internet radija, međutim, nismo imali dvostrani USB tip-C kabl, koji je inače jedina opcija.

Problem je i to što plus i minus tasteri za pojačavanje, odnosno utišavanje zvuka uopšte nisu osvetljeni.
Sa druge strane, Octavia ima izuzetno kvalitetan zvuk razgovora prilikom povezivanja blutooth konekcijom, što i nije baš čest slučaj.

U svakom slučaju, korisnici novijih Android telefona mogu da se povežu i bežičnim putem i koriste sve prednosti Android Auto aplikacije. Pritom, trebalo bi da računaju i na povećanu potrošnju baterije…

Prošle godine smo imali prilike da testiramo novu Octaviju sa 1.5 TSI motorom i manuelnim menjačem. Auto nas je više nego pozitivno iznenadio pre svega performansama i vrlo niskom potrošnjom za jednog turbo-benzinca.

Sada je na red došla potpuno nova kombinacija. Ovo je karavan, sa 2,0 TDI motorom i DSG menjačem
Nova generacija donela je brojne novine ne samo u pogledu dizajna i komfora, već i tehnike.

Za početak, nema više 1.6 TDI motora. Ide se na povećanje radne zapremine, za razliku od doskorašnjeg trenda "daunsajzinga". Menja ga 2,0 TDI motor koji je toliko izmenjen da se može reći da je ovo potpuno nova mašina.

Osnovna verzija sada ima 115 "konja", dakle, kao nekada 1,6 TDI. Mi smo testirali srednju varijantu, od 150 KS.

U cenovniku je još jača verzija, od 200 konjskih snaga, koja je, za sada, rezervisana samo za 4x4 verziju.
Motor je vrlo tih i uglađen u radu, zvučna i izolacija protiv vibracija su na zavidnom nivou, a treba pohvaliti i elastičnost na niskim obrtajima.

Kada već govorimo o tome ne možemo da ne pomenemo DSG menjač sa dve lamele. Inteligentniji je nego ikada i uvek je u pravoj brzini.

Jedino možete da ga iznenadite kada krećete iz stanja mirovanja sa namerom da snažno ubrzate. Tada mu je potreban koji trenutak da "ubaci u brzinu i pusti kvačilo", mada ne možemo da kažemo da je sporiji od klasičnih automatika.

U vožnji je pokazao da je jedan od najboljih menjača ove konstrukcije. Ne samo što inteligentno menja brzine, već je izuzetno brz u manuelnom režimu.
Na primer, u četvrtoj ste i odradite dupli klik levog tastera za promenu brzina na volanu; istog trenutka će biti u drugoj brzini.

To i jeste suština duplog kvačila da bude pripremljeno na sledeći stepen prenosa ali se u praksi to jednostavno ne dešava ovakvom brzinom. Octavia se po tom pitanju ponaša bukvalno kao pravi sportski auto.

Da nije sve sportski pobrinulo se ogibljenje. Tu je takođe ova Škoda vrlo specifična jer ima verovatno najduži hod ogibljenja u klasi.

Preko neravnina prijatno "pliva", kao da ima hidrauliku a ne klasične amortizere i opruge.

Na svu sreću, nema previše ljuljanja prilikom kočenja i skretanja, tako da stabilnost nije ugrožena ukoliko pri velikim brzinama morate da izbegnete prepreku i odradite nagli manevar.
Prtljažnik: 640/1700 l
Da se vratimo novinama. Među njima je i ručica DSG menjača. Više nije u mehaničkoj vezi sa menjačem, već je to, zapravo, džojstik, koji elektronskim putem šalje komande menjaču.

Za razliku od nekih drugih modela sa ovim konceptom, ispod ručice nema pregrade za sitnice, što nam sugeriše da se tu ipak nešto nalazi. Štaviše, prilikom menjanja položaja ručice čuli su se zvuci kao da se ispod skrivaju neki elektro-motori koji prebacuju u "drajv", rikverc i parking.

Sve u svemu, za vozača je ovo rešenje prilično elegantno, lako se i intuitivno koristi a i sama ručica generalno zauzima manje mesta.

Na primer, lakše se pristupa mobilnom telefonu koji je dobio bežično punjenje i bežičnu 4G antenu.
Potpuno nov je i volan, sa samo dva kraka. I ovde je prisutan očigledan trud dizajnera da nešto što je tradicionalno učini nesvakidašnjim. U tome su i uspeli, posebno kada shvatite da i ta dva kraka u sebi imaju zanimljive proreze.

Volan lepo leži u rukama, ima dobro izraženu podršku za palčeve ali nam se nije dopao interfejs telefona. Naime, zamišljeno je da okruglim tasterom birate prikaz instrument table i da u jednom od krugova mogu da budu parametri vezani za telefoniranje.

Međutim, najverovatnije iz razloga što smo koristili stari Android 7.1 telefon, sistem nije "povukao" kontakte i listu poziva, pa smo biranje morali da obavimo sa samog telefona, dok se prekidanje veze obavlja sa volana preko već pomenutog tastera za kretanje kroz meni.
U svakom slučaju, izuzev ovih par sitnica vezanih za multimediju, Octavia nas je vrlo prijatno iznenadila bogatom opremom, mekim ogibljenjem i kvalitetom završne obrade.

Bez obzira na to, cene nisu bitno povećane u odnosu na prethodnu generaciju. Limuzina po zvaničnom cenovniku može da se nabavi od 20.110 evra, dok je karavan 1.400 evra skuplji.

Škoda Octavia karavan motorizovana i opremljena kao test primerak košta 30.910 evra sa PDV-om.

Koliko troši?

Auto smo testirali po vrlo hladnom vremenu sa temperaturama oko nule i to na kratkim relacijama, što ne prija ni jednom motoru a kamoli dizelu.

Test smo završili sa prosekom od 6,7 litara čisto gradske vožnje, sa prosečnih 23 km/h.

Treća zona "klime"

Velika novina je trozonski klima-uređaj. Temperatura na zadnjim sedištima može da se podešava i preko multimedijalnog displeja.

Ako pozadi vozite decu, imate opciju da zaključate zadnje komande kako se ne bi igrala sa dugmićima.

Razlika u odnosu na limuzinu

Dok limuzina, odnosno liftbek verzija u gepeku ima veliki novitet u vidu praktičnih zakačaljki za kese i torbe koje izgledaju kao sidro, kod karavana toga nema, ali zato su tu četiri velike kukice, po dve sa obe strane.

Pametna rešenja

Octavia je prepuna rešenja koje Škoda promoviše pod "Simply Clever" sloganom.
Među njima su strugač leda u poklopcu čepa rezervoara, nalivno grlo posude za vetrobransku tečnost koji se pretvara u levak, otvor za kišobran ili četku za čišćenje snega u prednjim vratima…
Osim toga, može da se poruči i mnogo dodatne opreme u vidu držača za tablet i mobilne telefone, kantica za otpatke u vratima…

"Auto magazin" je nova edicija najstarijeg automobilskog časopisa u Srbiji.

Škoda Octavia Combi 2.0 TDI Style - specifikacije

Motor: zapremina 1968 ccm, snaga 110 kW (150 KS) pri 3000-4200 o/min, maks. o. moment 360 Nm pri 1700-2750 o/min, menjač automatizovan, 7 stepeni

Dimenzije: D/Š/V 4689/1829/1468 međuos. rastojanje 2686 mm, klirens 142 mm, prtljažnik 640/1700 l, rezervoar 45 l, masa 1487-1677 kg, pneumatici 225/45 R18

Performanse: maks. brzina 222 km/h, ubrzanje 0-100 km/h 8,8 s, potrošnja (NEDC) 4,4/3,4/3,7 l/100 km, emisija CO2 98 g/km

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

74 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: