Test: Volkswagen Passat 2.0 TDI Comfortline

Jedna od najčuvenijih limuzina srednje klase ponovo se našla na testu Auto magazina. Razlog za to su akcijske cene, po kojima Passat može da se kupi od 20.990 evra za keš.

Automobili

Izvor: B92

Subota, 28.04.2018.

08:50

Test: Volkswagen Passat 2.0 TDI Comfortline
Volkswagen Passat 2.0 TDI: zapremina 1968 ccm; 110 kW (150 KS) pri 3500-4000 o/min; maks. o. mom. 340 Nm pri 1750-3000 o/min

Tekst - Aleksandar Bursać; Izvor - Auto Magazin

SUV modeli postaju sve dominantniji čak i u srednjoj klasi. Zbog toga se neki proizvođači povlače iz ovog segmenta, pa se limuzine ovog segmenta u Evropi mogu prebrojati na prste obe ruke.

Naravno, ovde ne pričamo o premijum segmentu.

Najnovija generacija Volkswagen Passata (B8) je već više od tri godine prisutna na tržištu. Za to vreme, Porsche SCG je uspeo da obezbedi zaista zanimljivu ponudu, i to u vidu Passata Classic.

Reč je o specijalnom paketu opreme a ne o staroj verziji automobila, s obzirom da će se redizajnirani model pojaviti tek sledeće godine.
Dimenzije (dužina/širina/visina): 4767/1832/1456 mm. Meðuosovinsko rastojanje: 2791 mm
Classic paket je zapravo poboljšana verzija nekada osnovog Trendline paketa, a sadrži i mnoge elemente iz srednjeg, Comfortline.

Standard su klima-uređaj sa tri zone, centralni naslon za ruke, kožni volan, unutrašnji retrovizor sa automatskim zatamnjivanjem, elektropodizači svih prozora sa automatikom, dvotonska sirena, električna ručna kočnica, LED zadnja svetla, multimedijalni displej osetljiv na dodir sa osam zvučnika i sistem za pomoć pri kretanju na uzbrdici.

Ovako opremljen Passat sa 1.4 TSI motorom od 125 KS može da se nabavi za 20.990 evra za keš, odnosno za 19.990 evra uz Porsche Mobility finansiranje.

U tom slučaju na poklon se dobijaju četiri zimske gume i četiri aluminijumske felne.

Za one koji preferiraju dizel motore, u ponudi je identično opremljen auto sa 1.6 TDI motorom 120 KS. Njegova cena za keš je 22.990 evra, odnosno 21.990 uz Porsche Mobility finansiranje, sa već navedenim poklonom.
Na žalost, nijedan primerak nije bio registrovan za potrebe novinarskih test vožnji, pa smo se odlučili da na test uzmemo Passat sa prilično bogatim Comfortline paketom opreme i 2.0 TDI motorom od 150 KS, za koji takođe važe akcijski uslovi kupovine.

Konkretno, cena mu je 24.990 evra uz finansiranje preko Porsche Mobility, dok je za keš hiljadu evra veća.

Ovde su standard trozonska automatska "klima", senzori za svetla i kišu, elektrohromatski levi i unutrašnji retrovizor, prednji i zadnji parking senzori, automatsko kočenje u cilju izbegavanja sudara, ambijentalno unutrašnje LED osvetljenje u predelu nogu i spoljašnje sa osvetljavanjem prostora pored automobila, maglenke sa funkcijom osvetljavanja krivine, električna parkirna kočnica, kožni volan sa komandama tempomata i radija, električno podešavanje naslona i lumbalne podrške u vozačevom sedištu, multimedija sa velikim displejem osetljivim na dodir i osam zvučnika, alu-felne "šesnaestice"...
U poređenju sa konkurentima, Passat izgleda konzervativnije i svedenije, ne samo spolja, već i u unutrašnjosti.

Sa druge strane, kvalitet završne obrade i doživljeni osećaj kvaliteta Passata stavlja u sam vrh klase. Jednostavno, svaki detalj je veoma pažljivo urađen, bilo da je reč o materijalima ili o osećaju kada se nešto klikne, pokrene...

Svi prekidači i komande su vrlo precizni, a tvrde plastike gotovo da i nema. Pregrada u vratima za odlaganje flaša i sitnica je obavezno tapacirana plišem, što nije slučaj čak ni kod nekih Audija i već tu se vidi kvalitativna dominacija u odnosu na ostale modele.

Dok nekima jednostavnost u dizajnu i estetici Passata ne prija, kupcima sa Zapada je ta vrsta elegancije odraz višeg staleža. Sve u svemu, kvalitet kabine ne možemo da sporimo, kao i sjajnu ergonomiju.
Za volanom se sedi zavaljeno i dosta nisko, sa potpuno ispruženom levom nogom kada se pritisne kvačilo, što nije slučaj kod nekih konkurenata. Ovakav položaj tela je nešto Passata razdvaja u odnosu na SUV modele.

Oni niži će malo "potonuti", ali zato je tu opcija podešavanja sedišta po visini. U niskom sedenju će uživati pre svega viši vozači, pogotovo što donji deo sedišta ima mogućnost produžavanja, tako da je podrška za butine obezbeđena celom dužinom.

Ovako nešto je kod ostalih modela rezervisano samo za skuplje pakete opreme.

Kada smo već kod sedišta, za pohvalu je što je bar nagib naslona elektro-podesiv, kao i lumbalna podrška. Dopalo nam se i to što su presvučena materijalom koji na dodir najviše podseća na somot.
Ako vam se čini da su motori u Classic verziji preslabi, 2.0 TDI od 150 konjskih snaga je pravo rešenje. Naravno, Passat se generalno prodaje i sa mnogo jačim motorima, uključujući i 2.0 TDI sa 190 ali i sa 240 konjskih snaga.

Motor se startuje pritiskom na dugme, što je još jedan lep detalj. Prvo što smo primetili je da je auto dosta tiši u odnosu na konkurente.

Ručica menjača je tradicionalno precizna, kratkih hodova. Sve komande su veoma mekane, uključujući i kvačilo, tako da se auto vozi sa lakoćom.

Iznenadio nas je i vrlo mali prečnik okretanja, pa manevrisanje po gradu nije nikakav problem, pogotovo što su prednji i zadnji parking senzori standard.

Koristili smo i Auto Hold funkciju električne „ručne“, što je vrlo zgodno kada stojite na semaforu na uzbrdici. Kočnice ostaju zakočene isto kao prilikom Hill Assist funkcije, dakle, ne ručnom, već sa sva četiri točka, i to sve vreme stajanja a ne samo sekund-dva dok ne krenete.

Tom prilikom svetle i stop svetla, a vozač je rasterećen jer ne mora da drži nogu na kočnici. Sve se deaktivira dodavanjem gasa, uz, naravno, popuštanje kvačila.
Osim što je u kabini natprosečno tiho, primetili smo da su i vibracije svedene na minimum. U tom smislu Passat je među najkomfornijim pripadnicima D segmenta.

To su nam potvrdili i vozači prethodne generacije Passata, koji kažu da je zaista sve utišano i prigušeno, čak i kada se stoji pored automobila koji radi na leru.

Uglavnom im se ne dopada što je unutrašnjost gotovo ista kao i kod prethodnika, mada ističu da je kvalitet materijala dosta bolji i da nema više gumirane plastike na prekidačima koja se vremenom lako izliže, što je jedan od najvećih problema u estetici polovnih automobila prethodne generacije.

Svemu tome dodajemo i komande automatske „klime“, koje su ergonomski dobro zamišljene ali se već dugo koriste u velikom broju modela VW grupacije, pa i u Škodama.
Sve mane u pogledu dizajna i konzervativnosti zaboravljamo već tokom prvih kilometara vožnje.

Iako ga nismo vozili neko vreme, polako se prisećamo zašto je Passat i dalje među najboljim vozačkim automobilima. U međuvremenu smo testirali sve glavne konkurente, ali moramo da priznamo da Nemci definitivno znaju šta rade.

Način na koji auto skreće, kako se ponaša prilikom ubrzanja, kako "pegla" krivine...

Nije lako danas napraviti auto koji se razlikuje od ostalih, a finese su upravo najvažnije i one su te koje kvare ili popravljaju utisak.
Osim što je dosta tiši nego ranije, motor je, izgleda, postao još manji potrošač. Po gradu nismo uspeli da pređemo cifru od 6,0 l/100 km, koliko god se trudili. Prosek je iznosio oko 5,5 l/100 km, a na autoputu pri 120 km/h Passat troši litar manje.

To je jedan od najboljih rezultata koje smo postigli u limuzini srednje klase.

Sa druge strane, jača verzija ovog istog motora u Audiju Q5 nam je trošila skoro duplo više.

Osim niske potrošnje, 2.0 TDI motor od 150 KS može da se pohvali i neočekivano dobrim performansama. Do pola gasa ne pokazuje svoje pravo lice, ali ako se nagazi, niko koga smo provozali nije ostao ravnodušan, uključujući i najveće skeptike.

Interesantno je da omogućava i vrlo snažna međuubrzanja na autoputu, što je veoma važno prilikom preticanja.

Suvišno je pominjati da se na pravcu Passat ponaša neprikosnoveno, baš kako i dolikuje jednoj limuzini. Vozač jednostavno nema potrebu za sitnim korekcijama upravljačem, a minimalna buka i vibracije uz odličnu ergonomiju omogućavaju da se i posle duge vožnje osećate odmorno.
S obzirom da su automobili postali generalno tvrdi u vožnji, moramo da ga svrstamo u kategoriju mekših automobila. Udarne rupe prijatno i sofisticirano upija i u ovom trenutku ga možemo svrstati među najkomfornije u klasi.

Sitne neravnine gotovo da se i ne osećaju, a preko dužih ulegnuća na putu prijatno zapliva sa minimalnim efektom na putnike.

Kada noću izađete iz auta, još jedan lep ugođaj dolazi u vidu osvetljenja postavljenog u donji deo spoljašnjih retrovizora, koje efikasno obasjava prostor oko vozila.

Poredili smo cenu Passata pre tri godine i sada – razlika je preko pet hiljada evra! Sa ovakvom opremom, motorom i ponudom prostora, sa navedenim akcijskim cenama je više nego zanimljiva ponuda.

Bolja ponuda prostora

Najnovija generacija Passata sa sobom je donela i mnogo više prostora na zadnjim sedištima, pa je i po tom pitanju jedna od najboljih kupovina.

Pozadi bez problema mogu da sede i dvometraši, čak i na dužim putovanjima.

Slično je i sa prtljažnikom – sa zapreminom od 586 litara jedan je od najvećih u klasi.

"Auto magazin" je nova edicija najstarijeg automobilskog časopisa u Srbiji. Volkswagen Passat 2.0 TDI
zapremina motora 1968 ccm
snaga 110 kW (150 KS) pri 3500-4000 o/min
maks. obrtni moment 340 Nm pri 1750-3000 o/min
menjač manuelni, 6 stepeni
dimenzije 4767/1832/1456 mm
međuos. rastojanje 2791 mm
prtljažnik 586/1152 l
rezervoar 60 l
masa 1475 kg
pneumatici 225/55 R 16
maks. brzina 220 km/h
ubrzanje 0-100 km/h 8,7 s
potrošnja (fabrička) 3,6/4,0/4,7 l/100 km
emisija CO2 106 g/km

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

113 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: