Test: Honda CR-V – Made in Japan

Nova generacija Honde CR-V donosi više mesta u kabini, poboljšanu mehaniku i dosta atraktivniji dizajn. Detalja vrednih pažnje je zaista mnogo a, za razliku od prethodnika, proizvodi se u Japanu.

Izvor: B92

Ponedeljak, 06.01.2020.

10:45

Test: Honda CR-V – Made in Japan

Tekst - Aleksandar Bursać; Izvor - Auto Magazin; Foto - Auto Magazin

Peta generacija Honde CR-V je već neko vreme u prodaji na tržištu SAD-a. Sasvim dovoljno da Japanci odrade fina podešavanja i prilagođavanja probirljivim evropskim kupcima.

Ipak, Amerika je važnije tržište od Evrope, pa je novi Hondin SUV u velikoj meri skrojen po ukusu tamošnjih vozača.
Honda CR-V 1.5 VTEC Turbo CVT AWD: zapremina 1498 ccm; 142 kW (193 KS) pri 5600 o/min; maks. o. mom. 243 Nm pri 2000-5000 o/min
Za početak, auto je dosta prostraniji, sa mnogo više mesta za noge putnika na zadnjim sedištima, za šta je zaslužno međuosovinsko rastojanje duže za 30 milimetara.

Sedišta su takođe projektovana po ukusu Amerikanaca - prilično su ravna i kratka, ali vrlo luksuzna sa kožnim presvlakama, grejačima i električnom lumbalnom podrškom.

Moramo da priznamo da nam se dopala estetika primene lajsni sa izgledom drveta koje se nalaze u svim vratima i na komandnoj tabli. Ovako auto deluje sofisticiranije i otmenije nego ranije.
Dimenzije (dužina/širina/visina): 4600/1855/1689 mm. Meðuosovinsko rastojanje: 2662 mm
To se vidi i po tapacirunzima. Kompletna komandna tabla i oplate u vratima su od eko-kože sa vidljivim štepom. Nije baš mekana kao što su Evropljani navikli ali vizuelno svakako izgleda lepo.

Ostavljeno je mnogo mesta za odlaganje sitnica, pa tako napred mogu da stanu dva velika telefona i dve čaše.

Komande električne „ručne“ su i dalje na centralnoj konzoli zajedno sa tradicionalnom mehaničkom ručicom automatskog menjača.

Klasičnog je oblika, s tim što na kraju nije D nego S položaj, pa smo se nehotice našli u „sport“ modu. Vidimo u vožnji da je motor na nešto višim obrtajima i da ozbiljno „grize“, kad ono - sportski režim menjača.
CVT je isprogramiran tako da povećava obrtaje za oko hiljadu u „S“ modu kako bi motor bio spremniji na naglo dodavanje gasa i zahtevanje maksimalne snage.

Vraćanje u D položaj već otkriva konformistički pristup. Pravo je zadovoljstvo voziti ga u opuštenoj varijanti.

Za razliku od nekadašnjih CVT menjača koji su motor držali na dosta visokim obrtajima, Honda CR-V opušteno ubrzava na svega 1600 o/min.

Ako vam je potrebno snažnije ubrzanje, obrtaji rastu na oko 2000 ali vrlo brzo ste prinuđeni da popuštate gas jer je 1.5 turbo-benzinac sa 193 KS vrlo snažan i ima velike rezerve snage.
Ukoliko vam je potrebno maksimalno ubrzanje, za razliku od ostalih vrsta automatika CVT još brže reaguje.

Interesantno je da čak i tada motor ne prelazi 4000 obrtaja, što je pokazatelj da je sve dobro optimizovano i da mu snaga ne nedostaje.

Za one koji vole manuelni promenu stepena prenosa, menjač je programiran tako da ima osam predefinisanih brzina. Kao i obično, manuelni mod smo uglavnom koristili za kočenje motorom.

U automatski režim se sam vraća kraćim zadržavanjem „plus“ tastera na volanu.
Interesantno je da je pogon na sva četiri točka postao praktično standard. Imaju ga svi paketi opreme osim osnovnog „komfort“, čija je cena 29.490 evra.

Za tri hiljade evra više dobija se sledeći, „elegans“ paket ali i AWD pogon.

Testirani primerak ima treći po redu „lajfstajl“ paket opreme za koji smo pomislili da je najbolji, s obzirom na ukupan izgled automobila i izuzetno bogatu opremu.

Važno je da napomenemo da su svi bezbednosni sistemi standard već od baznog paketa, pa otuda i nešto viša cena.
Tako i osnovni CR-V ima automatsko kočenje, aktivnu asistenciju za pomoć u održavanju saobraćajne trake kod koje auto sam koriguje volan kako ne biste prešli liniju, automatsko aktiviranje dugih svetala i adaptivni tempomat.

S obzirom da test auto ima CVT menjač, isprobali smo da li će auto pratiti druga vozila u gradskoj gužvi, odnosno stani-kreni vožnji.

Radarski tempomat u potpunosti zaustavlja auto ali neće sam da krene kad i kolona, već vozač mora kratko da pritisne gas.

Sve u svemu, ovaj sistem dosta pomaže u smanjenju stresa, posebno u kolonama na magistralama ili auto-putu. Tada se maksimalno snižava i potrošnja.
Kontrola mrtvog ugla je takođe standard, kao i radarski senzor na zadnjoj strani automobila koji vozača upozorava na nadolazeći saobraćaj prilikom isparkiravanja unazad.

Veliku pomoć pruža i zadnja kamera, koja kao na novoj Hondi Civic ima mogućnost podešavanja tri različita ugla posmatranja.

Kada smo već kod kamere, slika sa nje se projektuje preko multimedijalnog sistema koji se ne razlikuje mnogo u odnosu na prethodnu generaciju.

Operativni sistem je Android 4.2.2, a za navigaciju je i dalje zadužen Garmin.
Osim na centralnom displeju, podaci o sledećem skretanju se prikazuju i na instrument tabli, koja je sada u potpunosti digitalna. Istina, nije najveće rezolucije, ali je vrlo pregledna sa horizontalnom skalom obrtomera.

Kretanje kroz meni i odabir vrste prikaza informacija na instrument tabli nije previše intuitivan, već je potrebno malo vremena za navikavanje.

Osim podataka o potrošnji i navigaciji, možete da odaberete prikaz stanja pogona. Interesantan je jer u realnom vremenu vidite koliko se snage u kom momentu prenosi na prednju a koliko na zadnju osovinu.

Drugim rečima, pogon na sva četiri točka je stalno aktivan u zavisnosti od potreba i spreman je da do 60 posto obrtnog momenta prebaci pozadi.

Najviše snage se prenosi na zadnje točkove prilikom kretanja iz stanja mirovanja, a najmanje pri održavanju konstantne brzine. Inače, nema nikakvog selektora vrste pogona, niti odabira podloge po kojoj se vozi. Jednostavno, Honda prilagođava pogon potpuno automatski. Vaše je samo da obezbedite dobre gume.
Istina, novi CR-V nije štedljiviji u odnosu na stari atmosferski 2.0 motor. Po gradu treba računati na oko 11 l/100 km, dok u vožnji auto-putem pri 130 km/h putni računar pokazuje između 8,0 i 8,5 l/100 km, što je na nivou konkurentskih dizelaša.

Tada se „vrti“ na svega 2700 obrtaja, ali velika čeona površina ipak čini svoje. Bez obzira na to, buka u kabini je iznenađujuće niska.

Na pravcu je izuzetno stabilan, bez potrebe za sitnim korekcijama upravljačem. Međuubrzanja su snažna i pri visokim putnim brzinama, pa preticanja na auto-putu nisu nikakav problem.
Ono što nas je iznenadilo je rezultat novog inženjeringa u pogledu ponašanja u krivinama. Za jedan SUV naginje se minimalno, a posebno nam se dopalo što je upravljač sada direktniji nego ikada – ima svega 2,3 kruga s kraja na kraj.

To znači da čak i prilikom skretanja u drugu ulicu ne morate da skidate ruke sa volana, već one ostaju u „9:15“ položaju.

Uz sve to, sam obruč volana je bolji nego ikada, sa fantastičnom ergonomijom za šake i palčeve.
Prtljažnik: 561 litar
Još jedna stvar nas je prilično iznenadila a to je da je Honda uvela aktivno zatezanje sigurnosnih pojaseva. Kao kod najluksuznijih limuzina, pojasevi se zategnu prilikom polaska ali i u krivinama.

Da nije ravnih sedišta, moglo bi se reći da je „CR-V“ vrlo sportski auto, bar kada su u pitanju vozne karakteristike.

Tome u prilog ide i relativno tvrdo ogibljenje koje nije imuno na rupe na asfaltu, ali zato, sa druge strane, omogućava iznenađujuće udobnu vožnju po makadamu.
U ovom trenutku nema mnogo SUV modela na tržištu sa ovakvom ponudom prostora, pogotovo ne sa snažnim benzinskim motorom i 4x4 pogonom.

Kada se sve uzme u obzir i uporedi sa konkurencijom, prilično je povoljna i cena, posebno ako se ima u vidu količina opreme, uključujući i sve moguće bezbednosne sisteme.

Stigao je i hibrid

Osim 1.5 turbo-benzinca, u novu Hondu CR-V ugrađuje se i hibridni pogon. U pitanju je kombinacija 2.0 atmosferca sa elektromotorom, koji je dostupan u varijanti sa prednjim ali i pogonom na sva četiri točka.

Cena počinje od 36.590 evra sa PDV-om.

"Auto magazin" je nova edicija najstarijeg automobilskog časopisa u Srbiji.

Honda CR-V 1,5 VTEC Turbo CVT AWD Lifestyle - specifikacije

zapremina motora 1498 ccm
snaga 142 kW (193 KS) pri 5600 o/min
maks. o. moment 243 Nm pri 2000-5000 o/min
menjač automatski, CVT
dimenzije (D/Š/V) 4600/1855/1689 mm
međuos. rastojanje 2662 mm
klirens 201 mm
prtljažnik 561 l
rezervoar 57 l
masa 1667 kg
pneumatici 235/55 R19
maks. brzina 200 km/h
ubrzanje 0-100 km/h 10,0 s
potrošnja (fabrička) 8,6/6,2/7,1 l/100 km
emisija CO2 162 g/km
Cena testiranog vozila 37.490 evra

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

58 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: