Auto test: Volkswagen Arteon 2.0 TDI DSG Elegance

Arteon stiže kao zamena za Passat CC. Nesvakidašnja pojava pleni izgledom i izaziva ogromnu pažnju, gde god da se pojavi. Uz sve to ide i veoma bogata oprema, koja je rezervisana već za osnovni model.

Izvor: B92

Ponedeljak, 29.10.2018.

09:10

Auto test: Volkswagen Arteon 2.0 TDI DSG Elegance
Dimenzije (dužina/širina/visina): 4862/1871/1450 mm. Meðuosovinsko rastojanje: 2837 mm

Tekst - Aleksandar Bursać; Izvor - Auto Magazin

Nema mnogo automobila koji u ovolikoj meri privlače poglede svuda gde se pojave. Ovakvo okretanje ljudi na ulici verovatno bi se dogodilo samo još ako bismo vozili neki od besnih superautomobila.

Gde god da prođemo, gde god da stanemo, Arteon je privlačio ogromnu pažnju. Kako i ne bi, ovako atraktivan dizajn je nešto što se ne viđa često.

Odmah da kažemo, nije samo dizajn taj koji zaslužuje pažnju, kompletan auto je za poštovanje.
VW Arteon 2.0 TDI DSG: zapremina 1968 ccm; snaga 110 kW (150 KS) pri 3500-4000 o/min; maks. o. mom. 340 Nm pri 1750-3000 o/min
Volkswagen ne krije da je Arteon konstruisan na mehaničkoj platformi Passata. Baš kao i njegov prethodnik - Passat CC, zamišljen je da bude kupe sa 4 vrata.

Sa Arteonom se otišlo i korak dalje. Sa sedana se prešlo na liftbek oblik karoserije (sa 5 vrata).

Silueta nije nepoznata i veoma podseća na Audi A5. Naravno, poredak se vrlo dobro zna, mehanički koncept je drugačiji; kod Audija je motor postavljen uzdužno a ovde poprečno.

To je osnovna razlika, ali, da ne ulazimo u detalje.
Suština je da je Volkswagen napravio još jednu prekretnicu, osim u pogledu dizajna. Arteon ima izuzetno bogatu opremu, što kod Nemaca ranije nije bio slučaj.

Nekada je strategija bila da se dosta toga doplati ako želite pristojno opremljen auto. Ovde je praktično sve standard, a za doplatu je malo toga ostalo. I to malo su zaista haj-tek detalji u skladu sa opštim imidžom.

Dakle, ideja je bila da se napravi praktično premijum automobil, ali na mehanici standardnog modela, sa produženim međuosovinskim rastojanjem, i nešto više prostora na zadnjim sedištima.
U ponudi su svega dva paketa opreme – „elegans“ i „R-lajn“. Ovaj drugi je, zapravo, varijanta koja ima sportskije detalje a nije nužno i luksuzniji.

„Osamnaestice“ su standard kod oba, s tim što „R-lajn“ ima drugačiji dizajn felni. Po želji mogu da se doplate točkovi prečnika 19 i 20 inča, sa kojima Arteon izgleda još moćnije.

Čak i u osnovnoj konfiguraciji izgleda više nego atraktivno, pogotovo u zlatnoj boji. LED glavni farovi i zadnja svetla su takođe na spisku osnovne opreme, a poseban utisak i ostavlja široko treće stop svetlo koje se proteže gotovo celim zadnjim staklom.

Kao i kod Audija, Arteon ima takozvane dinamičke zadnje migavce koji takođe privlače veliku pažnju.
Suština koncepta je da je ovo kupe, iako ima i zadnji par vrata. To je istaknuto i vratima koja nemaju okvir stakla.

Moramo da priznamo, sve ovo izgleda vrlo otmeno. Hromirani detalji su suptilno primenjeni, a najviše ih je na prednjoj masci.

Elegancija se nastavlja i u unutrašnjosti. Komandna tabla je manje-više preuzeta iz Passata, a bogata oprema i ovde ostavlja utisak glamura.
Za početak, sedišta su standardno presvučena kombinacijom kože i alkantare. Vozačevo ima delimično električno podešavanje – nagiba naslona i lumbalne podrške u četiri pravca.

Prilično su tvrda, sa sportski izraženom bočnom podrškom. Standardno imaju izvlačenje prednjeg dela, odnosno podešavanje dužine, tako da udobno mogu da se smeste niske i visoke osobe.

Kada smo već kod prostora za sedenje, pozadi je iznenađujuće mnogo mesta. Pomislili smo da nema dovoljno prostora za glavu s obzirom na liniju krova iznad zadnjih sedišta, ali ipak nije tako. Bez problema mogu da sednu i vrlo visoke osobe, i to u punom komforu.
Ono što privlači najviše pažnje u kabini je svakako digitalni kokpit. Umesto klasičnih analognih instrumenata postavljen je displej, baš kao i na novim Audijima.

Atraktivni virtuelni instrumenti omogućavaju nekoliko vrsta prikaza u zavisnosti od potreba i afiniteta vozača.

Svakako najzanimljivije izgleda onaj gde mapa navigacije zauzima najveći deo središnjeg dela a sa strane su smanjeni kružni brzinomer i obrtomer.

Rezolucija je odlična i sve je vrlo lepo čitljivo i pregledno. Svakako je potrebno manje vremena da se pogled skrene s puta na instrumente nego na displej na centralnoj konzoli.

Po želji, može da se poruči i hed-ap displej koji omogućava još bolju bezbednost u vožnji.
Kao što smo očekivali, ergonomija je na najvišem nivou, baš kao i kvalitet materijala i završne obrade.

Radno okruženje nam je, kao što smo pomenuli, poznato iz Passata, s tim što je Arteon u startu bogatiji opremom.

Na našem tržištu Arteon je dostupan sa dva dizelaša i jednim benzincem. Reč je o 2.0 TDI motorima od 150 i 190 KS koji mogu da se poruče i sa pogonom na sva četiri točka.

Trenutno je u ponudi samo 1.5 TSI turbo benzinac od 150 KS.
S obzirom da je na našem testu „osnovni“ model, pod haubom je 2.0 TDI sa 150 KS, koji vrlo dobro poznajemo iz brojnih drugih modela.

Iako se na nekim tržištima nude i verzije sa manuelnim menjačima, kod nas je Arteon dostupan samo sa sedmostepenim DSG menjačem.

Volkswagen je odabrao duge prenosne odnose, što se odražava na subjektivni osećaj ubrzanja.

Na prvi pogled deluje da je auto trom i da ne ubrzava kako bi se očekivalo od motora sa 150 KS, ali na drugi, brzinomer otkriva neočekivano visoke brojke.

To potvrđuje i retrovizor gde su svi ostali sa semafora ostali daleko iza.
Koliko su prenosni odnosi dugi, možda najbolje oslikava podatak da se pri 130 km/h motor „vrti“ na veoma niskih 1850 o/min! Tada troši oko 6,2 l/100 km, što je rezultat za svako poštovanje.

Međutim, po gradu prosek raste, pa treba računati na potrošnju do osam litara.

Za one koji vole manuelnu promenu stepena prenosa, tu su komande na volanu. Odziv menjača na njih je veoma brz, pa ipak, menjač je toliko inteligentan da za manuelnom promenom brzina nema potrebe, osim kad se koči motorom.

Zadržavanjem desnog, odnosno plus tastera u trajanju od sekund i po, menjač se vraća u automatski režim.

Naravno, tu je i sportski mod, koji motor drži na nešto višim obrtajima kako bi u svakom trenutku bio spreman da najbrže i najsnažnije moguće povuče na komandu gasa.
Iako motor nije nešto specijalno utišan kada se stoji pored auta, zvučna izolacija kabine je veoma dobra, pa je u Arteonu tiho i pri vrlo velikim brzinama.

S obzirom da „osamnaestice“ nemaju previše nizak profil, auto je srednje tvrd.

Kaldrmu i sitne neravnine prilično meko upija, a vožnja po rupama nije baš bila u planu inženjera. Štaviše, ima prilično sportski karakter. Tu, pre svega, mislimo na vrlo direktan volan, koji ima dva kruga okretanja.

Arteon je definitivno kombinacija kupea, limuzine i sportskog automobila, u zavisnosti od motora koji se odabere.
Osim „dvadesetica“, kupci mogu da se odluče i za XDS elektronsku blokadu diferencijala, koja je standard uz jače motore. Ona omogućava bolje prijanjanje u krivinama i preciznije upravljanje.

Mogućnosti personalizacije su brojne, uključujući ambijentalno osvetljenje, dinamičke farove koji uz pomoć mape navigacije unapred znaju kad treba da osvetle krivinu i pre nego što na nju naiđete, specijalno Dynaudio ozvučenje snage 700 vati i još mnogo drugih luksuznih elemenata koje Arteon ozbiljno svrstavaju među premijum konkurenciju.
Zbog svega toga ima i odgovarajuću cenu, koja na našem tržištu počinje od 36.075 evra.

Testirani dizelaš sa DSG menjačem na akciji košta 36.990 evra za keš, odnosno 34.990 evra uz finansiranje preko Porše Mobilitija. U tu cenu uračunato je i mnogo dodatne opreme.

Arteon na vezi

Volkswagen je kupcima omogućio specifičnu uslugu "Security & Service" koja podrazumeva stalnu vezu sa automobilom.

Onlajn možete da saznate kada je sledeći redovan servis, koliko ima goriva u rezervoaru i slično.

Ako sistem u okviru svojih granica registruje sudar, automatski će se uspostaviti kontakt sa Volkswagen centrom za kupce.

Na ovaj način moguće je zavisno od situacije, alarmirati pomoć na licu mesta i proslediti relevantne informacije kao što su podaci o vozilu, broj osoba u automobilu ili lokacija.

Vozač može preko audio veze dobiti podršku i pomoć dok ne stigne hitna služba.

Usluga traje 10 godina.

Luksuzni detalji

Spisak standardne opreme je zaista dug i obuhvata mnogo luksuznih komada opreme koji se tiču komfora ali i bezbednosti.

Na primer, Arteon standardno ima trozonski klima-uređaj, alkantaru na sedištima, navigaciju, automatsku aktivaciju dugih svetala, kontrolu napuštanja saobraćajne trake, grejače prskalica za pranje stakla, prepoznavanje saobraćajnih znakova…

Prednji i zadnji parking senzori se podrazumevaju, baš kao i sistem za automatsko kočenje koji radi čak i unazad prilikom parkiranja, tako da se eliminiše mogućnost oštećenja karoserije.

Standard je i adaptivni tempomat koji automatski održava odstojanje od vozila ispred.

"Auto magazin" je nova edicija najstarijeg automobilskog časopisa u Srbiji. VW Arteon 2.0 TDI DSG Elegance
zapremina motora 1968 ccm
snaga 110 kW (150 KS) pri 3500-4000 o/min
maks. o. mom. 340 Nm pri 1750-3000 o/min
menjač automatizovan, 7 stepeni
dimenzije 4862/1871/1450 mm
međuos. rastojanje 2837 mm
prtljažnik 563/1557 l
rezervoar 66 l
masa 1643 kg
pneumatici 245/45 R18
maks. brzina 220 km/h
ubrzanje 0-100 km/h 9,1 s
potrošnja (fabrička) 5,4/4,0/4,5 l/100 km
emisija CO2 116 g/km

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

72 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: