Hakeri mogu da ukradu Model S za svega nekoliko sekundi VIDEO

Uprkos masi bezbednosnih sistema, Teslin Model S je moguće ukrasti za samo nekoliko sekundi.

Automobili

Izvor: B92

Četvrtak, 13.09.2018.

12:45

Hakeri mogu da ukradu Model S za svega nekoliko sekundi VIDEO

Istraživači sa Univerziteta Leven u Belgiji pronašli su način da kloniraju električni ključ Tesline perjanice čija je početna cena 75.000 dolara.

Ovaj sistem su demonstrirali na Konferenciji kriptografskog hardvera i ugradnih sistema u Amsterdamu u ponedeljak.

Jednostavno rečeno, automobil sam emituje radio signal niske frekvencije koji ključ detektuje i odgovara vlastitim frekvencijskim signalom.

Automobil potom emituje šifrovani "izazov" isgnal na koji ključ opet reaguje sa svojim šifrovanim odgovorom.

Kada automobil proveri ovaj odgovor dva puta, spreman je za otključavanje, zaključavanje i paljenje na dugme.

Belgijski istraživači su otkrili da mogu da "pokupe" inicijani automobilov signal prenosnim radiom sa nekoliko metara udaljenosti.

Potom snime dvostruki kodni odgovor ključa i propuste ga kroz masivnu kombinaciju svih mogućih ključeva od šest terabajta.

Ceo proces traje manje od dve sekunde. Kada je završen, istraživači emituju signal "lažnog" ključa, pokrenuću automobil i odvezu Model S. Prenosni radio koji su koristili može da se kupi u bilo kojoj elektronskoj radnji, dok mikrokompjuter koji obrađuje signale može da se nabavi preko interneta za manje od 40 dolara.

Lista ključeva od šest terabajta je uskladištena na prenosni hard-disk, a kompletan paket opreme se napaja sa svega nekoliko baterija.

Za ovaj propust nije kriva kompanija Tesla, već engleska firma Pektron koja proizvodi pomenuti ključ.

Istraživači sa pomenutog belgijskog univerziteta su obavestili Teslu o ovoj mani Modela S još 2017, a američka kompanija im je platila 10.000 dolara za njihov rad.

Međutim, Tesla je propust u relativno slaboj tehnologiji šifrovanja popravila tek u junu ove godine, ažuriranjem šifrovanja i softvera koji omogućava vozaču da postavi unošenje PIN koda kako bi se automobil upalio.

To znači da je Tesla pre juna 2018. prodavala Model S sa propustom u bezbednosnom sistemu, osim ako vlasnici nisu kupili nov, 150 dolara vredan elektronski ključ.

Kloniranje ključa je jedan od nekoliko metoda krađe automobila sa kejles (keyless) sistemom. Godinama su lopovi bili sposobni da istovremeno drže jedan radio uređaj pored ključa vozača, a drugi pored vozila kako bi napravili "most" između signala i prevarili automobil da je ključ pored njega, na šta on reaguje otključavanjem i mogućnošću da se upali na dugme.

Ovakvi "napadi" koštaju vlasnike automobila na milion dolara, iako je 2017. godine jedno kinesko istraživanje ukazalo da ga je moguće sprečiti opremom koja košta samo 22 dolara.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

14 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: