Ponedeljak, 07.09.2020.

10:45

Jedna od čestih grešaka vozača – zašto menjač treba ubaciti u nižu "brzinu" pre preticanja

Izvor: B92

Jedna od èestih grešaka vozaèa – zašto menjaè treba ubaciti u nižu "brzinu" pre preticanja IMAGE SOURCE
IMAGE DESCRIPTION

88 Komentari

Sortiraj po:

Lancia Delta

pre 3 godine

@Kosta, zato sto se na brojke i svodi. Mehanicka karakteristika svakog motora je poznata, kao i prenosni odnosi u menjacu. Kada ispitas svaku situaciju kroz brojeve, dodjes do zakljucka kada dobijas najvece ubrzanje, i kakvi su limiti takvog nacina voznje. Odnosno taj princip o kome govoris. A princip je taj da se najvece ubrzanje dobija u najmanjem mogucem stepenu prenosa, o cemu govori i clanak. Ovo bi sve trebalo da bude i intuitivno jasno, ali ocigledno mnogima nije, pa su pisali kako je na magistrali najbolje preticati petom sa 2000 rpm, jer se tada ima maksimalni moment. To je razlog konkretno za 80 km/h. Ako imas neku primedbu po pitanju mog rezona, ako mislis da nesto nije tacno, to ima smisla pisati, ali ove prazne price, tipa 'za sta si se uhvatio' i 'nije to bas tako', ne vode nicem konstruktivnom.

Kosta

pre 3 godine

@lancia

Jesi brate, pisao si. Zašto si se uhvatio brojki, te treća, te 80 kmh, te 2000 obrtaja?

Ovde je tema primena principa, a ne rešenja sa svaku datu situaciju.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Kosta, i o tome sam pisao... Naravno da neces na 80 km/h da prebacujes u drugu, kada bi se na toj brzini i u tom stepenu prenosa nasao u blokadi obrtaja motora. Bukvalno sam tim recima napisao, odnosno uzeo sam u obzir granicne uslove. Mislim, pored toga sto sam stavio te limite u proracun, treba imati i zdravog razuma u voznji. Za taj primer (magistrala, preticanje sa 80 km/h) je najbolje prebaciti u trecu, i tako zapoceti preticanje. Ako ima potrebe u toku preticanja prebacis u cetvrtu. Ako naidjes na kamion koji ide 50 km/h, gde si u trecoj na oko 2000 rpm, neces najbrze preteci tako sto samo potopis gas u trecoj, nego ako vratis u drugu. Mislim da je jasno da je potpuno besmisleno vracati u prvu u toj situaciji. Znaci uvek se krece od pretpostavke da se konstantnom brzinom vozi u stepenu prenosa koji omogucava najmanju potrosnju. Mislim, ko vozi 80 km/h trecom, zaista nema potrebe da prebacuje u nizi stepen prenosa, ali taj ima mnogo veci problem po pitanju potrosnje, zdravog razuma, itd.

Kosta

pre 3 godine

@lancia delta

Ja tebe razumem, ali obrati pažnju na sledeće: sa stanovišta fizike ubrzanje je najveće kada je obrtni moment na tocku maximalan.

S prebacivanjem u niži stepen prenosa obtni moment na točku se uvećava. Pošto je automobil u pokretu, broj obrtaja motora se uvećava. Ako je novi broj obrtaja izvan max Power output range, saltanje nema Smisla.
Ovo je relevantno obzirom da je
Tema diskusije potreba za saltanjem u nižu brzinu za preticanje.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Kosta, objasnjenja imas u svim komentarima koje sam pisao ispod, sa sve proracunima. Turbo dizel maksimalnu snagu postize na 4000 rpm, i daje veci moment na tocku u nizem stepenu prenosa na tim obrtajima, nego u visim stepenima prenosa na 2000 ili 3000 rpm. S obzirom da moment pocinje znacajno opada nakon zone maksimalne snage, idealni trenutak za promenu u visi stepen prenosa je onaj kada se u visem stepenu dobija veci moment na tocku nego u nizem stepenu prenosa. Menjaci se podesavaju tako da je to uvek nakon zone maksimalme snage, u opsegu 4200 rpm, pa sve do 4800 rpm. Imas snimak kick downa dsg u 2.0 tdi 170 hp, gde menjac prebacuje iz seste u trecu na 4000 rpm, ubrzava sve do 4700 rpm, i onda menja u cetvrtu. Pa opet vrti do 4700 rpm, pa menja u petu. Zato sto se za taj motor proracunom dobija da nakon 4700 rpm u trecoj imas veci moment na tocku u cetvrtoj, gde ces biti na nekih 3300 rpm. Ne znam sta ti smatras pod 'optimalnim opsegom motora', ali za ubrzanje to svakako nije zona maksimalnog momenta. Jer se maksimalno ubrzanje dobija sa maksimalnim momentom na tocku, a ne maksimalnim momemtom motora. Ja mogu ovo da napisem jos hiljadu puta, nije problem

Kosta

pre 3 godine

Maksimalno ubrzanje se dobija sa maksinalnim momentom na tocku, a ne sa maksimalnim momentom motora. Dakle uvek u sto nizem stepenu prenosa.

Ovo zahteva pojašnjenje - obrtni moment dolazi od motora, menjač služi za torque multiplication. Motor koji je van optimalnog opsega je mrtvo puvalo bez Obzira na poziciju prenosa u menjaču.

Lancia Delta

pre 3 godine

@leptehebo, opet netacno. Maksimalno ubrzanje se dobija sa maksinalnim momentom na tocku, a ne sa maksimalnim momentom motora. Dakle uvek u sto nizem stepenu prenosa, dok se ne prodje zona maksimalne snage, koja je kod dizela inace na 4000 rpm, a ne na 3600 rpm. Jedino u prvom stepenu prenosa je tacno to sto svi pisete, jer se tada zaista u zoni maksimalnog momenta motora dobija i maksimalni moment na tocku. Ali iz prve ne mozes da ubacis u nizi stepen prenosa, tako da je ocigledno zasto je to tako. Kada u prvom stepenu prenosa dodjes u zonu maksimalne snage na oko 4000 rpm, imaces i dalje mnogo veci moment na tocku, nego u bilo kojoj zoni obrtaja u drugom stepenu prenosa (pa i na 2000 rpm), da ne pricamo o trecem stepenu prenosa. Mrzi me stvarno opet da postavljam racunski dokaz, ko do sada nije shvatio, verovatno nikada nece.

leptehebo

pre 3 godine

@urke

Sta rece? Za nekoga ko je samo teoteticar to ima smisla sto si rekao jer ne poznaje materiju u realnosti.

Obrtni moment je vazan za elasticnost motora, odnosno startnost I ubrzanje, I dobro je da ga ima sto vise u sto vecem rasponu obrtaja I da je linearan, odnosno iste kolicine u odredjenom rasponu obrtaja. Dakle, da vuce od niskih obrtaja do visokih istim intenzitetom koliko je mpguce. To turbo omogucava.

Konjska snaga je jedino za to koliko brzo ce auto ici, maksimalno I u svakoj brzini ponaosob.

Dakle da banalizujemo, ako u trecoj vozis 110km/h I u toku si preticanja, tvoj motor vec radi na recimo 4.500o/min I blizu je crvenog polja (dizel). Da stiskas gas I dalje nema smisla jer je to vec previse obrtaja. Naravno da ces da saltas u visu jer je vrhunac snage za Nm I O/min odavno prosao na nizim obrtajima.

Za Nm je raspon od recimo 1.600 do 3.800 O/min a KS na 3.600 O/min je max. recimo. Nisam uzeo neki specifican motor vec samo primer. Dakle, izmedju x I y broja obrtaja ubrzanje je najvece a na z obrtajima postize maksimalnu snagu.

Урке

pre 3 godine

Molim da mi neko objasni - ako je auto na maksimalnom obrtnom momentu u trenutku preticanja, zašto bi neko prebacivao u niži stepen prenosa?
(Milorad, 07. septembar 2020 18:53)
Објашњење: Можда је максимални обртни момент али их мало коња преводи у користан рад, на 1500 обртаја мотор генерише мало коњских снага, додај томе висок степен преноса и имаш мртво пувало.

Cvija

pre 3 godine

Sve cesce izbijaju pompezni naslovi,jos ako izazivaju osecaj krivice,to je onda pun pogodak.Ovog puta ciljana grupa su sujetni zavisnici automobila.Jedna veoma lakoverna I ranjiva grupa.I naravno tekst I savet ne idu u korist vec na stetu citaoca...Naravno nacice se jedan deo koji CE to u praksi da testira....Mislim,ovo je savet tipa"ruke obavezno perite minimum 20 sekundi"

Lancia Delta

pre 3 godine

@Milorad, odes na sajt automobile-catalog. com, nadjes 2003 Kia Sorento 2.5 crdi i procitas sledece:
max speed on III gear 109 km/h
80-120 km/h in IV gear 11.5 s
80-120 km/h in V gear 15.1
Uz dodatno objasnjenje koje kaze: if the acceleration 80-120 in V gear is higher than 15 sec, the car will be felt rather slowly reacting and will require downshifting very often in road conditions.
Znaci to je za obicne putne uslove.
Dalje procitas sa grafika kolika je brzina u petoj na 2000 rpm. Nadjes da je to oko 80 km/h. Nadjes koliko je obrtaja u trecoj i vidis da je oko 3300 rpm. E onda nadjes moment: na 2000 rpm motor daje 314 Nm, pomnozeno sa prenosnim odnosom u petoj od 0.79, daje 248 Nm na tocku. Pa pogledas na 3300 rpm, motor daje moment 293 Nm, pomnozeno sa prenosnim odnosom u trecoj od 1.29, daje 378 Nm na tocku. Kazi ti sad meni, hoces imati jace ubrzanje sa 378 Nm na tocku, ili sa 248 Nm na tocku? Taj motor inace postize maksimalnu snagu na 3800 rpm, a vec na 4300 ulazi u crveno. Znaci ti trecom imas fore 1000 rpm da nabijas brzinu u toj situaciji, pa tek onda da prebacis u cetvrtu. Eto, to ce ukratko da se desi. Ako imas taj auto, javi se na meil dole, pa da proverimo zajedno.

Milorad

pre 3 godine

Lancia Delta@
"Ono sto vam fizika, ne ja, kaze, je da biste imali snaznije ubrzanje da prebacite iz pete u cetvrtu, a jos snaznije ako prebacite u trecu. Ako moze u trecu, tj. ako ste na brzinama od 70 do 90 km/h."

Meni ovo dovoljno da dalje ne čitam.
Sedi npr. u KIA Sorento 2.5 CRDI (npr. 2004), u petoj brzini na 2000 o/min ubaci u treću (pošto će tada još snažnije da ubrza) i kreni u preticanje pa javi šta kaže fizika.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, moj stil voznje je takav da kada preticem, to radim najbrze moguce. Kada ne preticem, nego vozim konstantnom brzinom, onda to radim u sto vecem stepenu prenosa, da bih smanjio potrosnju. Ne pricam ja o trkama i o tome da treba da drzis auto neprestano u visokim obrtajima, kada se i desava pregrevanje ulja i preterano se opterecuje motor. Poenta je da samo kada pretices izvuces maksimalne performanse, a zatim nastavis konstantnom brzinom u odgovarajucem stepenu prenosa, tj. onom koji postize najmanju potrosnju. Kao sto smo zakljucili, moguce je preteci i petom i sestom, i u nekim situacijama je potpuno opravdano, kada se ima vremena. Ali to nije i najbrzi nacin da se pretekne. A razlike su drasticne, citave sekunde su u pitanju, sto moze da se dobije i racunski. Ali mnogo lakse ti je da odes na sajt zeperfs.com i da pogledas vremena za medjuubrzanja. Npr. za Golf 7 1.6 TDI 115 KS, imas vremena za ubrzanje 80 do 120 km/h. Pa se trecom postize vreme 7.4 s, cetvrtom 9.1s, a petom cak 13.1 s. Dakle sekunde cele. I ovo vazi za svaki auto, proveri. To su razlike izmedju toga da li ces zavrsiti ispod kamiona koji ti dolazi u susret, ili ces sacuvati glavu sebi i onima koje vozis.

Lancia Delta

pre 3 godine

Au, ljudi, neverovatni ste. Turbo dizel motor postize maksimalni moment na oko 2000 rpm, kod modernih motora zadrzava tu vrednost sve do oko 3000 rpm. Maksimalnu snagu postize na oko 4000 rpm. SVAKI turbo dizel. Maksimalno ubrzanje se postize pri maksimalnom momentu NA TOCKU, ne na motoru. Maksimalni monent na tocku se uvek dobija u zoni maksimalne snage, ne u zonu maksimalnog momenta, sto se i pokaze jednostavnim proracunom. Nisam ja izmislio fiziku. To sto vi procenjujete da nema potrebe, pa preticete u petoj sa 2000 rpm, jer ste zadovoljni odzivom na gas u tom opsegu obrtaja, je zato sto u tom opsegu obrtaja najvise osecate silu koja vas pritiska za sediste (trzaj, drugi izvod brzine). I ako ste zadovoljni time, super, samo napred. Ono sto vam fizika, ne ja, kaze, je da biste imali snaznije ubrzanje da prebacite iz pete u cetvrtu, a jos snaznije ako prebacite u trecu. Ako moze u trecu, tj. ako ste na brzinama od 70 do 90 km/h. Ako vozite 80 km/h u trecoj, sigurno necete vracati u drugu, jer bi tada motor usao u blokadu. Mesate snagu i moment, dajete pausalne procene tipa 'od 2 do 3000 rpm dizel daje najbolju snagu'. Sta znaci 'najbolja snaga'?? Ne znate ni kako ozgleda mehanicka karakteristika turbo dizela. Ne znate da turbo benzinac ima isti oblik mehanicke karakteristike kao turbo dizel, i da se vozi maltene isto, osim sto mu je crveno polje pomereno na oko 5500 rpm. Ali isto daje maksimalni moment na oko 2000 rpm. Dao sam meil dole, slobodno se javite, zakazacemo test voznju jednog ispravnog turbo dizela, pa cete videti kako izgleda izvlacenje maksimalnih performansi iz takvog motora.

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Ne znam kakav je tvoj stil voznje i to potenciranje izvlacenja maksimuma iz motora/mjenjaca mi izgleda kao jurnjava za vremenima na stazi, gdje je u trkama svaka desetinka bitna. Nemam ja nista od toga, niti forsiram vozilo do te granice. Mada ne bih o tome za koliko se nekad stizalo ''koridorom'' od BL do BG, recimo brze nego neko auto putem...
Ako vec baratas proracunima o ubrzanjima mozes li dat neki uporedni podatak za jedno prosjecno preticanje koja je razlika ako ga zapocnem sa 2000-2500 i zavrsim sa 3500 ili zapocnem sa 3500-4000? Zapravo koliko je to bitno za obicnog vozaca koji ne juri za vremenom (zurba, upadanje u makazice)?
Ne potapam gas na malim obrtajima (znam koliko trpi kvacilo i mjenjac zbog toga), sto bi rekli prvo ''zaigram'' auto, niti kilavim po putu, al' nikakvog smisla ne vidim u zakucavanju do crvenog... Takav stil voznje prepustam ''paljevinama'' koje se ulijecu u makazice i preticu kolone vozila... Iskreno iz tvojih komentara i nametanja stava o takvim ubrzanjima nisam bas siguran kakvoj grupi vozaca pripadas. Usput za tvoju info Golf 7 1.6, TDI nema plivajujuci, a ne znam kako prolaze plivajuci na onom Pasatu pri onakvim saltanjima...
Da me ne shvatis pogresno nista posebno nisam naucio iz tvojih komentara osim kako da vozim sportskim stilom uz maksimalno izvlacenje brzine iz vozila, od cega samo mogu samo da kidam motor pa umjesto da me perfektno posluzi 200-300 000km, jedino da poveca potrosnju ulja i rasipanje po motoru popustanjem dihtunga zbog toplotnog i mehanickog opterecenja. Ako se motor ne trosi drasticno na tako visokim obrtajima zasto mu temp ulja drasticno skace u takvim situacijama?

magla svuda oko nas

pre 3 godine

1.6 mjet, 120 ks, prvu, drugu, trecu saltam na nekih 2000 rpm, ne moram ni da gledam u kilometar sat, , 4 na 1.800, 5 brzinu isto saltam na 1.800 rpm, osecam prosto da je za motor tako najbolje, po brzinama bi izgledalo ovako, u 4 na nekih 45-50kmh, vec auto osetno se muci u trecoj na ovim brzinama, jer ima skracene nize stepene prenosa zbog 6te brzine, u 5tu saltam na nekih 60- 65 kmh i u 6 na 80+ kmh, naravno prilikom preticanja, a 80% njih je na brzini oko 60-70kmh a vec sam u 5oj ,kada ispred mene je neki kamion ili neko ko gnjavi, ja ga vratim u 4 brzinu, zasto bih ga vracao u trecu??? auto je tada vec na nekih 2.000 - 2100 rpm i tom opsegu od 2 -3000 rpm dizel daje najbolju snagu i mislim da je i najbolje za motor.. kada preticem na brzinama od oko 80-90 kmh a u 5oj sam brzini, motor je vec na 2.000 i ima odlican odziv na gas za vise nego bezbedno i brzo preticanje, ne znam zato bih ga cimao u 4tu na 90kmh??? koja je logika, da u 4oj izadjem iz preticanja na 110 kmh na 3300 - 3500 obrtaja, nema potrebe kada ste vec na 2.000 rpm na da vracate u nizi stepen prenosa! govorim za dizel naravno, za benzinca sve isto vazi ali za 1000 rpm gore, dakle od 3000 obrtaja..

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, to je druga stvar kako ces ti da procenis situaciju. Ako nema nikoga kilometrima ispred u suprotnoj traci, mozes lagano da pretices, petom, sestom kako god hoces. Ali ja bih sve jedno preporucio da to obavis sto brze, jer nikad ne znas ko ce da izleti sa sporednog puta ili nesto slicno. Zato kazem, uvek u sto manji stepen prenosa, jer su tako maksimalne performanse. Ako neces bas i trecu, bar u cetvrtu prebaci. I o tome sve vreme pricamo. Kao sto se vidi na snimku. Znaci ide iz seste u trecu, jer bi u drugoj na 90 km/h bio preko 5000 rpm, sto je blokada. U trecoj je ta brzina na 4000 rpm, i odatle ide iza zone maksimalne snage i menja u cetvrtu na 4700 rpm. Dalje menjanje brzina ce se, dok god je papucica gasa do poda, obavljati na 4700 rpm, a to na koje ce obrtaje da padne nakon menjanja, zavisi samo od prenosnih odnosa menjaca. Treca ima oko 1.3, cetvrta oko 1, pa kada se iz toga izracuna 4700*1/1.3 = 3600 rpm, dobijes gde ce da bude u cetvrtoj nakon menjanja brzine. Tako da nema price o tome da se bolje performanse dobijaju u vecem stepenu prenosa. Opet pricam o ubrzanju. Nemoj da mesas ubrzanje i maksimalnu brzinu. Maksimalna brzina se postize u najvecem stepenu prenosa, ali najbrze ces stici do te masimalne brzine iz sto nizeg stepena prenosa. Sto se kamiona i teretnih kombija tice, njima je motor softverski ogranicen u visokim obrtajima, tako da zaista nema smisla terati ih preko 3500 rpm, ali to je zato sto oni i nisu zamisljeni za iole brzu voznju, nego za, jelte, prenos tereta. Neki TDI motori hoce da izdahnu vec na 3500 rpm, i to je uglavnom zato sto su presli pola miliona ili vise km. Probaj da stavis na valjke takav auto, pa da vidis kakva ce mehanicka karakteristika da izadje. Nece imati veze sa fabrickom. Ja ovde pricam o ispravnim automobilima, za koje je uvek definisana oblast maksimalne snage na oko 4000 rpm. I jos nesto, to kako ti vidis i osecas ubrzanje nije merodavno, vec je jako subjektivno. Telo najvise oseca ubrzanje u zoni maksimalnog momenta, na oko 2000 rpm. Zato tada imas subjektivni osecaj da auto polece, jer te taj nagli udar maksimalnog momenta prilepi za sediste. Zato i stradaju zamajci, jer ljudi kazu, ma lepi vec na 1500 rpm, sta ima da saltam. Ali jedina objektivna stvar je da uzmes stopericu i izmeris. Pre toga proveri da li ti je motor u ispravnom stanju, jer ako mu je kriva momenta drugacija od fabricke zbog toga sto je turbina pri kraju radnog veka, ili pusta negde vazduh, ili ko zna sta drugo, onda cela ova prica pada u vodu.

aca

pre 3 godine

Dakle, vozim trećom 80 km/h i da bi pretekao onog ispred sebe, trebalo bi da idem u nižu brzinu (drugu)....Šta sve neću da pročitam!?!?
(Over And Out, 7. septembar 2020 11:51)

Gresis! Pravilno je da sa 80 km/h budes u drugoj, i kad obilazis samo ga vratis u prvu.

Srđan BL

pre 3 godine

Eee pa brate, care i sl... Uvazavam vase zvanje i znanje, al' sad ta prica kako pogresno vozim citav zivot, bas me nasmija... Odnosno, kako bas u svakom preticanju treba da potezem za 4000-5000 o/min mi je u glupost, da izigravam Kimija u svako preticanju... Druze, brzinu (stepen prenosa) i optimalan broj obrtaja da odradim preticanje prilagodjavam situaciji, i naravno da potezem za nizim stepenom prenosa, ako treba. U praksi ne vidim potrebu za tim, ako to mogu uraditi komfornije...
Mozda ne vidimo isto, ali (nakon tog kick downa) do 4700 su isle nize brzine, a vise startale na oko 3000 (a ne na 4000)... Jos jedna stvar vezana za automatike i kick down, kao nacin ubrzanja koju kao inzinjer vjerovatno znate... Ne poznaje automatik da li automobil pun putnika i koliko je brdo ispred njega, pa je i to vjerovatno razlog vise za vise za takve obrtaje (za razliku od manuelnog mijenjanja)... Meni u svakodnevnom zivotu je to suvisno, kao i vecini vozaca...
Evo bas vcrs probah ubrzanje sa 2500 o/min i ubrzanje sa 4000o/min, al nesto mi se kazaljka od obrtaja i brzine sporo penje sa 4000 u odnosu na 2500... Ne znam kako onda da dobijem to bolje ubrzanje (kad svi proizvodjaci trimuju TD motore na max obrtni moment do 3500-4000o/min). Tek da vidis kako kazaljka brzine i obrtaja pocne stagnirati na 2500 (zeleno podrucje od 1500-2500o/min) kod Iveco Eurocarga 75E14, ako nisi u pola preticanja ubacio u visu nisi ni prestigao... Mozes probati i Golf V 1.9 TDI 66kW, kako mu ubrzanje izgleda nakon 3000 o/min, moj care kao da mu neko turbinu iskljuci pa postane SDI. Tako ti se ponasa vecina TDI, HDi, TDCi i sl motora na nasim putevima, koji iz 2 litra izvlace 100ak KS...
Jos jednom za kraj... Probah visoke obrtaje na jednoj sedmici, a mogu sutra i na drugoj, al na 4000 o/min nema nista osim urlanja motora i sporog rasta brzine i obrtaja...
U nizem stepenu je mozda motor najbrzi (najbrze dize obrtaje), al nisam suguran i za brzinu, jer si napisao da su nize brzine brze od visih... Kojom logikom ne znam, al' auto putem se ne vozi u nizim...

Lancia Delta

pre 3 godine

Da ne pricamo o tome sto potapanje gasa na 1500 rpm lose utice na plivajuci zamajac, to maltene svako ko je ikada vozio dizela zna. Tada motor snazno vibrira, jer se uslovno receno, muci da ubrza, pa sve te vibracije skuplja plivajuci. To je pogotovo opasno kod dizela koji imaju velike vrednosti momenta. Ne cuvas takvom voznjom ni jednu komponentu

Lancia Delta

pre 3 godine

@Vladan, uglavnom. Licno gledam u obrtomer, ali slazem se da moze i po osecaju. Mada je u trkama automobila velika nauka tacan trenutak u kome se menja stepen prenosa kod ubrzanja. Veruj da se sekunde gube ako se prebaci prekasno, ili prerano. Cak se i krivine nazivaju po stepenu prenosa u kojem se prolaze. Pa tako kazu 'third gear corner' npr. Pri preticanju i nije bitno da li menjas na 4400 rpm ili 4700 rpm, razlike su marginalne. Ali je svakako to opseg na kome se postizu maksimalne performanse kod dizela, nikako na 3000 rpm

Lancia Delta

pre 3 godine

Jao bre, care, pa da li je moguce? Lepo se vidi na snimku da menjac prebaci iz seste u trecu, i da obrtaji skoce na 4000 rpm. Cemu te price kad te snimak demantuje? Lepo se vidi i da se u visu brzinu prebacuje na 4700 rpm. Znas zasto? Zato sto od tog trenutka, moment na tocku je veci u visoj nego u nizoj brzini, i blokada je blizu. Koje su sanse da sam iz prve naisao na klip gde je softver menjaca modifikovan? Evo posalji neki drugi klip koji potvrdjuje tvoju pricu. Jos bolje, sedi u jedan od tih milion auta koje si vozio, snimi kick down i posalji mi. Molim te. Nije nista drugacije 'trimovano' ni na drugim motorima, prenosni odnosi se uvek tako zadaju. Ti pricas o voznji, a ja radim kao razvojni inzenjer u auto industriji. Znam kako se projektuju prenosni odnosi menjaca. Zato i pricam sve ovo. A sto se tice prakse, Dobracina 19, Beograd, dodji kad god hoces da ti pokazem kako to u praksi izgleda. Ja razumem da je tesko prihvatiti da vec decenijama vozis pogresno, ali laganje o ociglednim stvarima, kao za ovaj video klip, ne vodi nicemu. Sto se tice motora F1, oni se vrte na preko 12000 rpm. Otpori kretanju su srazmerni kvadratu brzine, pa ti racunaj koliko je to puta vece opterecenje, nego za dizel na 4500 rpm. E zato i manje traju. Dizelu nista nece biti na toj brzini obrtanja, sto pokazuje i video klip, gde dsg menja brzine na 4700 rpm.
d.nambr.van@gmail.com javi se slobodno oko te probne voznje, naucices svasta korisno

Vladan

pre 3 godine

Sve ovo se uči iskustvom i voznjom, pustite matematiku i fiziku, uvežban vozač oseća auto, kad je iza auta koji nameravaa da pretekne, šalta u nizu, kreće u preticanje , zna kad je brzina dosegla svoj najveći obrti moment, jedostavno oseća auto, salta u višu i odlazi. Nema se tu vremena za gledanje u obrtaje, gleda se put,vozilo koje pretičeš, eventualno vozila koja ti dolaze u susret.

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Mislim da ni ti ne mozes znati o kakvom je automoboli rijec na tom klipu, tj. da li elektronika mijenjana (chip-tuning ili parametri rada DSG-a)... Nakon tok kick downa obrtaji su vracani na 3000o/min, sto znaci da 4000 o/min ipak nisu optimum za ubrzavanje, jer bi u suprotnom stalno mijenjao brzine od 4000-5000 o/min.. Osim toga radi se o motoru koji iz manje zapremine isporucuje puno vise snage, pa je i rad potpuno drugacije ''trimovan'' kroz obrtaje od vecine TDI, HDi, dCi motora na nasim cestama.
Mislim da sa nekih 50-60.000km godisnje, na svim kategorijama mogu i tebe nesto nauciti o ''vjestinama'' u voznji. Iz svega vidim da ti je teorija o voznji i automobilima jaca strana, al' ti praksa nije nesto uvjerljva... Za svaki motor su obrtaji ''problem'' inace bi motori F1 prelazili par stotina hiljada km, a ne samo par stotina km...
Ne desavaju se sobracajke na Ibarskoj sto se pocinje preticanje sa 1500 o/min, vec sto se pretice na punoj i pri ''divljackim'' brzinama... Svaki vozac koji zapocne preticanje prilagodjeno situaciji ga i zavrsi... Ne zavrse oni koji iznenade na punoj liniji ili ulete agresivno bez dobre provjere uslova saobracaja.... Teoreticara ja puno, al nas ''ubi'' praksa...

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, aman covece, treba da promenis brzinu na 4500 rpm, citas li uopste sta pisem? Niko tebi ne brani da pretices sestom, tvoja stvar, ali nemoj da mi objasnjavas ovde kako je to brze jace bolje od preticanja u manjem stepenu prenosa. Poslao sam ti i snimak kako dsg radi. Ajde i da nisi neki vest vozac, pa ne umes u toku preticanja da prebacis iz trece u cetvrtu, kada stignes do 4500 rpm, ali onda vrati bar iz seste ili pete u cetvrtu. Nema tu motor sta da isporucuje skoro svu snagu, njegova mehanicka karakteristika je ista u svakom srepenu prenosa. Pricamo sve vreme o menjacu i u kom stepenu prenosa auto ima najvece ubrzanje. To je uvek u najmanjem mogucem, nevezano za tip motora, da li je dizel ili benzin. Evo cak i u elektricne automobile se stavljaju menjaci. Porsche Taycan ima dva stepena prenosa. Sta mislis u kom ima jace ubrzanje?

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, ne znam ja šta si ti vozio. Evo brzom pretragom na youtube sam našao passat 2.0 tdi 170hp sa dsg, koji kada na 90 km/h u šestoj na oko 1500 rpm, potopi gas, menjač prebaci u treću na 4000 rpm. Slobodno pogledaj jedno 5, 6 puta, da zapamtiš.
https://www.youtube.com/watch?v=c47PwK0g38M&ab_channel=onkelrene581

Lancia Delta

pre 3 godine

@pukovnik, to nije tacno. Najvece ubrzanje postizes sa maksimalnim momentom na tocku. Preporucujem i tebi da procitas proracun koji sam napisao par komentara ispod. Maksimalni moment na tocku imas u zoni maksimalne snage. Tako kako si ti napisao, nikada se ni ne dodje do maksimalne snage motora. Evo primer: vozis ti taj svoj turbo dizel, koji ima 400 Nm na 2000 rpm i 200 KS na 4000 rpm, kako si opisao. Na 3500 rpm u trecoj imas oko 350 Nm na motoru, pomnozeno sa prenosnim odnosom 1.32, daje 460 Nm na tocku. Ako pre toga prebacis u cevrtu, recimo na 3000 rpm, tebi obrtaji padaju na oko 2200 rpm, gde imas manje od 400 Nm, pomnozeno sa prenosnim odnosom u cetvrtoj koji je oko 1, daje manje od 400 Nm na tocku. Zasto bi smanjivao sebi moment na tocku, ako znas da je to ono sto te ubrzava?? Recimo da teras trecom do crvenog, na 4500 rpm, gde motor daje oko 270 Nm, odnosno 350 Nm na tocku. Onda prebacujes u cetvrtu, obrtaji padaju na oko 3400 rpm, gde motor daje onih oko 350 Nm, sto je u cetvrtoj i 350 Nm na tocku. Dakle, vidi se da tek tad ima smisla da prebacujes u cetvrtu, ne jer dobijas veci moment na tocku, vec zato sto nakon 4500 rpm, moment turbo dizel motora naglo opada i blizi mu se blokada. Generalno je to i pravilo, da se za maksimalne performanse stepen prenosa menja nesto posle tacke maksimalne snage, na ne vise od 4500 rpm, kod dizela. Tako su uvek podeseni prenosni odnosi menjaca, i prakticno nikada ne mozes da dobijes veci moment na tocku u vecem stepenu prenosa. Opet kazem, sedi i probaj tako kako si ti zamislio, pa onda menjaj brzine na 4400, 4500 rpm, i izmeri vreme. Iznenadices se

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Znaci sa TDom treba prestizati kada motor isporuci skoro svu snagu i vise ne moze ubrzavati jer je isporucio max obrtni moment? Sjajno objasnjenje... Koji si ti 'lik', odusevljavas me...

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, dogovoreno:
1. Snaga je proizvod momenta i ugaone brzine kod obrtnog kretanja, odnosno sile i brzine u linearnom kretanju. Moment je velicina koja tezi da okrece neko telo, ekvivalent sili u linearnom kretanju.
2. Ekvivalentna snaga pokrece telo u kretanje. Moment odredjuje intenzitet ubrzanja.
3. Maksimalna snaga. Ubrzanje je direktno zavisno od momenta na tocku, a najveci moment na tocku se dobija u zoni maksimalne snage. Procitaj opet onaj jednostavni proracun, i videces u kom stepenu prenosa imas maksimalni moment na tocku. To je uvek u sto manjem stepenu prenosa. Ako mislis da nesto nije tacno u proracunu, kazi sta. I opet ti preporucujem, sedi u auto i probaj ubrzanja kako sam ti predlozio, pa vidi kada ces biti najbrzi.

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
p.s.
Evo vec 23 godine sam vozac (iako sam sa 14-15 god. vec vozio samostalno), svih kategorija... U tom periodu vozio 60-70 vozila od motocikla do autobusa i onda citam ''nebuloze'' ''likova'' poput tebe o tome kako se ubrzava vozilom... Kick-down sam prosao jos prije 15ak godina u Mercedesu CLS-u... Niti jedan DSG uparen sa TDI motorom ne vraca u nizu brzinu na 3500o/min., al na benzincu hoce... Drug moj, veze ti nemas...

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Nemam vremena da pisem eseje, al' cu probati sto krace...
Prilicno mi je jasno sta je max snaga, a sta max obrtni moment, ali nisam siguran za tebe... Upravo to sto pises o snazi i obrtnom momentu pobija neke tvoje tvrdnje...
Ako moze da mi laicki objasnis:
1. razliku izmedju ta dva pojma (snaga i obrtni moment) ?
2. kakva je uloga jednog i drugog za medjuubrzanja u skladu sa adekvatnim stepenom prenosa?
3. sta je bitnije za ubrzanje, tj. max snaga kao krajnja tacka u isporuci snage ili obrtni momenat kao podrucje rada motora u kojem ce najbrze isporuciti najveci dio svoje snage (direktno vezano za broj 2)?
Kada odgovoris na ovo zavrsili smo diskusiju o TD motorima...

pukovnik Bjelajac

pre 3 godine

@lancia delta

Najbolje ubrzanje od 70-120 kod TD se postiže kad se započne sa trećom, pa se prebaci u četvrtu kad se stigne do gornje granice najvećeg obrtnog momenta, pa se opet prebaci u petu, kad se stigne do gornje granice najvećeg obrtnog momenta.

Dakle, npr, na autu je maksimalni obrtni moment u rasponu od 2000-3000 obrtaja.

Daje se gas u trećoj na 2000 obrtaja i gazi se do 3000. Brzina raste sa 50 na 80 km/h.

Na 3000 se prebaci u četvrtu, obrtaji padnu na 2000, gazi se i dalje do 3000. Brzina raste sa 80 na 110, i onda u petu.

Tako je najkraće vreme za postizanje te brzine

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, dizelu, kao i svakom drugom motoru, ništa ne smeta da radi u obrtajima preporučenim od proizvođača, što će reći do blokade motora. Ti sad meni hoćeš da kažeš da je proizvođač koji je napravio motor da dostiže maksimalnu snagu na 4000 rpm lud, zato što imaš TDI u dvorištu, i nikada ne pretičeš sa maksimalnom snagom. Pa stvarno hit. Hoćeš da mi objasniš kako se to gine pri preticanju sa 3500 rpm? Šta, kada dostigneš 120 km/h u trećoj ne umeš da prebaciš u četvrtu? To je onda problem do tebe. Ali kažem ti još jednom, ako ti je viša matematika da izračunaš za svoj auto preko prenosnih odnosa menjača, sedi u taj 1.6 TDI i probaj da ubrzaš sa 70 na 120 km/h u petoj, četvrtoj i trećoj (ako ne dohvataš 120 pre 4500 rpm u trećoj, ti onda idi do 110 km/h u sva tri slučaja). E onda se javi da kažeš kada si bio najbrži. A priče o 'poderavanju' motora zaobiđi. Onda su svi dizeli upareni sa automatiko 'poderani', jer sam ti već objasnio kako kick-down funkcioniše. I uzmi pročiatj krivu tog tvog 1.6 TDI, da bar znaš šta voziš: 90 PS (66 kW; 89 hp) at 2750–4800 rpm + 230 N⋅m (170 lb⋅ft) at 1400–2700 rpm; 105 PS (77 kW; 104 hp) at 3,000–4,000 rpm + 250 N⋅m (184 lb⋅ft) at 1,500–2,750 rpm. Znači zaključujemo da ti, pošto ne zalaziš u oblast preko 3500 rpm, nikada u životu nisi pri preticanju iskoristio maksimalan potencijal svog auta, u granicama određenim od proizvođača. Ne znam gde je tu logika, osim glava u torbi svaki put kada daš levi žmigavac za preticanje.

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Eto imam desetak vozila u dvoristu, sto putnickih sto teretnih... Do prosle godine sam svaki dan vozio Golf 6 1.4 benzin/plin, sada Golf 7 1.6 TDI... Nekad prije Golf 3, pa 5 TDI... Ako hoces da ''poderes'' svaki dizel motor i ako hoces da pogines u preticanju ti ih zapocinji sa 3500o/min na dizelu, meni se ne gine... Pises nebuloze za TD motore koje nemaju veze sa praksom, mada za svaki atmo motor stoji da je sve jaci kroz obrtaje...

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, maksimum cega daju? Moras da razlikujes maksimalni moment i maksimalnu snagu motora. Kao i maksimalni moment na tocku, koji je zapravo ono sto te ubrzava. Uvek ce maksimalni moment na tocku biti u najnizem stepenu prenosa. Uostalom, za to menjac i sluzi, da bi mogao efikasno da ubrzas. Evo daj mi primer samo jednog 'savremenog' dizela, koji ce me demantovati. Odmah da ti kazem da neces naci ni jedan. Inace, prenosni odnosi za ovaj primer koji sam uzeo su sa cuvenog F40 menjaca, koji se uparivao iskljucivo sa Fiatovim dizelima, od oko 170 do 200 KS i do 2 litra, koji daju te vrednosti momenta. Ako nadjes primer, molim te, napisi ovde jedan onakav uprosceni proracun. Ili jos bolje, sedi u jednog 'savremenog' dizela, probaj da ubrzas od 70 km/h do 120 i meri vreme. Probaj u petoj, pa u cetvrtoj, pa u trecoj, i kazi u kom slucaju si postigao najbolje vreme. Mislim da ce ti tada sve biti jasno. Ljudi zato i ginu na ibarskoj, jer misle da je bolje da preticu petom sa 1500 rpm, jer tada imaju maksimalni moment, nego trecom sa 3800 rpm, gde su blizu maksimalne snage. A za takve je samo automatik, jer im kick-down glavu cuva. Kako se ponasa automatski menjac kada potopis gas? Hoce da prebaci u visu brzinu, pa da ubrzava sa 1500 rpm, ili ce da prebaci u nizu, pa da krene sa 3500 rpm ili cak i vise? Eto mozes i to da probas, DSG, ZF, koji god automatik uparen sa dizelom, pa nam javi ovde sta ce da se desi. Ubrzanje je uvek najvece sa najvecom snagom, to bi trebalo da bude jasno svima. Najveca snaga se uvek postize na visokim obrtajima. Prebacite u nizu brzinu, beznednije je.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, maksimum cega? Maksimum snage dizela, kao i bezinca, je na visokim obrtajima, iglavnom oko 4000 rpm. Kao sto vidis, pokaze se uproscenim proracunom, da je vece ubrzanje uvek na maksimumu snage, sto je i potpuno logicno svakome ko zna bilo sta o fizici. Evo, daj mi neki primer, kako kazes 'savremenog' dizela, pa da pricamo. Inace, prenosni odnosi menjaca koje sam dao su sa cuvenog F40 menjaca, koji se uparivao iskljucivo sa Fiatovim dizelima, kao i ove vrednosti momenta, koje su karakteristicne za dizele od oko 170 KS. Ako imas primer gde ovo nije tacno, jako bih voleo da mi napises. Jedino sto sam siguran da takav primer neces naci. Mozes da probas i eksperimentalno. Vozi 70 km/h, probaj da ubrzas do 120 i meri vreme. Probaj prvo u sestoj, pa u petoj, pa u cetvrtoj, pa u trecoj. U 'savremenom' dizelu. Pa mi kazi u kom stepenu prenosi si najbrze stigao do 120. I sve ce da ti bude jasno. Nije ni cudo sto ljudi ginu na ibarskoj, kada misle da ce brze da preteknu sa 1500 rpm u petoj, jer tu imaju maksimalni moment, nego sa 3800 rpm u trecoj, gde su blizu maksimalne snage

Dragan

pre 3 godine

Svaka potrosnja goriva se regulise pedalom gasa,naravno glupo je da u petom prenosu pri brzini od 40-50 km na sat nikakvo ibrzanje necete dobiti samo ce na izduvnoj cevi izlaziti skoro neutroseno gorivo. Pri brzini od oko 110 km na sat nemate potrebe smanjivati hod vec samo pritisnuti pedalu gasa i auto ce dobiti ubrzanje bez pomuke do 130 ali nemojte vise taj sto stavio ogranicenje nije glup,nisu nasi auto-putevi ni za tu brzinu.za 10 km brzine necete dobiti mlogo "samo glavu i torbi". Zato vozite skoncentrisano polako i bez nervoze,ako ste na magistralnom putu pro brzini od 80 km ako zelite preticati smanjite hod u cetvrtoj uz dodavanje gasa dobicete solidno ubrzanje presaltujte u petu cim ste se vratili u desnu traku ako ste vicni moze i pre u petom hodu jel ste vec uhvatili zalet za petu brzinu. Svaka voznja je glava u torbi neznas kakva bidala ide ususret tako da je bitna koncentracija i na vozilo ususret.

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Ako mislite na benzince onda vam komentar ima smisla, medjutim ako u komentaru podrazumjevate i savremene dizele (koji maksimum daju od 1500-3000o/min) onda bas i niste u pravu...

Деда

pre 3 godine

тако је бре! из четврте у трећу и излећу клипови из ауспуха! а то је добро за мотор... 😆😆😆

Lancia Delta

pre 3 godine

@Milorad, prvo, ne znam koji to motor ulazi u 'crveno' na 3500 rpm, ali ni to nije zabranjeno podrucje rada. Ukoliko je proizvodjac konstruisao motor tako da u nekoj situaciji ne sme da se nadje na nekom visokom broju obrtaja, onda se u takvim situacijama ulazi u blokadu obrtaja i motor ne moze vise da ubrza. Crveno polje samo oznacava priblizavanje toj blokadi. Druga stvar, uzmes lepo prenosne odnose svog menjaca, i kazes ja se krecem 70 km/h. U petoj je to na oko 2000 rpm, gde je makismalni moment recimo 400 Nm, pa pomnozis to sa prenosnim odnosom od oko 0.75 i dobijes 300 Nm na tocku (naravno tu ide i final drive i jos neki prenosi, ali su svi konstantni). E onda prebacis u trecu, gde se motor vrti na recimo 3500 obrtaja i ima moment oko 350 Nm. Neka bude i onih 300 od malopre na tocku. Sada taj moment mnozis prenosnim odnosom za trecu, koji je oko 1.32, i dobijes 396 Nm na tocku (realno preko 400 Nm, ali smo uzeli manju vrednost). I sad kazi hoces li imati bolje ubrzanje sa 300 ili sa 400 Nm na tocku. Kada pretices, kada hoces maksimalne performanse, treba da tezis maksimalnoj snazi motora. Ona se uvek dostize na visokim obrtajima. Ubrzanje je uvek vece u nizem stepenu prenosa.

P

pre 3 godine

Sve zavisi od vase brzine i broja obrtaja. Posto pricamo o preticanju, predpostavlja se da ne vozite po gradu, u gradu se retko pretice. Znaci idete ili po putu gde je brzina 80-90 ili po autoputu gde je 130. Ako vozim 130 i hocu da preticem, vec sam u petoj. Sto bih spustao u cetvrtu, to jednostavno nema smisla. Ali ako vozite 80 u petoj na regionalnom putu (radi ustede goriva) onda ima smisla spustiti u cetvrtu pri preticanju.
(DaLanik, 8. septembar 2020 09:36)

Bolje da nisi komentarisao...Brzina i broj obrtaja nemaju veze jedno sa drugim, možeš ti da ideš 40km\h u 2. a možeš i u 5. zar ne? Eeee ali obrtni momenat itekako nije isti u te dve brzine pa se samim tim drastično razlikuje potencijal za ubrzanjem. Druga je stvar što je masovno stavljanje turbina razmazilo i ulenjilo gotovo sve, mada i sa turbinom nije baš svejedno.

Milorad

pre 3 godine

Lancia Delta@
Pre svega, daj da ne banalizujemo sa opaskama ko je na obrtnom momentu, auto ili motor. Ne zvuči mi smisleno da kod preticanja treba uvek da se prebacuje u niži stepen prenosa. Ako su delovi pogonskog agregata, na koje to ima uticaja, na maksimalnom obrtnom momentu to je idealno za preticanje (koje, naravno, treba da traje što kraće). Pogonski agregat mog motornog vozila ima maksimalni obrtni momenat pri 2200 o/min, a u crvenom je već na 3500 o/min. Ako se odgovarajući delovi mog pogonskog agregata obrću na 2200 o/min i prebacim u niži stepen prenosa i zavrti se na 3000 o/min ne verujem da će mi to nešto mnogo pomoći da ubrzam preticanje mog motornog vozila sa sve putnicima u njemu (i eventualno stvarima). Iskustvo mi kaže da, ako ne voziš sportski auto, to "šaltanje" na dole (ne idemo dole ni ja ni motorno vozilo, već se spušta stepen prenosa za jedan ili više brojeva stepena prenosa) nije uvek od pomoći koliko poznavanje mogućnosti automobila koji voziš (sa sve motorom).

leptehebo

pre 3 godine

I da dodam.

Auto sa mnogo momenta na tocku u toku preticanja ume da bude jako opasan po sve ucesnike.

Ako ne osetite tockove u svakom trenutku gde su I sta rade, dzabe I iz seste u prvu da vratite kako bi u pola sekunde pretekli kolonu. Vama ne gine jarak...

Youtube je pun takvih scena.

leptehebo

pre 3 godine

@jaretina

U mladosti sam vozio trke pa odatle I navika iskoriscavanja brzine "u naletu" za preticanje.

U saobracaju vozim sporije, pogotovo od kada sam postao otac. Pa od tada I manje zurim. Vozim kabriolete a oni ne vole brzu voznju.

Jednostavno, kada vozim pratim sta drugi rade vise nego obicno bas iz tog razloga.

Kad sam zeljan brzine, odem na karting stazu I platim 10 minuta. posle toga kao nov!

Jer auta ne ubijaju ljude. Ljudi ubijaju ljude!

Lancia Delta

pre 3 godine

@Milorad, zato što 'auto' nije na maksimalnom obrtnom momentu, nego motor. Moment na točku se dobija množenjem momenta motora prenosnim odnosom menjača. Što manji stepen prenosa, to je veći prenosni odnos, odnosno moment na točku. Što veći moment na točku, to je veće ubrzanje. Zato se uvek smanjuje stepen prenosa kada je neophodno veliko ubrzanje: 1, 2, pa i 3 stepena niže, zavisi od uslova. Što je veće ubrzanje, to je preticanje bezbednije. Nisam verovao da će jaretina ikad išta smisleno napisati, ali za ovo je potpuno u pravu. Preticanje treba da traje što kraće. Raznih budala ima po putu, koje će ko zna šta da rade dok ih pretičete. I da, potpuno je normalno da se vozi šestom već na 80, 90 km/h, ako je motor dovoljno jak i menjač tako podešen. U tom slučaju je obavezno prebacivanje u treću pre preticanja, eventualno u četvrtu, ako ima dovoljno prostora. Nije problem ni na auto putu vratiti u četvrtu na 120, 130 km/h, ako će rezultat toga biti brže i bezbednije preticanje.

Ex Style

pre 3 godine

Da, pre preticanja uvek šaltam "na niže". Barem jedan stepen. Često dva (nekada i kod dizela), a Boga mi, nekada "u sekundi" čak i tri stepena niže (npr, desi se, na 80 km/h iz šeste u treću, preteknem i vratim odmah u šestu).
Pre svake uzbrdice šaltam na niže. Stepen-dva niže. Dizel-benzin, bez razlike.
(Ex Style, 07. septembar 2020 13:08)

U 6-toj voziti 80km/h vrlo zanimljiva ideja, pretpostavljam da u cetvrtoj vozis 40km/h, Znaci op prva pa cetvrta pa sesta em stedis kvacilo em cuvas menjac, milina jedna...
(zivot je ringispil i kola na sudaranje..., 7. septembar 2020 15:05)

Ako turbo benzinski motor razvija max obrtni moment počev od 1.900 rpm (pa ostaje isti na gore, još neku hiljadu obrtaja), a na 80 km/h ima malo manje od 2.000 rpm u šestoj, u čemu je problem za motor ako ga magistralnim putem, po potpuno ravnom, vozim tom brzinom kretanja u šestoj?
Ili što ga tada pre preticanja prebacim nekada čak i u treću, koja je u zelenom radnom području sve do oko 120 km/h? Mada ću nekada i da ga pre preticanja vratim samo u četvrtu, kojoj je zeleno radno područje do oko 155 km/h.
To vozilo u rasponu brzina kretanja od nekih 70/80 do 110/120 km/h (što su uobičejene brzine za preticanje po magistralnim putevima) svakako ima bolje ubrzanje u trećoj, nego u četvrtoj, a za bezbedno preticanje je bolje da traje što kraće. Slično, mada vozim i dizela, sa dizelom radim slično. A prethodni dizel takvom vožnjom nisam uspeo da oštetim za više od 10 godina.

DaLanik

pre 3 godine

Sve zavisi od vase brzine i broja obrtaja. Posto pricamo o preticanju, predpostavlja se da ne vozite po gradu, u gradu se retko pretice. Znaci idete ili po putu gde je brzina 80-90 ili po autoputu gde je 130. Ako vozim 130 i hocu da preticem, vec sam u petoj. Sto bih spustao u cetvrtu, to jednostavno nema smisla. Ali ako vozite 80 u petoj na regionalnom putu (radi ustede goriva) onda ima smisla spustiti u cetvrtu pri preticanju.

P

pre 3 godine

Ja sam zapanjen koliko ljudi se iščudjava na ovu "vest". Naučite šta je broj obrtaja, obrtni momenat, snaga, nije to baš tako teško...Najbolji su ovi što komentarišu u kojoj je brzini menjač...Znate, menjač može itekako drugačije biti naštelovan na različitim modelima automobila (prenosni odnosi). Najbolji su ovi što uopšte spominju kako im kompjuter predlaže u kojoj brzini da budu, a bukvalno u SVAKOM autu koji sam vozio, a ima to, on predlaže brzinu prenosa sa stanovišta ekonomičnosti a ne performansi. Kada preticete, trebaju vam performanse. Ako ste u stepenu prenosa koji vam predlaže kompjuter, molim vas, ne preticete NIKAD ništa brže od traktora...

Ivan Nestorovic

pre 3 godine

To je čista glupost, pitajte bilo kog ozbiljnog stručnjaka, pritiskanje papučice gasa do poda je štetnije kad je auto na leru nego u toku vožnje. Motor "voli" da se povremeno očisti u visokim obrtajima, a kad vozite na pr. 100 km/h i ubrzate i na 150 obrtaji će i dalje biti daleko od kritičnih.

Bembara

pre 3 godine

Atmosferski benzinac sestocilindras prosto obozava saltanje u nizu, s medjugasom naravno.A i ako drzis u obrtajima, gde je najveci obrtni moment, krece ispaljivanje kao iz katapulta.

2.2 type s

pre 3 godine

@danilo "Dizel s druge strane obicno nije u stanju da obavi preticanje samo u jednom stepenu prenosa." Jao pa što ti voziš i govoriš? Meni auto u 4. ide od 60-150 km/h, treba li tu niža ili viša, ili je dovoljno biti u 4.? Treća od 40-120. Pametnom dosta... Očito voziš 1.6 ili nešto te kubikaže. U mene je 2.2 dizel...

igor

pre 3 godine

Dakle, vozim trećom 80 km/h i da bi pretekao onog ispred sebe, trebalo bi da idem u nižu brzinu (drugu)....Šta sve neću da pročitam!?!?
(Over And Out, 07. septembar 2020 11:51)

Meni na 80km/h kompjuter savetuje da prebacim u šestu

Vts

pre 3 godine

U 6-toj voziti 80km/h vrlo zanimljiva ideja, pretpostavljam da u cetvrtoj vozis 40km/h, Znaci op prva pa cetvrta pa sesta em stedis kvacilo em cuvas menjac, milina jedna...
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (zivot je ringispil i kola na sudaranje..., 7. septembar 2020 15:05)

Meni sam auto prebaci na 65 u šestu brzinu (od 6) - DSG menjač

realno

pre 3 godine

lol
niko.ne pominje da je potrebno steci malo vozackog iskustva da bi se naucilo brzo saltanje pre zavrsetka preticanja.
Benzinac i moze da iscupa eventualno kompletiranje preticanja u 3-oj (jer sto se vise penje broj obrtaja raste i torque). Na uzbrdici natovaren benzinac je opasan za preticanje ako nije nabildovan. Nekad se mora u prvu vratiti. Jer je na malim obrtajima kao mrtav konj.
Dizel s druge strane obicno nije u stanju da obavi preticanje samo u jednom stepenu prenosa. Krene jace od benzinca (veliki torque na malim obrtajima) a onda ostane ko bez duse, pa mora brzo npr u 4-tu iz 3-ce pre zavrsetka preticanja.

Inace vozio benzinca 80HP, sad dizela 105HP.

Suverenitet

pre 3 godine

Volim atmo benzince sa manuelnim menjacima. Prilikom preticanja spustam menjac u nizu brzinu sa medjugasom. Kada menjac sidje stepen nize obrtaji su vec podignuti a onda je uzivanje zgaziti na gas i bezbedno obaviti preticanje. Zvuk motora, ubrzanje, uzivanje, sve pod tvojom kontrolom. Ne kazem da je automatik los naprotiv odlican je za grad i guzvu, moze se i njime rucno upravljati ali ja sam prva iskustva sa automobilima imao rukujuci manuelnim menjacima i jos uvek ih volim.

Dior

pre 3 godine

Mnogo je lakše objasniti na primeru bicikla. Kad okrećeš pedale jako sporo u četvrtoj brzini recimo i hoćeš da ubrzaš mnogo će ti biti teže da nastaviš u četvrtoj da okrećeš.

Milorad

pre 3 godine

Molim da mi neko objasni - ako je auto na maksimalnom obrtnom momentu u trenutku preticanja, zašto bi neko prebacivao u niži stepen prenosa?

magla svuda oko nas

pre 3 godine

jel se ovo odnosi na benzince ili turbo dizele? kako god, motor sa unutrasnjim sagorevanjem je tako zastarela i neprakticna tehnologija da je prosto neverovatno da se i dalje proizvodi, toliko potrosnih delova, tolika upotreba hemikalija, ulja, prljavog goriva...

Slobodan

pre 3 godine

To se sve uci ubauto skoli tako da nema potrebe za ovakvim objasnjavanjima. Svako ce prilagoditi brzinu, brojem obrtaja pa ce zapoceti preticamje. Niko nije lud da to radi 10 sekundi. Dakle ako idete dovoljno brzo, neka potrebe za prebacivanjem u nizi stepen jer ce onda biti opasno za motor ako naglo dignete broj obrtaja istog. Kako su ovde objesnili to znaci da vozite auto putem 130, 6 ili 5 brzinom, pa prilikom preticanja na 130 prebacujete u nizi stepen prenosa.

Ex student

pre 3 godine

@septembar Ja sam vozio jedno vreme Toyotu Verso i 80km/h je bilo u 6 brzini. Pokaze vec na 75km/h da se prebaci u 6tu ako se vozi po ravnom. Naravno ako je uzbrdo trazi stepen ili dva nize. Tako je kod "pampers" auta a verovatno i kod pick-upova jer se ne voze brzo a tezi su. Medjutim sa versom sam vozio na autoputu uglavnom 150 a max 170. Tad se motor vrti na oko 4000.

zivot je ringispil i kola na sudaranje...

pre 3 godine

Da, pre preticanja uvek šaltam "na niže". Barem jedan stepen. Često dva (nekada i kod dizela), a Boga mi, nekada "u sekundi" čak i tri stepena niže (npr, desi se, na 80 km/h iz šeste u treću, preteknem i vratim odmah u šestu).
Pre svake uzbrdice šaltam na niže. Stepen-dva niže. Dizel-benzin, bez razlike.
(Ex Style, 07. septembar 2020 13:08)

U 6-toj voziti 80km/h vrlo zanimljiva ideja, pretpostavljam da u cetvrtoj vozis 40km/h, Znaci op prva pa cetvrta pa sesta em stedis kvacilo em cuvas menjac, milina jedna...

jaretina, zečetina, vruće prasence. goveđi pršut, dimljena adidaska, pastrmka na žaru. šopska salata, pohovani vrganj, pekarski krompir i bog da te vidi

pre 3 godine

Procenjujem kada mogu u preticanje I pripremam se za to u smislu da auto bude "u naletu". Tada je dovoljno samo jos malo dodati gas jer je auto vec u ubrzanju.
(leptehebo, 7. septembar 2020 13:43)

vidi se da voziš kamiondžijski kako kažeš.

preticanje MORA da traje što kraće u punoj snazi automobila, čak i ako nema sa druge strane nikoga narednih 5 km.

nikad ne znaš da li će ovaj koga pretičeš rešiti da doda gas, što i rade njih 5% specijalaca.
drugo, specijalci na selu koji se uključuju na put tako što pogledaju samo da li neki ide njihovom trakom pozadi, takvih ima 20%.
a koliko puta sam izlazio levim točkovima pored puta zato što ovaj koga pretičem reši da izbegava rupe.

preticanje je najopasnija situacija u saobraćaju, tako da zaboravite pričice kako treba štedeti motor i slične gluposti, uradite ga što pre možete.

Partizan- Torino- Besiktas- Al Ahli

pre 3 godine

(leptehebo, 07. septembar 2020 13:43)

To i ja radim.
1.6 atmo, 132hp.
Ne razumem silovanje- prebacis u nizi i preteknes? To mozda na uzbrdici, ili ako vozis Fijata na magistrali kod Lajkovca...

Zaletim auto, dodam gas i preteknem. A kako drugacije se ubrzava ako ne stisnes gas?!

Toronto

pre 3 godine

Ovo je pisao neko ko očigledno nikaada nije vozio manuelni menjač, Da li ćeš promeniti brzinu zavisi od trenutne brzine i broja obrtaja. Ako kruziraš na malim obrtajima naravno da ćeš promenuti brzinu. Btw, onaj ko stiska papuču gasa do kraja da bi ubrzao ionako ne zna da vozi.

leptehebo

pre 3 godine

Vozim iskljucivoatmosferske benzince. Nista plin, nikad dizel. Volim miran rad motora. Stara skola, kazu.

Vozim kamiondzijski, odnosno cesto kocim motorom I razmisljam I predvidjam situacije mnogo vise nego prosecan vozac. Tako da mi saltanje u nizu brzinu jako retko treba. Procenjujem kada mogu u preticanje I pripremam se za to u smislu da auto bude "u naletu". Tada je dovoljno samo jos malo dodati gas jer je auto vec u ubrzanju.

Nema cimanja, dranja motora I ostalih gluposti.

CJC

pre 3 godine

Dakle, vozim trećom 80 km/h i da bi pretekao onog ispred sebe, trebalo bi da idem u nižu brzinu (drugu)....Šta sve neću da pročitam!?!?
(Over And Out, 7. septembar 2020 11:51)

Ko jos vozi 80 km/h u 3?
(Vts, 07. septembar 2020 12:23)

Mozda baja vozi Ferrari FXX pa mu se moze.

Ex Style

pre 3 godine

Da, pre preticanja uvek šaltam "na niže". Barem jedan stepen. Često dva (nekada i kod dizela), a Boga mi, nekada "u sekundi" čak i tri stepena niže (npr, desi se, na 80 km/h iz šeste u treću, preteknem i vratim odmah u šestu).
Pre svake uzbrdice šaltam na niže. Stepen-dva niže. Dizel-benzin, bez razlike.

Vts

pre 3 godine

Dakle, vozim trećom 80 km/h i da bi pretekao onog ispred sebe, trebalo bi da idem u nižu brzinu (drugu)....Šta sve neću da pročitam!?!?
(Over And Out, 7. septembar 2020 11:51)

Ko jos vozi 80 km/h u 3?

error404

pre 3 godine

Sve zavisi od motora, brzine kretanja i prenosa. Npr imao samo vw golf abt 1.4 sa 200 ks koji imao 270 nm od 1750 do 5500 obrtaja. Tako da je dovoljno samo da obrtaji budi vise os 1750 i auto dobro ubrzava. Svi novi turbo motori imaju sirok spektar obrtnog momenta, tako da vise ova oonstatacija ne vazi. Smanjenje u manji stepen prenosa, danas, donosi samo mnogo vecu potrosnju i zagadjenje, nema vise prednoati kao nekad.

jaretina, zečetina, vruće prasence. goveđi pršut, dimljena adidaska, pastrmka na žaru. šopska salata, pohovani vrganj, pekarski krompir i bog da te vidi

pre 3 godine

fosilni pakao.
spas stiže, EV.
papučica do poda i nema greške.

Over And Out

pre 3 godine

Dakle, vozim trećom 80 km/h i da bi pretekao onog ispred sebe, trebalo bi da idem u nižu brzinu (drugu)....Šta sve neću da pročitam!?!?

palmica

pre 3 godine

Ja sam se obucavao na jugicu, da bi auto bio funkcionalan moras dobro da ga zavrtis. Sad vozim 3.0 turbo dizel motor sa 220 ks. Sa 1500 obrtaja on vec vuce kao lud. Ako slbih radio ono sto sam naucio u skoli vozio bih ga stalno na 3500-4000 obrtaja . Zar to nije glupo

s mile

pre 3 godine

Svakodnevno nailazim na snažnije automobile, koje njihovi vozači,ili NE znaju da voze, ili nisu koncentrisani. Tako da na nekoj uzbrdici, na pola puta, opadne im brzina, pa se sete da promene u niži stepen, i nastave da voze sa 40-60kmh, a mogli su da zadrže brzinu, da su na vreme spustili stepen niže.

Na to veoma gledam, tako da pre uzbrdice, prebacim u 4 stepen, i praktično ubrzavam uzbrdo, sa malim gradskim autom....

EU Citizen

pre 3 godine

Ovo je prilično elementarno, ustvari, jedan id osnovnih odnosa koje vozač mora da. internalizuje, ako hoće da uspešno i bezbedno vozi manuelni menjač. Ja već skoro dvadeset godina vozim automatike, ali mi još uvek, nadam se, ne bi palo na pamet da ne prebacim u niži stepen kad mi treba naglo ubrzanje za preticanje :)) Naravno, sa dovoljno jakom mašinom vam je to manje više svejedno :))

Vts

pre 3 godine

Dakle, vozim trećom 80 km/h i da bi pretekao onog ispred sebe, trebalo bi da idem u nižu brzinu (drugu)....Šta sve neću da pročitam!?!?
(Over And Out, 7. septembar 2020 11:51)

Ko jos vozi 80 km/h u 3?

CJC

pre 3 godine

Dakle, vozim trećom 80 km/h i da bi pretekao onog ispred sebe, trebalo bi da idem u nižu brzinu (drugu)....Šta sve neću da pročitam!?!?
(Over And Out, 7. septembar 2020 11:51)

Ko jos vozi 80 km/h u 3?
(Vts, 07. septembar 2020 12:23)

Mozda baja vozi Ferrari FXX pa mu se moze.

leptehebo

pre 3 godine

Vozim iskljucivoatmosferske benzince. Nista plin, nikad dizel. Volim miran rad motora. Stara skola, kazu.

Vozim kamiondzijski, odnosno cesto kocim motorom I razmisljam I predvidjam situacije mnogo vise nego prosecan vozac. Tako da mi saltanje u nizu brzinu jako retko treba. Procenjujem kada mogu u preticanje I pripremam se za to u smislu da auto bude "u naletu". Tada je dovoljno samo jos malo dodati gas jer je auto vec u ubrzanju.

Nema cimanja, dranja motora I ostalih gluposti.

Toronto

pre 3 godine

Ovo je pisao neko ko očigledno nikaada nije vozio manuelni menjač, Da li ćeš promeniti brzinu zavisi od trenutne brzine i broja obrtaja. Ako kruziraš na malim obrtajima naravno da ćeš promenuti brzinu. Btw, onaj ko stiska papuču gasa do kraja da bi ubrzao ionako ne zna da vozi.

jaretina, zečetina, vruće prasence. goveđi pršut, dimljena adidaska, pastrmka na žaru. šopska salata, pohovani vrganj, pekarski krompir i bog da te vidi

pre 3 godine

Procenjujem kada mogu u preticanje I pripremam se za to u smislu da auto bude "u naletu". Tada je dovoljno samo jos malo dodati gas jer je auto vec u ubrzanju.
(leptehebo, 7. septembar 2020 13:43)

vidi se da voziš kamiondžijski kako kažeš.

preticanje MORA da traje što kraće u punoj snazi automobila, čak i ako nema sa druge strane nikoga narednih 5 km.

nikad ne znaš da li će ovaj koga pretičeš rešiti da doda gas, što i rade njih 5% specijalaca.
drugo, specijalci na selu koji se uključuju na put tako što pogledaju samo da li neki ide njihovom trakom pozadi, takvih ima 20%.
a koliko puta sam izlazio levim točkovima pored puta zato što ovaj koga pretičem reši da izbegava rupe.

preticanje je najopasnija situacija u saobraćaju, tako da zaboravite pričice kako treba štedeti motor i slične gluposti, uradite ga što pre možete.

s mile

pre 3 godine

Svakodnevno nailazim na snažnije automobile, koje njihovi vozači,ili NE znaju da voze, ili nisu koncentrisani. Tako da na nekoj uzbrdici, na pola puta, opadne im brzina, pa se sete da promene u niži stepen, i nastave da voze sa 40-60kmh, a mogli su da zadrže brzinu, da su na vreme spustili stepen niže.

Na to veoma gledam, tako da pre uzbrdice, prebacim u 4 stepen, i praktično ubrzavam uzbrdo, sa malim gradskim autom....

igor

pre 3 godine

Dakle, vozim trećom 80 km/h i da bi pretekao onog ispred sebe, trebalo bi da idem u nižu brzinu (drugu)....Šta sve neću da pročitam!?!?
(Over And Out, 07. septembar 2020 11:51)

Meni na 80km/h kompjuter savetuje da prebacim u šestu

Milorad

pre 3 godine

Molim da mi neko objasni - ako je auto na maksimalnom obrtnom momentu u trenutku preticanja, zašto bi neko prebacivao u niži stepen prenosa?

EU Citizen

pre 3 godine

Ovo je prilično elementarno, ustvari, jedan id osnovnih odnosa koje vozač mora da. internalizuje, ako hoće da uspešno i bezbedno vozi manuelni menjač. Ja već skoro dvadeset godina vozim automatike, ali mi još uvek, nadam se, ne bi palo na pamet da ne prebacim u niži stepen kad mi treba naglo ubrzanje za preticanje :)) Naravno, sa dovoljno jakom mašinom vam je to manje više svejedno :))

Suverenitet

pre 3 godine

Volim atmo benzince sa manuelnim menjacima. Prilikom preticanja spustam menjac u nizu brzinu sa medjugasom. Kada menjac sidje stepen nize obrtaji su vec podignuti a onda je uzivanje zgaziti na gas i bezbedno obaviti preticanje. Zvuk motora, ubrzanje, uzivanje, sve pod tvojom kontrolom. Ne kazem da je automatik los naprotiv odlican je za grad i guzvu, moze se i njime rucno upravljati ali ja sam prva iskustva sa automobilima imao rukujuci manuelnim menjacima i jos uvek ih volim.

palmica

pre 3 godine

Ja sam se obucavao na jugicu, da bi auto bio funkcionalan moras dobro da ga zavrtis. Sad vozim 3.0 turbo dizel motor sa 220 ks. Sa 1500 obrtaja on vec vuce kao lud. Ako slbih radio ono sto sam naucio u skoli vozio bih ga stalno na 3500-4000 obrtaja . Zar to nije glupo

error404

pre 3 godine

Sve zavisi od motora, brzine kretanja i prenosa. Npr imao samo vw golf abt 1.4 sa 200 ks koji imao 270 nm od 1750 do 5500 obrtaja. Tako da je dovoljno samo da obrtaji budi vise os 1750 i auto dobro ubrzava. Svi novi turbo motori imaju sirok spektar obrtnog momenta, tako da vise ova oonstatacija ne vazi. Smanjenje u manji stepen prenosa, danas, donosi samo mnogo vecu potrosnju i zagadjenje, nema vise prednoati kao nekad.

Slobodan

pre 3 godine

To se sve uci ubauto skoli tako da nema potrebe za ovakvim objasnjavanjima. Svako ce prilagoditi brzinu, brojem obrtaja pa ce zapoceti preticamje. Niko nije lud da to radi 10 sekundi. Dakle ako idete dovoljno brzo, neka potrebe za prebacivanjem u nizi stepen jer ce onda biti opasno za motor ako naglo dignete broj obrtaja istog. Kako su ovde objesnili to znaci da vozite auto putem 130, 6 ili 5 brzinom, pa prilikom preticanja na 130 prebacujete u nizi stepen prenosa.

zivot je ringispil i kola na sudaranje...

pre 3 godine

Da, pre preticanja uvek šaltam "na niže". Barem jedan stepen. Često dva (nekada i kod dizela), a Boga mi, nekada "u sekundi" čak i tri stepena niže (npr, desi se, na 80 km/h iz šeste u treću, preteknem i vratim odmah u šestu).
Pre svake uzbrdice šaltam na niže. Stepen-dva niže. Dizel-benzin, bez razlike.
(Ex Style, 07. septembar 2020 13:08)

U 6-toj voziti 80km/h vrlo zanimljiva ideja, pretpostavljam da u cetvrtoj vozis 40km/h, Znaci op prva pa cetvrta pa sesta em stedis kvacilo em cuvas menjac, milina jedna...

Vts

pre 3 godine

U 6-toj voziti 80km/h vrlo zanimljiva ideja, pretpostavljam da u cetvrtoj vozis 40km/h, Znaci op prva pa cetvrta pa sesta em stedis kvacilo em cuvas menjac, milina jedna...
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (zivot je ringispil i kola na sudaranje..., 7. septembar 2020 15:05)

Meni sam auto prebaci na 65 u šestu brzinu (od 6) - DSG menjač

Dior

pre 3 godine

Mnogo je lakše objasniti na primeru bicikla. Kad okrećeš pedale jako sporo u četvrtoj brzini recimo i hoćeš da ubrzaš mnogo će ti biti teže da nastaviš u četvrtoj da okrećeš.

P

pre 3 godine

Ja sam zapanjen koliko ljudi se iščudjava na ovu "vest". Naučite šta je broj obrtaja, obrtni momenat, snaga, nije to baš tako teško...Najbolji su ovi što komentarišu u kojoj je brzini menjač...Znate, menjač može itekako drugačije biti naštelovan na različitim modelima automobila (prenosni odnosi). Najbolji su ovi što uopšte spominju kako im kompjuter predlaže u kojoj brzini da budu, a bukvalno u SVAKOM autu koji sam vozio, a ima to, on predlaže brzinu prenosa sa stanovišta ekonomičnosti a ne performansi. Kada preticete, trebaju vam performanse. Ako ste u stepenu prenosa koji vam predlaže kompjuter, molim vas, ne preticete NIKAD ništa brže od traktora...

Over And Out

pre 3 godine

Dakle, vozim trećom 80 km/h i da bi pretekao onog ispred sebe, trebalo bi da idem u nižu brzinu (drugu)....Šta sve neću da pročitam!?!?

Ex Style

pre 3 godine

Da, pre preticanja uvek šaltam "na niže". Barem jedan stepen. Često dva (nekada i kod dizela), a Boga mi, nekada "u sekundi" čak i tri stepena niže (npr, desi se, na 80 km/h iz šeste u treću, preteknem i vratim odmah u šestu).
Pre svake uzbrdice šaltam na niže. Stepen-dva niže. Dizel-benzin, bez razlike.

realno

pre 3 godine

lol
niko.ne pominje da je potrebno steci malo vozackog iskustva da bi se naucilo brzo saltanje pre zavrsetka preticanja.
Benzinac i moze da iscupa eventualno kompletiranje preticanja u 3-oj (jer sto se vise penje broj obrtaja raste i torque). Na uzbrdici natovaren benzinac je opasan za preticanje ako nije nabildovan. Nekad se mora u prvu vratiti. Jer je na malim obrtajima kao mrtav konj.
Dizel s druge strane obicno nije u stanju da obavi preticanje samo u jednom stepenu prenosa. Krene jace od benzinca (veliki torque na malim obrtajima) a onda ostane ko bez duse, pa mora brzo npr u 4-tu iz 3-ce pre zavrsetka preticanja.

Inace vozio benzinca 80HP, sad dizela 105HP.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Milorad, prvo, ne znam koji to motor ulazi u 'crveno' na 3500 rpm, ali ni to nije zabranjeno podrucje rada. Ukoliko je proizvodjac konstruisao motor tako da u nekoj situaciji ne sme da se nadje na nekom visokom broju obrtaja, onda se u takvim situacijama ulazi u blokadu obrtaja i motor ne moze vise da ubrza. Crveno polje samo oznacava priblizavanje toj blokadi. Druga stvar, uzmes lepo prenosne odnose svog menjaca, i kazes ja se krecem 70 km/h. U petoj je to na oko 2000 rpm, gde je makismalni moment recimo 400 Nm, pa pomnozis to sa prenosnim odnosom od oko 0.75 i dobijes 300 Nm na tocku (naravno tu ide i final drive i jos neki prenosi, ali su svi konstantni). E onda prebacis u trecu, gde se motor vrti na recimo 3500 obrtaja i ima moment oko 350 Nm. Neka bude i onih 300 od malopre na tocku. Sada taj moment mnozis prenosnim odnosom za trecu, koji je oko 1.32, i dobijes 396 Nm na tocku (realno preko 400 Nm, ali smo uzeli manju vrednost). I sad kazi hoces li imati bolje ubrzanje sa 300 ili sa 400 Nm na tocku. Kada pretices, kada hoces maksimalne performanse, treba da tezis maksimalnoj snazi motora. Ona se uvek dostize na visokim obrtajima. Ubrzanje je uvek vece u nizem stepenu prenosa.

Vladan

pre 3 godine

Sve ovo se uči iskustvom i voznjom, pustite matematiku i fiziku, uvežban vozač oseća auto, kad je iza auta koji nameravaa da pretekne, šalta u nizu, kreće u preticanje , zna kad je brzina dosegla svoj najveći obrti moment, jedostavno oseća auto, salta u višu i odlazi. Nema se tu vremena za gledanje u obrtaje, gleda se put,vozilo koje pretičeš, eventualno vozila koja ti dolaze u susret.

Ex student

pre 3 godine

@septembar Ja sam vozio jedno vreme Toyotu Verso i 80km/h je bilo u 6 brzini. Pokaze vec na 75km/h da se prebaci u 6tu ako se vozi po ravnom. Naravno ako je uzbrdo trazi stepen ili dva nize. Tako je kod "pampers" auta a verovatno i kod pick-upova jer se ne voze brzo a tezi su. Medjutim sa versom sam vozio na autoputu uglavnom 150 a max 170. Tad se motor vrti na oko 4000.

jaretina, zečetina, vruće prasence. goveđi pršut, dimljena adidaska, pastrmka na žaru. šopska salata, pohovani vrganj, pekarski krompir i bog da te vidi

pre 3 godine

fosilni pakao.
spas stiže, EV.
papučica do poda i nema greške.

2.2 type s

pre 3 godine

@danilo "Dizel s druge strane obicno nije u stanju da obavi preticanje samo u jednom stepenu prenosa." Jao pa što ti voziš i govoriš? Meni auto u 4. ide od 60-150 km/h, treba li tu niža ili viša, ili je dovoljno biti u 4.? Treća od 40-120. Pametnom dosta... Očito voziš 1.6 ili nešto te kubikaže. U mene je 2.2 dizel...

leptehebo

pre 3 godine

@jaretina

U mladosti sam vozio trke pa odatle I navika iskoriscavanja brzine "u naletu" za preticanje.

U saobracaju vozim sporije, pogotovo od kada sam postao otac. Pa od tada I manje zurim. Vozim kabriolete a oni ne vole brzu voznju.

Jednostavno, kada vozim pratim sta drugi rade vise nego obicno bas iz tog razloga.

Kad sam zeljan brzine, odem na karting stazu I platim 10 minuta. posle toga kao nov!

Jer auta ne ubijaju ljude. Ljudi ubijaju ljude!

magla svuda oko nas

pre 3 godine

jel se ovo odnosi na benzince ili turbo dizele? kako god, motor sa unutrasnjim sagorevanjem je tako zastarela i neprakticna tehnologija da je prosto neverovatno da se i dalje proizvodi, toliko potrosnih delova, tolika upotreba hemikalija, ulja, prljavog goriva...

Partizan- Torino- Besiktas- Al Ahli

pre 3 godine

(leptehebo, 07. septembar 2020 13:43)

To i ja radim.
1.6 atmo, 132hp.
Ne razumem silovanje- prebacis u nizi i preteknes? To mozda na uzbrdici, ili ako vozis Fijata na magistrali kod Lajkovca...

Zaletim auto, dodam gas i preteknem. A kako drugacije se ubrzava ako ne stisnes gas?!

DaLanik

pre 3 godine

Sve zavisi od vase brzine i broja obrtaja. Posto pricamo o preticanju, predpostavlja se da ne vozite po gradu, u gradu se retko pretice. Znaci idete ili po putu gde je brzina 80-90 ili po autoputu gde je 130. Ako vozim 130 i hocu da preticem, vec sam u petoj. Sto bih spustao u cetvrtu, to jednostavno nema smisla. Ali ako vozite 80 u petoj na regionalnom putu (radi ustede goriva) onda ima smisla spustiti u cetvrtu pri preticanju.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, maksimum cega daju? Moras da razlikujes maksimalni moment i maksimalnu snagu motora. Kao i maksimalni moment na tocku, koji je zapravo ono sto te ubrzava. Uvek ce maksimalni moment na tocku biti u najnizem stepenu prenosa. Uostalom, za to menjac i sluzi, da bi mogao efikasno da ubrzas. Evo daj mi primer samo jednog 'savremenog' dizela, koji ce me demantovati. Odmah da ti kazem da neces naci ni jedan. Inace, prenosni odnosi za ovaj primer koji sam uzeo su sa cuvenog F40 menjaca, koji se uparivao iskljucivo sa Fiatovim dizelima, od oko 170 do 200 KS i do 2 litra, koji daju te vrednosti momenta. Ako nadjes primer, molim te, napisi ovde jedan onakav uprosceni proracun. Ili jos bolje, sedi u jednog 'savremenog' dizela, probaj da ubrzas od 70 km/h do 120 i meri vreme. Probaj u petoj, pa u cetvrtoj, pa u trecoj, i kazi u kom slucaju si postigao najbolje vreme. Mislim da ce ti tada sve biti jasno. Ljudi zato i ginu na ibarskoj, jer misle da je bolje da preticu petom sa 1500 rpm, jer tada imaju maksimalni moment, nego trecom sa 3800 rpm, gde su blizu maksimalne snage. A za takve je samo automatik, jer im kick-down glavu cuva. Kako se ponasa automatski menjac kada potopis gas? Hoce da prebaci u visu brzinu, pa da ubrzava sa 1500 rpm, ili ce da prebaci u nizu, pa da krene sa 3500 rpm ili cak i vise? Eto mozes i to da probas, DSG, ZF, koji god automatik uparen sa dizelom, pa nam javi ovde sta ce da se desi. Ubrzanje je uvek najvece sa najvecom snagom, to bi trebalo da bude jasno svima. Najveca snaga se uvek postize na visokim obrtajima. Prebacite u nizu brzinu, beznednije je.

Dragan

pre 3 godine

Svaka potrosnja goriva se regulise pedalom gasa,naravno glupo je da u petom prenosu pri brzini od 40-50 km na sat nikakvo ibrzanje necete dobiti samo ce na izduvnoj cevi izlaziti skoro neutroseno gorivo. Pri brzini od oko 110 km na sat nemate potrebe smanjivati hod vec samo pritisnuti pedalu gasa i auto ce dobiti ubrzanje bez pomuke do 130 ali nemojte vise taj sto stavio ogranicenje nije glup,nisu nasi auto-putevi ni za tu brzinu.za 10 km brzine necete dobiti mlogo "samo glavu i torbi". Zato vozite skoncentrisano polako i bez nervoze,ako ste na magistralnom putu pro brzini od 80 km ako zelite preticati smanjite hod u cetvrtoj uz dodavanje gasa dobicete solidno ubrzanje presaltujte u petu cim ste se vratili u desnu traku ako ste vicni moze i pre u petom hodu jel ste vec uhvatili zalet za petu brzinu. Svaka voznja je glava u torbi neznas kakva bidala ide ususret tako da je bitna koncentracija i na vozilo ususret.

aca

pre 3 godine

Dakle, vozim trećom 80 km/h i da bi pretekao onog ispred sebe, trebalo bi da idem u nižu brzinu (drugu)....Šta sve neću da pročitam!?!?
(Over And Out, 7. septembar 2020 11:51)

Gresis! Pravilno je da sa 80 km/h budes u drugoj, i kad obilazis samo ga vratis u prvu.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Milorad, zato što 'auto' nije na maksimalnom obrtnom momentu, nego motor. Moment na točku se dobija množenjem momenta motora prenosnim odnosom menjača. Što manji stepen prenosa, to je veći prenosni odnos, odnosno moment na točku. Što veći moment na točku, to je veće ubrzanje. Zato se uvek smanjuje stepen prenosa kada je neophodno veliko ubrzanje: 1, 2, pa i 3 stepena niže, zavisi od uslova. Što je veće ubrzanje, to je preticanje bezbednije. Nisam verovao da će jaretina ikad išta smisleno napisati, ali za ovo je potpuno u pravu. Preticanje treba da traje što kraće. Raznih budala ima po putu, koje će ko zna šta da rade dok ih pretičete. I da, potpuno je normalno da se vozi šestom već na 80, 90 km/h, ako je motor dovoljno jak i menjač tako podešen. U tom slučaju je obavezno prebacivanje u treću pre preticanja, eventualno u četvrtu, ako ima dovoljno prostora. Nije problem ni na auto putu vratiti u četvrtu na 120, 130 km/h, ako će rezultat toga biti brže i bezbednije preticanje.

Деда

pre 3 godine

тако је бре! из четврте у трећу и излећу клипови из ауспуха! а то је добро за мотор... 😆😆😆

Ex Style

pre 3 godine

Da, pre preticanja uvek šaltam "na niže". Barem jedan stepen. Često dva (nekada i kod dizela), a Boga mi, nekada "u sekundi" čak i tri stepena niže (npr, desi se, na 80 km/h iz šeste u treću, preteknem i vratim odmah u šestu).
Pre svake uzbrdice šaltam na niže. Stepen-dva niže. Dizel-benzin, bez razlike.
(Ex Style, 07. septembar 2020 13:08)

U 6-toj voziti 80km/h vrlo zanimljiva ideja, pretpostavljam da u cetvrtoj vozis 40km/h, Znaci op prva pa cetvrta pa sesta em stedis kvacilo em cuvas menjac, milina jedna...
(zivot je ringispil i kola na sudaranje..., 7. septembar 2020 15:05)

Ako turbo benzinski motor razvija max obrtni moment počev od 1.900 rpm (pa ostaje isti na gore, još neku hiljadu obrtaja), a na 80 km/h ima malo manje od 2.000 rpm u šestoj, u čemu je problem za motor ako ga magistralnim putem, po potpuno ravnom, vozim tom brzinom kretanja u šestoj?
Ili što ga tada pre preticanja prebacim nekada čak i u treću, koja je u zelenom radnom području sve do oko 120 km/h? Mada ću nekada i da ga pre preticanja vratim samo u četvrtu, kojoj je zeleno radno područje do oko 155 km/h.
To vozilo u rasponu brzina kretanja od nekih 70/80 do 110/120 km/h (što su uobičejene brzine za preticanje po magistralnim putevima) svakako ima bolje ubrzanje u trećoj, nego u četvrtoj, a za bezbedno preticanje je bolje da traje što kraće. Slično, mada vozim i dizela, sa dizelom radim slično. A prethodni dizel takvom vožnjom nisam uspeo da oštetim za više od 10 godina.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Milorad, odes na sajt automobile-catalog. com, nadjes 2003 Kia Sorento 2.5 crdi i procitas sledece:
max speed on III gear 109 km/h
80-120 km/h in IV gear 11.5 s
80-120 km/h in V gear 15.1
Uz dodatno objasnjenje koje kaze: if the acceleration 80-120 in V gear is higher than 15 sec, the car will be felt rather slowly reacting and will require downshifting very often in road conditions.
Znaci to je za obicne putne uslove.
Dalje procitas sa grafika kolika je brzina u petoj na 2000 rpm. Nadjes da je to oko 80 km/h. Nadjes koliko je obrtaja u trecoj i vidis da je oko 3300 rpm. E onda nadjes moment: na 2000 rpm motor daje 314 Nm, pomnozeno sa prenosnim odnosom u petoj od 0.79, daje 248 Nm na tocku. Pa pogledas na 3300 rpm, motor daje moment 293 Nm, pomnozeno sa prenosnim odnosom u trecoj od 1.29, daje 378 Nm na tocku. Kazi ti sad meni, hoces imati jace ubrzanje sa 378 Nm na tocku, ili sa 248 Nm na tocku? Taj motor inace postize maksimalnu snagu na 3800 rpm, a vec na 4300 ulazi u crveno. Znaci ti trecom imas fore 1000 rpm da nabijas brzinu u toj situaciji, pa tek onda da prebacis u cetvrtu. Eto, to ce ukratko da se desi. Ako imas taj auto, javi se na meil dole, pa da proverimo zajedno.

Milorad

pre 3 godine

Lancia Delta@
Pre svega, daj da ne banalizujemo sa opaskama ko je na obrtnom momentu, auto ili motor. Ne zvuči mi smisleno da kod preticanja treba uvek da se prebacuje u niži stepen prenosa. Ako su delovi pogonskog agregata, na koje to ima uticaja, na maksimalnom obrtnom momentu to je idealno za preticanje (koje, naravno, treba da traje što kraće). Pogonski agregat mog motornog vozila ima maksimalni obrtni momenat pri 2200 o/min, a u crvenom je već na 3500 o/min. Ako se odgovarajući delovi mog pogonskog agregata obrću na 2200 o/min i prebacim u niži stepen prenosa i zavrti se na 3000 o/min ne verujem da će mi to nešto mnogo pomoći da ubrzam preticanje mog motornog vozila sa sve putnicima u njemu (i eventualno stvarima). Iskustvo mi kaže da, ako ne voziš sportski auto, to "šaltanje" na dole (ne idemo dole ni ja ni motorno vozilo, već se spušta stepen prenosa za jedan ili više brojeva stepena prenosa) nije uvek od pomoći koliko poznavanje mogućnosti automobila koji voziš (sa sve motorom).

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, moj stil voznje je takav da kada preticem, to radim najbrze moguce. Kada ne preticem, nego vozim konstantnom brzinom, onda to radim u sto vecem stepenu prenosa, da bih smanjio potrosnju. Ne pricam ja o trkama i o tome da treba da drzis auto neprestano u visokim obrtajima, kada se i desava pregrevanje ulja i preterano se opterecuje motor. Poenta je da samo kada pretices izvuces maksimalne performanse, a zatim nastavis konstantnom brzinom u odgovarajucem stepenu prenosa, tj. onom koji postize najmanju potrosnju. Kao sto smo zakljucili, moguce je preteci i petom i sestom, i u nekim situacijama je potpuno opravdano, kada se ima vremena. Ali to nije i najbrzi nacin da se pretekne. A razlike su drasticne, citave sekunde su u pitanju, sto moze da se dobije i racunski. Ali mnogo lakse ti je da odes na sajt zeperfs.com i da pogledas vremena za medjuubrzanja. Npr. za Golf 7 1.6 TDI 115 KS, imas vremena za ubrzanje 80 do 120 km/h. Pa se trecom postize vreme 7.4 s, cetvrtom 9.1s, a petom cak 13.1 s. Dakle sekunde cele. I ovo vazi za svaki auto, proveri. To su razlike izmedju toga da li ces zavrsiti ispod kamiona koji ti dolazi u susret, ili ces sacuvati glavu sebi i onima koje vozis.

leptehebo

pre 3 godine

I da dodam.

Auto sa mnogo momenta na tocku u toku preticanja ume da bude jako opasan po sve ucesnike.

Ako ne osetite tockove u svakom trenutku gde su I sta rade, dzabe I iz seste u prvu da vratite kako bi u pola sekunde pretekli kolonu. Vama ne gine jarak...

Youtube je pun takvih scena.

Lancia Delta

pre 3 godine

Da ne pricamo o tome sto potapanje gasa na 1500 rpm lose utice na plivajuci zamajac, to maltene svako ko je ikada vozio dizela zna. Tada motor snazno vibrira, jer se uslovno receno, muci da ubrza, pa sve te vibracije skuplja plivajuci. To je pogotovo opasno kod dizela koji imaju velike vrednosti momenta. Ne cuvas takvom voznjom ni jednu komponentu

Bembara

pre 3 godine

Atmosferski benzinac sestocilindras prosto obozava saltanje u nizu, s medjugasom naravno.A i ako drzis u obrtajima, gde je najveci obrtni moment, krece ispaljivanje kao iz katapulta.

Lancia Delta

pre 3 godine

Jao bre, care, pa da li je moguce? Lepo se vidi na snimku da menjac prebaci iz seste u trecu, i da obrtaji skoce na 4000 rpm. Cemu te price kad te snimak demantuje? Lepo se vidi i da se u visu brzinu prebacuje na 4700 rpm. Znas zasto? Zato sto od tog trenutka, moment na tocku je veci u visoj nego u nizoj brzini, i blokada je blizu. Koje su sanse da sam iz prve naisao na klip gde je softver menjaca modifikovan? Evo posalji neki drugi klip koji potvrdjuje tvoju pricu. Jos bolje, sedi u jedan od tih milion auta koje si vozio, snimi kick down i posalji mi. Molim te. Nije nista drugacije 'trimovano' ni na drugim motorima, prenosni odnosi se uvek tako zadaju. Ti pricas o voznji, a ja radim kao razvojni inzenjer u auto industriji. Znam kako se projektuju prenosni odnosi menjaca. Zato i pricam sve ovo. A sto se tice prakse, Dobracina 19, Beograd, dodji kad god hoces da ti pokazem kako to u praksi izgleda. Ja razumem da je tesko prihvatiti da vec decenijama vozis pogresno, ali laganje o ociglednim stvarima, kao za ovaj video klip, ne vodi nicemu. Sto se tice motora F1, oni se vrte na preko 12000 rpm. Otpori kretanju su srazmerni kvadratu brzine, pa ti racunaj koliko je to puta vece opterecenje, nego za dizel na 4500 rpm. E zato i manje traju. Dizelu nista nece biti na toj brzini obrtanja, sto pokazuje i video klip, gde dsg menja brzine na 4700 rpm.
d.nambr.van@gmail.com javi se slobodno oko te probne voznje, naucices svasta korisno

Ivan Nestorovic

pre 3 godine

To je čista glupost, pitajte bilo kog ozbiljnog stručnjaka, pritiskanje papučice gasa do poda je štetnije kad je auto na leru nego u toku vožnje. Motor "voli" da se povremeno očisti u visokim obrtajima, a kad vozite na pr. 100 km/h i ubrzate i na 150 obrtaji će i dalje biti daleko od kritičnih.

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Ako mislite na benzince onda vam komentar ima smisla, medjutim ako u komentaru podrazumjevate i savremene dizele (koji maksimum daju od 1500-3000o/min) onda bas i niste u pravu...

Lancia Delta

pre 3 godine

Au, ljudi, neverovatni ste. Turbo dizel motor postize maksimalni moment na oko 2000 rpm, kod modernih motora zadrzava tu vrednost sve do oko 3000 rpm. Maksimalnu snagu postize na oko 4000 rpm. SVAKI turbo dizel. Maksimalno ubrzanje se postize pri maksimalnom momentu NA TOCKU, ne na motoru. Maksimalni monent na tocku se uvek dobija u zoni maksimalne snage, ne u zonu maksimalnog momenta, sto se i pokaze jednostavnim proracunom. Nisam ja izmislio fiziku. To sto vi procenjujete da nema potrebe, pa preticete u petoj sa 2000 rpm, jer ste zadovoljni odzivom na gas u tom opsegu obrtaja, je zato sto u tom opsegu obrtaja najvise osecate silu koja vas pritiska za sediste (trzaj, drugi izvod brzine). I ako ste zadovoljni time, super, samo napred. Ono sto vam fizika, ne ja, kaze, je da biste imali snaznije ubrzanje da prebacite iz pete u cetvrtu, a jos snaznije ako prebacite u trecu. Ako moze u trecu, tj. ako ste na brzinama od 70 do 90 km/h. Ako vozite 80 km/h u trecoj, sigurno necete vracati u drugu, jer bi tada motor usao u blokadu. Mesate snagu i moment, dajete pausalne procene tipa 'od 2 do 3000 rpm dizel daje najbolju snagu'. Sta znaci 'najbolja snaga'?? Ne znate ni kako ozgleda mehanicka karakteristika turbo dizela. Ne znate da turbo benzinac ima isti oblik mehanicke karakteristike kao turbo dizel, i da se vozi maltene isto, osim sto mu je crveno polje pomereno na oko 5500 rpm. Ali isto daje maksimalni moment na oko 2000 rpm. Dao sam meil dole, slobodno se javite, zakazacemo test voznju jednog ispravnog turbo dizela, pa cete videti kako izgleda izvlacenje maksimalnih performansi iz takvog motora.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, maksimum cega? Maksimum snage dizela, kao i bezinca, je na visokim obrtajima, iglavnom oko 4000 rpm. Kao sto vidis, pokaze se uproscenim proracunom, da je vece ubrzanje uvek na maksimumu snage, sto je i potpuno logicno svakome ko zna bilo sta o fizici. Evo, daj mi neki primer, kako kazes 'savremenog' dizela, pa da pricamo. Inace, prenosni odnosi menjaca koje sam dao su sa cuvenog F40 menjaca, koji se uparivao iskljucivo sa Fiatovim dizelima, kao i ove vrednosti momenta, koje su karakteristicne za dizele od oko 170 KS. Ako imas primer gde ovo nije tacno, jako bih voleo da mi napises. Jedino sto sam siguran da takav primer neces naci. Mozes da probas i eksperimentalno. Vozi 70 km/h, probaj da ubrzas do 120 i meri vreme. Probaj prvo u sestoj, pa u petoj, pa u cetvrtoj, pa u trecoj. U 'savremenom' dizelu. Pa mi kazi u kom stepenu prenosi si najbrze stigao do 120. I sve ce da ti bude jasno. Nije ni cudo sto ljudi ginu na ibarskoj, kada misle da ce brze da preteknu sa 1500 rpm u petoj, jer tu imaju maksimalni moment, nego sa 3800 rpm u trecoj, gde su blizu maksimalne snage

pukovnik Bjelajac

pre 3 godine

@lancia delta

Najbolje ubrzanje od 70-120 kod TD se postiže kad se započne sa trećom, pa se prebaci u četvrtu kad se stigne do gornje granice najvećeg obrtnog momenta, pa se opet prebaci u petu, kad se stigne do gornje granice najvećeg obrtnog momenta.

Dakle, npr, na autu je maksimalni obrtni moment u rasponu od 2000-3000 obrtaja.

Daje se gas u trećoj na 2000 obrtaja i gazi se do 3000. Brzina raste sa 50 na 80 km/h.

Na 3000 se prebaci u četvrtu, obrtaji padnu na 2000, gazi se i dalje do 3000. Brzina raste sa 80 na 110, i onda u petu.

Tako je najkraće vreme za postizanje te brzine

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, to je druga stvar kako ces ti da procenis situaciju. Ako nema nikoga kilometrima ispred u suprotnoj traci, mozes lagano da pretices, petom, sestom kako god hoces. Ali ja bih sve jedno preporucio da to obavis sto brze, jer nikad ne znas ko ce da izleti sa sporednog puta ili nesto slicno. Zato kazem, uvek u sto manji stepen prenosa, jer su tako maksimalne performanse. Ako neces bas i trecu, bar u cetvrtu prebaci. I o tome sve vreme pricamo. Kao sto se vidi na snimku. Znaci ide iz seste u trecu, jer bi u drugoj na 90 km/h bio preko 5000 rpm, sto je blokada. U trecoj je ta brzina na 4000 rpm, i odatle ide iza zone maksimalne snage i menja u cetvrtu na 4700 rpm. Dalje menjanje brzina ce se, dok god je papucica gasa do poda, obavljati na 4700 rpm, a to na koje ce obrtaje da padne nakon menjanja, zavisi samo od prenosnih odnosa menjaca. Treca ima oko 1.3, cetvrta oko 1, pa kada se iz toga izracuna 4700*1/1.3 = 3600 rpm, dobijes gde ce da bude u cetvrtoj nakon menjanja brzine. Tako da nema price o tome da se bolje performanse dobijaju u vecem stepenu prenosa. Opet pricam o ubrzanju. Nemoj da mesas ubrzanje i maksimalnu brzinu. Maksimalna brzina se postize u najvecem stepenu prenosa, ali najbrze ces stici do te masimalne brzine iz sto nizeg stepena prenosa. Sto se kamiona i teretnih kombija tice, njima je motor softverski ogranicen u visokim obrtajima, tako da zaista nema smisla terati ih preko 3500 rpm, ali to je zato sto oni i nisu zamisljeni za iole brzu voznju, nego za, jelte, prenos tereta. Neki TDI motori hoce da izdahnu vec na 3500 rpm, i to je uglavnom zato sto su presli pola miliona ili vise km. Probaj da stavis na valjke takav auto, pa da vidis kakva ce mehanicka karakteristika da izadje. Nece imati veze sa fabrickom. Ja ovde pricam o ispravnim automobilima, za koje je uvek definisana oblast maksimalne snage na oko 4000 rpm. I jos nesto, to kako ti vidis i osecas ubrzanje nije merodavno, vec je jako subjektivno. Telo najvise oseca ubrzanje u zoni maksimalnog momenta, na oko 2000 rpm. Zato tada imas subjektivni osecaj da auto polece, jer te taj nagli udar maksimalnog momenta prilepi za sediste. Zato i stradaju zamajci, jer ljudi kazu, ma lepi vec na 1500 rpm, sta ima da saltam. Ali jedina objektivna stvar je da uzmes stopericu i izmeris. Pre toga proveri da li ti je motor u ispravnom stanju, jer ako mu je kriva momenta drugacija od fabricke zbog toga sto je turbina pri kraju radnog veka, ili pusta negde vazduh, ili ko zna sta drugo, onda cela ova prica pada u vodu.

Cvija

pre 3 godine

Sve cesce izbijaju pompezni naslovi,jos ako izazivaju osecaj krivice,to je onda pun pogodak.Ovog puta ciljana grupa su sujetni zavisnici automobila.Jedna veoma lakoverna I ranjiva grupa.I naravno tekst I savet ne idu u korist vec na stetu citaoca...Naravno nacice se jedan deo koji CE to u praksi da testira....Mislim,ovo je savet tipa"ruke obavezno perite minimum 20 sekundi"

Урке

pre 3 godine

Molim da mi neko objasni - ako je auto na maksimalnom obrtnom momentu u trenutku preticanja, zašto bi neko prebacivao u niži stepen prenosa?
(Milorad, 07. septembar 2020 18:53)
Објашњење: Можда је максимални обртни момент али их мало коња преводи у користан рад, на 1500 обртаја мотор генерише мало коњских снага, додај томе висок степен преноса и имаш мртво пувало.

Kosta

pre 3 godine

@lancia delta

Ja tebe razumem, ali obrati pažnju na sledeće: sa stanovišta fizike ubrzanje je najveće kada je obrtni moment na tocku maximalan.

S prebacivanjem u niži stepen prenosa obtni moment na točku se uvećava. Pošto je automobil u pokretu, broj obrtaja motora se uvećava. Ako je novi broj obrtaja izvan max Power output range, saltanje nema Smisla.
Ovo je relevantno obzirom da je
Tema diskusije potreba za saltanjem u nižu brzinu za preticanje.

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Eto imam desetak vozila u dvoristu, sto putnickih sto teretnih... Do prosle godine sam svaki dan vozio Golf 6 1.4 benzin/plin, sada Golf 7 1.6 TDI... Nekad prije Golf 3, pa 5 TDI... Ako hoces da ''poderes'' svaki dizel motor i ako hoces da pogines u preticanju ti ih zapocinji sa 3500o/min na dizelu, meni se ne gine... Pises nebuloze za TD motore koje nemaju veze sa praksom, mada za svaki atmo motor stoji da je sve jaci kroz obrtaje...

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, dizelu, kao i svakom drugom motoru, ništa ne smeta da radi u obrtajima preporučenim od proizvođača, što će reći do blokade motora. Ti sad meni hoćeš da kažeš da je proizvođač koji je napravio motor da dostiže maksimalnu snagu na 4000 rpm lud, zato što imaš TDI u dvorištu, i nikada ne pretičeš sa maksimalnom snagom. Pa stvarno hit. Hoćeš da mi objasniš kako se to gine pri preticanju sa 3500 rpm? Šta, kada dostigneš 120 km/h u trećoj ne umeš da prebaciš u četvrtu? To je onda problem do tebe. Ali kažem ti još jednom, ako ti je viša matematika da izračunaš za svoj auto preko prenosnih odnosa menjača, sedi u taj 1.6 TDI i probaj da ubrzaš sa 70 na 120 km/h u petoj, četvrtoj i trećoj (ako ne dohvataš 120 pre 4500 rpm u trećoj, ti onda idi do 110 km/h u sva tri slučaja). E onda se javi da kažeš kada si bio najbrži. A priče o 'poderavanju' motora zaobiđi. Onda su svi dizeli upareni sa automatiko 'poderani', jer sam ti već objasnio kako kick-down funkcioniše. I uzmi pročiatj krivu tog tvog 1.6 TDI, da bar znaš šta voziš: 90 PS (66 kW; 89 hp) at 2750–4800 rpm + 230 N⋅m (170 lb⋅ft) at 1400–2700 rpm; 105 PS (77 kW; 104 hp) at 3,000–4,000 rpm + 250 N⋅m (184 lb⋅ft) at 1,500–2,750 rpm. Znači zaključujemo da ti, pošto ne zalaziš u oblast preko 3500 rpm, nikada u životu nisi pri preticanju iskoristio maksimalan potencijal svog auta, u granicama određenim od proizvođača. Ne znam gde je tu logika, osim glava u torbi svaki put kada daš levi žmigavac za preticanje.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, aman covece, treba da promenis brzinu na 4500 rpm, citas li uopste sta pisem? Niko tebi ne brani da pretices sestom, tvoja stvar, ali nemoj da mi objasnjavas ovde kako je to brze jace bolje od preticanja u manjem stepenu prenosa. Poslao sam ti i snimak kako dsg radi. Ajde i da nisi neki vest vozac, pa ne umes u toku preticanja da prebacis iz trece u cetvrtu, kada stignes do 4500 rpm, ali onda vrati bar iz seste ili pete u cetvrtu. Nema tu motor sta da isporucuje skoro svu snagu, njegova mehanicka karakteristika je ista u svakom srepenu prenosa. Pricamo sve vreme o menjacu i u kom stepenu prenosa auto ima najvece ubrzanje. To je uvek u najmanjem mogucem, nevezano za tip motora, da li je dizel ili benzin. Evo cak i u elektricne automobile se stavljaju menjaci. Porsche Taycan ima dva stepena prenosa. Sta mislis u kom ima jace ubrzanje?

Lancia Delta

pre 3 godine

@Vladan, uglavnom. Licno gledam u obrtomer, ali slazem se da moze i po osecaju. Mada je u trkama automobila velika nauka tacan trenutak u kome se menja stepen prenosa kod ubrzanja. Veruj da se sekunde gube ako se prebaci prekasno, ili prerano. Cak se i krivine nazivaju po stepenu prenosa u kojem se prolaze. Pa tako kazu 'third gear corner' npr. Pri preticanju i nije bitno da li menjas na 4400 rpm ili 4700 rpm, razlike su marginalne. Ali je svakako to opseg na kome se postizu maksimalne performanse kod dizela, nikako na 3000 rpm

magla svuda oko nas

pre 3 godine

1.6 mjet, 120 ks, prvu, drugu, trecu saltam na nekih 2000 rpm, ne moram ni da gledam u kilometar sat, , 4 na 1.800, 5 brzinu isto saltam na 1.800 rpm, osecam prosto da je za motor tako najbolje, po brzinama bi izgledalo ovako, u 4 na nekih 45-50kmh, vec auto osetno se muci u trecoj na ovim brzinama, jer ima skracene nize stepene prenosa zbog 6te brzine, u 5tu saltam na nekih 60- 65 kmh i u 6 na 80+ kmh, naravno prilikom preticanja, a 80% njih je na brzini oko 60-70kmh a vec sam u 5oj ,kada ispred mene je neki kamion ili neko ko gnjavi, ja ga vratim u 4 brzinu, zasto bih ga vracao u trecu??? auto je tada vec na nekih 2.000 - 2100 rpm i tom opsegu od 2 -3000 rpm dizel daje najbolju snagu i mislim da je i najbolje za motor.. kada preticem na brzinama od oko 80-90 kmh a u 5oj sam brzini, motor je vec na 2.000 i ima odlican odziv na gas za vise nego bezbedno i brzo preticanje, ne znam zato bih ga cimao u 4tu na 90kmh??? koja je logika, da u 4oj izadjem iz preticanja na 110 kmh na 3300 - 3500 obrtaja, nema potrebe kada ste vec na 2.000 rpm na da vracate u nizi stepen prenosa! govorim za dizel naravno, za benzinca sve isto vazi ali za 1000 rpm gore, dakle od 3000 obrtaja..

Kosta

pre 3 godine

Maksimalno ubrzanje se dobija sa maksinalnim momentom na tocku, a ne sa maksimalnim momentom motora. Dakle uvek u sto nizem stepenu prenosa.

Ovo zahteva pojašnjenje - obrtni moment dolazi od motora, menjač služi za torque multiplication. Motor koji je van optimalnog opsega je mrtvo puvalo bez Obzira na poziciju prenosa u menjaču.

P

pre 3 godine

Sve zavisi od vase brzine i broja obrtaja. Posto pricamo o preticanju, predpostavlja se da ne vozite po gradu, u gradu se retko pretice. Znaci idete ili po putu gde je brzina 80-90 ili po autoputu gde je 130. Ako vozim 130 i hocu da preticem, vec sam u petoj. Sto bih spustao u cetvrtu, to jednostavno nema smisla. Ali ako vozite 80 u petoj na regionalnom putu (radi ustede goriva) onda ima smisla spustiti u cetvrtu pri preticanju.
(DaLanik, 8. septembar 2020 09:36)

Bolje da nisi komentarisao...Brzina i broj obrtaja nemaju veze jedno sa drugim, možeš ti da ideš 40km\h u 2. a možeš i u 5. zar ne? Eeee ali obrtni momenat itekako nije isti u te dve brzine pa se samim tim drastično razlikuje potencijal za ubrzanjem. Druga je stvar što je masovno stavljanje turbina razmazilo i ulenjilo gotovo sve, mada i sa turbinom nije baš svejedno.

Lancia Delta

pre 3 godine

@pukovnik, to nije tacno. Najvece ubrzanje postizes sa maksimalnim momentom na tocku. Preporucujem i tebi da procitas proracun koji sam napisao par komentara ispod. Maksimalni moment na tocku imas u zoni maksimalne snage. Tako kako si ti napisao, nikada se ni ne dodje do maksimalne snage motora. Evo primer: vozis ti taj svoj turbo dizel, koji ima 400 Nm na 2000 rpm i 200 KS na 4000 rpm, kako si opisao. Na 3500 rpm u trecoj imas oko 350 Nm na motoru, pomnozeno sa prenosnim odnosom 1.32, daje 460 Nm na tocku. Ako pre toga prebacis u cevrtu, recimo na 3000 rpm, tebi obrtaji padaju na oko 2200 rpm, gde imas manje od 400 Nm, pomnozeno sa prenosnim odnosom u cetvrtoj koji je oko 1, daje manje od 400 Nm na tocku. Zasto bi smanjivao sebi moment na tocku, ako znas da je to ono sto te ubrzava?? Recimo da teras trecom do crvenog, na 4500 rpm, gde motor daje oko 270 Nm, odnosno 350 Nm na tocku. Onda prebacujes u cetvrtu, obrtaji padaju na oko 3400 rpm, gde motor daje onih oko 350 Nm, sto je u cetvrtoj i 350 Nm na tocku. Dakle, vidi se da tek tad ima smisla da prebacujes u cetvrtu, ne jer dobijas veci moment na tocku, vec zato sto nakon 4500 rpm, moment turbo dizel motora naglo opada i blizi mu se blokada. Generalno je to i pravilo, da se za maksimalne performanse stepen prenosa menja nesto posle tacke maksimalne snage, na ne vise od 4500 rpm, kod dizela. Tako su uvek podeseni prenosni odnosi menjaca, i prakticno nikada ne mozes da dobijes veci moment na tocku u vecem stepenu prenosa. Opet kazem, sedi i probaj tako kako si ti zamislio, pa onda menjaj brzine na 4400, 4500 rpm, i izmeri vreme. Iznenadices se

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Mislim da ni ti ne mozes znati o kakvom je automoboli rijec na tom klipu, tj. da li elektronika mijenjana (chip-tuning ili parametri rada DSG-a)... Nakon tok kick downa obrtaji su vracani na 3000o/min, sto znaci da 4000 o/min ipak nisu optimum za ubrzavanje, jer bi u suprotnom stalno mijenjao brzine od 4000-5000 o/min.. Osim toga radi se o motoru koji iz manje zapremine isporucuje puno vise snage, pa je i rad potpuno drugacije ''trimovan'' kroz obrtaje od vecine TDI, HDi, dCi motora na nasim cestama.
Mislim da sa nekih 50-60.000km godisnje, na svim kategorijama mogu i tebe nesto nauciti o ''vjestinama'' u voznji. Iz svega vidim da ti je teorija o voznji i automobilima jaca strana, al' ti praksa nije nesto uvjerljva... Za svaki motor su obrtaji ''problem'' inace bi motori F1 prelazili par stotina hiljada km, a ne samo par stotina km...
Ne desavaju se sobracajke na Ibarskoj sto se pocinje preticanje sa 1500 o/min, vec sto se pretice na punoj i pri ''divljackim'' brzinama... Svaki vozac koji zapocne preticanje prilagodjeno situaciji ga i zavrsi... Ne zavrse oni koji iznenade na punoj liniji ili ulete agresivno bez dobre provjere uslova saobracaja.... Teoreticara ja puno, al nas ''ubi'' praksa...

Milorad

pre 3 godine

Lancia Delta@
"Ono sto vam fizika, ne ja, kaze, je da biste imali snaznije ubrzanje da prebacite iz pete u cetvrtu, a jos snaznije ako prebacite u trecu. Ako moze u trecu, tj. ako ste na brzinama od 70 do 90 km/h."

Meni ovo dovoljno da dalje ne čitam.
Sedi npr. u KIA Sorento 2.5 CRDI (npr. 2004), u petoj brzini na 2000 o/min ubaci u treću (pošto će tada još snažnije da ubrza) i kreni u preticanje pa javi šta kaže fizika.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Kosta, objasnjenja imas u svim komentarima koje sam pisao ispod, sa sve proracunima. Turbo dizel maksimalnu snagu postize na 4000 rpm, i daje veci moment na tocku u nizem stepenu prenosa na tim obrtajima, nego u visim stepenima prenosa na 2000 ili 3000 rpm. S obzirom da moment pocinje znacajno opada nakon zone maksimalne snage, idealni trenutak za promenu u visi stepen prenosa je onaj kada se u visem stepenu dobija veci moment na tocku nego u nizem stepenu prenosa. Menjaci se podesavaju tako da je to uvek nakon zone maksimalme snage, u opsegu 4200 rpm, pa sve do 4800 rpm. Imas snimak kick downa dsg u 2.0 tdi 170 hp, gde menjac prebacuje iz seste u trecu na 4000 rpm, ubrzava sve do 4700 rpm, i onda menja u cetvrtu. Pa opet vrti do 4700 rpm, pa menja u petu. Zato sto se za taj motor proracunom dobija da nakon 4700 rpm u trecoj imas veci moment na tocku u cetvrtoj, gde ces biti na nekih 3300 rpm. Ne znam sta ti smatras pod 'optimalnim opsegom motora', ali za ubrzanje to svakako nije zona maksimalnog momenta. Jer se maksimalno ubrzanje dobija sa maksimalnim momentom na tocku, a ne maksimalnim momemtom motora. Ja mogu ovo da napisem jos hiljadu puta, nije problem

Lancia Delta

pre 3 godine

@Kosta, i o tome sam pisao... Naravno da neces na 80 km/h da prebacujes u drugu, kada bi se na toj brzini i u tom stepenu prenosa nasao u blokadi obrtaja motora. Bukvalno sam tim recima napisao, odnosno uzeo sam u obzir granicne uslove. Mislim, pored toga sto sam stavio te limite u proracun, treba imati i zdravog razuma u voznji. Za taj primer (magistrala, preticanje sa 80 km/h) je najbolje prebaciti u trecu, i tako zapoceti preticanje. Ako ima potrebe u toku preticanja prebacis u cetvrtu. Ako naidjes na kamion koji ide 50 km/h, gde si u trecoj na oko 2000 rpm, neces najbrze preteci tako sto samo potopis gas u trecoj, nego ako vratis u drugu. Mislim da je jasno da je potpuno besmisleno vracati u prvu u toj situaciji. Znaci uvek se krece od pretpostavke da se konstantnom brzinom vozi u stepenu prenosa koji omogucava najmanju potrosnju. Mislim, ko vozi 80 km/h trecom, zaista nema potrebe da prebacuje u nizi stepen prenosa, ali taj ima mnogo veci problem po pitanju potrosnje, zdravog razuma, itd.

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Nemam vremena da pisem eseje, al' cu probati sto krace...
Prilicno mi je jasno sta je max snaga, a sta max obrtni moment, ali nisam siguran za tebe... Upravo to sto pises o snazi i obrtnom momentu pobija neke tvoje tvrdnje...
Ako moze da mi laicki objasnis:
1. razliku izmedju ta dva pojma (snaga i obrtni moment) ?
2. kakva je uloga jednog i drugog za medjuubrzanja u skladu sa adekvatnim stepenom prenosa?
3. sta je bitnije za ubrzanje, tj. max snaga kao krajnja tacka u isporuci snage ili obrtni momenat kao podrucje rada motora u kojem ce najbrze isporuciti najveci dio svoje snage (direktno vezano za broj 2)?
Kada odgovoris na ovo zavrsili smo diskusiju o TD motorima...

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
p.s.
Evo vec 23 godine sam vozac (iako sam sa 14-15 god. vec vozio samostalno), svih kategorija... U tom periodu vozio 60-70 vozila od motocikla do autobusa i onda citam ''nebuloze'' ''likova'' poput tebe o tome kako se ubrzava vozilom... Kick-down sam prosao jos prije 15ak godina u Mercedesu CLS-u... Niti jedan DSG uparen sa TDI motorom ne vraca u nizu brzinu na 3500o/min., al na benzincu hoce... Drug moj, veze ti nemas...

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Znaci sa TDom treba prestizati kada motor isporuci skoro svu snagu i vise ne moze ubrzavati jer je isporucio max obrtni moment? Sjajno objasnjenje... Koji si ti 'lik', odusevljavas me...

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, ne znam ja šta si ti vozio. Evo brzom pretragom na youtube sam našao passat 2.0 tdi 170hp sa dsg, koji kada na 90 km/h u šestoj na oko 1500 rpm, potopi gas, menjač prebaci u treću na 4000 rpm. Slobodno pogledaj jedno 5, 6 puta, da zapamtiš.
https://www.youtube.com/watch?v=c47PwK0g38M&ab_channel=onkelrene581

Lancia Delta

pre 3 godine

@leptehebo, opet netacno. Maksimalno ubrzanje se dobija sa maksinalnim momentom na tocku, a ne sa maksimalnim momentom motora. Dakle uvek u sto nizem stepenu prenosa, dok se ne prodje zona maksimalne snage, koja je kod dizela inace na 4000 rpm, a ne na 3600 rpm. Jedino u prvom stepenu prenosa je tacno to sto svi pisete, jer se tada zaista u zoni maksimalnog momenta motora dobija i maksimalni moment na tocku. Ali iz prve ne mozes da ubacis u nizi stepen prenosa, tako da je ocigledno zasto je to tako. Kada u prvom stepenu prenosa dodjes u zonu maksimalne snage na oko 4000 rpm, imaces i dalje mnogo veci moment na tocku, nego u bilo kojoj zoni obrtaja u drugom stepenu prenosa (pa i na 2000 rpm), da ne pricamo o trecem stepenu prenosa. Mrzi me stvarno opet da postavljam racunski dokaz, ko do sada nije shvatio, verovatno nikada nece.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, dogovoreno:
1. Snaga je proizvod momenta i ugaone brzine kod obrtnog kretanja, odnosno sile i brzine u linearnom kretanju. Moment je velicina koja tezi da okrece neko telo, ekvivalent sili u linearnom kretanju.
2. Ekvivalentna snaga pokrece telo u kretanje. Moment odredjuje intenzitet ubrzanja.
3. Maksimalna snaga. Ubrzanje je direktno zavisno od momenta na tocku, a najveci moment na tocku se dobija u zoni maksimalne snage. Procitaj opet onaj jednostavni proracun, i videces u kom stepenu prenosa imas maksimalni moment na tocku. To je uvek u sto manjem stepenu prenosa. Ako mislis da nesto nije tacno u proracunu, kazi sta. I opet ti preporucujem, sedi u auto i probaj ubrzanja kako sam ti predlozio, pa vidi kada ces biti najbrzi.

Srđan BL

pre 3 godine

Eee pa brate, care i sl... Uvazavam vase zvanje i znanje, al' sad ta prica kako pogresno vozim citav zivot, bas me nasmija... Odnosno, kako bas u svakom preticanju treba da potezem za 4000-5000 o/min mi je u glupost, da izigravam Kimija u svako preticanju... Druze, brzinu (stepen prenosa) i optimalan broj obrtaja da odradim preticanje prilagodjavam situaciji, i naravno da potezem za nizim stepenom prenosa, ako treba. U praksi ne vidim potrebu za tim, ako to mogu uraditi komfornije...
Mozda ne vidimo isto, ali (nakon tog kick downa) do 4700 su isle nize brzine, a vise startale na oko 3000 (a ne na 4000)... Jos jedna stvar vezana za automatike i kick down, kao nacin ubrzanja koju kao inzinjer vjerovatno znate... Ne poznaje automatik da li automobil pun putnika i koliko je brdo ispred njega, pa je i to vjerovatno razlog vise za vise za takve obrtaje (za razliku od manuelnog mijenjanja)... Meni u svakodnevnom zivotu je to suvisno, kao i vecini vozaca...
Evo bas vcrs probah ubrzanje sa 2500 o/min i ubrzanje sa 4000o/min, al nesto mi se kazaljka od obrtaja i brzine sporo penje sa 4000 u odnosu na 2500... Ne znam kako onda da dobijem to bolje ubrzanje (kad svi proizvodjaci trimuju TD motore na max obrtni moment do 3500-4000o/min). Tek da vidis kako kazaljka brzine i obrtaja pocne stagnirati na 2500 (zeleno podrucje od 1500-2500o/min) kod Iveco Eurocarga 75E14, ako nisi u pola preticanja ubacio u visu nisi ni prestigao... Mozes probati i Golf V 1.9 TDI 66kW, kako mu ubrzanje izgleda nakon 3000 o/min, moj care kao da mu neko turbinu iskljuci pa postane SDI. Tako ti se ponasa vecina TDI, HDi, TDCi i sl motora na nasim putevima, koji iz 2 litra izvlace 100ak KS...
Jos jednom za kraj... Probah visoke obrtaje na jednoj sedmici, a mogu sutra i na drugoj, al na 4000 o/min nema nista osim urlanja motora i sporog rasta brzine i obrtaja...
U nizem stepenu je mozda motor najbrzi (najbrze dize obrtaje), al nisam suguran i za brzinu, jer si napisao da su nize brzine brze od visih... Kojom logikom ne znam, al' auto putem se ne vozi u nizim...

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Ne znam kakav je tvoj stil voznje i to potenciranje izvlacenja maksimuma iz motora/mjenjaca mi izgleda kao jurnjava za vremenima na stazi, gdje je u trkama svaka desetinka bitna. Nemam ja nista od toga, niti forsiram vozilo do te granice. Mada ne bih o tome za koliko se nekad stizalo ''koridorom'' od BL do BG, recimo brze nego neko auto putem...
Ako vec baratas proracunima o ubrzanjima mozes li dat neki uporedni podatak za jedno prosjecno preticanje koja je razlika ako ga zapocnem sa 2000-2500 i zavrsim sa 3500 ili zapocnem sa 3500-4000? Zapravo koliko je to bitno za obicnog vozaca koji ne juri za vremenom (zurba, upadanje u makazice)?
Ne potapam gas na malim obrtajima (znam koliko trpi kvacilo i mjenjac zbog toga), sto bi rekli prvo ''zaigram'' auto, niti kilavim po putu, al' nikakvog smisla ne vidim u zakucavanju do crvenog... Takav stil voznje prepustam ''paljevinama'' koje se ulijecu u makazice i preticu kolone vozila... Iskreno iz tvojih komentara i nametanja stava o takvim ubrzanjima nisam bas siguran kakvoj grupi vozaca pripadas. Usput za tvoju info Golf 7 1.6, TDI nema plivajujuci, a ne znam kako prolaze plivajuci na onom Pasatu pri onakvim saltanjima...
Da me ne shvatis pogresno nista posebno nisam naucio iz tvojih komentara osim kako da vozim sportskim stilom uz maksimalno izvlacenje brzine iz vozila, od cega samo mogu samo da kidam motor pa umjesto da me perfektno posluzi 200-300 000km, jedino da poveca potrosnju ulja i rasipanje po motoru popustanjem dihtunga zbog toplotnog i mehanickog opterecenja. Ako se motor ne trosi drasticno na tako visokim obrtajima zasto mu temp ulja drasticno skace u takvim situacijama?

leptehebo

pre 3 godine

@urke

Sta rece? Za nekoga ko je samo teoteticar to ima smisla sto si rekao jer ne poznaje materiju u realnosti.

Obrtni moment je vazan za elasticnost motora, odnosno startnost I ubrzanje, I dobro je da ga ima sto vise u sto vecem rasponu obrtaja I da je linearan, odnosno iste kolicine u odredjenom rasponu obrtaja. Dakle, da vuce od niskih obrtaja do visokih istim intenzitetom koliko je mpguce. To turbo omogucava.

Konjska snaga je jedino za to koliko brzo ce auto ici, maksimalno I u svakoj brzini ponaosob.

Dakle da banalizujemo, ako u trecoj vozis 110km/h I u toku si preticanja, tvoj motor vec radi na recimo 4.500o/min I blizu je crvenog polja (dizel). Da stiskas gas I dalje nema smisla jer je to vec previse obrtaja. Naravno da ces da saltas u visu jer je vrhunac snage za Nm I O/min odavno prosao na nizim obrtajima.

Za Nm je raspon od recimo 1.600 do 3.800 O/min a KS na 3.600 O/min je max. recimo. Nisam uzeo neki specifican motor vec samo primer. Dakle, izmedju x I y broja obrtaja ubrzanje je najvece a na z obrtajima postize maksimalnu snagu.

Kosta

pre 3 godine

@lancia

Jesi brate, pisao si. Zašto si se uhvatio brojki, te treća, te 80 kmh, te 2000 obrtaja?

Ovde je tema primena principa, a ne rešenja sa svaku datu situaciju.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Kosta, zato sto se na brojke i svodi. Mehanicka karakteristika svakog motora je poznata, kao i prenosni odnosi u menjacu. Kada ispitas svaku situaciju kroz brojeve, dodjes do zakljucka kada dobijas najvece ubrzanje, i kakvi su limiti takvog nacina voznje. Odnosno taj princip o kome govoris. A princip je taj da se najvece ubrzanje dobija u najmanjem mogucem stepenu prenosa, o cemu govori i clanak. Ovo bi sve trebalo da bude i intuitivno jasno, ali ocigledno mnogima nije, pa su pisali kako je na magistrali najbolje preticati petom sa 2000 rpm, jer se tada ima maksimalni moment. To je razlog konkretno za 80 km/h. Ako imas neku primedbu po pitanju mog rezona, ako mislis da nesto nije tacno, to ima smisla pisati, ali ove prazne price, tipa 'za sta si se uhvatio' i 'nije to bas tako', ne vode nicem konstruktivnom.

Over And Out

pre 3 godine

Dakle, vozim trećom 80 km/h i da bi pretekao onog ispred sebe, trebalo bi da idem u nižu brzinu (drugu)....Šta sve neću da pročitam!?!?

jaretina, zečetina, vruće prasence. goveđi pršut, dimljena adidaska, pastrmka na žaru. šopska salata, pohovani vrganj, pekarski krompir i bog da te vidi

pre 3 godine

fosilni pakao.
spas stiže, EV.
papučica do poda i nema greške.

palmica

pre 3 godine

Ja sam se obucavao na jugicu, da bi auto bio funkcionalan moras dobro da ga zavrtis. Sad vozim 3.0 turbo dizel motor sa 220 ks. Sa 1500 obrtaja on vec vuce kao lud. Ako slbih radio ono sto sam naucio u skoli vozio bih ga stalno na 3500-4000 obrtaja . Zar to nije glupo

Ex Style

pre 3 godine

Da, pre preticanja uvek šaltam "na niže". Barem jedan stepen. Često dva (nekada i kod dizela), a Boga mi, nekada "u sekundi" čak i tri stepena niže (npr, desi se, na 80 km/h iz šeste u treću, preteknem i vratim odmah u šestu).
Pre svake uzbrdice šaltam na niže. Stepen-dva niže. Dizel-benzin, bez razlike.

magla svuda oko nas

pre 3 godine

jel se ovo odnosi na benzince ili turbo dizele? kako god, motor sa unutrasnjim sagorevanjem je tako zastarela i neprakticna tehnologija da je prosto neverovatno da se i dalje proizvodi, toliko potrosnih delova, tolika upotreba hemikalija, ulja, prljavog goriva...

2.2 type s

pre 3 godine

@danilo "Dizel s druge strane obicno nije u stanju da obavi preticanje samo u jednom stepenu prenosa." Jao pa što ti voziš i govoriš? Meni auto u 4. ide od 60-150 km/h, treba li tu niža ili viša, ili je dovoljno biti u 4.? Treća od 40-120. Pametnom dosta... Očito voziš 1.6 ili nešto te kubikaže. U mene je 2.2 dizel...

Partizan- Torino- Besiktas- Al Ahli

pre 3 godine

(leptehebo, 07. septembar 2020 13:43)

To i ja radim.
1.6 atmo, 132hp.
Ne razumem silovanje- prebacis u nizi i preteknes? To mozda na uzbrdici, ili ako vozis Fijata na magistrali kod Lajkovca...

Zaletim auto, dodam gas i preteknem. A kako drugacije se ubrzava ako ne stisnes gas?!

zivot je ringispil i kola na sudaranje...

pre 3 godine

Da, pre preticanja uvek šaltam "na niže". Barem jedan stepen. Često dva (nekada i kod dizela), a Boga mi, nekada "u sekundi" čak i tri stepena niže (npr, desi se, na 80 km/h iz šeste u treću, preteknem i vratim odmah u šestu).
Pre svake uzbrdice šaltam na niže. Stepen-dva niže. Dizel-benzin, bez razlike.
(Ex Style, 07. septembar 2020 13:08)

U 6-toj voziti 80km/h vrlo zanimljiva ideja, pretpostavljam da u cetvrtoj vozis 40km/h, Znaci op prva pa cetvrta pa sesta em stedis kvacilo em cuvas menjac, milina jedna...

realno

pre 3 godine

lol
niko.ne pominje da je potrebno steci malo vozackog iskustva da bi se naucilo brzo saltanje pre zavrsetka preticanja.
Benzinac i moze da iscupa eventualno kompletiranje preticanja u 3-oj (jer sto se vise penje broj obrtaja raste i torque). Na uzbrdici natovaren benzinac je opasan za preticanje ako nije nabildovan. Nekad se mora u prvu vratiti. Jer je na malim obrtajima kao mrtav konj.
Dizel s druge strane obicno nije u stanju da obavi preticanje samo u jednom stepenu prenosa. Krene jace od benzinca (veliki torque na malim obrtajima) a onda ostane ko bez duse, pa mora brzo npr u 4-tu iz 3-ce pre zavrsetka preticanja.

Inace vozio benzinca 80HP, sad dizela 105HP.

error404

pre 3 godine

Sve zavisi od motora, brzine kretanja i prenosa. Npr imao samo vw golf abt 1.4 sa 200 ks koji imao 270 nm od 1750 do 5500 obrtaja. Tako da je dovoljno samo da obrtaji budi vise os 1750 i auto dobro ubrzava. Svi novi turbo motori imaju sirok spektar obrtnog momenta, tako da vise ova oonstatacija ne vazi. Smanjenje u manji stepen prenosa, danas, donosi samo mnogo vecu potrosnju i zagadjenje, nema vise prednoati kao nekad.

leptehebo

pre 3 godine

Vozim iskljucivoatmosferske benzince. Nista plin, nikad dizel. Volim miran rad motora. Stara skola, kazu.

Vozim kamiondzijski, odnosno cesto kocim motorom I razmisljam I predvidjam situacije mnogo vise nego prosecan vozac. Tako da mi saltanje u nizu brzinu jako retko treba. Procenjujem kada mogu u preticanje I pripremam se za to u smislu da auto bude "u naletu". Tada je dovoljno samo jos malo dodati gas jer je auto vec u ubrzanju.

Nema cimanja, dranja motora I ostalih gluposti.

jaretina, zečetina, vruće prasence. goveđi pršut, dimljena adidaska, pastrmka na žaru. šopska salata, pohovani vrganj, pekarski krompir i bog da te vidi

pre 3 godine

Procenjujem kada mogu u preticanje I pripremam se za to u smislu da auto bude "u naletu". Tada je dovoljno samo jos malo dodati gas jer je auto vec u ubrzanju.
(leptehebo, 7. septembar 2020 13:43)

vidi se da voziš kamiondžijski kako kažeš.

preticanje MORA da traje što kraće u punoj snazi automobila, čak i ako nema sa druge strane nikoga narednih 5 km.

nikad ne znaš da li će ovaj koga pretičeš rešiti da doda gas, što i rade njih 5% specijalaca.
drugo, specijalci na selu koji se uključuju na put tako što pogledaju samo da li neki ide njihovom trakom pozadi, takvih ima 20%.
a koliko puta sam izlazio levim točkovima pored puta zato što ovaj koga pretičem reši da izbegava rupe.

preticanje je najopasnija situacija u saobraćaju, tako da zaboravite pričice kako treba štedeti motor i slične gluposti, uradite ga što pre možete.

EU Citizen

pre 3 godine

Ovo je prilično elementarno, ustvari, jedan id osnovnih odnosa koje vozač mora da. internalizuje, ako hoće da uspešno i bezbedno vozi manuelni menjač. Ja već skoro dvadeset godina vozim automatike, ali mi još uvek, nadam se, ne bi palo na pamet da ne prebacim u niži stepen kad mi treba naglo ubrzanje za preticanje :)) Naravno, sa dovoljno jakom mašinom vam je to manje više svejedno :))

Milorad

pre 3 godine

Molim da mi neko objasni - ako je auto na maksimalnom obrtnom momentu u trenutku preticanja, zašto bi neko prebacivao u niži stepen prenosa?

Vts

pre 3 godine

Dakle, vozim trećom 80 km/h i da bi pretekao onog ispred sebe, trebalo bi da idem u nižu brzinu (drugu)....Šta sve neću da pročitam!?!?
(Over And Out, 7. septembar 2020 11:51)

Ko jos vozi 80 km/h u 3?

Toronto

pre 3 godine

Ovo je pisao neko ko očigledno nikaada nije vozio manuelni menjač, Da li ćeš promeniti brzinu zavisi od trenutne brzine i broja obrtaja. Ako kruziraš na malim obrtajima naravno da ćeš promenuti brzinu. Btw, onaj ko stiska papuču gasa do kraja da bi ubrzao ionako ne zna da vozi.

Suverenitet

pre 3 godine

Volim atmo benzince sa manuelnim menjacima. Prilikom preticanja spustam menjac u nizu brzinu sa medjugasom. Kada menjac sidje stepen nize obrtaji su vec podignuti a onda je uzivanje zgaziti na gas i bezbedno obaviti preticanje. Zvuk motora, ubrzanje, uzivanje, sve pod tvojom kontrolom. Ne kazem da je automatik los naprotiv odlican je za grad i guzvu, moze se i njime rucno upravljati ali ja sam prva iskustva sa automobilima imao rukujuci manuelnim menjacima i jos uvek ih volim.

s mile

pre 3 godine

Svakodnevno nailazim na snažnije automobile, koje njihovi vozači,ili NE znaju da voze, ili nisu koncentrisani. Tako da na nekoj uzbrdici, na pola puta, opadne im brzina, pa se sete da promene u niži stepen, i nastave da voze sa 40-60kmh, a mogli su da zadrže brzinu, da su na vreme spustili stepen niže.

Na to veoma gledam, tako da pre uzbrdice, prebacim u 4 stepen, i praktično ubrzavam uzbrdo, sa malim gradskim autom....

CJC

pre 3 godine

Dakle, vozim trećom 80 km/h i da bi pretekao onog ispred sebe, trebalo bi da idem u nižu brzinu (drugu)....Šta sve neću da pročitam!?!?
(Over And Out, 7. septembar 2020 11:51)

Ko jos vozi 80 km/h u 3?
(Vts, 07. septembar 2020 12:23)

Mozda baja vozi Ferrari FXX pa mu se moze.

Dior

pre 3 godine

Mnogo je lakše objasniti na primeru bicikla. Kad okrećeš pedale jako sporo u četvrtoj brzini recimo i hoćeš da ubrzaš mnogo će ti biti teže da nastaviš u četvrtoj da okrećeš.

igor

pre 3 godine

Dakle, vozim trećom 80 km/h i da bi pretekao onog ispred sebe, trebalo bi da idem u nižu brzinu (drugu)....Šta sve neću da pročitam!?!?
(Over And Out, 07. septembar 2020 11:51)

Meni na 80km/h kompjuter savetuje da prebacim u šestu

P

pre 3 godine

Sve zavisi od vase brzine i broja obrtaja. Posto pricamo o preticanju, predpostavlja se da ne vozite po gradu, u gradu se retko pretice. Znaci idete ili po putu gde je brzina 80-90 ili po autoputu gde je 130. Ako vozim 130 i hocu da preticem, vec sam u petoj. Sto bih spustao u cetvrtu, to jednostavno nema smisla. Ali ako vozite 80 u petoj na regionalnom putu (radi ustede goriva) onda ima smisla spustiti u cetvrtu pri preticanju.
(DaLanik, 8. septembar 2020 09:36)

Bolje da nisi komentarisao...Brzina i broj obrtaja nemaju veze jedno sa drugim, možeš ti da ideš 40km\h u 2. a možeš i u 5. zar ne? Eeee ali obrtni momenat itekako nije isti u te dve brzine pa se samim tim drastično razlikuje potencijal za ubrzanjem. Druga je stvar što je masovno stavljanje turbina razmazilo i ulenjilo gotovo sve, mada i sa turbinom nije baš svejedno.

DaLanik

pre 3 godine

Sve zavisi od vase brzine i broja obrtaja. Posto pricamo o preticanju, predpostavlja se da ne vozite po gradu, u gradu se retko pretice. Znaci idete ili po putu gde je brzina 80-90 ili po autoputu gde je 130. Ako vozim 130 i hocu da preticem, vec sam u petoj. Sto bih spustao u cetvrtu, to jednostavno nema smisla. Ali ako vozite 80 u petoj na regionalnom putu (radi ustede goriva) onda ima smisla spustiti u cetvrtu pri preticanju.

Ex student

pre 3 godine

@septembar Ja sam vozio jedno vreme Toyotu Verso i 80km/h je bilo u 6 brzini. Pokaze vec na 75km/h da se prebaci u 6tu ako se vozi po ravnom. Naravno ako je uzbrdo trazi stepen ili dva nize. Tako je kod "pampers" auta a verovatno i kod pick-upova jer se ne voze brzo a tezi su. Medjutim sa versom sam vozio na autoputu uglavnom 150 a max 170. Tad se motor vrti na oko 4000.

Slobodan

pre 3 godine

To se sve uci ubauto skoli tako da nema potrebe za ovakvim objasnjavanjima. Svako ce prilagoditi brzinu, brojem obrtaja pa ce zapoceti preticamje. Niko nije lud da to radi 10 sekundi. Dakle ako idete dovoljno brzo, neka potrebe za prebacivanjem u nizi stepen jer ce onda biti opasno za motor ako naglo dignete broj obrtaja istog. Kako su ovde objesnili to znaci da vozite auto putem 130, 6 ili 5 brzinom, pa prilikom preticanja na 130 prebacujete u nizi stepen prenosa.

Ivan Nestorovic

pre 3 godine

To je čista glupost, pitajte bilo kog ozbiljnog stručnjaka, pritiskanje papučice gasa do poda je štetnije kad je auto na leru nego u toku vožnje. Motor "voli" da se povremeno očisti u visokim obrtajima, a kad vozite na pr. 100 km/h i ubrzate i na 150 obrtaji će i dalje biti daleko od kritičnih.

Milorad

pre 3 godine

Lancia Delta@
Pre svega, daj da ne banalizujemo sa opaskama ko je na obrtnom momentu, auto ili motor. Ne zvuči mi smisleno da kod preticanja treba uvek da se prebacuje u niži stepen prenosa. Ako su delovi pogonskog agregata, na koje to ima uticaja, na maksimalnom obrtnom momentu to je idealno za preticanje (koje, naravno, treba da traje što kraće). Pogonski agregat mog motornog vozila ima maksimalni obrtni momenat pri 2200 o/min, a u crvenom je već na 3500 o/min. Ako se odgovarajući delovi mog pogonskog agregata obrću na 2200 o/min i prebacim u niži stepen prenosa i zavrti se na 3000 o/min ne verujem da će mi to nešto mnogo pomoći da ubrzam preticanje mog motornog vozila sa sve putnicima u njemu (i eventualno stvarima). Iskustvo mi kaže da, ako ne voziš sportski auto, to "šaltanje" na dole (ne idemo dole ni ja ni motorno vozilo, već se spušta stepen prenosa za jedan ili više brojeva stepena prenosa) nije uvek od pomoći koliko poznavanje mogućnosti automobila koji voziš (sa sve motorom).

Vts

pre 3 godine

U 6-toj voziti 80km/h vrlo zanimljiva ideja, pretpostavljam da u cetvrtoj vozis 40km/h, Znaci op prva pa cetvrta pa sesta em stedis kvacilo em cuvas menjac, milina jedna...
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (zivot je ringispil i kola na sudaranje..., 7. septembar 2020 15:05)

Meni sam auto prebaci na 65 u šestu brzinu (od 6) - DSG menjač

leptehebo

pre 3 godine

I da dodam.

Auto sa mnogo momenta na tocku u toku preticanja ume da bude jako opasan po sve ucesnike.

Ako ne osetite tockove u svakom trenutku gde su I sta rade, dzabe I iz seste u prvu da vratite kako bi u pola sekunde pretekli kolonu. Vama ne gine jarak...

Youtube je pun takvih scena.

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Ako mislite na benzince onda vam komentar ima smisla, medjutim ako u komentaru podrazumjevate i savremene dizele (koji maksimum daju od 1500-3000o/min) onda bas i niste u pravu...

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Eto imam desetak vozila u dvoristu, sto putnickih sto teretnih... Do prosle godine sam svaki dan vozio Golf 6 1.4 benzin/plin, sada Golf 7 1.6 TDI... Nekad prije Golf 3, pa 5 TDI... Ako hoces da ''poderes'' svaki dizel motor i ako hoces da pogines u preticanju ti ih zapocinji sa 3500o/min na dizelu, meni se ne gine... Pises nebuloze za TD motore koje nemaju veze sa praksom, mada za svaki atmo motor stoji da je sve jaci kroz obrtaje...

aca

pre 3 godine

Dakle, vozim trećom 80 km/h i da bi pretekao onog ispred sebe, trebalo bi da idem u nižu brzinu (drugu)....Šta sve neću da pročitam!?!?
(Over And Out, 7. septembar 2020 11:51)

Gresis! Pravilno je da sa 80 km/h budes u drugoj, i kad obilazis samo ga vratis u prvu.

magla svuda oko nas

pre 3 godine

1.6 mjet, 120 ks, prvu, drugu, trecu saltam na nekih 2000 rpm, ne moram ni da gledam u kilometar sat, , 4 na 1.800, 5 brzinu isto saltam na 1.800 rpm, osecam prosto da je za motor tako najbolje, po brzinama bi izgledalo ovako, u 4 na nekih 45-50kmh, vec auto osetno se muci u trecoj na ovim brzinama, jer ima skracene nize stepene prenosa zbog 6te brzine, u 5tu saltam na nekih 60- 65 kmh i u 6 na 80+ kmh, naravno prilikom preticanja, a 80% njih je na brzini oko 60-70kmh a vec sam u 5oj ,kada ispred mene je neki kamion ili neko ko gnjavi, ja ga vratim u 4 brzinu, zasto bih ga vracao u trecu??? auto je tada vec na nekih 2.000 - 2100 rpm i tom opsegu od 2 -3000 rpm dizel daje najbolju snagu i mislim da je i najbolje za motor.. kada preticem na brzinama od oko 80-90 kmh a u 5oj sam brzini, motor je vec na 2.000 i ima odlican odziv na gas za vise nego bezbedno i brzo preticanje, ne znam zato bih ga cimao u 4tu na 90kmh??? koja je logika, da u 4oj izadjem iz preticanja na 110 kmh na 3300 - 3500 obrtaja, nema potrebe kada ste vec na 2.000 rpm na da vracate u nizi stepen prenosa! govorim za dizel naravno, za benzinca sve isto vazi ali za 1000 rpm gore, dakle od 3000 obrtaja..

Milorad

pre 3 godine

Lancia Delta@
"Ono sto vam fizika, ne ja, kaze, je da biste imali snaznije ubrzanje da prebacite iz pete u cetvrtu, a jos snaznije ako prebacite u trecu. Ako moze u trecu, tj. ako ste na brzinama od 70 do 90 km/h."

Meni ovo dovoljno da dalje ne čitam.
Sedi npr. u KIA Sorento 2.5 CRDI (npr. 2004), u petoj brzini na 2000 o/min ubaci u treću (pošto će tada još snažnije da ubrza) i kreni u preticanje pa javi šta kaže fizika.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Milorad, prvo, ne znam koji to motor ulazi u 'crveno' na 3500 rpm, ali ni to nije zabranjeno podrucje rada. Ukoliko je proizvodjac konstruisao motor tako da u nekoj situaciji ne sme da se nadje na nekom visokom broju obrtaja, onda se u takvim situacijama ulazi u blokadu obrtaja i motor ne moze vise da ubrza. Crveno polje samo oznacava priblizavanje toj blokadi. Druga stvar, uzmes lepo prenosne odnose svog menjaca, i kazes ja se krecem 70 km/h. U petoj je to na oko 2000 rpm, gde je makismalni moment recimo 400 Nm, pa pomnozis to sa prenosnim odnosom od oko 0.75 i dobijes 300 Nm na tocku (naravno tu ide i final drive i jos neki prenosi, ali su svi konstantni). E onda prebacis u trecu, gde se motor vrti na recimo 3500 obrtaja i ima moment oko 350 Nm. Neka bude i onih 300 od malopre na tocku. Sada taj moment mnozis prenosnim odnosom za trecu, koji je oko 1.32, i dobijes 396 Nm na tocku (realno preko 400 Nm, ali smo uzeli manju vrednost). I sad kazi hoces li imati bolje ubrzanje sa 300 ili sa 400 Nm na tocku. Kada pretices, kada hoces maksimalne performanse, treba da tezis maksimalnoj snazi motora. Ona se uvek dostize na visokim obrtajima. Ubrzanje je uvek vece u nizem stepenu prenosa.

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
p.s.
Evo vec 23 godine sam vozac (iako sam sa 14-15 god. vec vozio samostalno), svih kategorija... U tom periodu vozio 60-70 vozila od motocikla do autobusa i onda citam ''nebuloze'' ''likova'' poput tebe o tome kako se ubrzava vozilom... Kick-down sam prosao jos prije 15ak godina u Mercedesu CLS-u... Niti jedan DSG uparen sa TDI motorom ne vraca u nizu brzinu na 3500o/min., al na benzincu hoce... Drug moj, veze ti nemas...

Lancia Delta

pre 3 godine

@pukovnik, to nije tacno. Najvece ubrzanje postizes sa maksimalnim momentom na tocku. Preporucujem i tebi da procitas proracun koji sam napisao par komentara ispod. Maksimalni moment na tocku imas u zoni maksimalne snage. Tako kako si ti napisao, nikada se ni ne dodje do maksimalne snage motora. Evo primer: vozis ti taj svoj turbo dizel, koji ima 400 Nm na 2000 rpm i 200 KS na 4000 rpm, kako si opisao. Na 3500 rpm u trecoj imas oko 350 Nm na motoru, pomnozeno sa prenosnim odnosom 1.32, daje 460 Nm na tocku. Ako pre toga prebacis u cevrtu, recimo na 3000 rpm, tebi obrtaji padaju na oko 2200 rpm, gde imas manje od 400 Nm, pomnozeno sa prenosnim odnosom u cetvrtoj koji je oko 1, daje manje od 400 Nm na tocku. Zasto bi smanjivao sebi moment na tocku, ako znas da je to ono sto te ubrzava?? Recimo da teras trecom do crvenog, na 4500 rpm, gde motor daje oko 270 Nm, odnosno 350 Nm na tocku. Onda prebacujes u cetvrtu, obrtaji padaju na oko 3400 rpm, gde motor daje onih oko 350 Nm, sto je u cetvrtoj i 350 Nm na tocku. Dakle, vidi se da tek tad ima smisla da prebacujes u cetvrtu, ne jer dobijas veci moment na tocku, vec zato sto nakon 4500 rpm, moment turbo dizel motora naglo opada i blizi mu se blokada. Generalno je to i pravilo, da se za maksimalne performanse stepen prenosa menja nesto posle tacke maksimalne snage, na ne vise od 4500 rpm, kod dizela. Tako su uvek podeseni prenosni odnosi menjaca, i prakticno nikada ne mozes da dobijes veci moment na tocku u vecem stepenu prenosa. Opet kazem, sedi i probaj tako kako si ti zamislio, pa onda menjaj brzine na 4400, 4500 rpm, i izmeri vreme. Iznenadices se

Srđan BL

pre 3 godine

Eee pa brate, care i sl... Uvazavam vase zvanje i znanje, al' sad ta prica kako pogresno vozim citav zivot, bas me nasmija... Odnosno, kako bas u svakom preticanju treba da potezem za 4000-5000 o/min mi je u glupost, da izigravam Kimija u svako preticanju... Druze, brzinu (stepen prenosa) i optimalan broj obrtaja da odradim preticanje prilagodjavam situaciji, i naravno da potezem za nizim stepenom prenosa, ako treba. U praksi ne vidim potrebu za tim, ako to mogu uraditi komfornije...
Mozda ne vidimo isto, ali (nakon tog kick downa) do 4700 su isle nize brzine, a vise startale na oko 3000 (a ne na 4000)... Jos jedna stvar vezana za automatike i kick down, kao nacin ubrzanja koju kao inzinjer vjerovatno znate... Ne poznaje automatik da li automobil pun putnika i koliko je brdo ispred njega, pa je i to vjerovatno razlog vise za vise za takve obrtaje (za razliku od manuelnog mijenjanja)... Meni u svakodnevnom zivotu je to suvisno, kao i vecini vozaca...
Evo bas vcrs probah ubrzanje sa 2500 o/min i ubrzanje sa 4000o/min, al nesto mi se kazaljka od obrtaja i brzine sporo penje sa 4000 u odnosu na 2500... Ne znam kako onda da dobijem to bolje ubrzanje (kad svi proizvodjaci trimuju TD motore na max obrtni moment do 3500-4000o/min). Tek da vidis kako kazaljka brzine i obrtaja pocne stagnirati na 2500 (zeleno podrucje od 1500-2500o/min) kod Iveco Eurocarga 75E14, ako nisi u pola preticanja ubacio u visu nisi ni prestigao... Mozes probati i Golf V 1.9 TDI 66kW, kako mu ubrzanje izgleda nakon 3000 o/min, moj care kao da mu neko turbinu iskljuci pa postane SDI. Tako ti se ponasa vecina TDI, HDi, TDCi i sl motora na nasim putevima, koji iz 2 litra izvlace 100ak KS...
Jos jednom za kraj... Probah visoke obrtaje na jednoj sedmici, a mogu sutra i na drugoj, al na 4000 o/min nema nista osim urlanja motora i sporog rasta brzine i obrtaja...
U nizem stepenu je mozda motor najbrzi (najbrze dize obrtaje), al nisam suguran i za brzinu, jer si napisao da su nize brzine brze od visih... Kojom logikom ne znam, al' auto putem se ne vozi u nizim...

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Ne znam kakav je tvoj stil voznje i to potenciranje izvlacenja maksimuma iz motora/mjenjaca mi izgleda kao jurnjava za vremenima na stazi, gdje je u trkama svaka desetinka bitna. Nemam ja nista od toga, niti forsiram vozilo do te granice. Mada ne bih o tome za koliko se nekad stizalo ''koridorom'' od BL do BG, recimo brze nego neko auto putem...
Ako vec baratas proracunima o ubrzanjima mozes li dat neki uporedni podatak za jedno prosjecno preticanje koja je razlika ako ga zapocnem sa 2000-2500 i zavrsim sa 3500 ili zapocnem sa 3500-4000? Zapravo koliko je to bitno za obicnog vozaca koji ne juri za vremenom (zurba, upadanje u makazice)?
Ne potapam gas na malim obrtajima (znam koliko trpi kvacilo i mjenjac zbog toga), sto bi rekli prvo ''zaigram'' auto, niti kilavim po putu, al' nikakvog smisla ne vidim u zakucavanju do crvenog... Takav stil voznje prepustam ''paljevinama'' koje se ulijecu u makazice i preticu kolone vozila... Iskreno iz tvojih komentara i nametanja stava o takvim ubrzanjima nisam bas siguran kakvoj grupi vozaca pripadas. Usput za tvoju info Golf 7 1.6, TDI nema plivajujuci, a ne znam kako prolaze plivajuci na onom Pasatu pri onakvim saltanjima...
Da me ne shvatis pogresno nista posebno nisam naucio iz tvojih komentara osim kako da vozim sportskim stilom uz maksimalno izvlacenje brzine iz vozila, od cega samo mogu samo da kidam motor pa umjesto da me perfektno posluzi 200-300 000km, jedino da poveca potrosnju ulja i rasipanje po motoru popustanjem dihtunga zbog toplotnog i mehanickog opterecenja. Ako se motor ne trosi drasticno na tako visokim obrtajima zasto mu temp ulja drasticno skace u takvim situacijama?

Урке

pre 3 godine

Molim da mi neko objasni - ako je auto na maksimalnom obrtnom momentu u trenutku preticanja, zašto bi neko prebacivao u niži stepen prenosa?
(Milorad, 07. septembar 2020 18:53)
Објашњење: Можда је максимални обртни момент али их мало коња преводи у користан рад, на 1500 обртаја мотор генерише мало коњских снага, додај томе висок степен преноса и имаш мртво пувало.

Bembara

pre 3 godine

Atmosferski benzinac sestocilindras prosto obozava saltanje u nizu, s medjugasom naravno.A i ako drzis u obrtajima, gde je najveci obrtni moment, krece ispaljivanje kao iz katapulta.

P

pre 3 godine

Ja sam zapanjen koliko ljudi se iščudjava na ovu "vest". Naučite šta je broj obrtaja, obrtni momenat, snaga, nije to baš tako teško...Najbolji su ovi što komentarišu u kojoj je brzini menjač...Znate, menjač može itekako drugačije biti naštelovan na različitim modelima automobila (prenosni odnosi). Najbolji su ovi što uopšte spominju kako im kompjuter predlaže u kojoj brzini da budu, a bukvalno u SVAKOM autu koji sam vozio, a ima to, on predlaže brzinu prenosa sa stanovišta ekonomičnosti a ne performansi. Kada preticete, trebaju vam performanse. Ako ste u stepenu prenosa koji vam predlaže kompjuter, molim vas, ne preticete NIKAD ništa brže od traktora...

Деда

pre 3 godine

тако је бре! из четврте у трећу и излећу клипови из ауспуха! а то је добро за мотор... 😆😆😆

Dragan

pre 3 godine

Svaka potrosnja goriva se regulise pedalom gasa,naravno glupo je da u petom prenosu pri brzini od 40-50 km na sat nikakvo ibrzanje necete dobiti samo ce na izduvnoj cevi izlaziti skoro neutroseno gorivo. Pri brzini od oko 110 km na sat nemate potrebe smanjivati hod vec samo pritisnuti pedalu gasa i auto ce dobiti ubrzanje bez pomuke do 130 ali nemojte vise taj sto stavio ogranicenje nije glup,nisu nasi auto-putevi ni za tu brzinu.za 10 km brzine necete dobiti mlogo "samo glavu i torbi". Zato vozite skoncentrisano polako i bez nervoze,ako ste na magistralnom putu pro brzini od 80 km ako zelite preticati smanjite hod u cetvrtoj uz dodavanje gasa dobicete solidno ubrzanje presaltujte u petu cim ste se vratili u desnu traku ako ste vicni moze i pre u petom hodu jel ste vec uhvatili zalet za petu brzinu. Svaka voznja je glava u torbi neznas kakva bidala ide ususret tako da je bitna koncentracija i na vozilo ususret.

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Mislim da ni ti ne mozes znati o kakvom je automoboli rijec na tom klipu, tj. da li elektronika mijenjana (chip-tuning ili parametri rada DSG-a)... Nakon tok kick downa obrtaji su vracani na 3000o/min, sto znaci da 4000 o/min ipak nisu optimum za ubrzavanje, jer bi u suprotnom stalno mijenjao brzine od 4000-5000 o/min.. Osim toga radi se o motoru koji iz manje zapremine isporucuje puno vise snage, pa je i rad potpuno drugacije ''trimovan'' kroz obrtaje od vecine TDI, HDi, dCi motora na nasim cestama.
Mislim da sa nekih 50-60.000km godisnje, na svim kategorijama mogu i tebe nesto nauciti o ''vjestinama'' u voznji. Iz svega vidim da ti je teorija o voznji i automobilima jaca strana, al' ti praksa nije nesto uvjerljva... Za svaki motor su obrtaji ''problem'' inace bi motori F1 prelazili par stotina hiljada km, a ne samo par stotina km...
Ne desavaju se sobracajke na Ibarskoj sto se pocinje preticanje sa 1500 o/min, vec sto se pretice na punoj i pri ''divljackim'' brzinama... Svaki vozac koji zapocne preticanje prilagodjeno situaciji ga i zavrsi... Ne zavrse oni koji iznenade na punoj liniji ili ulete agresivno bez dobre provjere uslova saobracaja.... Teoreticara ja puno, al nas ''ubi'' praksa...

Lancia Delta

pre 3 godine

Da ne pricamo o tome sto potapanje gasa na 1500 rpm lose utice na plivajuci zamajac, to maltene svako ko je ikada vozio dizela zna. Tada motor snazno vibrira, jer se uslovno receno, muci da ubrza, pa sve te vibracije skuplja plivajuci. To je pogotovo opasno kod dizela koji imaju velike vrednosti momenta. Ne cuvas takvom voznjom ni jednu komponentu

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, to je druga stvar kako ces ti da procenis situaciju. Ako nema nikoga kilometrima ispred u suprotnoj traci, mozes lagano da pretices, petom, sestom kako god hoces. Ali ja bih sve jedno preporucio da to obavis sto brze, jer nikad ne znas ko ce da izleti sa sporednog puta ili nesto slicno. Zato kazem, uvek u sto manji stepen prenosa, jer su tako maksimalne performanse. Ako neces bas i trecu, bar u cetvrtu prebaci. I o tome sve vreme pricamo. Kao sto se vidi na snimku. Znaci ide iz seste u trecu, jer bi u drugoj na 90 km/h bio preko 5000 rpm, sto je blokada. U trecoj je ta brzina na 4000 rpm, i odatle ide iza zone maksimalne snage i menja u cetvrtu na 4700 rpm. Dalje menjanje brzina ce se, dok god je papucica gasa do poda, obavljati na 4700 rpm, a to na koje ce obrtaje da padne nakon menjanja, zavisi samo od prenosnih odnosa menjaca. Treca ima oko 1.3, cetvrta oko 1, pa kada se iz toga izracuna 4700*1/1.3 = 3600 rpm, dobijes gde ce da bude u cetvrtoj nakon menjanja brzine. Tako da nema price o tome da se bolje performanse dobijaju u vecem stepenu prenosa. Opet pricam o ubrzanju. Nemoj da mesas ubrzanje i maksimalnu brzinu. Maksimalna brzina se postize u najvecem stepenu prenosa, ali najbrze ces stici do te masimalne brzine iz sto nizeg stepena prenosa. Sto se kamiona i teretnih kombija tice, njima je motor softverski ogranicen u visokim obrtajima, tako da zaista nema smisla terati ih preko 3500 rpm, ali to je zato sto oni i nisu zamisljeni za iole brzu voznju, nego za, jelte, prenos tereta. Neki TDI motori hoce da izdahnu vec na 3500 rpm, i to je uglavnom zato sto su presli pola miliona ili vise km. Probaj da stavis na valjke takav auto, pa da vidis kakva ce mehanicka karakteristika da izadje. Nece imati veze sa fabrickom. Ja ovde pricam o ispravnim automobilima, za koje je uvek definisana oblast maksimalne snage na oko 4000 rpm. I jos nesto, to kako ti vidis i osecas ubrzanje nije merodavno, vec je jako subjektivno. Telo najvise oseca ubrzanje u zoni maksimalnog momenta, na oko 2000 rpm. Zato tada imas subjektivni osecaj da auto polece, jer te taj nagli udar maksimalnog momenta prilepi za sediste. Zato i stradaju zamajci, jer ljudi kazu, ma lepi vec na 1500 rpm, sta ima da saltam. Ali jedina objektivna stvar je da uzmes stopericu i izmeris. Pre toga proveri da li ti je motor u ispravnom stanju, jer ako mu je kriva momenta drugacija od fabricke zbog toga sto je turbina pri kraju radnog veka, ili pusta negde vazduh, ili ko zna sta drugo, onda cela ova prica pada u vodu.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, moj stil voznje je takav da kada preticem, to radim najbrze moguce. Kada ne preticem, nego vozim konstantnom brzinom, onda to radim u sto vecem stepenu prenosa, da bih smanjio potrosnju. Ne pricam ja o trkama i o tome da treba da drzis auto neprestano u visokim obrtajima, kada se i desava pregrevanje ulja i preterano se opterecuje motor. Poenta je da samo kada pretices izvuces maksimalne performanse, a zatim nastavis konstantnom brzinom u odgovarajucem stepenu prenosa, tj. onom koji postize najmanju potrosnju. Kao sto smo zakljucili, moguce je preteci i petom i sestom, i u nekim situacijama je potpuno opravdano, kada se ima vremena. Ali to nije i najbrzi nacin da se pretekne. A razlike su drasticne, citave sekunde su u pitanju, sto moze da se dobije i racunski. Ali mnogo lakse ti je da odes na sajt zeperfs.com i da pogledas vremena za medjuubrzanja. Npr. za Golf 7 1.6 TDI 115 KS, imas vremena za ubrzanje 80 do 120 km/h. Pa se trecom postize vreme 7.4 s, cetvrtom 9.1s, a petom cak 13.1 s. Dakle sekunde cele. I ovo vazi za svaki auto, proveri. To su razlike izmedju toga da li ces zavrsiti ispod kamiona koji ti dolazi u susret, ili ces sacuvati glavu sebi i onima koje vozis.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Milorad, odes na sajt automobile-catalog. com, nadjes 2003 Kia Sorento 2.5 crdi i procitas sledece:
max speed on III gear 109 km/h
80-120 km/h in IV gear 11.5 s
80-120 km/h in V gear 15.1
Uz dodatno objasnjenje koje kaze: if the acceleration 80-120 in V gear is higher than 15 sec, the car will be felt rather slowly reacting and will require downshifting very often in road conditions.
Znaci to je za obicne putne uslove.
Dalje procitas sa grafika kolika je brzina u petoj na 2000 rpm. Nadjes da je to oko 80 km/h. Nadjes koliko je obrtaja u trecoj i vidis da je oko 3300 rpm. E onda nadjes moment: na 2000 rpm motor daje 314 Nm, pomnozeno sa prenosnim odnosom u petoj od 0.79, daje 248 Nm na tocku. Pa pogledas na 3300 rpm, motor daje moment 293 Nm, pomnozeno sa prenosnim odnosom u trecoj od 1.29, daje 378 Nm na tocku. Kazi ti sad meni, hoces imati jace ubrzanje sa 378 Nm na tocku, ili sa 248 Nm na tocku? Taj motor inace postize maksimalnu snagu na 3800 rpm, a vec na 4300 ulazi u crveno. Znaci ti trecom imas fore 1000 rpm da nabijas brzinu u toj situaciji, pa tek onda da prebacis u cetvrtu. Eto, to ce ukratko da se desi. Ako imas taj auto, javi se na meil dole, pa da proverimo zajedno.

leptehebo

pre 3 godine

@urke

Sta rece? Za nekoga ko je samo teoteticar to ima smisla sto si rekao jer ne poznaje materiju u realnosti.

Obrtni moment je vazan za elasticnost motora, odnosno startnost I ubrzanje, I dobro je da ga ima sto vise u sto vecem rasponu obrtaja I da je linearan, odnosno iste kolicine u odredjenom rasponu obrtaja. Dakle, da vuce od niskih obrtaja do visokih istim intenzitetom koliko je mpguce. To turbo omogucava.

Konjska snaga je jedino za to koliko brzo ce auto ici, maksimalno I u svakoj brzini ponaosob.

Dakle da banalizujemo, ako u trecoj vozis 110km/h I u toku si preticanja, tvoj motor vec radi na recimo 4.500o/min I blizu je crvenog polja (dizel). Da stiskas gas I dalje nema smisla jer je to vec previse obrtaja. Naravno da ces da saltas u visu jer je vrhunac snage za Nm I O/min odavno prosao na nizim obrtajima.

Za Nm je raspon od recimo 1.600 do 3.800 O/min a KS na 3.600 O/min je max. recimo. Nisam uzeo neki specifican motor vec samo primer. Dakle, izmedju x I y broja obrtaja ubrzanje je najvece a na z obrtajima postize maksimalnu snagu.

Kosta

pre 3 godine

Maksimalno ubrzanje se dobija sa maksinalnim momentom na tocku, a ne sa maksimalnim momentom motora. Dakle uvek u sto nizem stepenu prenosa.

Ovo zahteva pojašnjenje - obrtni moment dolazi od motora, menjač služi za torque multiplication. Motor koji je van optimalnog opsega je mrtvo puvalo bez Obzira na poziciju prenosa u menjaču.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Kosta, zato sto se na brojke i svodi. Mehanicka karakteristika svakog motora je poznata, kao i prenosni odnosi u menjacu. Kada ispitas svaku situaciju kroz brojeve, dodjes do zakljucka kada dobijas najvece ubrzanje, i kakvi su limiti takvog nacina voznje. Odnosno taj princip o kome govoris. A princip je taj da se najvece ubrzanje dobija u najmanjem mogucem stepenu prenosa, o cemu govori i clanak. Ovo bi sve trebalo da bude i intuitivno jasno, ali ocigledno mnogima nije, pa su pisali kako je na magistrali najbolje preticati petom sa 2000 rpm, jer se tada ima maksimalni moment. To je razlog konkretno za 80 km/h. Ako imas neku primedbu po pitanju mog rezona, ako mislis da nesto nije tacno, to ima smisla pisati, ali ove prazne price, tipa 'za sta si se uhvatio' i 'nije to bas tako', ne vode nicem konstruktivnom.

Ex Style

pre 3 godine

Da, pre preticanja uvek šaltam "na niže". Barem jedan stepen. Često dva (nekada i kod dizela), a Boga mi, nekada "u sekundi" čak i tri stepena niže (npr, desi se, na 80 km/h iz šeste u treću, preteknem i vratim odmah u šestu).
Pre svake uzbrdice šaltam na niže. Stepen-dva niže. Dizel-benzin, bez razlike.
(Ex Style, 07. septembar 2020 13:08)

U 6-toj voziti 80km/h vrlo zanimljiva ideja, pretpostavljam da u cetvrtoj vozis 40km/h, Znaci op prva pa cetvrta pa sesta em stedis kvacilo em cuvas menjac, milina jedna...
(zivot je ringispil i kola na sudaranje..., 7. septembar 2020 15:05)

Ako turbo benzinski motor razvija max obrtni moment počev od 1.900 rpm (pa ostaje isti na gore, još neku hiljadu obrtaja), a na 80 km/h ima malo manje od 2.000 rpm u šestoj, u čemu je problem za motor ako ga magistralnim putem, po potpuno ravnom, vozim tom brzinom kretanja u šestoj?
Ili što ga tada pre preticanja prebacim nekada čak i u treću, koja je u zelenom radnom području sve do oko 120 km/h? Mada ću nekada i da ga pre preticanja vratim samo u četvrtu, kojoj je zeleno radno područje do oko 155 km/h.
To vozilo u rasponu brzina kretanja od nekih 70/80 do 110/120 km/h (što su uobičejene brzine za preticanje po magistralnim putevima) svakako ima bolje ubrzanje u trećoj, nego u četvrtoj, a za bezbedno preticanje je bolje da traje što kraće. Slično, mada vozim i dizela, sa dizelom radim slično. A prethodni dizel takvom vožnjom nisam uspeo da oštetim za više od 10 godina.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Milorad, zato što 'auto' nije na maksimalnom obrtnom momentu, nego motor. Moment na točku se dobija množenjem momenta motora prenosnim odnosom menjača. Što manji stepen prenosa, to je veći prenosni odnos, odnosno moment na točku. Što veći moment na točku, to je veće ubrzanje. Zato se uvek smanjuje stepen prenosa kada je neophodno veliko ubrzanje: 1, 2, pa i 3 stepena niže, zavisi od uslova. Što je veće ubrzanje, to je preticanje bezbednije. Nisam verovao da će jaretina ikad išta smisleno napisati, ali za ovo je potpuno u pravu. Preticanje treba da traje što kraće. Raznih budala ima po putu, koje će ko zna šta da rade dok ih pretičete. I da, potpuno je normalno da se vozi šestom već na 80, 90 km/h, ako je motor dovoljno jak i menjač tako podešen. U tom slučaju je obavezno prebacivanje u treću pre preticanja, eventualno u četvrtu, ako ima dovoljno prostora. Nije problem ni na auto putu vratiti u četvrtu na 120, 130 km/h, ako će rezultat toga biti brže i bezbednije preticanje.

leptehebo

pre 3 godine

@jaretina

U mladosti sam vozio trke pa odatle I navika iskoriscavanja brzine "u naletu" za preticanje.

U saobracaju vozim sporije, pogotovo od kada sam postao otac. Pa od tada I manje zurim. Vozim kabriolete a oni ne vole brzu voznju.

Jednostavno, kada vozim pratim sta drugi rade vise nego obicno bas iz tog razloga.

Kad sam zeljan brzine, odem na karting stazu I platim 10 minuta. posle toga kao nov!

Jer auta ne ubijaju ljude. Ljudi ubijaju ljude!

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, maksimum cega? Maksimum snage dizela, kao i bezinca, je na visokim obrtajima, iglavnom oko 4000 rpm. Kao sto vidis, pokaze se uproscenim proracunom, da je vece ubrzanje uvek na maksimumu snage, sto je i potpuno logicno svakome ko zna bilo sta o fizici. Evo, daj mi neki primer, kako kazes 'savremenog' dizela, pa da pricamo. Inace, prenosni odnosi menjaca koje sam dao su sa cuvenog F40 menjaca, koji se uparivao iskljucivo sa Fiatovim dizelima, kao i ove vrednosti momenta, koje su karakteristicne za dizele od oko 170 KS. Ako imas primer gde ovo nije tacno, jako bih voleo da mi napises. Jedino sto sam siguran da takav primer neces naci. Mozes da probas i eksperimentalno. Vozi 70 km/h, probaj da ubrzas do 120 i meri vreme. Probaj prvo u sestoj, pa u petoj, pa u cetvrtoj, pa u trecoj. U 'savremenom' dizelu. Pa mi kazi u kom stepenu prenosi si najbrze stigao do 120. I sve ce da ti bude jasno. Nije ni cudo sto ljudi ginu na ibarskoj, kada misle da ce brze da preteknu sa 1500 rpm u petoj, jer tu imaju maksimalni moment, nego sa 3800 rpm u trecoj, gde su blizu maksimalne snage

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, maksimum cega daju? Moras da razlikujes maksimalni moment i maksimalnu snagu motora. Kao i maksimalni moment na tocku, koji je zapravo ono sto te ubrzava. Uvek ce maksimalni moment na tocku biti u najnizem stepenu prenosa. Uostalom, za to menjac i sluzi, da bi mogao efikasno da ubrzas. Evo daj mi primer samo jednog 'savremenog' dizela, koji ce me demantovati. Odmah da ti kazem da neces naci ni jedan. Inace, prenosni odnosi za ovaj primer koji sam uzeo su sa cuvenog F40 menjaca, koji se uparivao iskljucivo sa Fiatovim dizelima, od oko 170 do 200 KS i do 2 litra, koji daju te vrednosti momenta. Ako nadjes primer, molim te, napisi ovde jedan onakav uprosceni proracun. Ili jos bolje, sedi u jednog 'savremenog' dizela, probaj da ubrzas od 70 km/h do 120 i meri vreme. Probaj u petoj, pa u cetvrtoj, pa u trecoj, i kazi u kom slucaju si postigao najbolje vreme. Mislim da ce ti tada sve biti jasno. Ljudi zato i ginu na ibarskoj, jer misle da je bolje da preticu petom sa 1500 rpm, jer tada imaju maksimalni moment, nego trecom sa 3800 rpm, gde su blizu maksimalne snage. A za takve je samo automatik, jer im kick-down glavu cuva. Kako se ponasa automatski menjac kada potopis gas? Hoce da prebaci u visu brzinu, pa da ubrzava sa 1500 rpm, ili ce da prebaci u nizu, pa da krene sa 3500 rpm ili cak i vise? Eto mozes i to da probas, DSG, ZF, koji god automatik uparen sa dizelom, pa nam javi ovde sta ce da se desi. Ubrzanje je uvek najvece sa najvecom snagom, to bi trebalo da bude jasno svima. Najveca snaga se uvek postize na visokim obrtajima. Prebacite u nizu brzinu, beznednije je.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, dizelu, kao i svakom drugom motoru, ništa ne smeta da radi u obrtajima preporučenim od proizvođača, što će reći do blokade motora. Ti sad meni hoćeš da kažeš da je proizvođač koji je napravio motor da dostiže maksimalnu snagu na 4000 rpm lud, zato što imaš TDI u dvorištu, i nikada ne pretičeš sa maksimalnom snagom. Pa stvarno hit. Hoćeš da mi objasniš kako se to gine pri preticanju sa 3500 rpm? Šta, kada dostigneš 120 km/h u trećoj ne umeš da prebaciš u četvrtu? To je onda problem do tebe. Ali kažem ti još jednom, ako ti je viša matematika da izračunaš za svoj auto preko prenosnih odnosa menjača, sedi u taj 1.6 TDI i probaj da ubrzaš sa 70 na 120 km/h u petoj, četvrtoj i trećoj (ako ne dohvataš 120 pre 4500 rpm u trećoj, ti onda idi do 110 km/h u sva tri slučaja). E onda se javi da kažeš kada si bio najbrži. A priče o 'poderavanju' motora zaobiđi. Onda su svi dizeli upareni sa automatiko 'poderani', jer sam ti već objasnio kako kick-down funkcioniše. I uzmi pročiatj krivu tog tvog 1.6 TDI, da bar znaš šta voziš: 90 PS (66 kW; 89 hp) at 2750–4800 rpm + 230 N⋅m (170 lb⋅ft) at 1400–2700 rpm; 105 PS (77 kW; 104 hp) at 3,000–4,000 rpm + 250 N⋅m (184 lb⋅ft) at 1,500–2,750 rpm. Znači zaključujemo da ti, pošto ne zalaziš u oblast preko 3500 rpm, nikada u životu nisi pri preticanju iskoristio maksimalan potencijal svog auta, u granicama određenim od proizvođača. Ne znam gde je tu logika, osim glava u torbi svaki put kada daš levi žmigavac za preticanje.

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Nemam vremena da pisem eseje, al' cu probati sto krace...
Prilicno mi je jasno sta je max snaga, a sta max obrtni moment, ali nisam siguran za tebe... Upravo to sto pises o snazi i obrtnom momentu pobija neke tvoje tvrdnje...
Ako moze da mi laicki objasnis:
1. razliku izmedju ta dva pojma (snaga i obrtni moment) ?
2. kakva je uloga jednog i drugog za medjuubrzanja u skladu sa adekvatnim stepenom prenosa?
3. sta je bitnije za ubrzanje, tj. max snaga kao krajnja tacka u isporuci snage ili obrtni momenat kao podrucje rada motora u kojem ce najbrze isporuciti najveci dio svoje snage (direktno vezano za broj 2)?
Kada odgovoris na ovo zavrsili smo diskusiju o TD motorima...

pukovnik Bjelajac

pre 3 godine

@lancia delta

Najbolje ubrzanje od 70-120 kod TD se postiže kad se započne sa trećom, pa se prebaci u četvrtu kad se stigne do gornje granice najvećeg obrtnog momenta, pa se opet prebaci u petu, kad se stigne do gornje granice najvećeg obrtnog momenta.

Dakle, npr, na autu je maksimalni obrtni moment u rasponu od 2000-3000 obrtaja.

Daje se gas u trećoj na 2000 obrtaja i gazi se do 3000. Brzina raste sa 50 na 80 km/h.

Na 3000 se prebaci u četvrtu, obrtaji padnu na 2000, gazi se i dalje do 3000. Brzina raste sa 80 na 110, i onda u petu.

Tako je najkraće vreme za postizanje te brzine

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, dogovoreno:
1. Snaga je proizvod momenta i ugaone brzine kod obrtnog kretanja, odnosno sile i brzine u linearnom kretanju. Moment je velicina koja tezi da okrece neko telo, ekvivalent sili u linearnom kretanju.
2. Ekvivalentna snaga pokrece telo u kretanje. Moment odredjuje intenzitet ubrzanja.
3. Maksimalna snaga. Ubrzanje je direktno zavisno od momenta na tocku, a najveci moment na tocku se dobija u zoni maksimalne snage. Procitaj opet onaj jednostavni proracun, i videces u kom stepenu prenosa imas maksimalni moment na tocku. To je uvek u sto manjem stepenu prenosa. Ako mislis da nesto nije tacno u proracunu, kazi sta. I opet ti preporucujem, sedi u auto i probaj ubrzanja kako sam ti predlozio, pa vidi kada ces biti najbrzi.

Srđan BL

pre 3 godine

Lancia Delta
Znaci sa TDom treba prestizati kada motor isporuci skoro svu snagu i vise ne moze ubrzavati jer je isporucio max obrtni moment? Sjajno objasnjenje... Koji si ti 'lik', odusevljavas me...

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, ne znam ja šta si ti vozio. Evo brzom pretragom na youtube sam našao passat 2.0 tdi 170hp sa dsg, koji kada na 90 km/h u šestoj na oko 1500 rpm, potopi gas, menjač prebaci u treću na 4000 rpm. Slobodno pogledaj jedno 5, 6 puta, da zapamtiš.
https://www.youtube.com/watch?v=c47PwK0g38M&ab_channel=onkelrene581

Lancia Delta

pre 3 godine

@Srdjan, aman covece, treba da promenis brzinu na 4500 rpm, citas li uopste sta pisem? Niko tebi ne brani da pretices sestom, tvoja stvar, ali nemoj da mi objasnjavas ovde kako je to brze jace bolje od preticanja u manjem stepenu prenosa. Poslao sam ti i snimak kako dsg radi. Ajde i da nisi neki vest vozac, pa ne umes u toku preticanja da prebacis iz trece u cetvrtu, kada stignes do 4500 rpm, ali onda vrati bar iz seste ili pete u cetvrtu. Nema tu motor sta da isporucuje skoro svu snagu, njegova mehanicka karakteristika je ista u svakom srepenu prenosa. Pricamo sve vreme o menjacu i u kom stepenu prenosa auto ima najvece ubrzanje. To je uvek u najmanjem mogucem, nevezano za tip motora, da li je dizel ili benzin. Evo cak i u elektricne automobile se stavljaju menjaci. Porsche Taycan ima dva stepena prenosa. Sta mislis u kom ima jace ubrzanje?

Vladan

pre 3 godine

Sve ovo se uči iskustvom i voznjom, pustite matematiku i fiziku, uvežban vozač oseća auto, kad je iza auta koji nameravaa da pretekne, šalta u nizu, kreće u preticanje , zna kad je brzina dosegla svoj najveći obrti moment, jedostavno oseća auto, salta u višu i odlazi. Nema se tu vremena za gledanje u obrtaje, gleda se put,vozilo koje pretičeš, eventualno vozila koja ti dolaze u susret.

Lancia Delta

pre 3 godine

Jao bre, care, pa da li je moguce? Lepo se vidi na snimku da menjac prebaci iz seste u trecu, i da obrtaji skoce na 4000 rpm. Cemu te price kad te snimak demantuje? Lepo se vidi i da se u visu brzinu prebacuje na 4700 rpm. Znas zasto? Zato sto od tog trenutka, moment na tocku je veci u visoj nego u nizoj brzini, i blokada je blizu. Koje su sanse da sam iz prve naisao na klip gde je softver menjaca modifikovan? Evo posalji neki drugi klip koji potvrdjuje tvoju pricu. Jos bolje, sedi u jedan od tih milion auta koje si vozio, snimi kick down i posalji mi. Molim te. Nije nista drugacije 'trimovano' ni na drugim motorima, prenosni odnosi se uvek tako zadaju. Ti pricas o voznji, a ja radim kao razvojni inzenjer u auto industriji. Znam kako se projektuju prenosni odnosi menjaca. Zato i pricam sve ovo. A sto se tice prakse, Dobracina 19, Beograd, dodji kad god hoces da ti pokazem kako to u praksi izgleda. Ja razumem da je tesko prihvatiti da vec decenijama vozis pogresno, ali laganje o ociglednim stvarima, kao za ovaj video klip, ne vodi nicemu. Sto se tice motora F1, oni se vrte na preko 12000 rpm. Otpori kretanju su srazmerni kvadratu brzine, pa ti racunaj koliko je to puta vece opterecenje, nego za dizel na 4500 rpm. E zato i manje traju. Dizelu nista nece biti na toj brzini obrtanja, sto pokazuje i video klip, gde dsg menja brzine na 4700 rpm.
d.nambr.van@gmail.com javi se slobodno oko te probne voznje, naucices svasta korisno

Lancia Delta

pre 3 godine

@Vladan, uglavnom. Licno gledam u obrtomer, ali slazem se da moze i po osecaju. Mada je u trkama automobila velika nauka tacan trenutak u kome se menja stepen prenosa kod ubrzanja. Veruj da se sekunde gube ako se prebaci prekasno, ili prerano. Cak se i krivine nazivaju po stepenu prenosa u kojem se prolaze. Pa tako kazu 'third gear corner' npr. Pri preticanju i nije bitno da li menjas na 4400 rpm ili 4700 rpm, razlike su marginalne. Ali je svakako to opseg na kome se postizu maksimalne performanse kod dizela, nikako na 3000 rpm

Lancia Delta

pre 3 godine

Au, ljudi, neverovatni ste. Turbo dizel motor postize maksimalni moment na oko 2000 rpm, kod modernih motora zadrzava tu vrednost sve do oko 3000 rpm. Maksimalnu snagu postize na oko 4000 rpm. SVAKI turbo dizel. Maksimalno ubrzanje se postize pri maksimalnom momentu NA TOCKU, ne na motoru. Maksimalni monent na tocku se uvek dobija u zoni maksimalne snage, ne u zonu maksimalnog momenta, sto se i pokaze jednostavnim proracunom. Nisam ja izmislio fiziku. To sto vi procenjujete da nema potrebe, pa preticete u petoj sa 2000 rpm, jer ste zadovoljni odzivom na gas u tom opsegu obrtaja, je zato sto u tom opsegu obrtaja najvise osecate silu koja vas pritiska za sediste (trzaj, drugi izvod brzine). I ako ste zadovoljni time, super, samo napred. Ono sto vam fizika, ne ja, kaze, je da biste imali snaznije ubrzanje da prebacite iz pete u cetvrtu, a jos snaznije ako prebacite u trecu. Ako moze u trecu, tj. ako ste na brzinama od 70 do 90 km/h. Ako vozite 80 km/h u trecoj, sigurno necete vracati u drugu, jer bi tada motor usao u blokadu. Mesate snagu i moment, dajete pausalne procene tipa 'od 2 do 3000 rpm dizel daje najbolju snagu'. Sta znaci 'najbolja snaga'?? Ne znate ni kako ozgleda mehanicka karakteristika turbo dizela. Ne znate da turbo benzinac ima isti oblik mehanicke karakteristike kao turbo dizel, i da se vozi maltene isto, osim sto mu je crveno polje pomereno na oko 5500 rpm. Ali isto daje maksimalni moment na oko 2000 rpm. Dao sam meil dole, slobodno se javite, zakazacemo test voznju jednog ispravnog turbo dizela, pa cete videti kako izgleda izvlacenje maksimalnih performansi iz takvog motora.

Cvija

pre 3 godine

Sve cesce izbijaju pompezni naslovi,jos ako izazivaju osecaj krivice,to je onda pun pogodak.Ovog puta ciljana grupa su sujetni zavisnici automobila.Jedna veoma lakoverna I ranjiva grupa.I naravno tekst I savet ne idu u korist vec na stetu citaoca...Naravno nacice se jedan deo koji CE to u praksi da testira....Mislim,ovo je savet tipa"ruke obavezno perite minimum 20 sekundi"

Lancia Delta

pre 3 godine

@leptehebo, opet netacno. Maksimalno ubrzanje se dobija sa maksinalnim momentom na tocku, a ne sa maksimalnim momentom motora. Dakle uvek u sto nizem stepenu prenosa, dok se ne prodje zona maksimalne snage, koja je kod dizela inace na 4000 rpm, a ne na 3600 rpm. Jedino u prvom stepenu prenosa je tacno to sto svi pisete, jer se tada zaista u zoni maksimalnog momenta motora dobija i maksimalni moment na tocku. Ali iz prve ne mozes da ubacis u nizi stepen prenosa, tako da je ocigledno zasto je to tako. Kada u prvom stepenu prenosa dodjes u zonu maksimalne snage na oko 4000 rpm, imaces i dalje mnogo veci moment na tocku, nego u bilo kojoj zoni obrtaja u drugom stepenu prenosa (pa i na 2000 rpm), da ne pricamo o trecem stepenu prenosa. Mrzi me stvarno opet da postavljam racunski dokaz, ko do sada nije shvatio, verovatno nikada nece.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Kosta, objasnjenja imas u svim komentarima koje sam pisao ispod, sa sve proracunima. Turbo dizel maksimalnu snagu postize na 4000 rpm, i daje veci moment na tocku u nizem stepenu prenosa na tim obrtajima, nego u visim stepenima prenosa na 2000 ili 3000 rpm. S obzirom da moment pocinje znacajno opada nakon zone maksimalne snage, idealni trenutak za promenu u visi stepen prenosa je onaj kada se u visem stepenu dobija veci moment na tocku nego u nizem stepenu prenosa. Menjaci se podesavaju tako da je to uvek nakon zone maksimalme snage, u opsegu 4200 rpm, pa sve do 4800 rpm. Imas snimak kick downa dsg u 2.0 tdi 170 hp, gde menjac prebacuje iz seste u trecu na 4000 rpm, ubrzava sve do 4700 rpm, i onda menja u cetvrtu. Pa opet vrti do 4700 rpm, pa menja u petu. Zato sto se za taj motor proracunom dobija da nakon 4700 rpm u trecoj imas veci moment na tocku u cetvrtoj, gde ces biti na nekih 3300 rpm. Ne znam sta ti smatras pod 'optimalnim opsegom motora', ali za ubrzanje to svakako nije zona maksimalnog momenta. Jer se maksimalno ubrzanje dobija sa maksimalnim momentom na tocku, a ne maksimalnim momemtom motora. Ja mogu ovo da napisem jos hiljadu puta, nije problem

Kosta

pre 3 godine

@lancia delta

Ja tebe razumem, ali obrati pažnju na sledeće: sa stanovišta fizike ubrzanje je najveće kada je obrtni moment na tocku maximalan.

S prebacivanjem u niži stepen prenosa obtni moment na točku se uvećava. Pošto je automobil u pokretu, broj obrtaja motora se uvećava. Ako je novi broj obrtaja izvan max Power output range, saltanje nema Smisla.
Ovo je relevantno obzirom da je
Tema diskusije potreba za saltanjem u nižu brzinu za preticanje.

Lancia Delta

pre 3 godine

@Kosta, i o tome sam pisao... Naravno da neces na 80 km/h da prebacujes u drugu, kada bi se na toj brzini i u tom stepenu prenosa nasao u blokadi obrtaja motora. Bukvalno sam tim recima napisao, odnosno uzeo sam u obzir granicne uslove. Mislim, pored toga sto sam stavio te limite u proracun, treba imati i zdravog razuma u voznji. Za taj primer (magistrala, preticanje sa 80 km/h) je najbolje prebaciti u trecu, i tako zapoceti preticanje. Ako ima potrebe u toku preticanja prebacis u cetvrtu. Ako naidjes na kamion koji ide 50 km/h, gde si u trecoj na oko 2000 rpm, neces najbrze preteci tako sto samo potopis gas u trecoj, nego ako vratis u drugu. Mislim da je jasno da je potpuno besmisleno vracati u prvu u toj situaciji. Znaci uvek se krece od pretpostavke da se konstantnom brzinom vozi u stepenu prenosa koji omogucava najmanju potrosnju. Mislim, ko vozi 80 km/h trecom, zaista nema potrebe da prebacuje u nizi stepen prenosa, ali taj ima mnogo veci problem po pitanju potrosnje, zdravog razuma, itd.

Kosta

pre 3 godine

@lancia

Jesi brate, pisao si. Zašto si se uhvatio brojki, te treća, te 80 kmh, te 2000 obrtaja?

Ovde je tema primena principa, a ne rešenja sa svaku datu situaciju.