Kako da vam pneumatici traju duže?
Automobilske gume predstavljaju jedini dodir vozila sa putem i tako značajno utiču na bezbednost u saobraćaju, vozne karakteristike i udobnost tokom vožnje.

Pravilna upotreba pneumatika produžava njihov vek trajanja, što doprinosi i manjoj potrošnji prirodnih resursa i stvaranju manje količine otpada.
Stručnjaci kompanije Goodyear pripremili su jednostavne savete pomoću kojih možete da uštedite novac i istovremeno zaštititi životnu sredinu.
• Održavanje pravilnog nivoa pritiska u pneumaticima značajno utiče na bezbednost, vozne karakteristike, habanje pneumatika i potrošnju goriva.
Prenizak pritisak vazduha uzrokuje pregrevanje gume i veću potrošnju goriva, a previsok povećava osetljivost na prepreke na putu i pogoršava udobnost u toku vožnje, a u oba slučaja dolazi do bržeg i nepravilnog habanja pneumatika.
Pritisak u pneumaticima zato treba proveravati barem jednom mesečno i pre svakog dužeg putovanja.
Iako je veliki broj savremenih automobila opremljen elektronskim sistemom za kontrolu pritiska (TPMS), pritisak u pneumaticima svejedno treba proveriti i ručno pomoću merača pritiska.
Preporučene vrednosti pritiska u pneumaticima za vaše vozilo obične su navedene u uputstvu za upotrebu vozila.

• Stručnjaci savetuju da prilikom provere pritiska obavite i pregled gaznog sloja pneumatika na moguće znakove habanja ili zaglavljena strana tela.
Vodite računa i o dubini profila ali i o stanju ivica gume. Produženju veka trajanja pneumatika doprinosi i redovna rotacija, odnosno menjanje njihovog položaja između dve osovine.
Pneumatici na prednjim točkovima inače se ne habaju isto kao na zadnjim, a zamena tako doprinosi ravnomernijem habanju, pa tako i dužoj upotrebljivosti.
Ako redovno vozite velikom brzinom, prenosite težak teret ili vozite na velikim udaljenostima, usled dodatnih opterećenja potrebna je češća rotacija.

• Neravnomerno habanje može da bude znak i da je potrebno da centrirate i optički podesite točkove.
Ako u toku vožnje primetite da vozilo vuče na jednu stranu ili da se volan u toku vožnje trese, vreme je za otklanjanje nepravilnosti koje u suprotnom slučaju mogu da utiču na performanse pneumatika.
Na vek trajanja pneumatika i iskorišćenje njihovih performansi utiču i vaše navike u vožnji. Naglim ubrzavanjem i kočenjem ili agresivnom vožnjom preko neravnina i rupa na putu, pneumatici će se brže habati i oštećivati, zato težite opuštenom stilu vožnje.

• Pored adekvatnog ponašanja važan je i pravilan odabir pneumatika s obzirom na vremenske prilike.
Letnji i zimski pneumatici su namenski prilagođeni za vožnju u određenim uslovima. Bez obzira na broj pređenih kilometara leti - nemojte koristiti zimske pneumatike.
Zimski pneumatici osiguravaju optimalne performanse po hladnom vremenu, dok se na višim temperaturama brže habaju i pružaju manje prijanjanja, što značajno utiče na dužinu zaustavnog puta.
Zbog pregrevanja se narušavaju svojstva gumene smeše i oštećuju se lamele na gaznom sloju, a usled većeg otpora kotrljanja, povećava se i potrošnja goriva.
Šta raditi sa istrošenim gumama?
U Evropi se svake godine reciklira ili ponovo upotrebi više od tri miliona tona istrošenih pneumatika.
Zato, kada nastupi vreme da kupite nove pneumatike, budite odgovorni prema životnoj sredini i predajte stare pneumatike vulkanizeru ili ih odnesite u odgovarajuće sabirne centre.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.