"Raj pterosaurusa" otkriven u Kini

Naučnici su na severozapadu Kine otkrili fosile 215 jaja pterosaurusa, među kojima 16 sa delimičnim ostacima embriona.

Život

Izvor: B92

Petak, 01.12.2017.

08:42

Thinkstock / Ilustracija

Najnovije otkriće je donelo dokaze da su ovi leteći reptili, koji su živeli zajedno sa dinosaurusima, rađali mladunce koji u ranim fazama života nisu mogli da lete i bila im je potrebna roditeljska nega, prenosi Rojters.

Fosili stotina muških i ženskih odraslih jedinki vrste Hamipterus tianshanensis koja se hranila ribom pronađeni su pored fosila mladunaca i jaja u autonomnom regionu Sinđijang Ujgru, čime je ta vrsta, koja je živela pre 120 miliona godina u periodu krede, možda postala najizučenija među svim pterosaurusima.

"Želimo da ovaj region nazovemo 'Raj pterosaurusa'", rekao je paleontolog Šunsing Đijang sa Instituta za paleontologiju kičmenjaka i paleoantropologiju Kineske akademije nauka.

Odrasle jedinke ove davno izumrle vrste imale su krestu na izduženoj glavi, oštre zube i raspon krila veći od tri i po metra.

Do sada nije pronađeno nijedno jaje pterosaurusa sa embrionima očuvanim u tri dimenzije.

Inače, pterosaurusi su bili prvi leteći kičmenjaci na Zemlji, napominje britanska agencija.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

16 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: