Misteriozni monolit menja sve što smo znali o praljudima

Dvanaest metara dug monolit isklesan od krečnjaka u kameno doba i star oko devet hiljada godina, pronađen je na dnu Sredozemnog mora.

Život

Izvor: News.com.au

Nedelja, 09.08.2015.

14:10

Default images

Foto: Tommie Hansen/ Flickr.com

Ogromni kameni totem polomljen na dva dela nalazi se u Sicilijanskom moreuzu između Tunisa i Sicilije i to na oko 300 metara od oblasti koja je nekada bila kopno. Sada se nalazi 40 metara pod vodom.

Nova studija objavljena u Journal of Archaeological Science pokazuje da je oblast potopljena pre oko 9.350 godina (plus-minus 200 godina) krajem poslednjeg ledenog doba.

Pre toga na tom mestu bila je neka vrsta arhipelaga sa nizom ostrva koja su povezivala Evropu i Severnu Afriku preko plitkog mora.

“Monolit je isečen iz jednog dela, a zatim transportovan do tog mesta”, stoji u studiji. “Procenjujemo na osnovu njegovih dimenzija da je težak oko 15 tona”.

Istraživači kažu da postojanje ovog monolita sa čudnim rupama izbušenim u njegovoj osnovi, može promeniti naša saznanja o “primitivnim” lovcima-sakupljačima koji su ga podigli.

“Ovo otkriće nudi značajan uvid u aktivnosti ljudi mezolita u oblasti Sicilijanskog moreuza”, piše u naučnom radu.

Prema dosadašnjim saznanjima, Sicilija je prvi put naseljena pre između 17.000 i 27.000 godina kada ju je i dalje kopneni “most” povezivao sa kontinentalnim delom današnje Italije.

Autori rada Emanuele Lodolo i Zvi Ben Abraham kažu da je dokaz da je monolit napravljen ljudskom rukom to što ima vrlo pravilan oblik i tri rupe slične veličine i oblika u svojoj osnovi.

Pravljenje, pomeranje i podizanje spomenika te veličine zahtevalo je vrlo precizan rad, a takve veštine ranije nisu povezivane s drevnim ljudima, piše u radu.

“Otkriće potopljenog grada nedaleko od mesta na kom se nalazi monolit, sada širi saznanja o najranijim civilizacijama Sredozemnog basena”.

Obližnje ostrvo Malta prepuno je misterioznih hramova od kojih su neki stari i po 5.600 godina.

Najstarija poznata struktura je Gobekli Tepe na jugoistoku Turske, a ispitivanja su pokazala da je ta kamena građevina sa 200 stubova teških i do 20 tona stara neverovatnih 11.600 godina.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

39 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

16 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: