Najopasnije bande koje vladaju zatvorima

Iako godine provode u zatvorima, to ih ne sprečava da se i dalje bave kriminalnim aktivnostima.

Život

Izvor: Express.hr / Ivana Barišiæ

Utorak, 28.04.2015.

10:51

Default images
Foto: Thinkstock

Američki zatvori već su godinama pretrpani, a okoreli kriminalci zbog dugotrajnih zatvorskih kazni svoje poslove vode “iznutra”. Američko pravosuđe objavilo je listu najopasnijih zatvorskih bandi koje vladaju američkim zatvorima, kojima boravak u ćeliji nimalo ne smeta da nastave sa svojim kriminalnim aktivnostima.

Bario Acteka (2000 članova)

Jedna od najopasnijih američkih zatvorskih bandi najaktivnija je u teksaškim zatvorima, ali i u zajednicama jugozapadnog Teksasa i jugozapadnog Novog Meksika.

Članovi su često povezani s meksičkim narko-kartelima, a glavni izvor prihoda dolazi im od krijumčarenja droge, kokaina i marihuane iz Meksika u SAD, gde se droga distribuira s obe strane, izvan zatvorskog kruga, a i u zatvoru.

Banda se povezuje s imigracijskim krijumčarenjem, napadima, krađama automobila, provalama, iznudama, zastrašivanjem, otmicama, pljačkama i oružanim nasiljem.

Blek gerilla famili (oko 1000 poznatih članova, uz mnogo saradnika)

Još 1966. godine osnovao ju je pripadnik Crnih pantera Džordž Džekson u zatvoru u Kaliforniji. Vrlo su dobro organizovani, s vrhovnim vođom i upravnim odborom. Banda je primarno delovala na teritoriji Kalifornije i Merilenda promovišići antivladinu filozofiju.

Prihodi ove grupe dolaze od prodaje kokaina i marihuane koju nabavljaju od lokalnih meksičkih narko-krijumčara, ali su takođe uključeni i u krađe automobila, provale, pucnjave i ubistva.

Ded men inkorporejted (370 članova i na stotine saradnika)

Tri zatvorska cimera osnovala su ovu bandu osa,desetih godina 20. veka u zatvoru u Merilendu. Jedan od trojice osnivača Peri Rork pokušao je da se priključi bandi Black Guerilla Family, ali su ga odbili, pa je osnovao sopstvenu bandu.

Vođstvo bande naredilo je članovima 2006. godine da regrutuju nove članove, a kako bi im to uspelo, jedan od njih je namerno napao policajca kako bi završio u zatvoru i počeo da odrađuje posao za šefove. Banda je tako pod svoje uzela manje bande i danas su jedna od najvećih zatvorskih grupa u Merilendu.

Banda je upletena u naručena ubistva, zastrašivanja, nasilje i distribuciju droge.

Neta (7000 članova u Portoriku i 5000 u SAD)

Jedna od najvećih i najnasilnijih bandi u Americi, Neta ima svoje podružnice s obe strane, u zatvorima i van njih u 36 gradova i devet saveznih država (uglavnom na severoistoku).

Do novca dolaze distribucijom kokaina i kreka, heroina, marihuane, a u manjoj meri i LSD-ja, ekstazija, meta... Njeni članovi su, takođe, umešani u napade, krađe automobila, provale, pucnjavu, iznude, napade na kuće, pranje novca, pljačke, oružje, krijumčarenja eksploziva i zastrašivanje svedoka.

Hermanos de Pistoleros Latinos (1000 članova)

Ova latino banda s oko 1000 zatvorskih članova osnovana je u blizini Lareda u Teksasu osamdesetih. Operišu na području nekoliko gradova u Meksiku, najviše u Nuevo Laredu. Održavaju bliske veze s meksičkim narko-kartelima, a umešani su u velika krijumčarenja kokaina i marihuane iz Meksika u SAD za distribuciju.

2007. godine članovi HPL-a osuđeni su za veliku krađu narkotika iz Mekalena u Teksasu, ali i za trgovinu i preprodaju droge.

Pablik enemi namber uan (500 članova)

Jedna je od najbrže rastućih neonacističkih zatvorskih bandi u SAD koja ima svoje grupe na zapadnoj i istočnoj obali, kao i na jugu. Svoju moć pojačali su udruživanjem s Arijevskim bratstvom i rasističkom bandom Nazi Low Riders.

Članovi ove bande, kao i srodnih nacističkih bandi, uglavnom se bave prodajom meta. Učestvuju u otmicama, ubistvima, auto-krađama, provalama i krađama identiteta.

Meksička mafija poznata i kao La Ema (400 članova i 1000 saradnika)

Osnovana je u kalifornijskim zatvorima pedesetih, ima oko 400 članova, koji slede stroga pravila. Sastoji se uglavnom od meksičkih Amerikanaca koji su prethodno pripadali južnokalifornijskim uličnim bandama, a danas je La Eme moćna kalifornijska banda.

Zarađuju tako što kontrolišu kockarski biznis i prostituciju u zatvorima, a pored toga bave se preprodajom droge, pre svega meta, kokaina, heroina, marihuane kako na ulicama tako i po zatvorima. Njeni članovi vrlo su tesno povezani s meksičkim kartelima.

Naci lo rajders (1000 do 5000 članova)

Reč je o neonacističkoj bandi koja deluje u zatvorima i zajednicama na jugozapadu. Većina članova ima iskustvo u raznim uličnim bandama, kao i u zloupotrebi droge, prvenstveno meta, te heroina i marihuane.

Članovi su umešani u oružane pljačke, napade, ubistva, prevare, pranje novca i zastrašivanje svedoka.

Meksikanemi, poznatiji kao teksaško-meksička mafija (2000 članova)

Poznati i kao teksaško-meksička mafija, Mexikanemi su osnovani ranih osamdesetih u teksaškim zatvorima, a većina članova su meksičke nacionalnosti ili meksičko-američki Teksašani.

Oni vode ogroman biznis krijumčarenja droga, koji uključuje kokain, heroin, ekstazi, marihuanu i metadon. Njeni članovi povezani su s meksičkim kartelima, posebno s paravojnom grupom Los Zetas.

Nuestra familija (250 članova i 1000 saradnika)

Izuzetno nasilna banda nastala u kalifornijskom zatvorskom kompleksu. Prateće grupe su bande Nortenos, u kojoj su američki gangsteri iz srednje i severne Kalifornije, a imaju više od 1000 članova.

Novac zarađuju od iznuda kao i od prodaje kokaina, heroina, marihuane i meta po zatvorima, kao i izvan njih. Umešani su, takođe, u ubistva i pljačke.

Teksaški sindikat (1300 članova i 10.000 saradnika)

TS čine najvećim delom meksičko-američki zatvorenici koji su ga osnovali u kalifornijskom zatvoru Folsom ranih sedamdesetih. Osnovani su kao odgovor Arijevskskom bratstvu i meksičkoj mafiji.

Aktivni su s obe strane američko-meksičke granice u krijumčarenju velikih količina marihuane i kokaina, heroina i meta iz Meksika u SAD, te u prodaji droge izvan zatvora,a li i u njima.

Kao i Meksikanemi, povezani su s Los Zetasom. Bave se krijumčarenjem droge, iznudama, prostitucijom, zaštitom, ilegalnim kockanjem i naručenim ubistvima.

Pušteni i uslovno pušteni članovi 10 odsto novca koji zarade na slobodi predaju članovima koji su još u zatvoru.

Arijevsko bratstvo (20.000 članova)

Ova ozloglašena i nasilna grupa ima oko 20.000 članova u zatvorima i na slobodi. Sklopili su savez s bandom La Eme i to od kada imaju zajedničkog neprijatelja - Blek gerila famili.

FBI procenjuje kako ova banda čini oko jedan posto zatvorske populacije, ali se vrlo brzo širi. Naime, odgovorni su za 18 odsto ubistava u zatvorima.

Glavni prihodi im dolaze od prodaje kokaina, heroina, marihuane i metamfetamina u zatvorima, ali i na ulici.

Ne treba ih mešati s Teksaškim arijevskim bratstvom, koje je posebna grupa osnovana u teksaškim zatvorima, a koji su odbili ulazak u Arijevsko bratstvo.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

17 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: