Nikola Tesla – srpski ili hrvatski naučnik?

Večiti spor oko toga da li je Nikola Tesla bio hrvatski ili srpski naučnik, jedna je od tema kojom se bavi nemačka štampa.

Život

Izvor: B92

Ponedeljak, 14.04.2014.

08:02

Default images

"Kome pripada genijalni naučnik, koji je prijavio više od 700 patenata?" To pitanje u svome članku o Nikoli Tesli postavlja austrijski list „Vorarlberger Nachrichten“. List podseća da je "Nikola Tesla jedan je od najgenijalnijih izumitelja svih vremena. Sada, 70 godina nakon njegove smrti, Srbija i Hrvatska su u sporu oko prava za tog naučnika, iako je Tesla skoro sve naučne projekte izvodio u Sjedinjenim Američkim Državama."

Austrijski list napominje da je Tesla rođen u Smiljanu, kod Gospića, u porodici srpskog pravoslavnog sveštenika. Da su njegove životne „stanice“ u Evropi bile pohađanje gimnazije u Karlovcu, nedovršene studije u Gracu i Pragu, poslovi u Budimpešti i Parizu, da bi ga put na kraju doveo do Njujorka, piše Dojče vele.

Spor oko Teslinog pepela

Nakon firme "Tesla Electric Light and Manufacturing Company", koja je propala, Tesla osniva "Tesla Electric Company", nakon čega je bilo sve više patenata, napominje list „Vorarlberger Nachrichten“ i u članku pod naslovom "Spor oko Teslinog pepela" dodaje da se taj naučnik pred kraj života sve više povlačio i da je u 86. godini, preminuo u svojoj sobi u hotelu Njujorker.

"Urna sa Teslinim pepelom se od 1957. nalazi u Muzeju Nikole Tesle u Beogradu. Spor oko toga kome pripada počela je pre desetak dana, kad je hrvatski parlament odlučio da se 10. jula - Teslin rođendan - ubuduće slavi kao Nacionalni dan Nikole Tesle. Vlada Srbije je, međutim, u martu sa Srpskom Pravoslavnom Crkvom potpisala sporazum, prema kojem bi se urna sa pepelom 'najvećeg sina Srbije' iz Muzeja bila prebačena u Hram Svetog Save. Pritom Tesli religija nikad nije bila važna, a u srpskom pravoslavlju kremiranje mrtvih važi kao greh. Zbog toga se na desetine hiljada Srba na socijalnim mrežama usprotivilo namerama vlasti, navodeći kako planirano premeštanje urne nije ništa drugo nego 'sramota i bezakonje'.

Srpskog patrijarha Irineja to ne brine. Jer će Teslin grob u Hramu privući brojne turiste. Tako se razmišlja i u Hrvatskoj jer se već na auto-putu u pravcu ka moru, reklamira poseta Teslinom rodnom kraju. Pritom danas je zaboravljeno da za života ovog genija, niko u njega nije verovao", zaključuje list „Vorarlberger Nachrichten“.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

106 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: