Ovako je Severna Koreja ugostila CNN

Iako Severna Koreja važi za jednu od najzatvorenijih i najtajanstvenijih država na svetu, novinar CNN-a dobio je priliku da obiđe jedan njen deo. Evo kako je izgledao sudar severnokorejskih i severnoameričkih propagadnih mašina…

Izvor: Izvor: B92, CNN

Nedelja, 31.08.2014.

15:31

Default images

Mala grupa odabranih medijskih predstavnika, među kojima i CNN-ov reporter Vil Ripli, dobila je priliku da poseti Severnu Koreju. Njihova strogo kontrolisana turneja počela je na mestu gde je rođen otac nacije Kim Il Sung, a potom se razvijala u neočekivanom pravcu sve do posete "projektima" koje forsira sadašnji prvi čovek države, Kim Džong Un.

Vožnja autobusom, piše Ripli, delovala je kao vožnja vremeplovom, dok su prolazili pored velikih poljoprivrednih predela na kojima brojni radnici ručno obrađuju zemlju.
Beta/AP
Jedna od destinacija je i kantri klub gde za približno deset dolara po satu lokalno stanovništvo može da jaše konje u zatvorenoj arena. Pomenuti povratak u prošlost ipak nije zahvatio sve stanovnike Severne Koreje, beleži Ripli. Elita u ovoj zemlji živi veoma dobro, nalik ostatku sveta, za razliku od nižih slojeva stanovništa koji zarađuju u proseku do dve hiljade dolara godišnje, zbog čega su im pomenuti kantri klubovi samo daleki san.

Međutim, izvan Pjongjanga postoji mesto gde svi mogu da vide najimpresivnije severnokorejske statue i spomenike. To je tematski park koji na malom prostoru prikazuje burnu prošlost Severne Koreje. Ključni događaji i ličnosti ovde su predstavljeni u umanjenim razmerama, za razliku od replike tornja Džuče koja iz parka može da se posmatra u prirodnoj veličini.
Beta/AP
Originalni toranj izgrađen je na obali reke Taedong, a nazvan je po zvaničnoj državnoj ideologiji džuče, koju je ustanovio doživotni predsednik Severne Koreje, pomenuti Kim Il Sung.

Vojne snage Severne Koreje pokazale su gostima svoju nadmoć tokom jedne od parada. Prikazan je i brod američke mornarice koji je zaplenjen 1968. godine zbog špijuniranja DNR Koreje. Američki zvaničnici tvrde da nikada nisu zašli u severnokorejske vode, piše CNN.
Istom prilikom posetiocima parka bile su izložene i fotografije koje prikazuju avione i helikoptere srušene na severnokorejskoj teritoriji, kao i grafički prikazi stradalih američkih vojnika.

Upitan od strane novinara zašto je neophodno bilo istaći i te fotografije, vodič je odgovorio: “Zato što želimo svet da zna da će biti kažnjeni oni koji pokušaju da napadnu DNRK.”

Od kada je 2011. godine, nakon smrti svog oca, preuzeo upravljanje zemljom, Kim Džon Un trudi se da ostavi tragove svoje vladavine širom zemlje koju naseljava oko 25 miliona ljudi.
Beta/AP
Između ostalog pokrenuo je brojne projekte koji se bave zaštitom ljubimaca, potrošio je milione na izgradnju Dečje bolnice i akva-parka u Pjongjangu.

Međutim, zapaža Ripli, van Pjongjanga još uvek nije vidljivo niti jasno koliko je tačno novca utrošeno na brojne projekte kao ni kako je taj novac raspoređen.

Severna Koreja i danas važi za prilično tajnovitu državu koju Ujedinjene nacije glasno optužuju za kršenje ljudskih prava, što tamnošnje vlasti još glasnije negiraju.
Beta/AP
Novinar CNN-a piše kako je tokom obilaska zemlje svaki njihov korak bio praćen od strane velikog broja telohranitelja i članova pratnje. Od kada su stigli u Pjongjang bilo im je dozvoljeno da obilaze samo ono što je unapred odobreno kao sastavni deo turneje - ono što je Severna Koreja želela svet da vidi.

“Do sada to je bila impresivna infrastruktura za zemlju koja se bori da prehrani svoje stanovnike”, zaključuje Ripli dodajući kako u to treba računati i visok zid koji razdavaja Severnu Koreju i ostatak sveta.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

83 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: