Obamin "selfi": Evo zašto je kontekst bitan...

Imidž je u politici sve i svaki političar to vrlo dobro zna. Predsednik Obama možda i više od drugih, jer je uhvaćen na jednoj ili dve fotografije koje njegovim protivnicima daju puno pravo da ga napadnu. Međutim, ukoliko u obzir uzmemo ceo kontekst fotografije, koliko tačno prava oni zapravo imaju?

Život

Izvor: Mashable/Chris Taylor

Sreda, 11.12.2013.

13:50

Default images

Obama iza sebe već ima nekoliko spornih momenata kao što je to da nije stavio ruku na srce tokom intoniranja nacionalne hime ili trenutak kada se poklonio kralju Saudijske Arabije Abdulahu.

Zato se čini čudnim što je Obama ponovo uhvaćen u nezgodnoj situaciji – kako pravi selfi za vreme komemoracije Mandeli u Južnoj Africi. Pored njega, u selfiju su učestvovali još premijer Velike Britanije Dejvid Kameron i premijerka Danske, Hele Torning Šmit.

Slika na kojoj tri svetska lidera prave zajedničku fotografiju, poznatiju kao selfi, govori više od teksta sa hiljadu reči – posebno zato što Mišel Obama jedina u tom društvu pokazuje uljudnost. Ova fotografija je posebno zanimljiva ako se stavi u kontekst posebne Tumblr grupe pod nazivom „Selfies at Funerals“ (selfiji na sahranama). U pitanju je Tumblr dizajniran da posrami na hiljade tinejdžera koji svoje tmurne trenutke pokušavaju da razvedre egoističnim fotografijama. Nakon što se u svim svetskim medijima pojavio selfi Baraka Obame, Tumblr je objavio da u tome ne može da se trka i ugasio je grupu.

Međutim, živimo u vremenu interneta, gde ne dobijamo samo par rečenica ispod slike koje pokušavaju da nam dočaraju okolnosti. Dobijamo kompletnu sliku – svidelo se to nama ili ne svidelo.

Obama nije bio na klasičnoj sahrani. To je bila četvorosatna stadionska komemoracija koja je slavila život i delo Nelsona Mandele, nered prepun raznobojnog pevanja i igranja.

Ovo je zapravo bila savršena prilika da se brojni državnici i veoma važne ličnosti slikaju. Za primer možemo uzeti fotografiju Džordža Buša i Bonoa, mada u pitanju nije selfi, sem ako bivši predsednik nema izuzetno dugačke ruke.
Beta/AP Photo/Matt Dunham
Naravno, vrlo je važno razmotriti i kontekst u kome je fotografija načinjena – na brojnim fotografijama možemo da vidimo državnike kako se šale, menjaju mesta, dosađuju. U pitanju su sve stvari koje je teško izbeći ukoliko ste primorani da na stadionu provedete četiri sata. Permijerka Danske je bila među prvima koji su izvadili svoj smartfon.

I na samom kraju, selfi je slikala Torning Šmitova. Ukoliko vas neko od evropskih vođa pita da li želite da se slikate sa njim, bilo bi neuljudno, i diplomatski neprihvatljivo, da odbijete, pogotovo kada je uz vas i premijer Velike Britanije.

Poenta je da ne znamo ceo kontekst ove situacije, koja bi za većinu drugih ljudi bila privatni trenutak. Bez tog saznanja, naša žurba da osuđujemo obeščastila bi sećanje na čoveka koji je proveo decenije boreći se protiv društva koje je sistematski donosilo preuranjene zaključke i osude stoji u članku objavljenom na sajtu Mashable.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

52 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

20 h

Politika

Mediji: Ultimatum za Srbiju

Višegodišnja dilema "Kosovo ili Evropska unija", koja je lebdela nad Srbijom, dobiće svoj praktični izraz sledeće nedelje, pišu mediji.

13:01

17.4.2024.

1 d

Podeli: