Algoritam predviđa rizik od srčanih oboljenja pomoću slike oka

Istraživači iz Gugla i istraživačke organizacije "Verili lajf sajens" (Verily Life Sciences) razvili su novi sistem sposoban da predvidi verovatnoću srčanih oboljena pacijenta na osnovu slika mrežnjače.

Zdravlje

Izvor: B92

Utorak, 20.03.2018.

08:20

Algoritam predviđa rizik od srčanih oboljenja pomoću slike oka
Thinkstock / Ilustracija

Predviđanja algoritma su, do sada, otprilike ista kao dosadašnje metode, s tim što je nova metoda mnogo manje invazivna.

Dijagnoziranje i prognoza oboljenja putem očnog pregleda nije novina. Doktori često na taj način uočavaju oboljenja poput dijabetesa, jako visokog krvnog pritiska, visokog holesterola i nekih tipova raka, piše Biznis Insajder.

Algoritam analizira slike očnog dna u kojem se vide krvni sudovi na mrežnjači.

Faktori koji povećavaju rizik od kardiovaskularnih oboljenja su, između ostalog, uzrast, krvni pritisak i pol. Putem analize očnog dna, algoritam uspeva da sazna uzrast pacijenta sa marginom greške od tri godine, pušački status sa preciznošću od 71 odsto i skoro tačan krvni pritisak.

Kada su istraživači videli da algoritam tako dobro predviđa te karakteristike, rešili su da pokušaju da mu postave zadatak da predvidi verovatnoću srčanog udara i šloga.

Istraživači su koristili bazu od 150 slika mrežnjače čiji su vlasnici doživeli napad u narednih pet godina od slikanja. Kada su pred program stavili jednu od tih slika u paru sa slikom mrežnjače zdravog čoveka, on je uspevao da pogodi koji će doživeti kardiovaskularno oboljenje sa 70 odsto preciznosti, prenosi Nedeljnik.

Standardna procedura koja se koristi, i za koju je potreban uzorak krvi pacijenta, ima preciznost od 72 odsto. Ovu brojku i algoritam dostiže kada mu se daju informacije o polu, uzrastu i težini pacijenta.

Istraživači su shvatili da algoritam obraća posebnu pažnju na krvne sudove kada predviđa srčana oboljenja. Na taj način, istraživanja poput ovog pomažu lekarima i naučnicima da nauče više o ljudskom telu i izvuku nove informacije iz već postojećih podataka.

Kardiovaskularna oboljenja su vodeći uzrok smrti u svetu, te je pomoć koju će nam pružiti inteligentne mašine preko potrebna u toj borbi.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 4

Pogledaj komentare

4 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: