Omiljena letnja aktivnost nosi i neke zdravstvene rizike

Čak i relativno čista morska voda u plićaku vrlo verovatno sadrži brojne mikrobe koji povećavaju opasnost od razvoja crevnih infekcija i stomačnih tegoba, infekcija uha i dijareje, pogotovo kod male dece i osoba sa oslabljenim imunitetom, pokazali su rezultati više od 40 ranije sprovedenih studija.

Zdravlje

Izvor: B92

Subota, 17.03.2018.

11:56

Omiljena letnja aktivnost nosi i neke zdravstvene rizike
Thinkstock / Ilustracija

Naučnici su analizirali podatke o učestalosti pomenutih bolesti među kupačima i onima koji su za to vreme boravili na plaži. Ustanovili su da je među plivačima bilo 86 odsto onih koji su "pokupili" neku od infekcija.

"Sprovedena su brojna istraživanja čiji je cilj bio da se pronađe vezu između kupanja u moru i raznih simptoma bolesti, najčešće zaraznih", kaže glavna autorka studije Ana Leonard iz Evropskoga centra za očuvanje okoline i zdravlja, koja deluje pri Medicinskom fakultetu Ekseter u engleskom gradu Truro.

Doktorka Leonard kaže da se najčešće radilo o gastrointestinalnim, kao što su povraćanje i proliv.

Ona je, sa kolegama, analizirala postojeće podatke, prikupljene u poslednjih 60 godina u razvijenim zapadnim zemljama sa visokim ličnim dohotkom kao što su Sjedinjene Države, Velika Britanija i Australija.

Doktorka Leonard kaže da je uvreženo mišljenje da je opasnost od zaraze na plažama tih zemalja minimalna, zbog standarda o održavanju mora čistim u tim područjima, kao i da se, zbog višega životnog standarda, nego u zemljama sa nižim prihodom, poštuju pravila.

"Kvalitet vode testiran u morskoj vodi za vreme održavanja Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru otkrio je mnogo viši novi patogena i bakterija nego na plažama Sjedinjenih Država", rekao je Ben Arnold, nučnik sa Univerziteta Berkli.

"Manje razvijene zemlje obično imaju manje rigorozne regulatorne smernice i lošiju kanalizacionu infrastrukturu, pa zdravstveni rizik od plivanja u priobalnom području može biti mnogo viši nego u razvijenijim zemljama", podseća Arnold.

Posebno oprezne trebalo bi da budu osobe oslabljenoga imuniteta i deca, jer njihov imuni sisem nije u potpunosti razvijen. Takođe, deca do četiri godine provode više vremena u moru i češće gutaju morsku vodu od odraslih, što ih izlaže potencijalnoj zarazi.

Britanski naučnici ne preporučuju plivanje u moru posle velikih oluja i obilnih padavina, kada je verovatnoća za zarazu i obolevanje od nekih akutnih bolesti puno viša zbog lošeg kvaliteta vode.

Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu International Journal of Epidemiology.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

24 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: