Naučnici iz celog sveta u borbi protiv 1,6 miliona neotkrivenih virusa

Naučnici veruju da kod ptica i sisara postoji više od 1,6 miliona virusa koji još nisu otkriveni. Oko jedne polovine njih može da zarazi ljude. Predvođeni timom sa Kalifonijskog univerziteta Dejvis, naučnici širom sveta odlučili su da identifikuju nove viruse pre nego se to dogodi.

Zdravlje

Izvor: B92

Utorak, 27.02.2018.

18:30

Naučnici iz celog sveta u borbi protiv 1,6 miliona neotkrivenih virusa
Thinkstock / Ilustracija

Projekat koji nosi naziv "Global Virome Project", čiji su ciljevi nedavno objavljeni u časopisu Science Magazine, predstavlja inicijativu koja bi trebalo da otkrije nepoznate viruse koji vrebaju na Zemlji.

Otkrivanjem virusa koji se nalaze na životinjama a koji potencijalno mogu da pređu i na ljude, naučnici predviđaju da bi mogli da zaustave taj proces. Poznajući neprijatelja s druge strane, čovečanstvo bi moglo da bude daleko spremnije za rešavanje epidemije smrtonosnih virusa, tako da bi projekat mogao da postane ključ za rešavanje sledeće pandemije.

Broj virusa za koje se sada zna manji je od 0,1 odsto ukupnog broja potencijalnih virusa. Izvršna direktorka na Univerzitetu Dejvis Jona Mezet kaže da je vreme da počnemo da se ponašamo proaktivno.

"Možemo da identifikujemo buduće pretnje i da preduzmemo potrebne korake da sprečimo sledeću pandemiju", ističe ona.

Projekat "Global Virome" će, tokom sledeće decenije, raditi na identifikaciji oko 70 odsto potencijalnih pretnji. Planirano je da se saradnja uspostavi na osnovu prethodnih istraživnja koje je sprovodila Američka agencija za međunarodni razvoj (PREDICT). Oni su identifikovali više od 1.000 ranije nepoznatih virusa, ali je njihov uspeh daleko od ambicioznih planova projekta "Global Virome".

Postoji nekoliko ključnih informacija koje naučnici treba da znaju o virusu da bi mogli da uspostave njegov "ekološki profil": odakle potiče, gde uspeva, koga može da zarazi i kako se prenosi. Što pre se ustanove ove karakteristike, to će brže medicinski stručnjaci moći da "ciljaju" ljude kod kojih postoji najveći rizik od bolesti za koje još ne znamo da postoje.

Zahvaljujući značajnom finansiranju i angažmanu naučnika iz celog sveta, projekat "Global Virome" ima potencijal da postigne daleko više od onoga što je zacrtano u početku.

"Tim je uzbuđen zbog činjenice da potencijal njihovog rada može dovesti do nepovezanog i često neočekivanog napretka kada su zdravlje ljudi i životinja, ali i nauka u pitanju", navodi se na sajtu projekta.

Prednosti sprečavanja izbijanja bolesti idu mnogo dalje od opšteg zdravlja na globalnom nivou, ističe tim naučnika. "Sprečavanje izbijanja bolesti moglo bi da košta manje nego reagovanje na novonastalu bolest."

Pandemije ne znače samo izgubljene živote ljudi, nego trajno utiču i na finansijske mogućnosti nacije, pa prevencija nije samo ulaganje u globalno zdravlje nego i u globalnu ekonomiju.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

22 Komentari

Možda vas zanima

Svet

16.700 vojnika raspoređeno: Počelo je...

Filipinske i američke trupe počele su danas vojne vežbe "Balikatan" u Filipinima, koje će trajati do 10. maja, a uključivaće i pomorske vežbe u Južnom kineskom moru, na čije teritorije polažu pravo i Kina i Filipini.

12:24

22.4.2024.

1 d

Podeli: