Naučnici: Hemoterapija zapravo dovodi do širenja ćelija raka

Iako se hemoterapija dugo koristi za ubijanje ćelija raka i zaustavljanje rasta tumora, nova studija tvrdi upravo suprotno. Naučnici kažu da hemoterapija kao lek čini stanje gorim, jer može dovesti do širenja ćelija raka što uzrokuje naprednije tumore.

Zdravlje

Izvor: telegraph.co.uk, klix.ba

Nedelja, 09.07.2017.

12:00

Naučnici: Hemoterapija zapravo dovodi do širenja ćelija raka
Thinkstock

"Hemoterapija je samo kratkoročno rešenje, jer hemoterapijski lekovi povećavaju mogućnost migriranja ćelija raka na druga mesta u telu", navodi tim naučnika sa Medicinskog koledža "Albert Ajnštajn" Unverziteta Ješiva iz Njujorka koji je sproveo istraživanje.

Istraživanje sprovedeno na miševima pokazalo je da je broj ćelija karcinoma koji kruže u krvotoku povećan nakon hemoterapije.

Doktor Džordž Karaganis, glavni autor studije, izjavio je za britanski Telegraph da rezultati studije ne znače da osobe koje boluju od raka treba da izbegavaju hemoterapiju, već da treba pomnije pratiti kretanje tumora.

Jedan od pristupa predlaže ukidanje hemoterapije nakon uočavanja povećanja krvnih markera i hirurški zahvat, nakon čega bi usledila postoperativna hemoterapija u obliku pulule ili intravenoznog dripa.

Ovo je prva studija koja je precizirala način širenja raka dojke, ali nije prva koja je ukazala na to da hemoterapija može podstaći sekundarni rak (oznaka za metastazirajuću fazu bolesti).

Iako je hemoterapija u teoriji savršena za ubijanje malignih ćelija, najčešće je za to potrebna doza koja bi ubila pacijenta.

Zbog toga lekari prepisuju manje doze čime postižu suprotan efekt, jer to omogućuje ćelijama raka da prežive i postanu imune na lek i da se šire na druge organe.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

31 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: