Važni su otkrivanje raka dojke u ranoj fazi i prevencija

Povodom Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke, oktobra, iz Instituta za javno zdravlje Niš apeluju na žene da ukoliko pripadaju životnoj dobi od 50 do 69 godina, posete svog ginekologa ili lekara opšte prakse i obave preventivni pregled dojke.

Zdravlje

Izvor: B92

Sreda, 19.10.2016.

18:17

Važni su otkrivanje raka dojke u ranoj fazi i prevencija
TipsTimes/Flickr.com

Kako se navodi, tu praksu trebalo bi ponoviti jednom u periodu od dve godine budući da kada se rak dojke otkrije u ranoj fazi uz adekvatnu dijagnostiku i lečenje, šanse za izlečenje i produžetak života su daleko veće nego u slučajevima kada se ova bolest otkrije u kasnoj fazi.

U više od 90 odsto slučajeva lečenje tada ima dobru prognozu. Međutim, zbog kasnog otkrivanja bolesti smrtnost od karcinoma dojke još je veoma visoka.

Rak dojke je trenutno vodeća maligna bolest kod žena, jer prema dostupnim podacima, u svetu svake godine od raka dojke oboli oko 1.670.000 žena, a oko 522.000 umre.

Prema zvaničnim podacima Registra za rak Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut” u 2013. godini, u Republici Srbiji je registrovano 3 594 novootkrivena slučaja karcinoma dojke, dok je 1 647 žena izgubilo bitku sa ovom bolešću.

Oktobar se, kao Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke, obeležava u mnogim zemljama širom sveta, kako bi se skrenula pažnja na rasprostranjenost raka dojke i podigla svest o značaju prevencije i ranog otkrivanja, kao i o mogućnostima pravovremenog započinjanja lečenja osoba obolelih od raka dojke.

U ovoj kampanji promovišu se fizička aktivnost, pravilna ishrana i regulacija telesne težine.

Redovna fizička aktivnost, izbegavanje gojaznosti i regulacija telesne težine, kao i izbalansirana ishrana su bitni faktori za očuvanje zdravlja grudi.

Prema dostupnim podacima, širenjem svesti o prevenciji rizikofaktora i promenom načina života kod oko 25 odsto do 33 odsto žena može se prevenirati rak dojke.

Veći broj smrtnih slučajeva žena obolelih od raka dojke javlja se u zemljama u razvoju zbog dijagnostikovanja raka dojke u kasnoj fazi, uglavnom zbog nedostatka svesti o potrebi ranog otkrivanja, kao i zbog nedostatka resursa u zdravstvenom sistemu.

Po preporuci Svetske zdravstvene organizacije, u Republici Srbiji se od decembra 2012. godine sprovodi Program organizovanog skrininga raka dojke, koji ima za cilj smanjenje smrtnosti i unapređenje kvaliteta života obolelih žena.

Trenutno je u toku sprovođenje drugog ciklusa organizovanog skrininga karcinoma dojke na teritoriji Republike Srbije u ukupno 35 opština u kojima se mamografsko snimanje obavlja u zdravstvenim ustanovama, a dodatno u 21 opštini, u kojima se snimanje obavlja mobilnim mamografom.

Institut za javno zdravlje Niš, kao referentna ustanova sprovodi koordinaciju sprovođenja Nacionalnog skrining programa za rano otkrivanje raka dojke na teritoriji Nišavskog i Topličkog okruga, dodaje se u saopštenju.

Od početka sprovođenja Programa organizovanog skrininga raka u Srbiji je na pregled pozvano oko 355.000 žena životne dobi od 50 do 69 godina, a odaziv na mamografiju je bio oko 15 odsto u odnosu na celokupnu ciljnu populaciju, na teritorijama opština gde se ovakav program sprovodi, dok se 48,3 odsto pozvanih žena odazvalo i njima je urađena mamografija.

Otkriveno je ukupno 290 karcinoma dojke od početka sprovođenja Programa organizovanog skrininga raka u Srbiji.

Dom zdravlja Niš je u 2015. godini pozvao 1678 osiguranica ciljne grupe od 50 do 69 godina (4,6 odsto od ukupnog broja ciljne populacije žena).

Ukupno 1.630 osiguranica je pristalo da učestvuje u skriningu (97 odsto) i njima je urađena mamografija, dok je 20 žena odbilo da učestvuje u skriningu.

Tokom 2015. godine u Domu zdravlja Niš radiološki je dijagnostifikovan 51 novootkriveni karcinom dojke.

Organizovani skrining raka dojke podrazumeva pozivanje i pregled mamografijom (radiografsko snimanje) žena ciljne populacije od 50 do 69 godina jednom na svake dve godine, jer od ukupnog broja novoobolelih žena u svetu oko 33 odsto žena su starosti od 50 do 64 godine.

Jedan od ciljeva sprovođenja organizovanog skrininga raka dojke je i unapređenje svesti žena o značaju ranog otkrivanja karcinoma dojke i redovnih skrining pregleda, kao i jačanje kapaciteta zdravstvenih ustanova za sprovođenje skrininga raka dojke.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 6

Pogledaj komentare

6 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ukrajinci saopštili: Obustavljamo

Ukrajinske vlasti saopštile su večeras da su obustavile svoje konzularne usluge u inostranstvu za muškarce starosti od 18 do 60 godina, pošto je ukrajinska diplomatija najavila mere za vraćanje u zemlju onih koji mogu da idu na front.

21:57

23.4.2024.

1 d

Podeli: