Lek omogućio miševima sa MS-om da se ponovo kreću

Tretman na miševima koji su patili od verzije multiple skleroze koji je uključivao ljudske matične ćelije pomogao je miševima da prohodaju za manje od dve nedelje dajući nadu za nov pravac u lečenju ove bolesti kod ljudi, piše britanski list Indipendent.

Zdravlje

Izvor: Independent

Petak, 16.05.2014.

17:20

Default images

Naučnici su priznali da su bili zapanjeni rezultatima i veruju da će njihovi rezultati otvoriti potpuno novu teritoriju kada je potraga za lekom za multiplu sklerozu u pitanju.

“Moja koleginica na postdiplomskim studijama dr Lu Čen došla je do mene i rekla mi da miševi ponovo hodaju. Nisam joj verovao”, izjavio je profesor Tom Lejn sa Univerziteta u Juti.

Genetski promenjeni miševi imali su stanje koje je oponašalo simptome ljudske multiple skleroze.

Oni su bili toliko bolesni da nisu mogil da dovoljno dugo stoje kako bi sami jeli ili pili i morali su da budu hranjeni.

Naučnici su im transplantovali ljudske matične ćelije, očekujući da će ih organizam miševa odbaciti i da neće biti nikakavih pozitivnih rezultata. Međutim, za manje od dve nedelje, miševi su povratili svoje motoričke funkcije i bili su u stanju da ponovo hodaju. Nakon šest meseci oni i dalje nisu pokazivali nikakve simptome koji ukazuju na to da bi bolest mogla da se vrati.

Ovo otkriće, objavljeno u žurnali “Stem cell reports”, sugeriše da su miševi doživeli barem parcijalni povratak njihovih simptoma.

Similaran učinak kod ljudi pomogao bi pacijentima u finalnim fazama ove bolesti za koje nema leka.

Multipla skleroza je auto-imuno stanje koje izazivaju sopstveni odbrambeni mehanizmi tela koji napadaju mijelin, masnoću koja okružuje nervna vlakna. Kada se mijelin izgubi, nervni impulsi se ne šalju na pravi način i to dovodi do brojnih simptoma koji se kreću od blagog peckanja pa sve do kompletne paralize.

Lekovi koji umrtvljuju imuni sistem mogu da uspore rane forme bolesti, ali jako malo toga može biti učinjeno za pacijente u poznijim fazama.

Istraživači veruju da je njihov uspeh povezan sa načinom na koji su matične ćelije uzgajane u neobično pustoj petrijevoj posudi.

To je dovelo do izuzetno potentnih ćelija sa povećanom sposobnošću da sazrevaju i razvijaju se.

Hemijski signali iz matični ćelija poslali su signale ćelijama miševa da popravljaju štetu koju je izazivala multipla skleroza.

Foto: Image courtesy of moomsabuy / FreeDigitalPhotos.net

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 5

Pogledaj komentare

5 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: