Šta usporava, a šta ubrzava metabolizam?

Mnogi ljudi koji pokušavaju da smršaju, usporavaju metabolizam, a da toga nisu ni svesni. Prepoznajete li se u nekim od navedenih ponašanja? Vreme je za promene, a samim tim i uspešnije mršavljenje.

Zdravlje

Izvor: Izvor: Tportal.hr

Četvrtak, 17.04.2014.

13:07

Default images

Redovno vežbate i zdravo se hranite, ali se rezultati nikako ne vide? Takva se situacija događa znatno češće nego što mislite, a glavni je razlog tzv. spor metabolizam. Šta ga usporava, a šta ubrzava? O svemu tome piše stručnjakinja Lorin Slejton u svojoj knjizi “The Little Book of Thin”.

Ne pijete dovoljno vode.

“Telu treba tečnost kako bi moglo da obavlja sve potrebne funkcije”, ističe Lorin Slejton. Kada te funkcije ne obavlja dobro, ne može da se dogodi ni sagorevanje kalorija. Dakle, voda je nužna za ubrzavanje metabolizma. Ali vodite računa o tome da to bude hladna voda, jer je delotvornija.

Ne uzimate vitamin D.

Kada ne uzimate dovoljno vitamina D, sporije mršavite, a apetit se povećava. Budući da je teško uzeti dovoljne količine vitamina D iz hrane, važno ga je uzimati kao dodatak prehrani. Najbolje ga je uzimati od novembra do marta, jer ga tokom proleća i zime dobijamo od sunca.

Imate naviku da jedete kasno uveče.

Redovna prehrana koja podrazumeva doručak, ručak, večeru i dva međuobroka, veoma je važna za normalno funkcionisanje metabolizma. Ako ste osoba koja ne može da izdrži, pa posle 22 sata posežete za hranom – čak i zdravom – činite sebi loše. Ako želite brz metabolizam, toga se obavezno morate odreći. Slejtonova savetuje da bi dobro bilo bar 12 sati ne unositi nikakvu hranu u sebe. To se odnosi na noćne sate i deo jutarnjih.

Odrekli ste se kofeina.

Kofein ima negativnu reputaciju i zaista nije dobro preterivati s njim, ali slobodno popijte šolicu kafe ujutro. Zašto? Kofein, tumači Slejtonova, u određenoj meri ubrzava sagorevanje kalorija. Dakle, ako želite brži metabolizam, tu i tamo počastite se šoljicom kafe ili čaja, ali pripazite da ne preterujete.

Loše spavate.

Kasno odlaženje na spavanje, prekinut san, neudoban krevet, dugo spavanje ujutru… Sve to ulazi u kategoriju nekvalitetnog sna, a takav san usporava metabolizam. Već je nekoliko istraživanja pokazalo da nekvalitetan san remeti hormonsku ravnotežu u telu i podstiče jačanje apetita. Rezultat je debljanje. Dakle, organizujte život tako da svakoga dana možete da odspavate oko osam sati i to tokom noći. Idealno je da idete na spavanje između 22 i 23 sata.

Neprestano ste pod stresom.

Stres nije samo neugodan, on je i poguban za metabolizam. Naime, stres izaziva lučenje hormona kortizola. Kada se aktivira otpuštanje toga hormona u organizmu, telo počinje da skladišti masnoće i na neki način miruje, ne obavlja svoje funkcije. Sve to dovodi do usporavanja metabolizma. Ako je to kod vas slučaj, obavezno počnite da praktikujete vežbe opuštanja, meditirajte, šetajte u prirodi, odnosno činite sve ono što vas opušta i čini srećnima.

Izvor: Tportal
Foto: stockimages / FreeDigitalPhotos.net

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

18 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Propao pokušaj: Nemačka u haosu

Nemačke mašinovođe od utorka rano ujutro ponovo su u štrajku, samo nekoliko dana po okončanju prethodnog štrajka. Sudovi su odbacili pokušaj Nemačke železnice (DB) da zaustavi štrajk.

17:25

12.3.2024.

6 d

Podeli: