Svaki četvrti predškolac ima neki digitalni uređaj

Deca i mladi sve ranije počinju sa korišćenjem digitalnih tehnologija, tako da svako četvrto dete u predškolskom uzrastu poseduje digitalni uređaj, navodi se u istraživanju Dečjeg fonda Ujedinjenih nacija u Srbiji.

Izvor: Beta

Nedelja, 23.09.2018.

19:30

Default images
Foto: Thinkstock

Klub roditelja i nastavnika "Partnerski za obrazovanje" iz Niša predstavio je rezultate istraživanja, u kojima se navodi da se većina dece susreće sa digitalnim uređajima u uzrastu od četiri godine.

"Deca mlađeg osnovnoškolskog uzrasta počinju (sa korišćenjem uređaja) sa oko pet godina... Sa druge strane, trećina ispitanih roditelja nije dovoljno upoznata sa digitalnim uređajima kako bi umeli da ih zaštite od mogućih zloupotreba", navodi se u saopštenju.

Rezultati istraživanja takođe pokazuju da deca koriste digitalne uređaje u sve ranijem uzrastu, i u Srbiji i u svetu.

"Svako četvrto dete u predškolskom uzrastu i više od polovine dece u školskom uzrastu već poseduje jedan digitalni uređaj. Pokušaj da ograniče detetu vreme provedeno na internetu izazvao je sukob sa decom kod dve trećine roditelja, dok se jedna trećina njih sukobila sa decom zbog ograničavanja dostupnog sadržaja na internetu", navela je Dobrinka Kuzmanović sa Instituta za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Prema preporukama stručnjaka, deca mlađa od dve godine ne bi trebalo da provode vreme ispred TV ekrana, računara, tableta ili "pametnog telefona", a deci predškolskog uzrasta vreme provedeno ispred ekrana bi trebalo da se ograniči na jedan sat.

"Za decu tog uzrasta važno je i da digitalne tehnologije koriste kroz igru, uz podršku odraslih, roditelja i vaspitača. Za decu stariju od pet godina, preporuka je da roditelji ustanove jasna pravila i ograničenja kada je reč o korišćenju tehnoloških uređaja", navodi se u istraživanju. Istraživanje je sprovedeno u okviru projekta "Bezbedan internet za celu porodicu", uz podršku kompanije Telenor i u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije i Užičkim centrom za prava deteta.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

23 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: