Kako da postanete bolji gejmer?

Svi dizajneri igara su inženjeri, jer su sve igre bazirane na sistemima, rekao je jednom Džonatan Smit, producent veoma uspešnih Lego igara.

Izvor: Guardian

Subota, 12.07.2014.

19:22

Default images

Foto: Mustafa Sayed / Flickr.com

Ma kakve igre da igrate, iskustvo koje imate zasnovano je na kombinaciji mehanizama, pravila i konvencija koje imaju zajedničko poreklo.

Koji to saveti mogu popraviti vaše razumevanje i sposobnosti u igranju svih igara? Možda imamo neke:

Dizajneri žele da istražujete

Studija za razvoj igara zapošljavaju ogromne timove umetnika i dizajnera, kako bi izgradili ogromne interaktivne svetove, a za to je potrebno mnogo vremena.

Kada igrate akcionu avanturu ili "pucačinu", ako nema sata koji otkucava u uglu ekrana, dajte sebi vremena da temeljno istražite okruženje.

Čak i ako je reč o prikazu u kom vam očajni svemirski vojnik poručuje da dođete do svemirskog broda, jer on samo što nije poleteo, samo se opustite.

Ono što dizajneri igre zapravo žele je da dobro pogledate oko sebe, jer su proveli dve godine života, kako bi napravili to mesto.

Istraživanje će gotovo uvek dovesti do otkrića skrivenih predmeta, municije, boljeg oružja i sličnih "dobara".

Ako igrate na konzoli, često ćete na taj način doći do dodatnih poena i trofeja, u zavisnosti od toga da li ste odabrali Xbox ili PlayStation.

Povežite šablone

Foto: Luca Mascaro / Flickr.com

Većina igara zapravo su šematski sistemi, a izazov leži u njihovom razumevanju i naravno, "razbijanju".

Neprijateljski vojnici imaju patrolne rute, a kompjuterski kontrolisani vozači formula, borci i sportisti prepoznatljive veštine i osobine.

Kada prelazite na novi nivo, trku ili događaj, odvojite vremena za razumevanje ovih sistema i kako ih možete iskoristiti.

U suštini, svaki sukob ili takmičenje u video igri je kao igra papir - makaze – dijamant; treba da shvatite šta koristi vaš protivnik koristi i primenite tehniku koja će ga pobediti.

Ako igra ima kompjuterski kontrolisane likove, ili "naprednu veštačku inteligenciju", to zapravo znači da i oni traže slične pravilnosti, pa se trudite da vaša taktika što je moguće više varira.

Najbolji igrači su oni koji razumeju igre na sistemskom nivou.

Virtuelno okruženje je kao časovnik: ako razumete šta koji zupčanik pokreće, možete ga lako sastaviti i rastaviti.

Dizajneri igara vam jednostavno ne veruju. Oni strahuju da će vas njihovo delo nervirati. Zato vam sve vreme govore šta treba sledeće da uradite, a vi samo treba da ih slušate.

Korisni predmeti u okruženju, na primer, često svetle na drugačiji način i sugerišu vam da ih pokupite; slično je i sa izlazima iz nivoa, slabim tačkama na "boss" likovima koje susrećete na kraju nivoa i slično.

Treba da "čitate" vaše okruženje, tražite znake i razumete da je svaki predmet tu s razlogom.

Ako se "zaglavite", dobro posmatrajte sve na ekranu i pokušajte da shvatite šta vam to dizajner poručuje.

Prostorna orijentacija je važnija od brzine

Rešenje za probleme u video igrama gotovo nikad ne zahteva od vas brzinu. Ako želite da napredujete, morate imati apsolutnu kontrolu.

U igrama u kojima se trkate, stalno držanje papučice za gas deluje kao jedino rešenje, ali je zapravo bolje da vozite pažljivo, držite se linije, usporavate na krivinama i ubrzavate posle uspona.

Sporije ćete sustizati ostale članove, ali ćete ipak završiti trku i usput naučiti bolje da "vozite". Postepeno ćete bivati sve bolji i bolji.

Isto važi i za "pucačine". Ako jurite u borbu, verovatno će vaš lik uskoro biti ubijen. Umesto toga, držite bezbedno rastojanje, koristite zaklone i birajte neprijatelje prema tome koliku pretnju predstavljaju.

Video igre zapravo vas teraju da stvorite niz bezbednih prostora, a kako biste dospeli tamo gde želite, treba prvo da saznate gde se trenutno nalazite.

Upravljanje resursima je važnije od sirove veštine

U većini video igara dobićete set sposobnosti, predmeta i oružja i ograničenje koliko njih možete u jednom trenutku imati kod sebe.

Upravljanje onim što imate je nekada vrednije od vaše sposobnosti da njima savršeno rukujete.

Kada vam dizajner ograniči pristup korisnim stvarima, on želi da podstakne vašu prilagodljivost. Želi da vi sami dizajnirate vaš inventar prema vašim snagama i slabostima i to pred izazov koji sledi.

U modernim igrama gotovo da ne možete napredovati, ako ne odaberete prave stvari.

U "pucačinama" ili akcionim role-play igrama, procenite da li vam je neprijatelj blizu ili daleko, a zatim u odnosu na to birajte oružje.

Uvek imajte u vidu da treba da sačuvate barem jedan paket za prvu pomoć i jedno eksplozivno oružje ili neki magični predmet, koji vam mogu priuštiti vreme i prostor kad se nađete u nezgodnoj situaciji.

U igrama gde postoji pravilo prethodnog planiranja inventara, treba da imate u vidu cilj misije i kakvi će njeni zahtevi biti.

U trkama, na primer, sledeća staza može imati mnogo krivina, a u tom slučaju su vam dobre kočnice i ubrzanje bitniji od maksimalne brzine.

U svakom slučaju, ne paničite ako izgubite nešto iz inventara – to ne mora da znači sigurnu "smrt". (Osim u slučaju da igrate Dark Souls; tada ste prepušteni sami sebi).

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

43 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Bure baruta pred eksplozijom: Počinje veliki rat?

Bliski istok, zbog promene ravnoteže snaga i dubokih kriza, pre svega palestinsko-izraelske, može se smatrati buretom baruta i ima potencijal da dovede ne samo do regionalnog sukoba, već i do globalnog konflikta.

20:40

17.4.2024.

1 d

Svet

Uništeno; Zelenski: Hvala na preciznosti

U ukrajinskom napadu na vojni aerodrom na Krimu u sredu ozbiljno su oštećena četiri lansera raketa, tri radarske stanice i druga oprema, saopštila je danas Ukrajinska vojna obaveštajna agencija.

14:21

18.4.2024.

1 d

Podeli: