Zimski sportovi

Petak, 12.03.2010.

11:36

Vonovoj veliki Kristalni globus

Amerikanka Lindzi Von treću godinu zaredom osvojila je veliki Kristalni globus za najbolju skijašicu u Svetskom kupu.

Vonova je trku pre kraja sezone titulu obezbedila trijumfom na poslednjem superveleslalomu sezone održanom u nemačkom Garmiš-Partenkirhenu. Amerikanka, koja je ove sezone osvojila i male Globuse u spustu, superveleslalomu i superkombinaciji, do 11. pobede ove sezone, a 33. u karijeri došla u vremenu od 1:19.30 minuta, i tako ujedno izjednačila rekord svoje zemlje po broju pobeda u Svetskom kupu.

Jedina skijašica koja je mogla da ugrozi Vonovu u borbi za veliki Globus Nemica Marija Riš trku je završila na četvrtom mestu što joj nije bilo dovoljno da neizvesnost o titulu produži do subote, kada je na programu poslednja trka sezone, slalom.

Pored Vonove na pobedničkom postolju na poslednjem superveleslalomu ovogodišnjeg Svetskog kupa našle su se Austrijanka Elizabet Gergl i Nađa Stajger iz Švajcarske, a potom su sledile Rišova, Šveđanka Anja Peršon, Tina Maze iz Slovenije, Švajcarkinje Nađa Kamer, Fabijen Zuter i Andrea Detling, dok je deseto mesto zauzela Mari Maršan-Arvije.

U subotu je u Garmišu na programu poslednja zvanična trka sezone, slalom, u kojem još uvek nije poznata osvajačica Kristalnog globusa. U plasmanu vodi Rišova sa 433 boda, ispred Austrijanke Katrin Cetel sa 410 i Sandrin Ober iz Francuske, koja ima 361, i sve tri imaju šansu da se u subotu okite titulom. Sezona se završava u nedelju revijalnim timskim takmičenjem u kojem će učestvovati i skijaši i skijašice.