Sjajan preokret Slovaka

Odigrani su mečevi drugog kola SP u hokeju na ledu u grupama A i C, a samo u meču Rusije i Kazahstana nije bilo uzbuđenja.

Izvor: A. Kovačević

Autor:A. Kovačević

Aktuelni šampioni su sa laganih 4:1 pregazili bivše sunarodnike, a u drugom meču grupe A, Slovačka, koja je u prvom kolu namučila 'baćuške', pobedila je Belorusiju 4:2 iako je posle prvih 20 minuta imala dva gola dificita. U grupi C Norveška je priredila iznenađenje pobedom nad Česima od 3:2, dok je Švedska u trileri dobila Francusku 3:2.

Rusi su se očigledno oslobodili pritiska sa Olimpijskih igara koji ih je držao i u prvom meču na turniru jer su sa laganih 4:1 pobedili Kazahstan.

Strelci za šampiona bili su NHL zvezde Aleksandar Ovečkin (MVP prvog meča) i Aleksandar Semin iz vašington Kapitolsa, te Ilja Kovalčuk iz Nju Džersi Devilsa i Denis Grabeškov iz Nešvil Predatorsa. Kazahstanci su ugrožavali rivala samo u prvoj trećini, ali je Aleksander Eremenko sjajno branio. U nastavku su bili bez šanse.

Posle prvih 20 minuta meča između Belorusije i Slovačke svi su pomislili da će ovo drugi ponovo izgubiti i završiti takmičenje i pored solidne igre u prvom meču. Međutim, talentovani Slovaci su pokazali karakter i sa po dva gola u naredna dva perioda potpuno preokrenuli rezultat i zabeležili prvu pobedu u grupi. Jedan od junaka pobede bio je i golman Peter Budaj sa 25 odbrana.

Posle pobede Nemaca na premijeri protiv SAD-a, najveće iznenađenje turnira je pobeda Norveške nad Češkom od 3.2. Skandinavci su prvi put u 18 mečeva i čak 73 godine nadigrali nekadašnju velesilu ovog sporta. Prvi put su im uopšte dali tri gola na jednom meču. Oba gola za Čehe postigao je legendarni Jaromir Jagr koji je u prvom kolu imao tri asistencije. To međutim nije bilo dovoljno iako su njegovi saigrači šutirali čak 45 puta naspram svega 15 udaraca rivala.

Švedska se kockala sa upornim Francuzima i zamalo izgubila već dobijen meč. Vodili su 'vikinzi' čak sa 3:0 uoči poslednjih 20 minuta, ali su se 'gali' vratili sa dva gola u finišu. Minut i po pre kraja trener Francuza je izveo i golmana kako bi u samoj završnici pokušao da stigne do produžetka, ali su se Šveđani uspešno odbranili i zabeležili drugu pobedu.

Pregled mečeva u grupama B i D koji su odigrani u ponedeljak pogledajte ovde.