Kvalifikacije: Porazi Holandije, BiH, remi Turske

Reprezentacije Holandije i Bosne i Hercegovine novim porazima ugrozile su šanse da se plasiraju na EURO 2016, kojem su blizu Island, Vels, Belgija i Italija.

Četvrtak, 03.09.2015.

20:45

Holanđani su razočarali navijače porazom od Islanda 1:0, što je iskoristila Češka preokretom protiv Kazahstana na 2:1, ali ne i Turska remijem sa Letonijom 1:1.

Belgijanci su predvođeni Kevinom de Brujneom preokrenuli protiv BiH na 3:1 i udaljili "Zmajeve" od EP, dok je Italija minimalcem nad Maltom prestigla Hrvatsku i preuzela čelo grupe.

Garet Bejl učvrstio je Vels na prvom mestu grupe B ispred Belgije golom za pobedu na Kipru, a Izrael je ubedljivim trijumfom nad Andorom 4:0 ostao u igri za direktan plasman.

Norveška je minimalnim trijumfom u Sofiji protiv Bugarske nastavila da prati Italiju i Hrvatsku, od koje ima samo bod manje, a dočekuje je u utorak u Oslu.

Grupa A

Holandija je oper razočarala svoje navijače, ovaj put u Amsterdamu i šanse za direktan plasman na EP svela na minimum. "Oranje" je neočekivano poraženo od Islanda 1:0, koga će samo čudo sprečiti da se nađe u Francuskoj sledeće godine.

Meč na Amsterdam Areni obeležio je srpski arbitar Milorad Mažić, koga domaćin neće pamtiti po lepom, iako je odlično reagovao kod svih sumnjivih situacija.

Mažić je doneo dve odluke koje su presudno uticale na pobedu Islanda, prvo je u 33. minutu isključio Maratinsa Indija zbog namernog udaranja rivala rukom, dok su ležali na zemlji, a potom je u 51. minutu ispravno svirao penal za goste, nakon neopreznog uklizavanja Gregorija van der Vila.

Na kraju je Island pogotkom Gilfija Sigurdonsa slavio u Holandiji i verovatno pečatirao kartu za Evropsko prvenstvo.
Na sličnom putu su i Česi, koji su se dobro preznojili protiv Kazahstana. Gosti su šokirali domaćina u Plzenju u 21. minutu golom Jurija Logvinenka glavom, posle sjajnog centaršuta Islamhana na drugu stativu.

Domaćin je do poslednjih 15 minuta imao samo jedan udarac u okvir gola, David Limberski je pogodio prečku, ali u završnici uspevaju da isplivaju uz problema.

Junak Češke postao je Milan Škoda koji je sa dva gola u roku od desetak minuta doneo preokret vredan puta u Francusku.

Najveći gubitnici večeri su bili Turci. I njima je na ruku došao rezultat iz Amsterdama, ali nisu znali da ga iskoriste. Nakon deset neuspešnih konačno im je 11. šut u okvir gola doneo vođstvo protiv Letonije 13 minuta pre kraja meča, ali ni to nije bilo dovoljno.

Rezervista gostiju Sabala pet minuta po ulasku u igru, u prvom minutu nadoknade vremena uspeva da izjednači rezultat i spreči Turke da prestignu Holanđane na trećem mestu grupe.

Grupa B

Veliki korak ka EP u četvrtak su napravili Vels i Belgija. Velšani su pogotkom Gareta Bejla uspeli da savladaju Kipar u Nikoziji i učvrste se na prvom mestu u grupi.

Velšani imaju pet bodova više od najbližeg rivala van pozicija koje vode direktno u Francusku. U stopu ih prate Belgijanci nakon pobede nad BiH 3:1.

Gosti su najavili dramu u Briselu sjajnim golom Edina Džeka u 15. minutu, kada je udarcem glavom sa desetak metara prebacio visokog Tiboa Kurtou.

Međutim, Kevin de Brujne se preporodio nakon što se završila saga o prelasku u Mančester Siti, te asistencijom za Maruana Felainija i sjajnim golom donosi preokret do poluvremena.

Belgijanci su u nastavku meča bili dominantni, a pobedu potvrđuje Eden Azar iz penala koji je sam iznudio desetak minuta pre kraja meča.

U igri za direktan plasman ostao je Izrael koji je očekivano savladao Andoru. Bilo je 4:0 za domaćina, a opet je blistao napadač Makabija Eran Zehavi, golom i asistencijom u prvom poluvremenu.

Grupa H

Italijani i Norvežani su iskoristili kiks Hrvata u Bakuu i zakomlikovali borbu za direktan plasman u Francusku u ovoj grupi.

"Azuri" su se više nego što se očekivalo mučiti protiv južnog suseda Malte, gosti su odolevali u Firenci do poslednjih 20 minuta, ali nisu izdržali do kraja.

Malteški zid je jedva probio Gracijano Pele, koji je sjajno reagovao u petercu isrped golmana gostiju posle centaršuta Antonija Kandreve sa desne strane.

Minimalnu pobedu zabeležila je i Norveška. Vegard Foren je pola sata pre kraja doneo Skandinavcima trijumf u Sofiji protiv Bugarske za povratak u borbu za mesto koje vodi pravo na EURO.

"Vikinzi" će u utorak igrati ključni meč kvalifikacija, dočekuju drugoplasiranu Hrvatku koja ima samo bod više