Štutgart opstao, HSV u baražu

Ekipe Frajburga i Paderborna eliminisane su u Cvajtu, dok će Hamburg igrati baraž za opstanak u Bundesligi.

Subota, 23.05.2015.

17:27

To je epilog poslednjeg kola sezone u nemačkom elitnom rangu takmičenja, u kojem su se pobedama od eliminacije spasli Hanover i Štutgart.

HSV je u poslednjem kolu savladao Šalke 2:0, strelac je bio i Slobodan Rajković, a od prve eliminacije iz BL izlaz će tražiti u dvomeču sa trećeplasiranim timom Cvajte. U poslednjem kolu za to će se u nedelju boriti Karlsrue i Kajzerslautern, a opcija je i Darmštat.

Štutgart je do pobede vredne opstanka stigao posle preokreta u Paderbornu. Goste je u agoniju već u četvrtom minutu bacio Vučinović, ali je pola sata kasnije nadu "Švabama" vratio Didavi. Gol sezone za Štutgart je 18 minuta pre kraja postigao Danijel Ginček. Tako će Filip Kostić, jedan od najboljih igrača Štutgarta ove sezone, i dalje igrati u Bundesligi.

Hanover je u borbi za opstanak nadigrao direktnog rivala Frajburg na svom terenu. Domaćin je poveo već u trećem minutu preko Kijotakea, da bi sve rešio Krmaš, autogolom šest minuta pre kraja. Nils Petersen je samo ublažio poraz gostiju u nadoknadi vremena.

HSV je imao najteži posao u poslednjem kolu i savršeno ga je odradio, savladao je favorizovani Šalke, ali će ipak morati da preskoči još jednu prepreku kako bi zadržao status bundesligaša.

Ipak, domaćin je stigao do ogromne pobede kojom je izbegao direktnu eliminaciju, a junaci poslednjeg kola bili su momci sa Balkana, Ivica Olić i pomenuti Slobodan Rajković, koji su u prvoj polovini drugog dela igre srušili goste iz Gelzenkirhena. Za domaćina je ceo meč odigrao i Gojko Kačar, dok je Matija Nastasić bio deo odbrane Šalkea.
Nažalost, iz elite je ipak ispao jedan naš povremeni reprezentativac, Stefan Mitrović sa Frajburgom. Srpski štoper je bio asistent u porazu u Hanoveru, koji je poslao njegovu ekipu u Cvajtu.

Novi-stari šampion Nemačke je minhenski Bajern, koji je titulu pred svojim navijačima proslavio pobedom nad Majncom 2:0, pogocima Roberta Levandovskog i Bastijana Švajnštajgera.

U poslednjem kolu je slavila i Borusija Dortmund, 3:2 protiv Verdera, ali je ipak ostala na sedmom mestu na tabeli. Strelci su bili Šinđi Kagava, Pjer-Emerik Obamejang i Henrih Mhitarjan. Oztunali i Gabre Selasije su ublažili poraz Verdera.

Meč u Dortmundu obeležio je oproštaj Jirgena Klopa od Borusije, a kome su navijači priredili spektakl na tribinama.

Drugoplasirani Volfsburg je u poslednjem kolu remizirao u Kelnu 2:2, dok su poraženi Menhengladbah i Bajer. Borusija je izgubila od Augsburga 3:1, dok je bolji od Leverkuzena bio Ajntraht.

Novi član Bundeslige biće debitant iz Bavarske Ingolštat.